Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 10:44:32 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ  (Αναγνώστηκε 7162 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 29, 2012, 08:56:25 πμ »

καλημέρα παιδιά.Αποφάσισα να πάρω κάποιες λίρες PROOF απο Αγγλία για να ξεκινήσω.Έψαξα κάμποσο και έχω καταλήξει για την προμήθεια στο TAX FREE GOLD.Θα ήθελα όποιος φίλος μπορεί να με συμβουλεύσει καθότι νέος στο αντικείμενο αν υπάρχει κάτι καλύτερο να ψάξω αλλά και οτι αλλο νομίζει οτι θα πρέπει να ξέρω.Φιλικά με εκτίμηση-ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 29, 2012, 11:29:18 πμ από ellinas » Καταγράφηκε
fanis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 29, 2012, 12:43:17 μμ »

http://www.weightoncoin.co.uk/ Ριξε μια ματια και σε αυτον.
Καταγράφηκε
Kisifer
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 119


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 29, 2012, 02:37:36 μμ »

...και εδώ www.coininvestdirect.com
Καταγράφηκε
jimse
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 384

End Of An Era


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 29, 2012, 03:12:09 μμ »

βαλε και μια αγγελια στη ζητηση εδω μηπως εχει κανενας απο το φορουμ
Καταγράφηκε

From Wishes To Eternity
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 29, 2012, 03:15:26 μμ »

Εχω παρει προσφατα απο weightoncoin.co.uk  που ειπε ο φιλος πιο πανω αγγλικες λιρες πολυ επαγγελματιες θα ξανααγορασω απο εκει συντομα.
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1431



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 30, 2012, 12:50:05 πμ »

Απο το 1979 μεχρι σημερα βγαινουν και προυφ. ανεξαρτητα απο που θα τις αγορασεις,αυτο θα το κρινεις εσυ απο που σε συμφερει,θα σου προτεινα να αγορασεις τους τεσσερις τυπους 1989,2002,2005,2012.και μια προυφ
μεταξυ 1988-1997, συγουρα συλλεκτικα και επενδυτικα κομματια.
Ξερω ειναι ακριβα, αλλα με καλο ψαξιμο και υπομονη, παντα θα υπαρχει και ευκαιρια.
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 30, 2012, 01:09:09 πμ »

Απο το 1979 μεχρι σημερα βγαινουν και προυφ. ανεξαρτητα απο που θα τις αγορασεις,αυτο θα το κρινεις εσυ απο που σε συμφερει,θα σου προτεινα να αγορασεις τους τεσσερις τυπους 1989,2002,2005,2012.και μια προυφ
μεταξυ 1988-1997, συγουρα συλλεκτικα και επενδυτικα κομματια.
Ξερω ειναι ακριβα, αλλα με καλο ψαξιμο και υπομονη, παντα θα υπαρχει και ευκαιρια.

Συμφωνω απολυτα  σε αυτο, οι 4 αυτες ημερομηνιες ειναι οι συλλεκτικοτερες απο το 1979 και υστερα  Χαμόγελο

Κατι ομως που θα πρεπει να ειπωθει και να προσεχθει ιδιαιτερα σχετικα με την αγορα proof κομματιων ειναι να ειναι proof δηλαδη οχι μονο στα χαρτια αλλα και στην πραξη.
Υπαρχουν πολλες proof που πωλουνται και στην πραγματικοτητα εχουν χασει αυτην την ιδιοτητα τους διοτι
ο ιδιοκτητης τους της εχει βγαλει απο την καψουλα και τις εχει χουφτωσει   Γλώσσα  με γυμνα χερια,οποτε σε αυτην την περιπτωση αντιο proof   Κλείσιμο ματιού
Προσοχη λοιπον μην αγοραστε φυκια για μεταξωτες κορδελες  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
gus326
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 54


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 30, 2012, 08:59:34 πμ »

Καλή αρχή,

εγώ χρησιμοποιώ το UKBULLION.CO.UK. Πρόσεχε λέει ότι δε στέλνει Ελλάδα δτις πληροφορίες, αλλά αν μιλήσεις με το Nick είναι όλα ΟΚ.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 30, 2012, 09:57:05 πμ »

Παιδιά ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες ως τώρα
Καταγράφηκε
alexiosp
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 219



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 30, 2012, 02:39:09 μμ »

Απο το 1979 μεχρι σημερα βγαινουν και προυφ. ανεξαρτητα απο που θα τις αγορασεις,αυτο θα το κρινεις εσυ απο που σε συμφερει,θα σου προτεινα να αγορασεις τους τεσσερις τυπους 1989,2002,2005,2012.και μια προυφ
μεταξυ 1988-1997, συγουρα συλλεκτικα και επενδυτικα κομματια.
Ξερω ειναι ακριβα, αλλα με καλο ψαξιμο και υπομονη, παντα θα υπαρχει και ευκαιρια.

Συμφωνω απολυτα  σε αυτο, οι 4 αυτες ημερομηνιες ειναι οι συλλεκτικοτερες απο το 1979 και υστερα  Χαμόγελο

Κατι ομως που θα πρεπει να ειπωθει και να προσεχθει ιδιαιτερα σχετικα με την αγορα proof κομματιων ειναι να ειναι proof δηλαδη οχι μονο στα χαρτια αλλα και στην πραξη.
Υπαρχουν πολλες proof που πωλουνται και στην πραγματικοτητα εχουν χασει αυτην την ιδιοτητα τους διοτι
ο ιδιοκτητης τους της εχει βγαλει απο την καψουλα και τις εχει χουφτωσει   Γλώσσα  με γυμνα χερια,οποτε σε αυτην την περιπτωση αντιο proof   Κλείσιμο ματιού
Προσοχη λοιπον μην αγοραστε φυκια για μεταξωτες κορδελες  Στριφογύρισμα ματιών

Φίλε μου το proof είναι proof ανεξάρτητα από το εάν έχουν "χουφτωθεί" ή όχι. Είναι η μέθοδος κοπής των νομισμάτων και αυτό δεν αλλάζει ανάλογα νε το εάν έχουν αργότερα κακοπεράσει στα χέρια κάποιου ανίδεου. Γι'αυτό και συναντώνται και proof κομμάτια με χαμηλούς βαθμούς (60 ή 61).
Να μήν μπερδεύουμε λοιπόν την μέθοδο παραγωγής ενός νομίσματος με τον βαθμό διατηρήσεώς του. 
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 30, 2012, 02:42:56 μμ »

εχω δει proof au55-au58
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 30, 2012, 04:05:00 μμ »

Tι θυμηθηκα τωρα!!  Σαρκασμός
Καποτε καποιος ειχε βαλει νομιζω ενα νομισμα για πωληση και επειδη ειχε τα χαλια του εγραφε στα χαρακτηριστηκα : ΠΡΩΗΝ proof !  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Πιστευω να το θυμαστε οσοι το ειχατε δει!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 30, 2012, 04:18:37 μμ »

αυτο το θεμα, και αν το εχουμε εξαντλησει!!!σιγουρα ενα προυφ, να βαθμολογειτε αναλογα με την ποιοτητα κατασκευης,αλλα μετα αν χουφτωθει,οπως λεει και ο αντωνης,απλως του βαζουμε ενα βαθμο καταστασης σημερινης,ως πρωην!!! προυφ,οπως λεει και ο γιωργος.σιγουρα ενα νομισμα προυφ,ουτε καν, πρεπει να σκεφτομαστε, να το πιασουμε με γυμνα χερια!!!!χαιρετω την παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 30, 2012, 04:28:29 μμ »

Φιλοι μου,

χρησιμοποιησα την φραση πρωην proof εντελως μεταφορικα.

Φυσικα και το χουφτωμα ή μια δαχτυλια  δεν αλλαζει τον τροπο κοπης του
νομισματος, αλλα αλλαζει κατακορυφα την αξια του.

Για μενα προσωπικα μια λιρα proof που εχει οποιοδηποτε σημαδι απο οτιδηποτε,
εχει χασει την σημαντικη υπεραξια που θα ειχε  Κλείσιμο ματιού

Αλλωστε ειναι κατι που επισημαινει και το ιδιο το Royal - mint πανω στο πιστοποιητικο του  Στριφογύρισμα ματιών

Αυτο ηταν το νοημα που ηθελα να περασω, ελπιζω να ειναι ποιο κατανοητο τωρα  Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2012, 01:16:49 πμ από ANTONIO1967 » Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
panat
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 31, 2012, 03:45:13 πμ »

Ο Chard -ετσι λέγετε το tax free gold - ειναι ο πιό αξιόπιστος έμπορος λίρας στην Αγγλία εδώ και δεκαετίες.Ειναι "ρυθμιστής" της τιμής.
Τυπικοί και με πολύ καλό service.
Πρίν βάλεις παραγγελία ζητησέ τους το συνολικό κόστος γιατί έχει κατι μικροέξοδα τραπέζης εκεί.Εγω την πρώτη φορά δεν το ήξερα και δεν μου σταμάτισε την παραγγελία.Είναι λίγο τσιμπημένες οι τιμές του γιατί πουλάει με το αέρα του "μεγάλου."
Εγώ τι κάνω.Μεζευω παραγγελίες πελατών εδώ.Κάνω τα Ευρώ Λίρα Αγγλίας και βρήσκω πτήση με Easyjet καμιά 80 ρια Ευρώ για Λονδίνο.Αμα κατεβείς στην στάση Kings Cross στο κέντρο του Λονδίνου στα 100 μέτρα είναι το London Coin Exchange.Ειναι τουλάχιστον 20 Λίρες κάτω απο τον Chard - tax free gold -Απλά να του κάνεις ενα τηλέφωνο να σου κρατήσει οτι θέλεις για να μήν πάς τσάμπα.Ειναι ο μόνος που δέχεται και Visa.Ψιλογκρινιάζει αλλά δεν σε απασχολεί.Στην ίδια γειτονιά είναι το Spink - παγκόσμια κορυφή στο είδος -.Εκει πληρώνεις μετριτά με Pound.Εκεί είναι και το ATS boulion.Πολύ καλοί στις τιμές τους αλλά δεν στα κρατάνε για 2-3 μέρες οπως κάνει το London Coin Exchange.
Το ταξιδι θα το κάνεις μονοήμερο και έτσι θα δείς οτι τελικά μόνο έτσι σε συμφέρει.Ασε που ανοίγουν τα μάτια σου.Ολα μέσα το κόστος είναι 80 αερ εισ + 40 λεωφορ της easy για κέντρο και πίσω.Αντε και ενα 20 ευρω μετρό.Ολα 140 + 50 αν θές να μείνεις ενα βράδυ.Κουραστικό άλλα αξίζει.
Αν πάλει θέλεις λίγα κομμάτια 5-10 τοτε o Chard ειναι κορυφή.Τσιμπιμένος αλλα κοιμάσε ησυχος.Α πρόσεξε να του ζητήσεις τιμή να στα στείλει συστημένα για Ελλάδα.Εγω την πρώτη φορά δεν ήξερα και τα έστειλε έτσι απλό ταχυδρομείο και είπα τον δεσπότη Παναγιώτη μέχρι να έρθουν.
Αν πάλι έχεις όρεξι να περιμένεις κανα Μήνα αλλά οι τιμές είναι καλές ρίξε και καμμιά ματιά στο Suisse Gold.ch.Επειδή είναι Ελβετία πρέπει να κάνεις τον σταυρό σου να πέσεις σε τελώνη που να ξέρει τι του γίνετε.Ο χρυσός όσο και να επιμένουν στο Βενιζέλος ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΛΩΝΕΙΟ.Ειναι ελευθερη η δικίνηση του.Κανονικά ουτε ΦΠΑ εχει......αλλά εδώ είναι Ελλάδα.
Αυτα απο τις δικές μου εμπειρίες.Δεν είμαι συλλέκτης απλά πάω σαν μεσάζοντας για διάφορους πελάτες.
Σημείωσε οτι το τρίγωνο του Λονδίνου ειναι το ασφαλέστερο στον κόσμο.Κάθε 50 μέτρα έχει αστυνομία.Ασε που ειναι γεμάτο κάμερες.
Καλή επιτυχία σε ότι κάνεις.
Ταπεινή μου άποψη....σύντομα κανείς δεν θα πληρώνει "αέρα" για χρυσά νομίσματα ειδικά Λίρες Αγγλίας.Ολοι που σου ανέφερα - εκτος απο tax free gold - έχουν ίδια τιμή ασχετα με κατάσταση ημερομηνίες κοπές κτλ κτλ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences