Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:11:31 πμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Τί πιστευετε για τον χρυσο το 2014 ?
Θα αυξηθει κι'αλλο - 173 (39%)
Θα εχει πτωση - 77 (17.3%)
Θα παραμεινει σταθερος - 44 (9.9%)
Δεν μπορω να αποφασισω - 21 (4.7%)
Σαφως ειναι η καλυτερη επενδυση - 114 (25.7%)
Δεν τον εμπιστευομε καθολου - 15 (3.4%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 330

Σελίδες: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 148
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΧΡΥΣΟΣ!! ΔΥΝΑΤΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ Η ΟΧΙ??  (Αναγνώστηκε 762436 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #135 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 07:30:41 μμ »

παιδια ο χρυσος εχει αξια χιλιαδων ετων,πριν ενφανισθουν ακομη τα νομισματα,κλπ.οι χωρες ανταλασαν χρυσα αντικειμενα σε μορφη,καλλιτεχνηματων,η και πλακων,(εχουν βρεθει),για αντιπραματευση,και συναλαγη σε εμποριο, η κλεισιμο συνθηκολογησεων,και σεβασμου στις δυνατωτερες χωρες.

Πολυ σωστος Γιαννη!!
Σας δειχνω παρακατω μια πλακα χρυσου Ρωμαικης προελευσης η οποια βρισκετε σε Βρετανικο μουσειο και φερει πανω την σφραγιδα του Φλαβιανού, ο οποίος ήταν θησαυροφύλακας  του Ρωμαίου αυτοκράτορα, και του Λουκιανού, που ήταν ο αυτοκρατορικός εκτιμητής!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #136 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 07:49:52 μμ »

αντε να αγορασεις μια τετοια απο οικο αγορας χρυσου?ωραια συγκριση,εν τελει τιποτα δεν ειναι προτοτυπο.εχεις δει το πρωτο νομισμα με την σημερινη του μορφη, στην μικρα ασια, τελη 8ου αιωνα προ χριστου?εχει μονο κατι γραμωσεις.γιαννηςτ.θα σου στειλω σε περιπου 2.000 φωτογραφιες! την ιστορια του  παγκοσμιου νομισματος,λογω οτι τα περισοτερα απαγορευονται, η εχουν βρεθει δυο τρια,πεντε?και τα πιο πολλα ειναι σε μουσεια.
Καταγράφηκε
DimitriG
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 466


ΙΣΧΥΣ ΜΑΣ Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ


Προφίλ
« Απάντηση #137 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 09:25:52 μμ »

Συμφωνώ απολύτως!
Επιτρέψτε μου να στείλω μία φωτογραφία από ένα νόμισμα που κατ΄ εμέ είναι το απόλυτο όνειρο κάθε συλλέκτη..
Καταγράφηκε

ΠΥΡ+ΥΔΩΡ = ΑΝΘΡΩΠΟΣ+ΙΔΕΑ+ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ = 1884
DimitriG
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 466


ΙΣΧΥΣ ΜΑΣ Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ


Προφίλ
« Απάντηση #138 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 10:33:00 μμ »

Επίσης, σχετικά με την αγορά λιρών από Τράπεζα (ΤτΕ ή Πειραιώς), ακούω ότι, σε περίπτωση κήρυξης πτώχευσης της Ελλάδας, η Τράπεζα θα ζητήσει πίσω τις λίρες από αυτούς που τις πούλησε και θα τις αγοράσει στην τιμή που είχαν όταν έγινε η πώληση. Για το λόγο αυτό όσοι αγόρασαν λίρες από Τράπεζα δεν μπορούν να τις πουλήσουν αλλού παρα μόνο στην Τράπεζα είτε με τη θέλησή τους είτε με εξαναγκασμό.

Γνωρίζετε αν ισχύει αυτό;
Καταγράφηκε

ΠΥΡ+ΥΔΩΡ = ΑΝΘΡΩΠΟΣ+ΙΔΕΑ+ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ = 1884
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #139 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 06:55:56 πμ »

Επίσης, σχετικά με την αγορά λιρών από Τράπεζα (ΤτΕ ή Πειραιώς), ακούω ότι, σε περίπτωση κήρυξης πτώχευσης της Ελλάδας, η Τράπεζα θα ζητήσει πίσω τις λίρες από αυτούς που τις πούλησε και θα τις αγοράσει στην τιμή που είχαν όταν έγινε η πώληση. Για το λόγο αυτό όσοι αγόρασαν λίρες από Τράπεζα δεν μπορούν να τις πουλήσουν αλλού παρα μόνο στην Τράπεζα είτε με τη θέλησή τους είτε με εξαναγκασμό.

Γνωρίζετε αν ισχύει αυτό;

Aυτο γινωταν φιλε μου οταν υπηρχε η απαγορευση τις λιρας σαν νομισμα !!
Η ιστορια ειναι μεγαλη αλλα θα την πω συνοπτικα διχως πολλες λεπτομερειες.
Επι Βασιλειας Παυλου που αρχισαν να ξανακοβωντε Ελληνικα νομισματα ο κοσμος δεν τα εμπιστευωταν απολυτα, ολοι τα ειχαν στις τσεπες τους αλλα οι σοβαρες συναλλαγες γινοταν με χρυσες λιρες!!
Αν δεις ολες τις ταινιες τις δεκαετιας του 55-65 οταν καποιος παραγγελνει ενα καφε στο καφενειο και ρωταει ποσο κανει του λενε δυο δραχμες- πεντε δραχμες.
Αν μιλανε για αυτοκινητα ή σπιτια λενε οτι του στοιχισε τοσες Λιρες!!
Η λιρα παραγκωνιζε το Ελληνικο νομισμα και αυτο δεν αρεσε στην τοτε κυβερνηση διοτι εχαναν κεφαλαια τα οποια ο κοσμος τα κρατουσε στ σπιτι του!!
Το 1964? 65? με υπουργο οικονομικων τον Μητσοτακη (αν θυμαμε καλα) βγηκε ενας νομος ο οποιος απαγορευε τις συναλλαγες με λιρες!!
Η τραπεζα επαψε πλεον να πουλαει λιρες αλλα οποιος αγοραζε απο εκει μια λιρα επαιρνε ενα χαρτι-αποδειξη οτι ειναι κατοχος μιας λιρας!!
Οταν ηθελε να την πουληση υποχρεωτικα πηγαινε ξανα στην τραπεζα και του την επαιρνε πισω οχι οσο την αγορασε αλλα οπου ειχε παει ο χρυσος!! Αν ηταν ανοδικη πορεια θα ειχε κερδος , αν ηταν καθοδικη η πορεια θα ειχε πτωση!!
Το 1980-εως 84 (δεν θυμαμε ακριβως τα εχω γραμμενα καπου αλλα ποιος τα ψαχνει τωρα) εκεινη την τετραετια λοιπον καταργητε η απαγορευση αυτη και η ανθρωποι που συναλλασωντε με την τραπεζα παιρνουν πια στα χερια τους ξανα κανονικες λιρες και οχι χαρτια!!

Υ,Γ Να προσθεσω οτι παρολο την απαγορευση ο κοσμος ο παλιος και κατα την δεκαετια 1965-1975 πολλοι ανθρωποι συνεχιζαν να κανουν τις συναλλαγες τους με λιρες!!
Το 1975 που οι δικοι εκτιζαν μια οικοδομη θυμαμε την μανα μου να δινει λιρες στον οικοδομο!!
Το σχεδιο ομως της τοτε κυβερνησης ειχε επιτυχια!! Οι λιρα ειχε φυγει απο τις συναλλαγες.
Εχει ομως ο καιρος γυρισματα : Ολοι οι νεοι σημερα ακουνε τους παλιους (οσους ζουν ακομα) να μιλανε για λιρες και για σταθεροτητα χρηματος και ολοι ξαναγυρισαν στο ασφαλες καταφυγιο , την χρυση λιρα.
Το χτες μας χτυπησε την πορτα Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
DimitriG
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 466


ΙΣΧΥΣ ΜΑΣ Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ


Προφίλ
« Απάντηση #140 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 07:23:46 πμ »

OK. Eυχαριστώ. Αυτά τα διαδίδουν οι σαράφηδες της περιοχής προφανώς για να τρομάξουν και να παραπλανήσουν όσους θέλουν να αγοράσουν λίρες από Τράπεζα για να έχουν αυτοί το μονοπώλιο.
Βέβαια η τιμή που πουλάνε είναι μέχρι και 55 Ευρώ κάτω από την τιμή της Τράπεζας, σας φαίνεται φυσιολογική μια τόσο μεγάλη διαφορά; Μένω στην επαρχία και δεν γνωρίζω τι παίζεται στα μεγάλα αστικά κέντρα.
Καταγράφηκε

ΠΥΡ+ΥΔΩΡ = ΑΝΘΡΩΠΟΣ+ΙΔΕΑ+ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ = 1884
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #141 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 07:35:39 πμ »

Λιρες αγοραζεις απο οπου εσυ πιστευεις οτι σε συμφερει καλυτερα φιλε!!
Και εγω ειμαι απο επαρχια και εμενα με εχουν παρει πολλα τηλεφωνα για να αγορασω, καποιους απατεωνες τους εβγαλα μονο απο το τηλεφωνο!!
Το εχω γραμμενο σε διαφορα ποστ για να προφυλασεστε ολοι!!
Ολα εχουν τα ρισκα τους.
Πολυ βρηκαν φτηνες λιρες και τις αγορασαν και μετα διαπιστωσαν οτι ο θησαυρος ηταν ανθρακες!!
Οι εφημεριδες ειναι γεματες κατα καιρους με τετοια δραματα !
Αν δεν ξερεις να τις ξεχωριζεις καλυτερα να δωσεις 55 παραπανω παρα να χασεις 315 Κλείσιμο ματιού
Το να αγορασεις μια ιταλικη ειναι μικρο το κακο γιατι εχεις το μεταλλο , το να αγορασεις καποια που ειναι ντιπ για ντιπ ψευτικη αυτο ποναει Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
DimitriG
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 466


ΙΣΧΥΣ ΜΑΣ Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ


Προφίλ
« Απάντηση #142 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 09:03:47 πμ »

Ευχαριστώ για τις συμβουλές.
Καταγράφηκε

ΠΥΡ+ΥΔΩΡ = ΑΝΘΡΩΠΟΣ+ΙΔΕΑ+ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ = 1884
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #143 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 09:18:09 πμ »

πραγματικα, σημερα δεν υπαρχουν μεγαλα περιθωρεια, να βρει καποιος φθηνη και γνησια λιρα,σιγουρα κατι δεν θα πηγαινει καλα,ειδικα απο σαραφηδες,η εμπορους του δρομου.μονο απο κανεναν φιλο και παλι σε λογικα πλαισια,ετσι νομιζω εγω?μερικες φορες το εξυπνο πουλι,απο την μυτη πιανεται,η καλλιο δεκα και στο χερι παρα!!!γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
DimitriG
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 466


ΙΣΧΥΣ ΜΑΣ Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ


Προφίλ
« Απάντηση #144 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 10:12:33 πμ »

Tελικά για να καταλάβω, σήμερα η τιμή 315 ευρώ για τη λίρα είναι πολύ χαμηλή και πρέπει να με βάλει σε υποψίες, οπότε να μην ασχοληθώ ή είναι μέσα σε λογικά πλαίσια με βάση τις τιμές της πιάτσας, οπότε αγοράζω αλλά με πολύ προσοχή;
Καταγράφηκε

ΠΥΡ+ΥΔΩΡ = ΑΝΘΡΩΠΟΣ+ΙΔΕΑ+ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ = 1884
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #145 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 03:46:00 μμ »

αν νομιζεις οτι αυτος που στην πουλα,ειναι φερεγγυο ατομο.πιστευω,και εχω ακουσει τετοιες πωλησεις.ειδικα ενα κομματι απο φιλο,η γειτονα.απο αγνωστο?εκει το ρισκαρεις?χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #146 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 04:49:50 μμ »

Υπαρχουν μαγαζια συλλεκτικων ειδων,οπως του Κωστα Σαραντακη ,του Κυριτση,Στρατουδακι,Ταρασουλεα οπου μπορει κανεις να παει και να αγορασει λιρες με 310 εως 325 ευρο εκαστη και αναλογος της ποσοτητας.
Πριν καποιους μηνες που η τραπεζα πουλουσε 293 αγορασα απο μερικα απ τα μαγαζια που σας αναφερω με 245 ευρο.
Οι ανθρωποι αυτοι εχουν καταστηματα αρκετες δεκαετιες και οι λιρες που πουλαν ειναι οι μεν Ελισαβετες ακυκλοφορητες(εχουν και ρολα)οι δε Γεωργιοι εξαιρετικοι.
Ουτε γατα ουτε ζημια ουτε ανχος κανενα.
Επισης ποιοτητα εχει και ο Γιωργος ο Κουντουριδης.

Δεν εχετε παρα να διαλεξετε.

Πιο πολυ ομως δεν θα γουσταρατε να ειχατε αντι 100 λιρονια,20 προοφ μπουφαλους η 20 νοτιαφρικανικα κρουγκεραντ προοφ?.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
sotis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 56


Προφίλ
« Απάντηση #147 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 05:28:40 μμ »

Όχι φίλε μου, αυτά είναι ωραία να τα έχεις για εμάς που ξέρουμε.
1.Γιατί αν αύριο θέλω να πουλήσω ζώα με χαυλιόδοντες, γέρους μουσάτους, πουλιά της Ωκεανίας, παντοκοάλα, φίδια, τάλληρα του 51 κτλ πρέπει να έρθω να τα αγοράσουν ΜΟΝΟ άνθρωποι όπως εγώ ή εσύ ή ο Χ συλλέκτης. Αντιθέτως τις λιρίτσες θα τις αγοράσουν από την κυρά Κατίνα απέναντι μέχρι το Συβριδάκη. Φαντάσου δε σε πόσους θα πουλήσω ένα χρυσό μουσάτο ή ένα φοίνικα χωρίς να μου το πετάξουν στο κεφάλι. Και μετά άντε πες του για τη σπανιότητα του τάλληρου και το παρελθόν του μουσάτου...   Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

2.Τα προύφ χαιβάνια ( Σαρκασμός) πρέπει να τα εξετάσω από 30 μεριές πριν τα αγοράσω και πάλι να έχω άγχος αφού δεν θα είμαι και 100% σίγουρος (δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος εδώ μέσα που να βάζει το χέρι του στη φωτιά για μουσάτους και μπούφαλα- αν υπάρχει μπράβο του, οι γνώσεις μου δεν αρκούν για αυτό.). Αντιθέτως τις λιρίτσες θα τις εξετάσω και θα είμαι 101% σίγουρος αν είναι εντάξει ή όχι.

Βέβαια ας είχα κάτι από τα δύο και θα ήμουν ευχαριστημένος! Καλή συνέχεια κ.Βασίλη στο ποστάρισμα και αποφεύγετε τις διαμάχες, ο άλλος κ.Βασίλης είναι εξαιρετικός όπως εσείς.   
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2011, 05:45:22 μμ από sotis » Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #148 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 06:11:58 μμ »

να που θα παρουμε μπαφαλους 1οζ,και φτηνοτερα οσον αφορα το 2011 απο το εβαυ.www.usmint.gov
να και που θα παρουμε lunar 1 oz.  www.pearthmint.com.au

στις κασετινουλες τους με τα πιστοποιητικα του τα καυλερα μας. Χαμόγελο
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
SENTOUKI
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 270



Προφίλ
« Απάντηση #149 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 07:43:42 μμ »

Βασιλη
ασε τους μπαφαλους και τα lunar αφου ειπαμε το πρωι οτι θα ξεκινησουμε να συλλεγουμε τα σουπερ νομισματα...
τα 1 ΟΖ απο χαλκο..............  ποιος μας πιανει λεμε..................


Νικος
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 148
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences