Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:46:06 πμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Τί πιστευετε για τον χρυσο το 2014 ?
Θα αυξηθει κι'αλλο - 173 (39%)
Θα εχει πτωση - 77 (17.3%)
Θα παραμεινει σταθερος - 44 (9.9%)
Δεν μπορω να αποφασισω - 21 (4.7%)
Σαφως ειναι η καλυτερη επενδυση - 114 (25.7%)
Δεν τον εμπιστευομε καθολου - 15 (3.4%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 330

Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 148
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΧΡΥΣΟΣ!! ΔΥΝΑΤΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ Η ΟΧΙ??  (Αναγνώστηκε 762445 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Gregory
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 16


Προφίλ
« Απάντηση #105 στις: Αύγουστος 13, 2011, 07:31:54 μμ »

Γεια σε ολους σας ! Πολλές και ενδιαφέρουσες απόψεις σε αυτό το θέμα. συγχαρητήρια για το forum.
Αυτές τις ημέρες βλέπω το ράλι ανόδου της τιμής του χρυσού, και θα ηθελα να ρωτησω ποια θα ηταν η συμβουλή σας σε κάποιον που προσπαθει πρώτα να εξασφαλίσει το κεφάλαιο του και κατα δεύτερο το να κερδισει κάποια απόδοση ?

Είναι η καταληλη στιγμή για ξεκινημα και για την αγορά λιρών ή bullion νομισμάτων της 1 ουγγιας ?
Καταγράφηκε

Sent from my iPad.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #106 στις: Αύγουστος 13, 2011, 08:33:25 μμ »

Οτι βρισκεις σε καλη τιμη καλο ειναι!!
Αν και η καλες εποχες για αγορα περασαν!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #107 στις: Αύγουστος 14, 2011, 12:28:39 μμ »

οι λιρες ειναι ευκολοτερα εξαργυρωσιμο νομισμα στην Ελλαδα.Αλλα τωρα τελευται και ιδιως αν αγοραζεις απο ΤτΕ υπαρχει αρκετα μεγαλο premium.Aπο την αλλη τα bullion βρισκονται πιο κοντα στο spot price αλλα ειναι πιο ''βαρια'' νομισματα στις συναλλαγες.
Καταγράφηκε
Gregory
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 16


Προφίλ
« Απάντηση #108 στις: Αύγουστος 14, 2011, 10:41:47 μμ »

Δεν έχει νόημα να αγοράζεις πλέον από την ΤτΕ έχεις δίκιο σε αυτό, ιδίως εάν μπορείς να βρεις λιρες στα γνωστά Ελληνικά site δημοπρασιών. Αλλά φαντάζομαι ότι αυτή η προσέγγιση έχει τα θετικά και τα αρνητικά της.
Καταγράφηκε

Sent from my iPad.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #109 στις: Αύγουστος 15, 2011, 10:38:44 πμ »

Εξαρτατε με ποιο σκεπτικο το λες αυτο φιλε μου!!
Με το σκεπτικο του εμπειρου που δεν θα την πατηση?
Η με το απλοικο σκεπτικο η τραπεζα πουλαει 340 στα Ελληνικα σαιτ της εχουν 300 αρα θα κερδισω 40 ευρω στο κομματι??
Το εχω γραψει πολλες φορες και θα το ξαναγραψω < το εξυπνο πουλι απο την μυτη πιανετε >
με φιλο που παρατηραμε καποιες δημοπρασιες βαρβατες που κλεινουν απο νεους αγοραστες λεμε μεταξυ μας : οταν θα πανε να ρευστοποιησουν ποσοι θα κλαψουν με μαυρο δακρυ!!
Αν ανατρεξεις σε ποστ μεσα σε αυτες τις ενοτητες θα δεις να εχω γραψει τουλαχιστον τεσσερις προσεγγισεις προς το ατομο μου απο λαμογια που το μονο που θα καταφερναν ηταν να μου μαδησουν το πορτοφολι!!
Οι φτηνες λιρες φιλε μου πολλες φορες κρυβουν κινδυνους !!
Και αντι να πας για μαλλι βγαινεις κουρεμενος!!
Προσεχουμε για να εχουμε!!
Το Ελληνικο δαιμονιο εχει βρει πολλους  τροπους να μας μαδηση και οι περιπτωσεις ατομων που την πατησαν τον τελευταιο χρονο ειναι παμπολες και πολλες ηδη αναρτισμενες στα διαφορα ποστ του φορουμ!!
Προσωπικα αν ημουν νεος θα προτιμουσα να τις πληρωσω χαβιαρι και να τις παρω απο εγκυρη πηγη!!
Κανεις δεν χαριζει χρυσο !! Να το εχετε υποψιν σας!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #110 στις: Αύγουστος 15, 2011, 12:07:07 μμ »

καλημερα και χρονια πολλα σε ολους τους παναγιωτηδες,παναγιωτες, και γενικα ολους τους εορταζοντες.διαβαζοντας τα περι φθηνων λιρων,η, ευκαιριων απο διαφορα σαιντ,θα ηθελα να προσθεσω τα εξης.ηδη ο χρυσος,ειναι στα υψη,και με κανενα φως στο τουνελ,για οποιαδηποτε σταθεροποιηση.πανε οι εποχες που κυκλοφορουσε ρευστο,και η λιρα ειχε 60-80 ευρω το κομματι.σημερα με αυτην την κριση,ο καθενας προσπαθει να πουλησει ,οτιδηποτε,σε οποιονδηποτε,χωρις κανεναν ενδοιασμο,η τουλαχιστον μια σοβαρη σκεψη.βλεπω στις διαφορες ιστοσελιδες πωλησης,αγγελιες,που γελαω,απο το τροπο που προσπαθουν,να δελεασουν?τον καθε λογης πελατη.σπανιο δεκαλεπτο του 1882 τρυπιο, μονο 45 ευρω!!!αυτο ειναι ενα παραδειγμα απο τα πανπολλα,στις ελληνικες και ξενες(εκτος απο τις σοβαρες, που ολοι τις ξερουμε,αλλα ακριβες)ιστοσελιδες πωλησεων συλλεκτικων νομισματων κλπ.ασε τις κοπιες,ασε τα γνησια που ζητανε,οτι θελουν(25.000$το  χρυσο -οχι-κλπ).οσο για τις λιρες,η τα χρυσα επενδυτικα, εκει πραγματι γινεται ο χαμος,αμφιβαλλω αν στους δεκα αγοραστες, ξερουν να ξεχωριζουν τα γνησια,οι μισοι.οντως ποσοι νομιζουν οτι εχουν επενδυσει,ενω τους εχουν γδυσει,απο την ελληνικη συνηθισμενη,εξυπναδα?μου τα πουλησε φθηνα,κονομησα.λες και αυτοι που βγαινουν στις ιστοσελιδες,ειναι κοροιδα,και περιμενουν εμας τους πονηρους,να τους τα φαμε τσαμπα.παιδια, ειδικα στις μερες μας οι ευκαιριες,ειναι υπερσπανιες,μην πω ουτοπια.κανεις δεν χαριζει,και οποιος εχει αναγκη, αμεσων χρηματων, υπαρχουν πιο αμεσες συναλαγες,απο το ιντερνετ.κανεις μας, δεν βρισκει τα χρηματα στον δρομο,ας ειμαστε πιο ρεαλιστες,γιατι ειναι κριμα να χανουμε λεφτα απο την αφελεια μας.παντα οτι αγοραζεις παιρνεις,ειδικα σημερα,χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Gregory
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 16


Προφίλ
« Απάντηση #111 στις: Αύγουστος 15, 2011, 02:42:06 μμ »

Herakliotis και Γιάννη έχετε δίκιο για την κατάσταση και τις συμβουλές σας πρέπει να τις λάβουμε σοβαρά υποψη μας.


Αυτός ήταν και ο προβληματισμός μου στο ρίσκο του να πας να κερδίσεις αυτά τα 40€ της διαφοράς και να βρεθείς με "μαϊμού" !

Πιστεύω ότι για αρχή θα μπορούσα να επιδιώξω συνναλαγες με τα μέλη του forum που θα έχουν συστάσεις και είναι αξιόπιστα.
Καταγράφηκε

Sent from my iPad.
sotis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 56


Προφίλ
« Απάντηση #112 στις: Αύγουστος 15, 2011, 03:42:21 μμ »

Πιστεύω ότι για αρχή θα μπορούσα να επιδιώξω συνναλαγες με τα μέλη του forum που θα έχουν συστάσεις και είναι αξιόπιστα.

Δεν σώζεσαι έτσι. Πολλοί μπορεί ακόμη και εν αγνοία τους να σου δώσουν πλαστές λίρες. Ειδικά με τις λίρες η υπόθεση είναι σχετική. Άνθρωπος που ασχολείται χρόνια και μπορεί να ψαρώσει άνετα.

Προσωπικα αν ημουν νεος θα προτιμουσα να τις πληρωσω χαβιαρι και να τις παρω απο εγκυρη πηγη!!

Σίγουρα πιο έγκυρη από τον περαστικό πωλητή αλλά όχι πανάκεια. Και αυτή πουλάει ότι της δίνουν.Εξάλλου δεν μου φάνηκε και ιδιαίτερος ο έλεγχος που έκαναν. όσα ξέρω εγώ άλλο τόσα ήξερε και ο υπάλληλος στην ΤΤΕ. Δεν νομίζω ότι την ενδιαφέρει την ΤΤΕ εξάλλου να αγοράσει ή πουλήσει γνήσιες λίρες. Να αγοράζει φθηνά θέλει με χίλιες δύο δικαιολογίες περί ελαττωματικών αυτά που θα της πάς και να μοσχοπουλάει με μεγάλο κέρδος. Να της μείνουν λίρες ειδικά στις μέρες μας αποκλείεται. Αγοράζει και σπρώχνει στην αγορά. Αυτό κάνει αδιαφορώντας αν υπάρχουν και πλαστές μέσα σε αυτά που της πάνε ή πουλάει. Της μένει το κέρδος σε ευρώ και γειά σας μετά.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #113 στις: Αύγουστος 15, 2011, 03:52:11 μμ »

Φιλε μου μια παλια παροιμια λεει (το λεω σε παραφραση διοτι την λεξη δεν την δεχετε το συστημα)
: Εμπιστοσυνη να μην εχεις ουτε στον Πωπο σου !!
Αμα σου πω οτι στην πρωτη απο τις τεσσερις περιπτωσεις που πηγαν να μου την φερουν το ατομο ειναι γνωστο μου και το θεωρουσα <σπαθι> εδω και τεσσερα χρονια??
Και οταν το συζητουσα την ολη ιστορια με τον Αναργυρο μου ειπε οτι ΑΥΤΟΣ πηγε να σε μπλεξει και του ειπα και εγω :< ελα μωρε ισως να μην ηξερε τι γινοταν > και ο Αναργυρος τελικα ειχε δικιο και το ατομο ηξερε πολυ καλα τι του γινοταν??
Γιαυτο λοιπον φιλε μου εμπιστοσυνη ουτε σε μελη του φορουμ ουτε σε τιποτα!!
Τα λεφτα και οι κομπινες δυστηχως ειναι μερος το συλλεκτισμου και τους τραβαμε σαν μαγνητης!!
Και η σελιδα μας δεν μπορει να ξερει ποιος ειναι ο καλος και ποιος το λαμογιο!!
Εμεις ειμαστε υποχρεωμενοι ολους να τους βλεπουμε ισους!!

Υ.Γ Αυτο δεν σημαινει ομως οτι ο καθενας μας δεν θα πρεπει να παιρνει τα ρισκα του και να εμπιστευεται καποιους ανθρωπους!!
Και εγω εχω εμπιστευτει καποιους ανθρωπους και καποιοι ανθρωποι εμπιστευτηκαν εμενα!!
ΝΑΙ υπαρχουν ατομα που μπορουμε να τα εμπιστευτουμε για διαφορους λογους που εμεις κρινουμε!!
Αλλα παντα η ευθηνη βαρενει εμας!!
Και εγω μπορω να πω οτι εδω μεσα εχω κανει καποιες καλες γνωριμιες διχως να εχω δει ποτε τα ατομα!!
Τα ατομα που θα τυχουν του σεβασμου μας τα ξεχωριζουμε και ξεχωριζουν απο πολλες αποψεις!!
Στο χερι μας ειναι του καθενος να τα γνωρισουμε!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #114 στις: Αύγουστος 15, 2011, 04:01:06 μμ »

Αγαπητε sotis σε πληροφορω οτι τουλαχιστον παλια (δεν ξερω τωρα με την κριση διοτι επαψα να ασχολουμε ) η Τραπεζα ειχε κατι τσακαλια στον ελεγχο!!
Λιρες που ειχαν αγορασθει εδω στην Κρητη και ειχαν σταλθει στην Αθηνα στα κεντρικα αν τους ειχε ξεφυγει καμια πλαστη κατευθειαν τους ενημερωναν!!
Οι υπαληλοι που τις επερναν ηταν συγκεκριμενοι και τους εκαναν σεμιναρια πανω στην λιρα!!
Τα περισσοτερα απο τα ατομα που ηξερα ειναι πλεον συνταξιουχοι αρα δεν ξερω πως δουλευε τωρα η τραπεζα , αλλα πιστευω οτι μια γενικη μορφωση τους την ειχαν δωσει!!
Τωρα τελιωσε , συναλλαγες πλεον δεν γινοντε, οτι σου εβγαζαν τις μισες ελειποβαρη αυτο ηταν κατευθηντηρια γραμμη που ειχαν λαβει!!
Τωρα η λιρα ειναι στην ελευθερη αγορα και ο σωζων εαυτων σωθητο!!
Οποιος καταλαβε καταλαβε Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
sotis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 56


Προφίλ
« Απάντηση #115 στις: Αύγουστος 15, 2011, 04:48:38 μμ »

Από προσωπική μου εκτίμηση κ.Γιώργο ο υπάλληλος δεν πολυασχολείται με τις λίρες, εξάλλου για να κάνει κάτι τέτοιο θα ήθελε 10 λεπτά κάθε λίρα. Θεωρώ ότι περισσότερο γίνεται με το μάτι η διαδικασία και σε χρόνο σύντομο, όπως και ότι έχεις πολλές πιθανότητες να πουλήσεις ή να αγοράσεις πλαστή λίρα ακόμη και από εκεί. Επίσης συμβαίνει και το ανάποδο, ουδείς εκ των αγοραστών ελέγχει τις λίρες που του δίνει η τράπεζα στο γκισέ. Άρα το πράμα ανακυκλώνεται συνεχώς.
Αυτό συμβαίνει από την ΤΤΕ διότι 1) Δεν την ενδιαφέρουν αυτές καθαυτές οι λίρες , όπως ενδιαφέρουν τον καθένα από εμας π.χ. που επενδύει τα λεφτάκια του, αλλά το χρήμα που παίρνει από την πώληση τους το οποίο και είναι τρομακτικά υψηλό (50-60 ευρώ το κομμάτι τις μέρες μας.). 2) Δεν της μένουν λίρες απούλητες αφού συνεχώς ότι παίρνει το πουλάει. 3) ακόμη και στην περίπτωση που εξακριβωθεί πλαστή λίρα μετά δεν νομίζω να ιδρώσει κανένα αυτί αλλά θα πουληθεί ωραιότατα στον επόμενο άτυχο της ουράς. 4) ακόμη και να μείνει πλαστή λίρα, να μη πουληθεί, να μη... μη... μη ...(ακραία περίπτωση) η χασούρα που έχει είναι ελάχιστη μπροστά στο κέρδος, αν υπολογίσουμε χοντρικά ότι για κάθε 4-5 που πουλάει κερδίζει και 1, έχει δηλαδή κεφάλαιο να απορροφήσει τη χασούρα.

Για κάποιον που δε ξέρει είναι δύσκολα τα πράματα. Δεν ξυπνάς ένα πρωί και λες θα αγοράσω λίρες όταν έχεις δεί 1-2 φορές στη ζωή σου από φωτογραφίες τι είναι η λίρα. Πάντως αν σώνει και καλά θες να κάνεις τέτοια αγορά και είσαι νέος πήγαινε στην ΤΤΕ, απλά μειώνεις κάπως τους κινδύνους...τι άλλο να πώ... 

Καταγράφηκε
Gregory
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 16


Προφίλ
« Απάντηση #116 στις: Αύγουστος 15, 2011, 05:43:42 μμ »


Για κάποιον που δε ξέρει είναι δύσκολα τα πράματα. Δεν ξυπνάς ένα πρωί και λες θα αγοράσω λίρες όταν έχεις δεί 1-2 φορές στη ζωή σου από φωτογραφίες τι είναι η λίρα. Πάντως αν σώνει και καλά θες να κάνεις τέτοια αγορά και είσαι νέος πήγαινε στην ΤΤΕ, απλά μειώνεις κάπως τους κινδύνους...τι άλλο να πώ... 


Υποθέτω ότι όλοι κάπως ξεκινησαν κάποτε sotis  Χαμόγελο
Παντως ένα από τα καλά του Internet ειναι οτι μπορεις πλέον μπορείς να πάρεις κάποιες συμβουλές για τα πρώτα βήματα και βοήθεια από forum όπως αυτό !
Καταγράφηκε

Sent from my iPad.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #117 στις: Αύγουστος 15, 2011, 06:16:43 μμ »

Φιλε sotis επειδη σε βλεπω σκεπτωμενο ατομο θα σου πω την προσωπικη μου πειρα.
Οπως λεμε <αγνωστες ε βουλαι του Κυριου> ετσι εχουμε και αγνωστες ε βουλαι στην ΤΡΑΠΕΖΑ.  Οπως σου ειπα ειχα φιλους παλιους καποτε μεσα και δουλευαν!!
Οταν τους ρωτουσα τι γινοντε οι λιρες που επερναν απο τους Ανθρωπους μου ελεγαν : Γιωργο δεν ξερουμε.
Εμεις ειμαστε υποχρεωμενοι να τις στελνουμε στην ΑΘΗΝΑ και να δινουμε στους πελατες που ζητανε νεας κοπης!! Απαγορευετε να δωσουμε τις λιρες που αγοραζουμε!!

Με την εντυπωση λοιπον οτι οι παλιες λιρες ισως να λιωνωντε και να γινοντε τουβλα ημουν εξω φρενων!!
Οσο μπορουσα προσπαθουσα να πεισω τον κοσμο να μην δινει της λιρες στην τραπεζα διοτι της λιωνουν!!
Περασαν τα χρονια ηρθε η κριση και η ασταθεια και ολος ο κοσμος στραφηκε στην χρυση λιρα!!
Εγινε το αδιαχωρητο , εξαφανιστηκαν ολες οι λιρες νεας κοπης και η τραπεζα αρχισε να πουλαει και τις παλιες!! ΑΡΑ ΟΙ ΛΙΡΕΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΛΙΩΘΕΙ!!
Τωρα τι να πει κανεις? Ολα μας τα πιστευω ανατραπηκαν (τουλαχιστον ευχαριστα διοτι δεν ειχαν πειραχθει τοσες λιρες)
Ο λογος που δεν πουλουσαν τις παλιες λιρες παραμενει αγνωστος!!
Καποιο λογο ομως ειχαν που τις κρατουσαν!!
Κανεις δεν μπορει να ξερει τι σκεπτικο ειχαν στην τραπεζα!!
Ολοι μας λοιπον εχουμε μια αποψη , δεν εχουμε μια επισημη πηγη , κανουμε εικασιες και ισως πεσουμε και εξω!!
Καλο δε ειναι να λεμε τις σκεψεις μας και ισως βοηθηθει καποιος διαβαζωντα τα!!
Στην αγορα του χρυσου νομισματος εχουν ερθει τα πανω κατω παντως!!
Αν ρωτησεις εμενα τωρα πια δεν αγοραζω!!
Και να ξερεις ποτε δεν πρεπει να κοιταμε το σημερα, υπαρχει και το αυριο το οποιο πρεπει να μας προβληματιζει πολυ!!
Οσοι καταλαβαν καταλαβαν Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
sotis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 56


Προφίλ
« Απάντηση #118 στις: Αύγουστος 15, 2011, 11:18:45 μμ »

Φίλε Γρηγόρη καλή επιτυχία σε ότι αγορά κάνεις. Ελπίζω να σε βοηθήσαμε και εγώ που είμαι μικρότερος (30) αλλά και ο κ.Γιωργος που είναι και εμπειρότερος. Κλείσιμο ματιού

Φίλε κ.Γιώργο μάλλον έτσι έγινε η δουλειά... Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #119 στις: Αύγουστος 16, 2011, 07:24:52 πμ »

ισως, ο κυριος γιωργος,απο θεμα εμπειριας,λογω γηρατος, να εχει πιο ειδικευμενες γνωσεις,χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 148
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences