Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 09:35:14 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Beretta gardone 6.5mm carcano 1941  (Αναγνώστηκε 3958 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 13, 2015, 07:28:20 μμ »

 Ζητούνται πληροφορίες για το συγκεκριμένο τουφέκι.  Χαμόγελο
Είδα σήμερα ένα και έπαθα πλάκα!! Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Newton1643
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 80



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 03, 2016, 06:41:47 μμ »

Λοιπόν κατ αρχάς ξεκινάμε από τα βασικά είναι Ιταλικής προελεύσεως και κατασκευής (δεν μπορεί να μην γνωρίζεις την Beretta σαν εταιρία).

Ανήκει στα Επαναλληπτικά όπλα του Ιταλικού στρατού, όπου: έχουν υπάρξει διάφορες εκδόσεις του εν λόγο όπλου, Ιστορικά χρησιμοποιήθηκε τόσο στον 1ο όσο και στον 2ο Παγκόσμιο πολέμο, στην διάρκεια του 1944 μάλιστα έγινε μετροπή ώστε να μπορεί να δέχεται την γερμανική σφαίρα των 7.92 mm του Mauser, (χάρην ποικιλίας του οπλοστασίου των Γερμανών, και όσα από τα εν λόγο όπλα έπεσαν στα χέρια τους μετά την σφαγή των συμμάχων τους Ιταλών οι οποίοι είχαν συνθηκολογήσει το 1943).

Ο Γεμιστήρας είχε χωρητικότητα 6 σφαιρών, βάρος 3.40 kg, το βεληνεκές του ήταν στα 1021m.

Επίσεις να συμπληρώσω ότι το εν λόγο όπλο είναι εκείνο με το οποίο ο Harvey Oswald, δολοφόνησε τον Πρόεδρο Κένετι, το 1963.

Newton1643
Καταγράφηκε
Newton1643
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 80



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 03, 2016, 06:49:31 μμ »

Επίσεις για την Ιστορία το εν λόγο όπλο βγήκε σε μια ακόμη έκδοση την:
Mannlicher-Carcano TS Carbine M1891
το οποίο χρησιμοποιήθηκε και αυτό από τον Ιταλικό στρατό, κυρίως από όσο γνωρίζω από τα παρακάτω σώματα (δεν είμαι 100% σίγουρος για αυτό το λέω με μια επιφύλαξη):
Αλπινιστές
Πυροβολικό
Καραμπινιέροι
Ιππικό
Μαυροχίτωνες

Newton1643
Καταγράφηκε
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 03, 2016, 10:18:08 μμ »

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες φίλε μου! Είναι το Μ91. Θεωρούνται συλλεκτικά  κατόπιν έκδοσης άδειας κατοχής;
Καταγράφηκε
Newton1643
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 80



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 04, 2016, 09:12:00 πμ »

Είναι συλλεκτικά και τα δυο και Μ91 όσο και το άλλο, όσο συλεκτικό μπορεί να είναι Lee Enfild ή ένα Luger δηλαδή αρκέτα (και δεν εννοώ με την έννοια της Χρηματικής τους Αξίας - την οποία δεν είμαι και ειδικός για να στην προσδιορίσω - εγώ μόνο την Ιστορική τους αξία μπορώ να σου πω και την Ιστορία τους).
Είναι συλεκτικά επίσεις κυρίος λόγο παλαιότητας και εποχής στην οποία χρησιμοποιήθηκαν, δηλαδή λόγο 2ου Παγκοσμίου πολέμου κλπ, επίσεις έχουν συλλεκτικά, λόγο του τύπου το όπλου, (δλδ ότι είναι οπισθογεμή με κινητό ουραίο και επαναλληπτικά, και ότι πλεον αυτός ο τύπος όπλων έχει καταργηθεί έδω και σχεδόν 1,5 αιώνα από την πλειοψηφία των στρατών παγκόσμια).

Τώρα αναφορικά με την άδεια έκδοσης κατοχής θα σε παραπέμψω σε αυτήν την συζήτηση που είχαν κάποια άλλα μέλη του Foroum ( http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=12470.0 )  
Η οποία νομίζω ότι θα σε βοηθήσει να πάρεις μια εικόνα για το εν λόγο ερώτημα που έθεσες.

Για ότι άλλη πληροφορία  θελήσεις, θα είμαι στη διαθεσή σου να σου απαντήσω.

Newton1643
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 04, 2016, 09:26:34 πμ από Newton1643 » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences