Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 03:10:18 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Απο/σματά πρώτης μου συντήρησης νομίσματος  (Αναγνώστηκε 9400 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 20, 2015, 06:51:16 μμ »

Θυμάμαι ένα μέλος που είχε πει, πως πρέπει να μάθουμε να συντηρούμε μόνοι μας τα νομίσματα και γενικά να μην είμαστε εξαρτιμένοι από τους "ειδικούς" του εξωτερικού.

Ακολουθεί το 1λεπτο με φωτογραφία πριν και μετά την μικρή συντήρησή  του. Έγινε από μένα μετά από πολλούς πειραματισμούς σε νομίσματα του κιλού και χρέπια χάλκινα του Γεωργίου Α! και αρκετό άγχος αλλά νομίζω έκανα το πρώτο βήμα. Δεν λέω πως ανακάλυψα την πενικηλίνη,(σεμνότης Κλείσιμο ματιού ) απλά δεν ξέρω, νίωθω ενθουσιασμένος κατά κάποιο τρόπο.

Ακολουθούν φωτό:

Απόψεις γενικά, θετικές και αρνητικές Χαμόγελο
Καταγράφηκε

iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 06:54:13 μμ »

Γιαννη εχω εντυπωσιαστει! Μπραβο σου κανεις πολυ σταθερα και σωστα βηματα! Μπραβο!  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 06:59:26 μμ »

Γιαννη εχω εντυπωσιαστει! Μπραβο σου κανεις πολυ σταθερα και σωστα βηματα! Μπραβο!  Χαμόγελο

Στέλιο σε ευχαριστώ ρε φίλε Κλείσιμο ματιού Να είμαι από πάνω από το νόμισμα,(είμαι λίγο άρρωστος) και να μου έρχετε να φτερνιστώ στην δεύτερη μαυριλα Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Μη σου τύχει. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Σε ευχαριστώ και πάλι, όπως ξέρεις η Κρητική είναι η αδυναμία μου Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 07:08:25 μμ »

εισαι Κρητικαρος γιαυτο σου αρεσει,το αιμα νερο δεν γινεται και αμα γενει δεν πινεται Γιανναρε
σου βγαζω το καπελο ,εισαι παραδειγμα σε πολλες παραμετρους φιλαρακο,αντε να σου στειλω μερικα Σαρκασμός
και η φωτογραφηση τα σπαει μπραβο
Καταγράφηκε
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 07:14:30 μμ »

εισαι Κρητικαρος γιαυτο σου αρεσει,το αιμα νερο δεν γινεται και αμα γενει δεν πινεται Γιανναρε
σου βγαζω το καπελο ,εισαι παραδειγμα σε πολλες παραμετρους φιλαρακο,αντε να σου στειλω μερικα Σαρκασμός
και η φωτογραφηση τα σπαει μπραβο

 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός σε ευχαριστώ ρε θείε Μάρκο Σαρκασμός Σαρκασμός

άσε πολύ μου την έσπασε που αρρώστησα, έχασα και το ματς... Θυμός όποτε ανέβεις λες Κλείσιμο ματιού

Πρώτη ήταν, οπότε αν τα θες τα νομίσματά σου μη τα στείλεις Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Κάτσε να κάνω κι άλλα και μετά βλέπουμε Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Δεν είναι πάντως τπτ. Πάρε ότι νομίσματα μεταπολίτευσης έχεις και χάλκινα γεωργίου(έχουν πολύ καλή σύσταση μετάλλου για εξάσκηση που βοηθάει από Καποδίστριες μέχρι και Κρητικά) και παίξε! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 08:33:02 πμ »

Πολύ καλό το αποτέλεσμα  Κλείσιμο ματιού
Θέλεις να μας πείς με ποιό τρόπο τα κατάφερες μπας και μάθουμε και μεις τίποτα?
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 11:14:38 πμ »

Μπράβο Γιάννη,πολύ καλή δουλειά!
Καταγράφηκε
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 02:00:48 μμ »

Πολύ καλό το αποτέλεσμα  Κλείσιμο ματιού
Θέλεις να μας πείς με ποιό τρόπο τα κατάφερες μπας και μάθουμε και μεις τίποτα?

Καλησπέρα, κάθε νόμισμα είναι διαφορετικό. Στο συγκεκριμένο η μαύρες κουκίδες ήταν οι πρώτες, που είδα πάνω σε νόμισμα. Τέσσερα είναι τα βασικά πράγματα. Γάντια, έναν καλό μεγ. φακό, χρόνο και χρέπια για πειραμάτισμό  Κλείσιμο ματιού κάθε νόμισμα και διαφορετική διαχείρηση Κλείσιμο ματιού

Μπράβο Γιάννη,πολύ καλή δουλειά!

Ευχαριστώ πολύ κύριε Μιχάλη Χαμόγελο Χαμόγελο Κλείσιμο ματιού

Καταγράφηκε

HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 03:54:50 μμ »

Εξαιρετικη δουλεια και το αποτέλεσμα είναι πολύ ικανοποιητικο !!!
Εξαφανιστηκαν κουκιδες - βρωμιες και το νομισμα δειχνει να είναι σε αριστη κατασταση ....
Νομιζω ότι είναι πολύ ενδιαφερον ο τροπος καθαρισμου και μαλλον σιγα - σιγα θα μπω στην ιδια διαδικασια αν και τα χαλκινα - μπρούτζινα κλπ νομισματα είναι αρκετα δυσκολα να μαζευτουν και να ομορφυνουν σε μεγαλο βαθμο .
Μπραβο για το εγχείρημα ...και εις ανωτερα  Χαμόγελο .
Καταγράφηκε
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 05:09:36 μμ »

Εξαιρετικη δουλεια και το αποτέλεσμα είναι πολύ ικανοποιητικο !!!
Εξαφανιστηκαν κουκιδες - βρωμιες και το νομισμα δειχνει να είναι σε αριστη κατασταση ....
Νομιζω ότι είναι πολύ ενδιαφερον ο τροπος καθαρισμου και μαλλον σιγα - σιγα θα μπω στην ιδια διαδικασια αν και τα χαλκινα - μπρούτζινα κλπ νομισματα είναι αρκετα δυσκολα να μαζευτουν και να ομορφυνουν σε μεγαλο βαθμο .
Μπραβο για το εγχείρημα ...και εις ανωτερα  Χαμόγελο .

Ευχαριστώ πολύ! Το νόμισμα είναι σε MS κατάσταση(πιστεύω) σύμφωνα με τους graders.

Τώρα η διαδικασία συντήρησης, ας την αναφέρουμε έτσι καλύτερα γιατί το καθάρισμα παραπέμπει αλλού,  Κλείσιμο ματιού χρειάζεται πάρα πολύ πειραματισμό σε ευτελής αξίας νομίσματα. Είναι το πρώτο "καλό" νόμισμα που "συντηρώ", και πρέπει να πω πως η πρόσκερη χαρά μου θέλει προσοχή γτ δεν πρέπει να μπει το σαράκι της συντήρησης καθώς σε ακριβά κομμάτια θα σε "φάει" Μεγάλο χαμόγελο

Οι βρωμίες δεν πρέπει να φεύγουν! Κλείσιμο ματιού Οι πονηρές οξειδώσεις και άλλα σχετικά που μπορεί να βλάψουν το νόμισμα πρέπει να φεύγουν Κλείσιμο ματιού
 Χαμόγελο
Καταγράφηκε

haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 05:19:19 μμ »

Εξαιρετικη δουλεια και το αποτέλεσμα είναι πολύ ικανοποιητικο !!!
Εξαφανιστηκαν κουκιδες - βρωμιες και το νομισμα δειχνει να είναι σε αριστη κατασταση ....
Νομιζω ότι είναι πολύ ενδιαφερον ο τροπος καθαρισμου και μαλλον σιγα - σιγα θα μπω στην ιδια διαδικασια αν και τα χαλκινα - μπρούτζινα κλπ νομισματα είναι αρκετα δυσκολα να μαζευτουν και να ομορφυνουν σε μεγαλο βαθμο .
Μπραβο για το εγχείρημα ...και εις ανωτερα  Χαμόγελο .

Ευχαριστώ πολύ! Το νόμισμα είναι σε MS κατάσταση(πιστεύω) σύμφωνα με τους graders.

Τώρα η διαδικασία συντήρησης, ας την αναφέρουμε έτσι καλύτερα γιατί το καθάρισμα παραπέμπει αλλού,  Κλείσιμο ματιού χρειάζεται πάρα πολύ πειραματισμό σε ευτελής αξίας νομίσματα. Είναι το πρώτο "καλό" νόμισμα που "συντηρώ", και πρέπει να πω πως η πρόσκερη χαρά μου θέλει προσοχή γτ δεν πρέπει να μπει το σαράκι της συντήρησης καθώς σε ακριβά κομμάτια θα σε "φάει" Μεγάλο χαμόγελο

Οι βρωμίες δεν πρέπει να φεύγουν! Κλείσιμο ματιού Οι πονηρές οξειδώσεις και άλλα σχετικά που μπορεί να βλάψουν το νόμισμα πρέπει να φεύγουν Κλείσιμο ματιού
 Χαμόγελο

Δεν εχεις παρα να το στειλεις για κουτι, για να ολοκληρωσεις τον πειραματισμο σου.
Πες μας και τι εγινε.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 05:28:33 μμ »

Δεν είμαι κουτός για να το στείλω για κουτί Μεγάλο χαμόγελο

Κύριε Δημήτρη, γιατί να δώσω 20-30 ευρώ για έναν νόμισμα το οποίο κάνει 50-60 ευρώ, το οποίο δεν παέι για κάποιο βαθμό τη στιγμή κι όλας που είμαι αντι-σλαμπάκιας Χαμόγελο

Πάντως είναι(για μένα προσωπικά), πολύ σωστό το σκεπτικό σας, δλδ να στείλεις ένα νόμισμα που του έχεις κάνει μια μικρή συντήρηση να δεις άμα παίρνει καθαρό βαθμό Κλείσιμο ματιού. Χρόνο, πρώτα ο θεός και να είμαστε υγιείς, έχουμε  Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 05:48:39 μμ »

Δημητρη ειναι καλα διαβασμενος ο μικρος (ηλικιακα) Σαρκασμός Σαρκασμός και για τον τροπο που το συντηρησε δεν του παιρνουμε ουτε λεξη  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 06:16:23 μμ »

Μαρκο, ο καθενας μαθαινει απο τους πειραματισμους και τα λαθη του.
Ο πειραματισμος σε θεματα συντηρησης ολοκληρωνεται επιτυχημενα μονο οταν το νομισμα πιστοποιηθει με καθαρο βαθμο.(η εστω, με details ασχετο με την συντηρηση που του εγινε)
Αλλιως μπορει να μεινει λανθασμενη εντυπωση σε αυτον που εκανε τον πειραματισμο και αργοτερα να επιχειρηθει κατι σε κατι ακριβοτερο και να εχουμε κλαματα.
Προφανως δεν αναφερομαι προσωπικα στον αγαπητο μαλεφ, τον οποιο και δεν γνωριζω.
Τα ποστ που κανω εχουν να κανουν παντα με αυτο που διαβαζω και οχι με συγκεκριμενα προσωπα.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 06:25:15 μμ »

Μαρκο, ο καθενας μαθαινει απο τους πειραματισμους και τα λαθη του.
Ο πειραματισμος σε θεματα συντηρησης ολοκληρωνεται επιτυχημενα μονο οταν το νομισμα πιστοποιηθει με καθαρο βαθμο.(η εστω, με details ασχετο με την συντηρηση που του εγινε)
Αλλιως μπορει να μεινει λανθασμενη εντυπωση σε αυτον που εκανε τον πειραματισμο και αργοτερα να επιχειρηθει κατι σε κατι ακριβοτερο και να εχουμε κλαματα.
Προφανως δεν αναφερομαι προσωπικα στον αγαπητο μαλεφ, τον οποιο και δεν γνωριζω.
Τα ποστ που κανω εχουν να κανουν παντα με αυτο που διαβαζω και οχι με συγκεκριμενα προσωπα.


Κύριε Δημήτρη καταλαβαίνω πλήρως το σκεπτικό σας,(το έγραψα και πάνω) ότι πρέπει να περάσει ένα νόμισμα πιστοποίηση για να θεωρηθεί ότι συντηρήθηκε σωστά, αλλά το γεγονός ότι είναι ένα νόμισμα, το οποίο δεν έχει hairlines και νομίζω, ότι είναι ακυκλοφόρητο (όχι MS 67 αλλά ακυκλ.) και γενικότερα με καλύπτει σε μια σχετικά "δυνατή" συλλογή Κρητικών, δεν χρειάζεται.
Σε ακριβότερο νόμισμα δλδ που να ξεπερνάει το 80 ευρώ περίπου, δεν θα έκανα ποτέ κάτι τέτοιο. Ποτέ δεν είχα τέτοια εμπιστοσύνη στα χέρια μου, ιδίως όταν είμαι άπειρος όσο δεν πάει. Χαμόγελο

Εύχομαι κάποια Κυριακή, να έρθετε στην ΠΝΕ για να σας γνωρίσω Μεγάλο χαμόγελο και να δείτε και το 1λεπτάκι Κλείσιμο ματιού Χαμόγελο
Φιλικά,
Γιάννης
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences