Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 07:04:20 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΣΤΟΝ ΗΡΑΚΛΕΙΩΤΗ IAPWNAS και giorgos_p!!!!!  (Αναγνώστηκε 14743 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 23, 2014, 03:09:48 μμ »

Σημερα μετα απο τρεξιμο και γραφειοκρατια 5-6 μηνων παρελαβα το κουκλι μου!!!Βεβαιωσεις επι βεβαιωσεων πιστοποιησεις και ανθρωπους να με κοιτανε σαν τρομοκρατη Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο.Απο γραφειο σε γραφειο ελεγα το ποιηματακι:Τι την θελετε την καραμπινα(!!!) κυριε;Ειμαι συλλεκτης τους απαντουσα!!Ναι αλλα ειστε και κυνηγος μηπως για να σκοτωνετε αγριογουρουνα;Μα το οπλο ειναι αποστρατικοποιημενο με βουλωμενη κανη απαντουσα!!Δεεν εχει σημασια (!!) μου απαντουσαν!

Τελος παντων μετα απο 6 μηνες πηρα την Αδεια κατοχης συλλεκτικου αποστρατικοποιημενου οπλου!!Η αδεια αναφερει οτι πρεπει το οπλο να βρισκεται παντα μεσα σε οικια και βιτρινα ασφαλειας!!Στον καναπε διπλα αν βρεθει ακουμπησμενο παω αυτοφωρο!!!Το οπλο εχει βουλωμενη καννη και ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ οποιαδηποτε παρεμβαση!

Λιγα λογια για το οπλο!!
Το οπλο ειναι το ENFIELD MK-I IV με διαμετρημα 0.303!!Ειναι ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΑΠΙΑΣΤΟ ΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΤΟ!!Σε ορολογια νομισματων θα ελεγα MS-69 ΑΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΟ!Ημερομηνια κατασκευης του συγκεκριμενου ειναι το 1939 απο τα πρωτα που κατασκευαστηκαν!!Βγηκε κατευθειαν απο κιβωτιο με 8 οπλα και ηρθε στην αγκαλια μου!!

Ανεβαζω καποιες φωτο απο την στιγμη της παραλαβης του καθως η αδεια αναγραφει οτι απαγορευονται φωτο να δημοσιευονται απο την οικια και τον φοριαμο αποθηκευσης Κλάμα Κλάμα

ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΕΣ ΣΤΟΝ ΓΙΩΡΓΟ(HERAKLIOTHS) TON IAPWNA ΚΑΙ ΤΟΝ giorgos_p  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 03:12:06 μμ »

Κρεμονται δυο ετικετες!Η πανω αναφερει το ονομα του κατοχου του δηλ εμενα και το κατω ειναι η βεβαιωση του εργοστασιου για τον ελεγχο πιεσεων αν καταλαβα καλα και κατι αλλα νουμερα που γραφει τα οποια δεν τα καταλαβαινω τι σημαινουν!
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 03:15:03 μμ »

Οπως φαινεται ξεκαθαρα απο το κλειστρο τον εξολκεα και  ιδιαιτερα την πεταλουδα αναταξης το οπλο ειναι αχρησιμοποιητο!! Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
aa_frag
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 282


Μέτρον Άριστον. Παν μέτρον 100 πόντους


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 04:02:15 μμ »

Κλαίω  Κλάμα Κλάμα Κλάμα

Καλοριζίκο
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 04:39:29 μμ »

Γιαννη μπραβο!!! Δεν υπαρχουν λογια γι'αυτο που μας δειχνεις!!!! Ειλικρινα ζηλευω!!! (με την καλη εννοια) Κλείσιμο ματιού
Ειναι σε γαματη κατασταση, τα λογια ειναι περιτα!!! Ποιος τη χαρη σου που εχεις στα χερια σου τετοιο κοματι!!!
Απο τα πλεον αξιοπιστα τουφεκια της εποχης! Μονο δυο εχω δει απο κοντα και αυτα στο ιστορικο μουσειο εδω στο Ηρακλειο, τα οποια ειναι αρκετα χρησιμοποιημενα και σε πολυ μετρια κατασταση  Κλάμα Οντως αυτο ειναι μς για να μιλαμε με την ορολογια του φορουμ!!!
Βγαλε μας και αλλες φωτογραφιες να το δουμε!!!! Βγαλε μας το κλειστρο απο κοντα!!!!  Άνεση Άνεση
Ευχαριστουμε για την αφιερωση φιλε, αντε και στο επομενο να ειναι το Μ1 γκαραντ στην ιδια κατασταση!!  Φιλί Φιλί Φιλί
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 11:01:21 μμ »

Καλορίζικο και να το χαίρεσαι για χρόνια!!! Τέτοια να βλέπουμε!!!

Όντως άψογη κατάσταση για ένα απ' τα πρώτα Νο 4 Mk Ι! Από τα πιο αξιόπιστα, ακριβή και όμορφα όπλα της περιόδου! Άλλη αίσθηση το ξύλο και το κινητό ουραίο...

Ευχαριστώ για την αφιέρωση και πάλι με γεια!!!
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 11:07:30 μμ »

γιαννη καλοριζικο!!πολυ ομορφο κομματι!αν βρεθουμε την κυριακη μεσα,θα ηθελα να σε ρωτησω μερικα πραγματακια αν γνωριζεις..να το χαιρεσαι!! Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 24, 2014, 07:40:28 μμ »

Γιαννη καλοριζικο !!
Εξαιρετικο κομματι!!
Απο την στιγμη ομως που εχει βουλωμενη καννη εμενα δεν μου κανει!!
Πως θα βγω για λαγους ??  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Γλώσσα
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 24, 2014, 08:17:19 μμ »

Γιωργο μου αν πυροβολησεις λαγο με τυφέκιο διαμετρήματος 0.303 στα 40 μέτρα που συνήθως εμφανίζεται ο αυτιας τότε είναι σίγουρο ότι ούτε το λαγοποδαρο για Γουρι δεν θα βρεις να μαζεψεις.  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 29, 2014, 01:29:45 μμ »

Γιωργο μου αν πυροβολησεις λαγο με τυφέκιο διαμετρήματος 0.303 στα 40 μέτρα που συνήθως εμφανίζεται ο αυτιας τότε είναι σίγουρο ότι ούτε το λαγοποδαρο για Γουρι δεν θα βρεις να μαζεψεις.  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
+1 θυμαμε Γιαννη οτι μεχρι τις αρχες της δεκαετιας του 1980 οι προπαιδευομενοι στο ΠΝ,εκαναν βασικη εκπαιδευση με αυτα τα οπλα!!!!φυσικα μονο ασκησεις και οχι βολες.μετα φερανε τα Μ1 που και αυτα με την σειρα τους αντικαταστηθηκαν και πουληθηκαν απο οτι εμαθα για σκραπ σε διαφορες ιδιωτικες εταιριες.γιαννης.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 30, 2014, 11:10:17 μμ »

To να πηγαινουν εν αχρηστια καποια οπλα επειδη ειναι του 1930 κτλ κτλ εντελως αχρησημοποιητα
επειδη βγηκαν νεα μοντελα εγω αυτο ποτε δεν το καταλαβα!!  Απορία

Η μονη εικασια που κανω ειναι για να βγαινουν νεες μιζες και να εχουν παλι δουλεια οι συντροφοι που μας τα προμηθευουν !!

Και αυτο δεν γινετε μονο στην Ελλαδα!!  Ντροπή Κλάμα
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Newton1643
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 80



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 30, 2015, 04:08:05 μμ »

Να ρωτήσω στις τελευταίες φωτογραφίες που είναι τα πιστόλια με το κιλό, να ρωτήσω αν έχω δει σωστά τον τύπο του όπλου, colt 0.45 είναι?
Νewton1643
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 30, 2015, 04:21:42 μμ »

Η μονη εικασια που κανω ειναι για να βγαινουν νεες μιζες και να εχουν παλι δουλεια οι συντροφοι που μας τα προμηθευουν !!

Υπάρχει και το θέμα της διαθεσιμότητας και της διακίνησης ανταλλακτικών, πυρομαχικών κλπ. Φαντάσου μια μεραρχία πεζικού να διαθέτει καμιά δεκαριά είδη πιστολιών... Επίσης, φαντάσου τον κάθε φαντάρο (την ώρα που τον έχουν βάλει οι Τούρκοι στο σημάδι) να κοιτάει καλά-καλά τα πυρομαχικά του, μην τυχόν και δεν ταιριάζουν στο όπλο του...

(Δε λέμε να χαλάσει το ντουφέκι και να του πει ο οπλουργός "Πρέπει να παραγγείλω ανταλλακτικά στη μεραρχία, γιατί το όπλο σου είναι διαφορετικό από τα άλλα, αλλά δεν ξέρω πότε θα τα στείλει ο ΛΥΠ. Στο μεταξύ, πάρε αυτόν το γκρα που τον τσεκάρισα εχτές για να μην είσαι χωρίς όπλο, αλλά έχω μόνο 37 φυσίγγια. Ρώτα τον αξιωματικό του 4ου γραφείου πότε θα παραλάβει περισσότερα"...)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 30, 2015, 04:30:30 μμ από sac » Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 30, 2015, 05:44:21 μμ »

Να ρωτήσω στις τελευταίες φωτογραφίες που είναι τα πιστόλια με το κιλό, να ρωτήσω αν έχω δει σωστά τον τύπο του όπλου, colt 0.45 είναι?
Νewton1643

Ακριβως αυτο ειναι φιλε μου..
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 30, 2015, 06:19:49 μμ »

αν δεν κανω λαθος προκειται οχι για το γνωστο 1911 αλλα για το 1903, ''παππους'' του 1911,και μετα ακολουθησε το 1905,οπου στην ουσια ειναι ενα 1911 πιο απλο...

και αλλη μια φωτο ''πονου''.....
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences