Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 07:37:44 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΠΑΤΙΝΑΣ  (Αναγνώστηκε 7135 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
AndreasB
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 178



Προφίλ
« στις: Απρίλιος 09, 2012, 12:45:47 πμ »

Εχω μια απορια παρακαλω για να δημιουργησεις πατινα σε ενα νομισμα τι πρεπει να κανεις? δεν λεω με χημικα και τετοια εννοω φυσικη πατινα με τα χρονια.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 09, 2012, 08:13:35 πμ »

την  φυσικη πατινα την δημιουργει, μονο ο χρονος,φυσικα μακρια απο ακραιες συνθηκες περιβαλλοντος(υγρασια,ηλιος),η σε επαφη με οξεα,κλπ.προυποθεση ειναι μονο,να μην ειναι ερμητικα κλειστο(καψουλες),αλλα σε φυσικο περιβαλλον.βεβαια μην περιμενετε σε ενα μηνα, να δημιουργηθει πατινα,που φυσιολογικα χρειαζονται αρκετες δεκαετιες.χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 09, 2012, 06:26:30 μμ »

γιαυτο και τα πατιναρισμενα νομισματα ειναι ακριβοτερα απο τα απατιναριστα.

Η φυσικη διαδικασια κατα την οποια μεσα στο χρονο ενα νομισμα (ασημενιο)απο ασπρο που γεννιετε στο νομισματοκοπειο μεχρι να γινει καταμαυρο,η ενδιαμεση κατασταση ονομαζετε πατινα.

Υπαρχουν ομορφες πατινες και ασχημες.Μονον ο χρονος και οι συνθηκες δινουν την πατινα.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 10, 2012, 07:58:44 μμ »

καλησπέρα!

θέλω να ρωτήσω το εξής: ένα νόμισμα που έχει ήδη πιάσει πατίνα, έχει νόημα να μπεί σε κάψουλα ασφαλείας (ή να σλαμπαριστεί αν το πάμε για πιστοποίηση), με την έννοια ότι θα σταματήσει η περαιτέρω δημιουργία πατίνας σε αυτό???

Αργύρης
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 10, 2012, 09:16:55 μμ »

μα αφου εχει ομορφη πατινα θα πρεπει να καθυστερησης την διαδικασια.

Απο ασπρο που γεννιετε στο νομισματοκοπειο θα γινει καταμαυρο ,η ενδιαμεση κατασταση μεσα στο χρονο ονομαζεται πατινα
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 10, 2012, 09:28:12 μμ »

μμμ...κατάλαβα....οπότε το βάζουμε σε θήκη ή το σλαμπαρουμε αν αξίζει, ώστε να κρατήσουμε την υπάρχουσα ως έχει κ να "παγώσουμε" την περαιτέρω δημιουργία πατίνας που θα καταντήσει μαύρισμα....

σ ευχαριστώ πολύ!
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 31, 2012, 01:58:12 μμ »

αγαπητοι φιλοι να πω κι εγω την αποψη μου περι του θεματος και παρακαλω αν κανω καποια λαθη ας με διορθωσουν οι ειδικοι  Χαμόγελο

Πατινα στα ασημενια νομισματα ειναι ενα στρωμα οξειδιων απο τις ενωσεις θειου που αντιδρουν πανω στο ασημι. η διαδικασια δεν μπορει να αντισταφει. ενα νομισμα εαν εχει μια μακροχρονια επαφη με οτιδηποτε θα τονιστει φυσικα. αυτο μπορει να ειναι ενα εγραφο, ενα κοματι υφασμα, η σε καποιες περιπτωσεις να ειναι απλα εκτεθημενο σε καιρικα φαινομενα.
 το ασημι συνηθως μαυριζει. αλλα και σε καποιες σπανιες περιπτωσεις χρυσιζει. επισης παιρνει και τα χρωματα του ουρανιου τοξου την λεγομενη rainbow πατινα που ειναι η πιο ελκυστικη.
 επειδη πολλοι <<φτιαχνουν>> πατινες με διαφορα χημικα μονο ενας εμπειρος συλεκτης μπορει να αναγνωρισει μια φτιαχτη πατινα. ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ.

Τα χαλκινα νομισματα παλι αποκτουν και αυτα πατινα πολυ ευκολοτερα με απλη εκθεση στον ατμοσφαιιρικο αερα. ο χαλκος αντιδρα με το διοξειδιο του ανθρακα και ετσι παιρνει το γνωστο σε ολους ανοιχτο πρασινοπο χρωμα του και πατιναρεται.

φυσικα για να δημιουργηθει πατινα φυσικη χρειαζονται πολλα χρονια μην πω δεκαετιες...

η φυσικη πατινα επισης <<προστατευει>> το νομισμα.

Αυτα απο εμενα εαν καποιος θελει να διορθωσει οτιδηποτε η να προσθεσει κατι η και να διαφωνησει περιμενω να μαθω και εγω περισσοτερα.  Άνεση
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 31, 2012, 05:16:31 μμ »

... με το διοξειδιο του ανθρακα ...

Το διοξειδιο του ανθρακα δεν κανει τιποτα, οι ενωσεις του θειου ειναι αυτες που κανουν τη δουλεια.
Καταγράφηκε

diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 31, 2012, 05:29:42 μμ »

Καλο θα ηταν κανωντας καποια πειραματα να χρησιμοποιουμε νομισματα ευτελους αξιας για να μην κλαιμε....μετα....,προσοχη ,στα χαλκινα ,δεν ειναι ευκολο το πατιναρισμα και ειδικα με ηλεκτρολυση ισως επιτευχθουν αντιθετα αποτελεσματα,συμφωνω απολυτα σε σε αναφορα που εκανε σε αλλο ποστ o Αναργυρος γυρω απο την αυθεντικη ομορφια πατινας ειδικα σε ακυκλοφορητα νομισματα που σιγουρα δεν αναπαραγεται με αλλα μεσα,σε καθε περιπτωση ειμαι εναντιον της τεχνιτης πατινας με σκοπο το κερδος μεσω εμπορικης συναλλαγης
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 31, 2012, 05:38:47 μμ »

Μου φαινετε οτι ολοι εχετε ξεχασει το πειραμα που εκανε ο φιλος ukobke
και σας το ειχε παρουσιασει με ενα χαλκινο νομισμα της Κρητικης Πολιτειας νομιζω!!
Ανατρεξετε στα μηνυματα του φιλου και θα δειτε κοκκινη πατινα μπλε πατινα κτλ κτλ!!
Απλα φουρνιζωντας το νομισμα!!  Έκπληξη
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
dimoς
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 31, 2012, 05:48:15 μμ »

Υγρό οξείδωσης αργύρου σε καταστήματα με εργαλεία αργυροχρυσοχοΐας.
Καταγράφηκε

<Κάνω δίαιτα 30 μέρες. Μέχρι στιγμής, έχω χάσει 15 μέρες>
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 31, 2012, 06:26:34 μμ »

Μου φαινετε οτι ολοι εχετε ξεχασει το πειραμα που εκανε ο φιλος ukobke
και σας το ειχε παρουσιασει με ενα χαλκινο νομισμα της Κρητικης Πολιτειας νομιζω!!
Ανατρεξετε στα μηνυματα του φιλου και θα δειτε κοκκινη πατινα μπλε πατινα κτλ κτλ!!
Απλα φουρνιζωντας το νομισμα!!  Έκπληξη

Aυτο λες Γιωργο;;; Νομιζω εσυ το ειχες βγαλει......

https://www.youtube.com/watch?v=_g_ml8tAnWE


Υ.Σ  Παντως χημικες αντιδρασεις θειου επι του αργυρου σε φυσικο περιβαλλον.....χλωμο.
       Aσπρα κοκκινα κιτρινα μπλε ......... μονο καραβακια στο Αιγαιο.

To ξαναβαζω και εδω αυτο που ειχες βγαλει Γιωργο, ισως καποιος συναδελφος να μην το ειδε

https://www.youtube.com/watch?v=VrA7Jyw1uOs&lr=1
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 31, 2012, 06:35:32 μμ από coll » Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 31, 2012, 06:42:06 μμ »

φιλε βαγγελη ο χαλκος δεν αντιδρα ευκολα με αλλα στοιχεια. στην ατμοσφαιρα καλυπτεται απο ενα οξειδιο του και στη συνεχεια με το διοξειδιο του ανθρακα μετατρεπεται σε ανθρακικο χαλκο παιρνοντας πατινα. αντιδρα βεβαια με θειο οπως ειπες αλλα και οξυγονο. Κλείσιμο ματιού

φιλε μου diaylosark η ηλεκτρολυση νομιζω εφαρμοζεται για καθαρισμο συνχρονων νομισματων και οχι για δημιουργια τεχνιτης πατινας. ετσι νομιζω εγω τουλαχιστον.   φυσικα συμφωνω οτι η ομορφια της φυσικης πατινας δεν αναπαραγεται με τεχνικα μεσα. Απορία

Γιωργο θυμαμαι το πειραμα του φιλου που ανεφερες και εχω δει και στο youtube αρκετα βιντεακια επι του θεματος.  δεν μιλησα για τεχνητους τροπους δημιουργιας πατινας. νομιζω οτι το τοπικ ειναι για φυσικες πατινες.  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 31, 2012, 06:52:25 μμ »

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=1793.msg14007#msg14007
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 31, 2012, 07:00:09 μμ »



Mπραβο ρε Γιωργη , αυτα δεν τα ειχα δει καθολου.!!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences