Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 18, 2024, 09:01:37 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Τί πιστευετε για τον χρυσο το 2014 ?
Θα αυξηθει κι'αλλο - 173 (39%)
Θα εχει πτωση - 77 (17.3%)
Θα παραμεινει σταθερος - 44 (9.9%)
Δεν μπορω να αποφασισω - 21 (4.7%)
Σαφως ειναι η καλυτερη επενδυση - 114 (25.7%)
Δεν τον εμπιστευομε καθολου - 15 (3.4%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 330

Σελίδες: 1 ... 23 24 [25] 26 27 ... 148
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΧΡΥΣΟΣ!! ΔΥΝΑΤΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ Η ΟΧΙ??  (Αναγνώστηκε 766695 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
epsilon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 82



Προφίλ
« Απάντηση #360 στις: Αύγουστος 12, 2012, 07:25:25 πμ »

εχεις δηλαδη στα χερια σου τα μεταλλα ή τα εχει αποθηκευμενα η εταιρια και εχει απλω ορισμενα bonds στα χερια σου.;

Kαλημερα.
εχω στα χερια μου τιμολογιο αγορας αναλυτικο(τοσο μεταλλο,τοση προμηθεια,τοσο αποθηκευση..)
και πιστοποιητικο κατοχης.τα μεταλλα ειναι αποθηκευμενα και οτι ωρα θελω τα πουλαω πισω στην εταιρια
η' παω με το διαβατηριο μου τα παιρνω και τα πουλαω οπου θελω εγω, τα καιω κτλ.
επειδη εχω μιλησει στο τηλ με αντιπροσωπο εαν θες ανοιξε μια καινουργια ενοτητα να δωσω περισσοτερες
πληροφοριες γιατι ειναι εκτος της συζητησης εδω.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #361 στις: Αύγουστος 12, 2012, 09:46:45 πμ »

το θεμα δεν ειναι οτι ειμαστε εκτος θεματος.Το θεμα ειναι οτι επενδυεις σε κατι αναλογο με την απατη των χαρτονομισματων.Οπως τα χαρτονομισματα δεν εχουν κανενα αντικρυσμα και καποτε αυτο θα φανει,ετσι και η αποδειξη που εχεις στα χερια σου ειναι απλα ενα κομματι χαρτι. Δεν υπαρχει περιπτωση να εχει αντικρυσμα και θα το διαπιστωσεις μολις ζητησεις να σου αποσταλλουν τα μεταλλα.Ειναι μια αεριτζιδικη επενδυση οπως τοσες αλλες του διαδικτυου.
Το μονο αληθινο ειναι οταν πιανεις το μεταλλο στα χερια σου.Το εχεις εσυ στην κατοχη και κανενας κιναιδος δεν σου δινει μια αποδειξη και σου λεει ασε εγω το φυλαω καλυτερα. Αυτον τον τροπο εχουν βρει οι κουφαλες για να ελεγχουν τα μεταλλα.Γιατι υπαρχουν αφελεις που τους τα ακουμπανε παιρνοντας μια αποδειξη.Μεσα στους αφελεις βαζω φυσικα και τον εαυτο μου γιατι και εγω στο παρελθον εχω αγορασει μετοχες και ακομα εχω.Τωρα πια βεβαια πιο πολυ κοστιζει το χαρτι παρα οι πορνες οι μετοχες.Το μαθημα ομως το πηρα.Τωρα πια μονο χειροπιαστα πραγματα. Ασημι χρυσος χαλκος και οποιοδηποτε μεταλλο χειροπιαστο, και οχι μια υποσχετικη και μετα τους ορχεις μου.
Ολα τα παραπανω ειναι μια προσωπικη αποψη και δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν.Την εχω διαμορφωσει στα 33 χρονια που πατω στη γη και πληρωσα πολλα διδακτρα γι αυτο.
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #362 στις: Αύγουστος 12, 2012, 09:57:34 πμ »

το θεμα δεν ειναι οτι ειμαστε εκτος θεματος.Το θεμα ειναι οτι επενδυεις σε κατι αναλογο με την απατη των χαρτονομισματων.Οπως τα χαρτονομισματα δεν εχουν κανενα αντικρυσμα και καποτε αυτο θα φανει,ετσι και η αποδειξη που εχεις στα χερια σου ειναι απλα ενα κομματι χαρτι. Δεν υπαρχει περιπτωση να εχει αντικρυσμα και θα το διαπιστωσεις μολις ζητησεις να σου αποσταλλουν τα μεταλλα.Ειναι μια αεριτζιδικη επενδυση οπως τοσες αλλες του διαδικτυου.
Το μονο αληθινο ειναι οταν πιανεις το μεταλλο στα χερια σου.Το εχεις εσυ στην κατοχη και κανενας κιναιδος δεν σου δινει μια αποδειξη και σου λεει ασε εγω το φυλαω καλυτερα. Αυτον τον τροπο εχουν βρει οι κουφαλες για να ελεγχουν τα μεταλλα.Γιατι υπαρχουν αφελεις που τους τα ακουμπανε παιρνοντας μια αποδειξη.Μεσα στους αφελεις βαζω φυσικα και τον εαυτο μου γιατι και εγω στο παρελθον εχω αγορασει μετοχες και ακομα εχω.Τωρα πια βεβαια πιο πολυ κοστιζει το χαρτι παρα οι πορνες οι μετοχες.Το μαθημα ομως το πηρα.Τωρα πια μονο χειροπιαστα πραγματα. Ασημι χρυσος χαλκος και οποιοδηποτε μεταλλο χειροπιαστο, και οχι μια υποσχετικη και μετα τους ορχεις μου.
Ολα τα παραπανω ειναι μια προσωπικη αποψη και δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν.Την εχω διαμορφωσει στα 33 χρονια που πατω στη γη και πληρωσα πολλα διδακτρα γι αυτο.


Σωστός ο παίχτης άν και καθιστός ορθώς μιλάς.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου epop και λίγα λές.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #363 στις: Αύγουστος 12, 2012, 10:41:27 πμ »

+100 epop.

Παιδιά στο θέμα χρυσός , καλή επένδυση ή όχι. Η """"ΕΠΕΝΔΥΣΗ"""" του χρυσού εγκειται στο ότι σου διασφαλίζει τα χρήματα σου σε εκτακτους καιρούς, όταν δηλαδή επανέλθουν οι οικονομίες στον κανόνα του χρυσού καποια στιγμή, τότε θα γίνει μια όμορφη αναδιανομή πλούτου απο την μια μερα στην άλλη και όποιες τράπεζες΄κράτησαν αποθέματα θαναι πλούσιες. Αυτό και μόνο. Για εμας τους ιδιώτες αρκεί να έχουμε μία εύλογη ποσότητα ανάλογα με την περιουσία μας, και ΤΕΛΟΣ, ειμαστε καλυμμένοι. Δεν αγοράζει καποιος χρυσό για επένδυση, όπως αγοράζει ακίνητα, μετοχές, γη, αλλά αγοράζει για να διασφαλίσει πως τα χαρτονομίσματα του θα έχουν πάντα μία αξία.Αυτή είναι η επένδυση του χρυσού. Οπότε ας αγοράσει οποιοσ θέλει καμια 40αρια λίρες που διασφαλίζουν κάποια περιουσια και ας συζητήσουμε για τα νομισματα που τόσο μας αρέσουν ....φιλικά.
Βασίλης.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
epsilon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 82



Προφίλ
« Απάντηση #364 στις: Αύγουστος 12, 2012, 11:59:50 πμ »

το θεμα δεν ειναι οτι ειμαστε εκτος θεματος.Το θεμα ειναι οτι επενδυεις σε κατι αναλογο με την απατη των χαρτονομισματων.Οπως τα χαρτονομισματα δεν εχουν κανενα αντικρυσμα και καποτε αυτο θα φανει,ετσι και η αποδειξη που εχεις στα χερια σου ειναι απλα ενα κομματι χαρτι. Δεν υπαρχει περιπτωση να εχει αντικρυσμα και θα το διαπιστωσεις μολις ζητησεις να σου αποσταλλουν τα μεταλλα.Ειναι μια αεριτζιδικη επενδυση οπως τοσες αλλες του διαδικτυου.
Το μονο αληθινο ειναι οταν πιανεις το μεταλλο στα χερια σου.Το εχεις εσυ στην κατοχη και κανενας κιναιδος δεν σου δινει μια αποδειξη και σου λεει ασε εγω το φυλαω καλυτερα. Αυτον τον τροπο εχουν βρει οι κουφαλες για να ελεγχουν τα μεταλλα.Γιατι υπαρχουν αφελεις που τους τα ακουμπανε παιρνοντας μια αποδειξη.Μεσα στους αφελεις βαζω φυσικα και τον εαυτο μου γιατι και εγω στο παρελθον εχω αγορασει μετοχες και ακομα εχω.Τωρα πια βεβαια πιο πολυ κοστιζει το χαρτι παρα οι πορνες οι μετοχες.Το μαθημα ομως το πηρα.Τωρα πια μονο χειροπιαστα πραγματα. Ασημι χρυσος χαλκος και οποιοδηποτε μεταλλο χειροπιαστο, και οχι μια υποσχετικη και μετα τους ορχεις μου.
Ολα τα παραπανω ειναι μια προσωπικη αποψη και δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν.Την εχω διαμορφωσει στα 33 χρονια που πατω στη γη και πληρωσα πολλα διδακτρα γι αυτο.


Eαν μπεις στον κοπο στην προηγουμενη σελιδα αναφερω πως ειμαι και εγω ''καμμενος''.
Τους συγγεκριμενους ΔΕΝ τους προμοταρω.εχω νταραβερια μαζι τους απο το 2009 και ειχα
στην κατοχη μου ασημι σε καψουλες ΧΕΙΡΟΠΙΑΣΤΟ, το οποιο επειτα πουλησα πισω σ'αυτους.
Το μονο σιγουρο ειναι οτι ΔΕΝ ειναι μετοχες,πιστοποιητικα η οτι αλλο.
Το 90% απο δαυτους ειναι οπως τα λες απλα εγω ''ετυχε'' να εχω μακρινο ξαδερφο στην Γερμανια
που εχει δουλεψει στο παρελθον στην μαμα εταιρια http://www.schweizerische-metallhandelsag.ch/en/

Σεβαστη η γνωμη-γνωση σου

φιλικα
γιαννης
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #365 στις: Αύγουστος 12, 2012, 12:17:26 μμ »

γιαννη ολα καλα.
δεν ειμαι αντιθετος σε οποιαδηποτε επενδυση σε μεταλλα.Αλλα γιατι να μην εχεις το μεταλλο στα χερια σου στην τσεπη σου,και να το εχει καποιος αλλος για σενα οσο αξιοπιστος και αν ειναι.;
Καταγράφηκε
epsilon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 82



Προφίλ
« Απάντηση #366 στις: Αύγουστος 12, 2012, 01:04:15 μμ »

γιαννη ολα καλα.
δεν ειμαι αντιθετος σε οποιαδηποτε επενδυση σε μεταλλα.Αλλα γιατι να μην εχεις το μεταλλο στα χερια σου στην τσεπη σου,και να το εχει καποιος αλλος για σενα οσο αξιοπιστος και αν ειναι.;


Γιατι το συγκεκριμενο εκει που ειναι (σε ελευθερη ζωνη) δεν πληρωνεις φορους,τελωνια κτλ
συν πηγαινε-ελα μεταφορικα.εαν διαβασες καλα μιλαμε για 5 μεταλλα και 36 κιλα και για 2 που εχω
εγω 72 κιλα.
''ειναι πολλα τα κιλα αρη''

Καταγράφηκε
DimitriG
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 466


ΙΣΧΥΣ ΜΑΣ Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ


Προφίλ
« Απάντηση #367 στις: Αύγουστος 12, 2012, 02:27:24 μμ »

''ειναι πολλα τα κιλα αρη''


Υπάρχουν και άλλα εξωτικά μέταλλα για επένδυση, όπως ο Λευκόχρυσος και το Παλλάδιο.
Αυτά τα μέταλλα στα οποία παραπάνω γίνεται αναφορά είναι κατεξοχήν βιομηχανικά μέταλλα και εδώ φαίνεται το εμπορικό δαιμόνιο των ξένων εμπόρων και χρηματιστών, όπου δημιουργούν εταιρείες αγοραπωλησίας και φύλαξης ευγενών και βιομηχανικών μετάλλων, δημιουργούν επενδυτικά πακέτα και τα λανσάρουν στην αγορά.
Αλήθεια γνωρίζει κανείς το ιδιοκτησιακό καθεστώς αυτών των εταιρειών; Σε περίπτωση που εμπλέκονται Τράπεζες οι οποίες έχουν στο χαρτοφυλάκιό τους Ελληνικό Χρέος, σε περίπτωση κήρυξης Πτώχευσης, έχουν δικαίωμα οι Τράπεζες αυτές να κατάσχουν όχι μόνο τις καταθέσεις που έχουν κάνει Έλληνες σε αυτές, αλλά και σε επενδυτικά αγαθά όπως Μέταλλα όπου κατέχουν Έλληνες σε εταιρείες που ανήκουν στις Τράπεζες. Αν τα Μέταλλα φυλλάσονται στο εξωτερικό, τα περιθώρια αντίδρασης για τους ιδιοκτήτες θα είναι πολύ μικρά.

Το σενάριο της Ελληνικής πτώχευσης συζητιέται όλο και πιο πολύ. Ο J. Phillips ξαναχτυπά με νέο άρθρο και δεν είναι ο μόνος. Φτάνει μάλιστα στο σημείο να γράψει ότι η πιθανότητα να ΜΗΝ κηρύξει πτώχευση η Ελλάδα, είναι ίδια με την πιθανότητα ένα σμήνος από γουρούνια να πετάξει σε τέλειο σχηματισμό πάνω από το κτίριο της Ε.Κ.Τ.-E.C.B. στις Βρυξέλλες! Παραθέτω το άρθρο:
http://news.goldseek.com/GoldForecaster/1344283200.php
Ο τύπος αυτός χαρακτηρίζεται από τον έντονο σκεπτικισμό του αφού συνεχώς επεξεργάζεται σενάρια που έχουν να κάνουν με την κατάρρευση της παγκόσμιας οικονομίας αλλά, προσέξτε, και με την κατάσχεση του χρυσού που έχουν οι Ιδιώτες. "Όποιος φυλάει τα ρούχα του έχει τα μισά". Ή όπως λέει ο Βασίλης, "Είναι το ενωρίς πουλί που τρώει το σκουλήκι"...
Για να κλείσω με το θέμα Βιομηχανικά, μέταλλα, αναρωτήθηκε κανείς πόσα σπάνια και σε ποσότητες βιομηχανικά μέταλλα κρύβει η Ελληνική γή; Τα δικαιώματα εκμετάλλευσης τα παίρνουν οι ξένοι, εξορύσουν, επεξεργάζονται και τυποποιούν τα μέταλλα σε πλακάκια, τα εξάγουν και μετά τα μοσχοπουλάνε στις βιομηχανίες και στους επενδυτές ανά τον κόσμο. Όλος ο ορυκτός πλούτος της Ελλάδας έχει δοθεί τζάμπα στους ξένους να τον διαχειρίζονται και να τον κάνουν επενδυτικά πακέτα.
Καταγράφηκε

ΠΥΡ+ΥΔΩΡ = ΑΝΘΡΩΠΟΣ+ΙΔΕΑ+ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ = 1884
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #368 στις: Αύγουστος 12, 2012, 03:08:11 μμ »

Φίλε Γιάννη καλό θα ήταν να κανείς ένα θέμα που να μπορείς εκεί να μας αναλύσεις  στον μέγιστο βαθμό την επένδυση που έχεις κάνει δηλαδή πως, που και πόσο κοστίζει μια τέτοια κίνηση. Φυσικά είναι επένδυση με αρκετό ρίσκο όπως κάθε επένδυση θα έλεγα διότι απευθύνεται σε όχι τόσο ευρύ κοινό, δηλαδή ρωτάω κάτι απλό σε περίπτωση ανάγκης πόσο γρήγορα μπορεί να ρευστοποιήσεις και να πάρεις τα χρήματα σε ποιους θα το κανείς εάν η εταιρεία που τα φυλάσει για κάποιο λόγο δεν τα παίρνει πίσω. Ενώ ο χρυσος η το ασήμι νομίζω εύκολα ρευστοποιήται και αν δεν το κανείς σήμερα το κανείς αύριο και στο φινάλε έχεις κάτι στα χέρια σου. Δεν υπάρχει θέμα αντιπαράθεσης μαζί σου και καλό θα ήταν να μας διαφωτίσεις περισσότερο. Φιλικα Χρήστος
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #369 στις: Αύγουστος 12, 2012, 10:31:06 μμ »

 
 
 
 

Υπάρχουν και άλλα εξωτικά μέταλλα για επένδυση, όπως ο Λευκόχρυσος και το Παλλάδιο.
Αυτά τα μέταλλα στα οποία παραπάνω γίνεται αναφορά είναι κατεξοχήν βιομηχανικά μέταλλα και εδώ φαίνεται το εμπορικό δαιμόνιο των ξένων εμπόρων και χρηματιστών, όπου δημιουργούν εταιρείες αγοραπωλησίας και φύλαξης ευγενών και βιομηχανικών μετάλλων, δημιουργούν επενδυτικά πακέτα και τα λανσάρουν στην αγορά.
 
Εγώ που πίνω πολύ μεταλικό νερό,υπάρχει περιπτωση τα υγρα που αποβάλω απο το σώμα μου(ιδρώτας,σπέρμα,τσισάκια) να τα πάρει αυτη η εταιρια να δημιουργήση επενδυτικά πακέτα και να τα λανσάρει στην αγορά? Σαρκασμός

Εψιλον και Χανιωτη την Τριτη το πρωι να φορεσετε τα shooting rayban πριν ανοιξετε τα πακετα σας.Ξέρετε εσείς.Τυφλώνω κοσμο. Στριφογύρισμα ματιών Έκπληξη


 
 
 
 

 
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
thettalos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 106


Προφίλ
« Απάντηση #370 στις: Αύγουστος 12, 2012, 11:01:20 μμ »


 
 
 

Υπάρχουν και άλλα εξωτικά μέταλλα για επένδυση, όπως ο Λευκόχρυσος και το Παλλάδιο.
Αυτά τα μέταλλα στα οποία παραπάνω γίνεται αναφορά είναι κατεξοχήν βιομηχανικά μέταλλα και εδώ φαίνεται το εμπορικό δαιμόνιο των ξένων εμπόρων και χρηματιστών, όπου δημιουργούν εταιρείες αγοραπωλησίας και φύλαξης ευγενών και βιομηχανικών μετάλλων, δημιουργούν επενδυτικά πακέτα και τα λανσάρουν στην αγορά.
 
Εγώ που πίνω πολύ μεταλικό νερό,υπάρχει περιπτωση τα υγρα που αποβάλω απο το σώμα μου(ιδρώτας,σπέρμα,τσισάκια) να τα πάρει αυτη η εταιρια να δημιουργήση επενδυτικά πακέτα και να τα λανσάρει στην αγορά? Σαρκασμός

Εψιλον και Χανιωτη την Τριτη το πρωι να φορεσετε τα shooting rayban πριν ανοιξετε τα πακετα σας.Ξέρετε εσείς.Τυφλώνω κοσμο. Στριφογύρισμα ματιών Έκπληξη


 
 
 
 

 

χεχεχεχεχε
Καταγράφηκε
epsilon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 82



Προφίλ
« Απάντηση #371 στις: Αύγουστος 13, 2012, 12:32:49 μμ »

''ειναι πολλα τα κιλα αρη''


Υπάρχουν και άλλα εξωτικά μέταλλα για επένδυση, όπως ο Λευκόχρυσος και το Παλλάδιο.
Αυτά τα μέταλλα στα οποία παραπάνω γίνεται αναφορά είναι κατεξοχήν βιομηχανικά μέταλλα και εδώ φαίνεται το εμπορικό δαιμόνιο των ξένων εμπόρων και χρηματιστών, όπου δημιουργούν εταιρείες αγοραπωλησίας και φύλαξης ευγενών και βιομηχανικών μετάλλων, δημιουργούν επενδυτικά πακέτα και τα λανσάρουν στην αγορά.
Αλήθεια γνωρίζει κανείς το ιδιοκτησιακό καθεστώς αυτών των εταιρειών; Σε περίπτωση που εμπλέκονται Τράπεζες οι οποίες έχουν στο χαρτοφυλάκιό τους Ελληνικό Χρέος, σε περίπτωση κήρυξης Πτώχευσης, έχουν δικαίωμα οι Τράπεζες αυτές να κατάσχουν όχι μόνο τις καταθέσεις που έχουν κάνει Έλληνες σε αυτές, αλλά και σε επενδυτικά αγαθά όπως Μέταλλα όπου κατέχουν Έλληνες σε εταιρείες που ανήκουν στις Τράπεζες. Αν τα Μέταλλα φυλλάσονται στο εξωτερικό, τα περιθώρια αντίδρασης για τους ιδιοκτήτες θα είναι πολύ μικρά.

H επενδυση εχει γινει μεσω εταιριας οποτε δεν παιζει με τιποτα το σεναριο με τις τραπεζες και οτι περιγραφεις. η συγκεκριμενη εταιρια εμπορευεται αυτα τα μεταλλα και εαν θες δες εδω
http://www.schweizerische-metallhandelsag.ch/en/information/company
Καταγράφηκε
epsilon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 82



Προφίλ
« Απάντηση #372 στις: Αύγουστος 13, 2012, 12:37:58 μμ »

Φίλε Γιάννη καλό θα ήταν να κανείς ένα θέμα που να μπορείς εκεί να μας αναλύσεις  στον μέγιστο βαθμό την επένδυση που έχεις κάνει δηλαδή πως, που και πόσο κοστίζει μια τέτοια κίνηση. Φυσικά είναι επένδυση με αρκετό ρίσκο όπως κάθε επένδυση θα έλεγα διότι απευθύνεται σε όχι τόσο ευρύ κοινό, δηλαδή ρωτάω κάτι απλό σε περίπτωση ανάγκης πόσο γρήγορα μπορεί να ρευστοποιήσεις και να πάρεις τα χρήματα σε ποιους θα το κανείς εάν η εταιρεία που τα φυλάσει για κάποιο λόγο δεν τα παίρνει πίσω. Ενώ ο χρυσος η το ασήμι νομίζω εύκολα ρευστοποιήται και αν δεν το κανείς σήμερα το κανείς αύριο και στο φινάλε έχεις κάτι στα χέρια σου. Δεν υπάρχει θέμα αντιπαράθεσης μαζί σου και καλό θα ήταν να μας διαφωτίσεις περισσότερο. Φιλικα Χρήστος


Για πληροφοριες δες
http://www.schweizerische-metallhandelsag.ch/en/information/company

και εδω
http://www.swissmetalassets.com/#page=page-1

το βλεπεις σου κανει το παιρνεις δεν το παιρνεις και προχωρας στο επομενο.

χωρις να θελω να προσβαλω κανενα και εμενα μου ετυχε να ανοιξω γιαουρτι το
οποιο ειχε μεσα μουχλα και υποτιθεται οτι εχει περασει ελεγχους και πιστοποιησεις.

το μονο σιγουρο ειναι οτι τιποτε δεν ειναι σιγουρο.
Καταγράφηκε
giannis7
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 384


Προφίλ
« Απάντηση #373 στις: Αύγουστος 20, 2012, 11:33:50 μμ »

Κάτι έρχεται.. ο Σόρος αγοράζει χρυσό!    Εκτύπωση    E-mail
20-08-2012 23:40:20
   13    
 Σαν ένας προάγγελος του τι είναι πιθανό να μας περιμένει το φθινόπωρο του 2012 μοιάζει η πρόσφατη κίνηση του δισεκατομμυριούχου Τζορτζ Σόρος, ο οποίος έχει πουλήσει όλες τις μετοχές του, όπως αποδεικνύεται από το συμπληρωμένο έντυπο 13-F που υπέβαλε στην Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς των ΗΠΑ (SEC) για το τρίμηνο που έληξε στις 30 Ιουνίου 2012.

Ο Σόρος, ο οποίος διαχειρίζεται κεφάλαια μέσω διαφόρων λογαριασμών στις ΗΠΑ και στα νησιά Cayman, φέρεται να έχει «ξεφορτωθεί» πάνω από ένα εκατομμύριο μετοχές σε χρηματοοικονομικές εταιρείες και τράπεζες, μεταξύ των οποίων στη Citigroup (420.000 μετοχές), JP Morgan (701.400 μετοχές) και Goldman Sachs (120.000 μετοχές ). Η συνολική αξία των μετοχών που πουλήθηκαν ανέρχεται σε περίπου 50 εκατ. δολάρια.

Το εξίσου ενδιαφέρον με την πώληση των μεγάλης αξίας αυτών μετοχών του είναι το πού εναπόθεσε τα ποσά του ο Σόρος. Την ίδια στιγμή που πουλούσε μετοχές τραπεζών, είχε αποκτήσει περίπου 884.000 μετοχές (αξίας περίπου 130 εκατ. δολαρίων) σε χρυσό μέσω της Trust SPDR Gold.

Όταν ένας σημαντικός διεθνής«παράγοντας», με απευθείας δεσμούς με τον Λευκό Οίκο, την Wall Street και το τραπεζικό σύστημα, αρχίζει να ξεφορτώνεται μετοχές και να συσσωρεύει χρυσό, αυτό ίσως να σημαίνει ότι αναμένονται πολύ σοβαρές εξελίξεις στον κόσμο των αγορών.

Ενώ έχει συχνά επικριθεί για τις εκκλήσεις του υπέρ της κεντροποίησης του παγκόσμιου τραπεζικού συστήματος, της αύξησης της κρατικής παρέμβασης στην οικονομία και αυτού που αποκαλεί "εμφάνιση της νέας παγκόσμιας τάξης", αν υπάρχει κάποιος που έχει πάγιες εκ των έσω πληροφορίες για το πού κατευθύνονται τα πράγματα στο άμεσο μέλλον, αυτός είναι ο Σόρος.

Ο Σόρος, ο οποίος έχει γράψει εκτενώς για μια «επερχόμενη παγκόσμια αλλαγή» και τις επιπτώσεις της, στο βιβλίο του «Το Κραχ του 2008», όπου αποκαλεί το σημερινό οικονομικό και πολιτικό μοντέλο «τέλος εποχής», δήλωσε πρόσφατα ότι η χρηματοπιστωτική και οικονομική κατάσταση σε όλο τον κόσμο είναι τόσο σοβαρή που η Ευρώπη δεν αποκλείεται σύντομα να κατρακυλίσει στο χάος και στον εμφύλιο. Σημειώνει, επίσης, ότι ο κόσμος εισέρχεται σε «μία από τις πιο επικίνδυνες περιόδους στη σύγχρονη ιστορία», και προβλέπει βίαιες ταραχές στην Αμερική και βάναυση καταστολή των εξεγέρσεων από το κράτος, η οποία θα περιορίσει δραματικά τις πολιτικές ελευθερίες.

Ο Σόρος όχι μόνο προέβλεψε την κατάρρευση του 2008 και ανέλαβε δράση ώστε να αυτοπροστατευθεί, αλλά πρότεινε, επίσης, διάφορα διορθωτικά μέτρα που εφάρμοσαν τελικά οι κυβερνήσεις στην Ευρώπη και τις ΗΠΑ προκειμένου να «εξορκίσουν» την αποπληθωριστική ύφεση. Στο εν λόγω βιβλίο του, άφησε να εννοηθεί ότι οι κεντρικές τράπεζες «εμποτίζουν» το σύστημα με τεράστια ποσά νομισματικής επέκτασης, αλλά επίσης προειδοποίησε ότι εάν δεν διοχετευθούν αρκετά ποσά στη σωστή κατεύθυνση, θα επεκταθεί απλώς η εμφάνιση του αποπληθωρισμού και η υπερβολική τύπωση χρήματος θα οδηγήσει σε κατάρρευση λόγω υπερπληθωρισμού του νομίσματος.

Με βάση την πρόσφατη κίνηση των λογαριασμών του Σόρος στις ΗΠΑ, είναι προφανές ότι οι κυβερνήσεις και οι κεντρικές τράπεζες έχουν αποτύχει στις ό,ποιες προσπάθειες σταθεροποίησης του συστήματος. Ο Σόρος εξασφαλίζει κέρδος από τις εταιρείες που βρίσκονται σε μεγαλύτερο κίνδυνο σε περίπτωση που το χρηματοπιστωτικό σύστημα υποστεί ό,τι υπέστη το 2008 και μετατοπίζει τις μετοχές του στο πιθανόν μοναδικό είδος επένδυσης που θα μείνει όρθιο όταν όλα τριγύρω θα έχουν σωριαστεί.

Του Mac Slavo
SHTF Plan

Τμήμα ειδήσεων defencenet.gr
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #374 στις: Αύγουστος 21, 2012, 07:44:33 πμ »

παιδια νομιζω οτι εχουμε ξεφυγει?λιγο απο το θεμα,η εκτος και εγω,εχω μπει σε ιστοσελιδα,μεγαλοεπενδυτων,εφοπλιστων μεγαλοβιομηχανων,οποτε συγνωμη!!!το θεμα μας ειναι!!!αν ο χρυσος ειναι καλη επενδυση σε σχεση με αλλες τοποθετησεις,σε,ου μη γενοιτω,μια κακια στιγμη(πολεμος,πτωχευση,κλπ).πιστευω οτι το μεγαλυτερο μερος της ιστοσελιδας αποτελειτε απο αστους-μικροαστους,για οποιον κατεχει τις εννοιες.πειτε οτι εχω!!!1.000 χρυσες λιρες,η αλλιως 300.000ευρω,ποσο καιρο νομιζετε μπορω,οταν εχω και υποχρεωσεις,να περασω,με αυτες τις λιρες?οσο για τον κυριο Σωρο,θα ηταν φαιδρο να συγκριθουμε μαζι του!!!εβαλα ενα πλαφον, εσεις πειτε το διπλο,μισο εκατομυριο ευρω!!!γιατι πολλοι  μπορει να το εχουν η και παραπανω!!αν κοιταξετε στατιστικες απο αλλες δυσκολες εποχες,κατοχη,αυτοι που μειναν στον ασσο απο χρηματηστηρια,κλπ.θα δειτε οτι μιλατε χωρις να υπαρχει λογος,για πραγματα που δεν μπορειτε!!!σιγουρα  το εχουμε ξαναπει,ο χρυσος ειναι μια καλη εξασφαλιση των χρηματων σας,αλλα δεν ειναι πανακεια.οσο για τα κρατικα ,η τραπεζικα συμφεροντα,ειναι σαν την παροιμια,δυο οικοσιτα μαλωνανε,σε ξενο αχυρωνα!!!χαιρετω τους μεγαλοεπενδυτες,και τους προτρεπω ψυχραιμια!!!τα λογια της πλωρης,προλαβε και τα εγραψε ο Καρκαβιτσας,ΚΑΛΗΜΕΡΑ στην παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 23 24 [25] 26 27 ... 148
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences