Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 07:25:42 μμ
Σελίδες: 1 ... 60 61 [62] 63 64 ... 69
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΟΥΣ 2016 ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος  (Αναγνώστηκε 243121 φορές)
0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #915 στις: Δεκέμβριος 13, 2016, 01:51:03 μμ »

ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 2016

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ Νο 14/2016

ΔΙΑΘΕΣΗ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΩΝ ΚΕΡΜΑΤΩΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΤΩΝ 2€ ΚΟΠΗΣ 2016

Με το παρόν ενημερωτικό δελτίο σας γνωρίζουμε ότι το Υπουργείο Οικονομικών – Γενικό Λογιστήριο του Κράτους (Γ.Λ.Κ.) ανακοινώνει ότι τίθενται σε κυκλοφορία από 21/12/2016 τα δύο νέα κέρματα κυκλοφορίας των 2 ευρώ, κοπής 2016 που εκδόθηκαν ως αναμνηστικά σε ποσότητα 750.000 τεμαχίων έκαστο, με θέμα:




«120 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗ ΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΥ»
   





Περιμετρικά στο Δακτύλιο του κέρματος τίθενται τα 12 αστέρια της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Στο εσωτερικό του νομίσματος απεικονίζεται, με φόντο επαναλαμβανόμενο μοτίβο από νότες, το πορτρέτο του Δημήτρη Μητρόπουλου. Περιμετρικά του θέματος αριστερά αναγράφονται οι λέξεις «120 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗ ΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΥ» και «ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ». Επίσης αποτυπώνονται το έτος κοπής «2016» και το ανθέμιο (σήμα του Ελληνικού Νομισματοκοπείου). Κάτω δεξιά διακρίνεται το μονόγραμμα του καλλιτέχνη (Γιώργος Σταματόπουλος).






        «150 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΥΡΠΟΛΗΣΗ
 ΤΗΣ ΜΟΝΗΣ ΑΡΚΑΔΙΟΥ»




   
Περιμετρικά στο Δακτύλιο του κέρματος τίθενται τα 12 αστέρια της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Στο εσωτερικό του νομίσματος απεικονίζεται η Μονή Αρκαδίου. Κάτω από το κτίριο της Μονής αναγράφονται οι λέξεις «ΜΟΝΗ ΑΡΚΑΔΙΟΥ» και περιμετρικά στα αριστερά οι λέξεις «ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ». Πάνω και δεξιά αποτυπώνεται το έτος κοπής «2016» και κάτω το ανθέμιο (σήμα του Ελληνικού Νομισματοκοπείου). Κάτω και δεξιά από το ανάγλυφο της Μονής διακρίνεται το μονόγραμμα του καλλιτέχνη (Γιώργος Σταματόπουλος).

Οι παραστάσεις των δύο κερμάτων επί της κοινής όψης καθώς και η περιμετρική γραφή, είναι ίδιες με τα κυκλοφορούντα κέρματα 2€ με την κανονική παράσταση.

Τα εν λόγω κέρματα μπορούν οι ενδιαφερόμενοι να προμηθεύονται ακυκοφόρητα σε φυσίγγια από την Τράπεζα της Ελλάδος ως ακολούθως (σύμφωνα με την Υπουργική Απόφαση αριθ. 2/66786/0025/6.12.2004):

Α) για ποσότητα έως 100 τεμάχια: απευθείας από την Τράπεζα της Ελλάδος καταβάλλοντας την ονομαστική αξία (Πληροφορίες: τηλ. +302103202761-2775-3514, Fax. +302103255414, E-mail sec.tellers@bankofgreece.gr).

Β)  για ποσότητα από 101 έως 500 τεμάχια: απευθείας από την Τράπεζα της Ελλάδος με προσαύξηση 10% (συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α.).

Γ) για ποσότητα άνω των 500 τεμαχίων: από την Τράπεζα της Ελλάδος κατόπιν αιτήματος στην Υπηρεσία μας (d25@glk.gr) λαμβάνοντας υπόψη ότι η διάθεση πραγματοποιείται με προσαύξηση 10% (συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α.).


Είμαστε στη διάθεσή σας για κάθε περαιτέρω διευκρίνιση, πληροφορία ή παραγγελία.
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #916 στις: Δεκέμβριος 15, 2016, 02:31:22 μμ »

Ωραια δεν θα χρειαστεί τότε πιστεύω να τρέχουμε απο το πρωί για να προλάβουμε αν ειναι 1 Ανα άτομο.
[/quote]

Κώστα, ακριβώς γι' αυτό πρέπει να πας πρωί  Σαρκασμός
Θεωρώ ότι 1,500 τεμάχια θα εξαντληθούν από την 1η ημέρα και ίσως  (αν σκεφτούμε τα περσινά) να μην καλύψουν την ζήτηση.
[/quote]
Σαφώς. Οι γνωστοί/άγνωστοι θα φέρουν πρωί-πρωί όχι μόνο τη φαμίλια τους, αλλά και ότι βρεθεί μπροστά τους με δύο πόδια!!!
[/quote]

Αύριο το πρωί λοιπόν όλοι οι συλλεκτοταλαίπωροι και όποιος προλάβει τα δίευρα θα δει!!!
Καταγράφηκε
iceman
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 331



Προφίλ
« Απάντηση #917 στις: Δεκέμβριος 15, 2016, 03:35:12 μμ »

οι coincards θα βγουν και αυτές αύριο??
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #918 στις: Δεκέμβριος 15, 2016, 03:36:29 μμ »

Γιατι οχι......ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #919 στις: Δεκέμβριος 15, 2016, 03:40:12 μμ »

ολοι...
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #920 στις: Δεκέμβριος 15, 2016, 04:04:09 μμ »

οι coincards θα βγουν και αυτές αύριο??

Ναι από ότι είδα proof και coincards αύριο όλα μαζί!!!...
Καταγράφηκε
iceman
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 331



Προφίλ
« Απάντηση #921 στις: Δεκέμβριος 15, 2016, 04:21:24 μμ »

οι coincards θα βγουν και αυτές αύριο??

Ναι από ότι είδα proof και coincards αύριο όλα μαζί!!!...

Αδιαφορώ για τα προυφ και οτιδήποτε της ΤΤΕ θα με φέρει σε επαφή με τις γυναικες, μανες, θειάδες, παιδιά, φίλους παιδιών, αδέρφια, ξαδέρφια πρώτα, δεύτερα, τελευταία...... 'κυρίους' και 'κυρίες' που θα κάθονται ΜΟΝΟΙ έξω απο τη ΤΤΕ με μια λίστα 200 ονομάτων και θα σου λένε ότι όλοι οι 200 της λίστας έχουν έρθει πριν απο σενα που ήρθες 6.00 το πρωί και πήγαν για καφέ, φαι, σεξ κ.α. γιατί έχει κρύο.  Και 7.55 θα σκάνε 10 αμάξια απέξω απο τη ΤΤΕ με το πραναφερθέν συγγενολόι..!! εύχομαι να τους έμειναν όλα τα περσινά απούλητα και να μην έχουν λεφτά να πάρουν ούτε ένα ζευγάρι φέτος...κοινώς έυχομαι να τα βάλουν στον κ$@λο τους και αυτοί και όλο τους το σοι!!
Καταγράφηκε
Foumantsou
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 247


Προφίλ
« Απάντηση #922 στις: Δεκέμβριος 15, 2016, 04:32:31 μμ »

Θα συμφωνήσω με τον φίλο iceman , και επίσης να προσθέσω  Ότι εγω αύριο θα πάω απο νωρίς και θα στηθώ έξω απο την πόρτα με το καφεδάκι  μου και όσους δω εκείνη την ώρα πριν απο εμένα καλώς ,  οι υπόλοιποι στα ######α μου ειναι δεν ειναι σε λιστες και  μλκιες και αν θέλουν να παίξουμε και σφαλιάρες , ευχαριςτως , δεν πάει να ειναι και 60-70 χρόνων. Έχουν καταντήσει ξεφτίλες όλοι τους!
Καταγράφηκε

What goes up must come down!
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #923 στις: Δεκέμβριος 15, 2016, 04:40:30 μμ »

Χαλαρώστε παίδες, ότι θέλει παίρνει ο καθένας... και ο καθείς με την σειρά του...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
iceman
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 331



Προφίλ
« Απάντηση #924 στις: Δεκέμβριος 15, 2016, 04:45:21 μμ »

Χαλαρώστε παίδες, ότι θέλει παίρνει ο καθένας... και ο καθείς με την σειρά του...  Κλείσιμο ματιού

Μπάμπη δεν ήσουν πέρυσι στα προυφ να δεις τα ξεφτυλίκια γι αυτό είσαι χαλαρός!!!
Καταγράφηκε
Foumantsou
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 247


Προφίλ
« Απάντηση #925 στις: Δεκέμβριος 15, 2016, 04:51:57 μμ »

Προφανώς και ότι θέλει παίρνει ο καθένας και όσους θέλουν ας φέρουν ,προσωπικά δεν με νοιαζει , αλλα να υπάρχει και το δίκιο. Δεν γίνεται να πάω εγω απο τις 7 να περιμενω σαν τον μλκ και να βλέπεις 10 άτομα π.χ αλλα να σου έχουν λιςτα Με 50+ άτομα που και καλα ήταν πριν απο εσένα ,και επίσης με μια σοβαρότητα ρε φιλε όχι να ξεφτιλίζεσε και να σπρώχνεσαι λες και μοιράζουν φαΐ στο πόλεμο...γι αυτό και εγω θα ενεργησω αναλόγως αυτήν την φορα. Οποίος ειναι πριν απο εμένα εκεί έξω καλώς , οι υπόλοιποι ξέρουν που να πανε....
Καταγράφηκε

What goes up must come down!
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #926 στις: Δεκέμβριος 15, 2016, 05:23:56 μμ »

Χαλαρώστε παίδες, ότι θέλει παίρνει ο καθένας... και ο καθείς με την σειρά του...  Κλείσιμο ματιού

Μπάμπη δεν ήσουν πέρυσι στα προυφ να δεις τα ξεφτυλίκια γι αυτό είσαι χαλαρός!!!

Εννοείται ότι στο χαρτί θα γραφτεί αυτός που θα είναι εκεί παρών.Οι εξυπνάδες να εδώ τρωγύρω είναι και πίνουνε καφέ δεν θα περνάει αύριο το πρωί.Ήδη έχω ετοιμάσει το χαρτί για την λίστα.Πέρυσι όντως άργησα και ήμουν εκτός λίστας.Αργότερα με πήραν τηλέφωνο και τα πήρα και εγώ μετά απο 2 βδομάδες από τους υπόλοιπους.Μέχρι πριν 1 μήνα ήταν πεταμένα στο πορτ-παγκάζ του αυτοκινήτου.Τα βρήκα τυχαία ψάχνοντας κάτι άλλο και τα ανέβασα πάνω στο σπίτι για να τα φωλιάσω και αυτά στο κουτί με τα υπόλοιπα!!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #927 στις: Δεκέμβριος 15, 2016, 05:50:22 μμ »

Εγώ θα έλεγα καλύτερα, όσοι δεν μαζεύετε ευρώ να μην έρθετε. Είστε αυτοί που δημιουργείτε το πρόβλημα.
Αλλιώς θα έφταναν για όλους και από τρία στον καθένα χωρίς ουρές κλπ.
Σκεφτείτε το λίγο! Ποιός δημιουργεί το πρόβλημα;; Γιατί δεν φτάνουν;;
Το πρόβλημα το δημιουργούν αυτοί που παίρνουν δύο και τρία ή αυτοί που είναι αλεξιπτωτιστές
και έρχονται για να τα αρπάξουν!! ΑΥΤΟΙ που δεν συμπάθησαν ΠΟΤΕ το νόμισμα ευρώ;; Ερωτώ!!!!
Και να σας πώ, εγώ είμαι ένας από αυτούς που θα πάρω δύο. Μάλιστα,δύο! Και ρωτώ,δεν έχω δικαίωμα αφού
παίρνω και όλα τα υπόλοιπα(σχεδόν);;
200 συλλέκτες ευρώ είμαστε όλοι κ' όλοι. Φτάνουν να πάρουν όλοι από δύο και τρία!!!
Γι'αυτό κύριοι όσοι δεν συλλέγετε ευρώ,κάντε μας τη χάρη να μήν έρθετε.
 
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #928 στις: Δεκέμβριος 15, 2016, 06:18:51 μμ »

Εγώ θα έλεγα καλύτερα, όσοι δεν μαζεύετε ευρώ να μην έρθετε. Είστε αυτοί που δημιουργείτε το πρόβλημα.
Αλλιώς θα έφταναν για όλους και από τρία στον καθένα χωρίς ουρές κλπ.
Σκεφτείτε το λίγο! Ποιός δημιουργεί το πρόβλημα;; Γιατί δεν φτάνουν;;
Το πρόβλημα το δημιουργούν αυτοί που παίρνουν δύο και τρία ή αυτοί που είναι αλεξιπτωτιστές
και έρχονται για να τα αρπάξουν!! ΑΥΤΟΙ που δεν συμπάθησαν ΠΟΤΕ το νόμισμα ευρώ;; Ερωτώ!!!!
Και να σας πώ, εγώ είμαι ένας από αυτούς που θα πάρω δύο. Μάλιστα,δύο! Και ρωτώ,δεν έχω δικαίωμα αφού
παίρνω και όλα τα υπόλοιπα(σχεδόν);;
200 συλλέκτες ευρώ είμαστε όλοι κ' όλοι. Φτάνουν να πάρουν όλοι από δύο και τρία!!!
Γι'αυτό κύριοι όσοι δεν συλλέγετε ευρώ,κάντε μας τη χάρη να μήν έρθετε.
 

Συμφωνώ και επαυξάνω με τον φίλο Μιχάλη! Ας πάρουν πρώτα οι συλλέκτες των ευρώ και μετά ας πάρουν και οι υπόλοιποι...( Να δω τι θα τα κάνουν βέβαια μετά...αν ήδη έχουν πάρει όλοι όσοι τα συλλέγουν...!!!)
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #929 στις: Δεκέμβριος 15, 2016, 06:29:43 μμ »

 Δεν μπορώ να καταλάβω πιο είναι το πρόβλημα. Καλός η κακός δημιουργείτε ουρά από την νύχτα, το ίδιο γίνεται και στο ικα και στην τραπεζα και δεν ξέρω και εγω που αλλού. Απο εκεί και πέρα όποιος θέλει με την ταυτότητα του παίρνει και οτι δικαιούται. Το θέμα είναι να κρατηθεί ενα κλίμα πολιτισμένο, πονηροί και (ίσως) βαλτοί θα υπάρξουν, πάντα υπάρχουν, στο χέρι μας είναι να τους κάνουμε πέρα όμορφα και με ενότητα.
 Τσαμπουκάδες και λοιπά, συνήθως καταλήγουν ο ένας στο νοσοκομείο και ο άλλος στο αυτοφώρω, και δεν ξέρω επειδή είναι παρασκευή μην βγείτε την Δευτέρα( παλιά ήταν κλειστά το ΣΚ, εχω καιρό να πάω χαχαχα )......
 Και βέβαια  Μιχάλη έχεις δικαίωμα να πάρεις δυο (φέρνοντας κάποιον μαζί σου), αρκεί να έχει ταυτότητα Χαμόγελο, δεν θα δώσεις λογαριασμό σε κανέναν!.
 Τα 2ευρα γενικά τα εχω κόψει , αλλά τα Ελληνικά τα συνεχίζω , σε όλες τις μορφές. Οπότε κατά τις 6 με βλέπω στην τράπεζα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 60 61 [62] 63 64 ... 69
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences