Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 12:17:28 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσή Λίρα 1889 Melbourne  (Αναγνώστηκε 2226 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 23, 2015, 03:10:55 μμ »

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα για μια λίρα. Αρχικά, αν είναι γνήσια ή κάλπικη; Αν έχει κάποια συλλεκτική αξία (που πολύ αμφιβάλω σε τέτοια κατάσταση) και ποια είναι η τιμή της περίπου;
Διάμετρος:22 χιλ. (δυστυχώς έχω χάρακα)

Δυστυχώς οι φωτό είναι πολύ θολές, γιατί με τη μείωση στη ζωγραφική χάνει πολύ Αναποφασιστικότητα

Καταγράφηκε

ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 23, 2015, 03:58:46 μμ »

Κοπη Μελβουρνη 2.732.590 κομματια χαρακτηρισμενη NORMAL απο Μαρς.......τα υπολοιπα Γιαννη μου τα αφηνω να τα πουν αλλοι μη γινει παλι καμμια στραβη
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 23, 2015, 04:11:49 μμ »

Στην εικονα φαινεται γνησια Γιαννη(εχει και μελανια γνησιωτητας).
Καταγράφηκε
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 23, 2015, 05:13:49 μμ »

Κοπη Μελβουρνη 2.732.590 κομματια χαρακτηρισμενη NORMAL απο Μαρς.......τα υπολοιπα Γιαννη μου τα αφηνω να τα πουν αλλοι μη γινει παλι καμμια στραβη

Σας ευχαριστώ πολύ κύριε Μιχάλη. Πολλά κομμάτια οπότε μάλλον είναι κανονική λίρα. Κύριε Μιχάλη δεν υπάρχει κανένα θέμα παρεξηγήσεως. Κάθε άποωη δεκτή, καθώς ξέρετε πολλά περισσότερα Χαμόγελο

Στην εικονα φαινεται γνησια Γιαννη(εχει και μελανια γνησιωτητας).

  Οκ κύριε Γιάννη Μεγάλο χαμόγελο. Ναι και εγώ είδα τα μελάνια γνησιώτητας, αλλά έκανα μια μπαρούφα. Επειδή δεν μου άρεσε καθόλου στo view, θα το ανεβάσω τον τρόπο και τα απο/σματα στο "τεχνικές συντήρησει", σιγά-σιγά και με προσοχή τα αφαίρεσα Σφραγισμένα χείλη.
  Τουλάχιστον θα έχω το πριν και το μετά και θα λέω πως έκανα μια χαρά δουλεια Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Όποια άλλη γνώμη δεκτή Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 23, 2015, 05:17:41 μμ »

Όταν μια λίρα χαρακτηρίζεται normal, scarce ή rare αυτό σημαίνει ότι κάμποσα από τα αρχικά κομμάτια (πολλά ή λίγα ανάλογα με την περίπτωση) έχουν πάει στο χυτήριο. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
jimse
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 384

End Of An Era


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 23, 2015, 06:45:54 μμ »

Όταν μια λίρα χαρακτηρίζεται normal, scarce ή rare αυτό σημαίνει ότι κάμποσα από τα αρχικά κομμάτια (πολλά ή λίγα ανάλογα με την περίπτωση) έχουν πάει στο χυτήριο. Κλείσιμο ματιού

όχι απαραίτητα μπορεί ήδη να έχουν κοπεί λίγα κομμάτια, συνήθως χαρακτηρίζονται και απο το βαθμό εμφάνισής του σε δηποπρασίες-πωλήσεις
Καταγράφηκε

From Wishes To Eternity
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 23, 2015, 06:52:46 μμ »

Όταν μια λίρα χαρακτηρίζεται normal, scarce ή rare αυτό σημαίνει ότι κάμποσα από τα αρχικά κομμάτια (πολλά ή λίγα ανάλογα με την περίπτωση) έχουν πάει στο χυτήριο. Κλείσιμο ματιού

Όταν μια λίρα χαρακτηρίζεται normal, scarce ή rare αυτό σημαίνει ότι κάμποσα από τα αρχικά κομμάτια (πολλά ή λίγα ανάλογα με την περίπτωση) έχουν πάει στο χυτήριο. Κλείσιμο ματιού

όχι απαραίτητα μπορεί ήδη να έχουν κοπεί λίγα κομμάτια, συνήθως χαρακτηρίζονται και απο το βαθμό εμφάνισής του σε δηποπρασίες-πωλήσεις

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

Γνήσια είναι; Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences