Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 01:12:12 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΕΟΣ Κατάλογος Ελληνικών Χαρτονομισμάτων 1822-2002  (Αναγνώστηκε 45967 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Impact
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 09, 2015, 11:03:06 μμ »

Έπειτα από πολύχρονη εμπειρία και μελέτες που έχω πραγματοποιήσει αποκλειστικά στο ελληνικό χαρτονόμισμα, συμπεριλαμβάνοντας οποιοδήποτε μέσο συναλλαγής που σχετίζεται με την Ελλάδα, είτε αυτό κυκλοφόρησε εντός είτε εκτός χώρας, είμαι πλέον στην ευχάριστη θέση να σας παρουσιάσω επισήμως τον νέο μου κατάλογο χαρτονομισμάτων με τίτλο “Κατάλογος Ελληνικών Χαρτονομισμάτων  1822-2002” ή “Greek Paper Money Catalogue 1822-2002”. Επί τη ευκαιρία αξίζει να αναφέρω ότι σε ορισμένα στάδια υλοποίησης αυτού του καταλόγου συνέβαλε και η θερμή υποστήριξη φίλων και συναδέλφων και γενικότερα της ομάδας μου, που αποτελείται από άτομα διαφόρων ειδικοτήτων κι οι οποίοι ήταν παρόντες σε όλη αυτήν τη προσπάθεια.

Η συγγραφή γενικότερα έγινε με τέτοιο τρόπο ώστε ο κατάλογος να είναι εύχρηστος, πρακτικός και εύληπτος για όλους τους αναγνώστες, είτε πρόκειται για έναν αρχάριο συλλέκτη είτε για προχωρημένο, για νομισματικές λέσχες, καθώς επίσης και για επαγγελματίες, όπως καταστήματα συλλεκτικών ειδών, οίκους δημοπρασιών, εταιρείες πιστοποίησης κ.α.
Δεδομένου ότι ζούμε σε μια ως επί το πλείστον τεχνολογική εποχή και προτιμούμε τα ψηφιακά μέσα για την αναζήτηση πληροφοριών, η ανάγκη εύρεσης στοιχείων σε βιβλία μειώνεται, κάτι που με προέτρεψε να εστιάσω στη σύνθεση κατανοητών και ευανάγνωστων κειμένων χωρίς πλεονασμούς και περιττά στοιχεία που ενδεχομένως να κουράζουν τον αναγνώστη χωρίς να του προσφέρουν κάτι ουσιώδες.   

Εκτός των άλλων, επικέντρωσα στην πλούσια εικονογράφηση σχεδόν όλων των ελληνικών χαρτονομισμάτων αποτυπώνοντας τα στις αντίστοιχες θέσεις στον κατάλογο, συνθέτοντας με αυτό τον τρόπο μια πιο σφαιρική εικόνα για ό,τι κυκλοφόρησε, με αποτέλεσμα να μην δυσκολευόμαστε πλέον στην προσπάθεια εντοπισμού εικόνων. Επίσης, απαιτήθηκε πολύς χρόνος  και πολλά ταξίδια για την έρευνα και τεκμηρίωση πραγματικών ιστορικών γεγονότων, τα οποία μέχρι πρότινος προβάλλονταν με αρκετά λανθασμένα στοιχεία και γενικότερα υπήρχαν ανακρίβειες ή ακόμα και μυθολογίες γύρω από το ιστορικό υπόβαθρο κάποιων συγκεκριμένων χαρτονομισμάτων. Επιπροσθέτως, λόγω έντονης ζήτησης, αναγράφονται οι τιμές των περισσότερων χαρτονομισμάτων, εκτιμώντας την υποτιθέμενη αγοραστική αξία για το καθένα που προφανώς συμπίπτει με αυτή της σημερινής εποχής, κάτι που μακροπρόθεσμα προσβλέπει στην σύγκριση των τιμών με τις εκάστοτε κοστολογικές αλλαγές που τυχόν προκύψουν. Να επισημάνω ότι οι τιμές καθορίστηκαν σε συνεργασία με συναδέλφους μου συλλέκτες, ιδιώτες και επαγγελματίες.

Εν κατακλείδι, πρόκειται για ένα κατάλογο 430 σελίδων με χαρτί πολυτελούς ποιότητας, διαστάσεων 21 x 27cm με μαλακό εξώφυλλο και γραμμένο στην ελληνική και αγγλική γλώσσα προβάλλοντας ιστορικά γεγονότα, κείμενα και περιγραφές, έγχρωμες εικόνες που ξεπερνούν τις 400 σε όλα τα περιεχόμενα των θεματικών ενοτήτων συμπεριλαμβάνοντας ποικιλίες, ιδιαιτερότητες και σπανιότητες.

Ελπίζω και εύχομαι αυτός ο κατάλογος να αποτελέσει βασικό εγχειρίδιο για την κάλυψη όλων των αναγκών των συλλεκτών.
Για περεταίρω πληροφορίες και λεπτομέρειες, επικοινωνήστε μαζί μου με προσωπικό μήνυμα (ΠΜ) ή στο email μου hellenicnotes@gmail.com.






















Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 10, 2015, 01:40:17 μμ »

Όσοι Θεσσαλονικείς το θέλουν ας μου στείλουν προσωπικό μήνυμα για πληροφορίες και για να κάνουμε μια ομαδική παραγγελία από τον συγγραφέα του βιβλίου. Ήδη έχει αρχίσει η συγκέντρωση της παραγγελίας ...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 10, 2015, 01:58:12 μμ »

Συγχαρητήρια ήταν κάτι που έλειπε από το χώρο μας . Ευχομαι καλές πωλήσεις Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
Impact
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 10, 2015, 05:08:27 μμ »

xmac - Πολυ ωραια η σκεψει σου για την ομαδικη παραγγελια και εκ μερος μου εννοειτε θα κανω κατι καλυτερο για ολα τα παιδια. Σε ευχαριστω πολυ!!!

Θεοδωρη - Σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια.....εμεις ειμαστε διπλα, οποτε μπορω να στο δειξω και απο κοντα οκ!
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 10, 2015, 05:24:20 μμ »

Συγχαρητήρια Νίκο, τα λέμε επίσης από κοντά  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 10, 2015, 05:53:20 μμ »

xmac - Πολυ ωραια η σκεψει σου για την ομαδικη παραγγελια και εκ μερος μου εννοειτε θα κανω κατι καλυτερο για ολα τα παιδια. Σε ευχαριστω πολυ!!!

Θεοδωρη - Σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια.....εμεις ειμαστε διπλα, οποτε μπορω να στο δειξω και απο κοντα οκ!

Μαζί με το βιβλιο του Βαγγέλη είχε πολλά χρόνια να παρουσιαστεί αξιόλογη προσπάθεια στον χώρο των χαρτονομισμάτων.

**Αν είσαι την Κυριακή στο σκοπευτήριο πάρε ένα μαζί σου... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 10, 2015, 05:56:36 μμ »

Θοδωρή έπρεπε να πεις μεγάλη προσπάθεια όχι απλώς αξιόλογη!
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 10, 2015, 05:58:54 μμ »

xmac - Πολυ ωραια η σκεψει σου για την ομαδικη παραγγελια και εκ μερος μου εννοειτε θα κανω κατι καλυτερο για ολα τα παιδια. Σε ευχαριστω πολυ!!!

Θεοδωρη - Σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια.....εμεις ειμαστε διπλα, οποτε μπορω να στο δειξω και απο κοντα οκ!

Ά! ακόμα καλύτερα ακούτε παίδες; ευχαριστούμε Νίκο! όσοι θέλετε στείλτε μου μηνύματα να προχωρήσει η δουλειά!!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Impact
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 10, 2015, 09:58:33 μμ »

Οκ εγινε... Θα φερω τον καταλογο μαζι μου στο σκοπευτηριο!!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Impact
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 10, 2015, 10:37:23 μμ »

Συγχαρητήρια Νίκο, τα λέμε επίσης από κοντά  Χαμόγελο

Σε ευχαριστω πολυ Γιαννη.....ναι θα στο φερω εγω οκ!
Καταγράφηκε
Impact
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 12, 2015, 01:17:09 πμ »

Θα ηθελα να σας ενημερωσω οτι την Κυριακη οποιος επισκεφθει τη λεσχη
και επιθυμει να αποκτησει το βιβλιο, μπορει να απευθυνθει στο Λεωνιδα
(LTZORTZAK) ο οποιος θα εχει ηδη μαζι του δεκα αντιτυπα.
Καταγράφηκε
Impact
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 14, 2015, 02:35:00 μμ »

Θα ηθελα να ευχαριστησω απο καρδιας τα διοικητικα μελη της ΠΝΕ για την τιμη που μου εκαναν  και παρουσιασαν το βιβλιο μου το Σαββατο εν οψει της δημοπρασιας που πραγματοποιηθηκε. Αν και επρεπε να παρευρισκομαι κι εγω, δυστυχως οι τρεχουσες υποχρεωσεις δε μου το επετρεψαν.

Παραλληλα, ευχαριστω τον αγαπητο μου φιλο Λεωνιδα για τη θερμη του υποστηριξη στην προβολη και διαθεση του βιβλιου κυριως  στην περιοχη της Αθηνας. Με τοσο τρεξιμο, οκ! ειπαμε να γυμναστουμε αλλα όχι κι ετσι όμως…  Σαρκασμός Σαρκασμός

Κλεινοντας, το Σαββατο βρεθηκα εκτος των αλλων, με τους καλους μου φιλους, Θοδωρο Πητιδη και Μπαμπη Γεωργιαδη, δυο ανθρωπους γνωστους σε ολους μας για την σημαντικη  εμπειρια και γνωση γενικοτερα στα ελληνικα χαρτονομισματα και τους οποιους ευχαριστω ιδιαιτερα για τα θετικα τους  σχολια οσον αφορα την ποιοτητα και το περιεχομενο του βιβλιου μου. Θα ηθελα λοιπον να εκφρασω την ευγνωμοσυνη μου καθως θεωρω πολυ σημαντικη την αναγνωριση της προσπαθειας μου απο αυτά τα ατομα, τα οποια ηδη είναι γνωστες  ολης της διαδικασιας εκδοσης βιβλιου εχοντας δικα τους αξιολογα βιβλια ελληνικων χαρτονομισματων.
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 12:58:02 πμ »

Νικο, συγχαρητηρια και απο αυτο το βημα! τα λογια ειναι περιτα, το βιβλιο μιλαει απο μονο του!
Καταγράφηκε
Impact
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 08:41:16 πμ »

Θωμα, σε ευχαριστω παρα πολυ, χαιρομαι ειλικρινα που σου αρεσε!
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 08:54:20 πμ »

Μετα τη χθεσινοβραδινή συνάντησή μας με τον συγγραφέα και φίλο Νίκο μπορω να πω ότι ήδη το ξεφύλλισα κ διάβασα στα πεταχτά σχεδον με τη μια νυχτιάτικα! Το βιβλιο ειναι υψηλότατου επιπέδου, πραγματικό εργαλείο αναφοράς και με εντυπωσιακή παρουσίαση! Το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όλους τους ενδιαφερόμενους!-)
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences