Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 12:47:25 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 2 Δραχμαί 1883  (Αναγνώστηκε 20176 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 27, 2012, 06:02:20 μμ »

Όχι Γιώργο δεν με ενδιαφέρει το κουτί μόνον.
Απλά το VF του Γιάννη και πολλών άλλων εδω μέσα χαρακτηρίζεται ως XF από τους Αμερικάνους.


Το παραπανω <σηκωνει> πολυ κουβεντα , , , ,
μηπως η θεση του Γιαννη και πολλων αλλων γνωστων σου ειναι η σωστη και των Αμερικανων υπερεκτιμημενη??
Και ενταξει οι Αμερικανοι εκτιμουν οπως εκτιμουν , εσυ σαν Ηλιας πως το βλεπεις?
Προτιμας να εχεις ενα νομισμα που να γραφει οσο γινετε υψηλοτερο βαθμο και ας μην τον αξιζει ή προτιμας να εχεις ενα ομορφο νομισμα και ας εχει και εναν δυο βαθμους κατω απο αυτο που πιστευεις?
Να σου πω την αλήθεια προτιμώ να ξέρω ότι το νόμισμα είναι υπερεκτιμημένο μέσα στο κουτί.
Να μου αρέσει πρώτα εμένα όπως το δίδραχμο αυτό (για τα λεφτά του πάντα) και αν γράφει έναν δύο βαθμούς παραπάνω στο κουτί δεν με χαλάει.
Δυστηχώς πολλοί που αγοράζουν online κοιτούν τι γράφει το κουτί.
Οπότε εάν χρειασθεί να του πωλήσω φεύγει πιο εύκολα.
Συγνώμη εαν γίνομαι κυνικός αλλά πιστεύω πως καλώς ή κακώς οι πιστοποιήσεις δίνουν υπεραξία άσχετα αν την αξίζει το νόμισμα ή όχι.
Οφείλω βέβαια να ομολογήσω πως οι Αμερικάνοι από VF σε XF δίνουν εύκολα βαθμούς.
Αλλά από AU σε MS τα πράγματα δυσκολεύουν.
Έχω φάει πολύ AU58 στη μάπα.
   
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 27, 2012, 06:11:55 μμ »

η διαφορα στους βαθμους που δινετε με αυτους που αναγραφει ενα slab εγγυται στο οτι αξιολογειτε ενα νομισμα με δυο διαφορετικες κλιμακες.Λετε το ιδιο πραγμα εντελως διαφορετικα.Η κλιμακα sheldon εχει μεγαλο ευρος αξιολογησης σε αντιθεση με την ευρωπαικη που αποτελειται απο τεσσερις βαθμους.Υο χφ το ευρωπαικο πιανει απο au 50 εως και ms63. εχει καμμια σχεση ενα νομισμα au50 με ενα ms63 για να του δινεις το ιδιο βαθμο; Η ευρωπαικη κλιμακα ειναι γενικα πολυ συγκεχυμενη. Ενω η αμερικανικη λογω βαθμων πολυ περισσοτερο συγκεκριμενη.

To vf που δινετε για το νομισμα στην αμερικανικη κλιμακα σημαινει απο 35 εως 45. Το αν ειναι 35 ή 45 οι ευρωπαιοι το εχουν λυσει λεγοντας απλα high ή low.Ti ειναι το διφραγγο high ή low very fine;
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 27, 2012, 08:18:28 μμ »

Να σου πω την αλήθεια προτιμώ να ξέρω ότι το νόμισμα είναι υπερεκτιμημένο μέσα στο κουτί.
Να μου αρέσει πρώτα εμένα όπως το δίδραχμο αυτό (για τα λεφτά του πάντα) και αν γράφει έναν δύο βαθμούς παραπάνω στο κουτί δεν με χαλάει.
Δυστηχώς πολλοί που αγοράζουν online κοιτούν τι γράφει το κουτί.
Οπότε εάν χρειασθεί να του πωλήσω φεύγει πιο εύκολα.
Συγνώμη εαν γίνομαι κυνικός αλλά πιστεύω πως καλώς ή κακώς οι πιστοποιήσεις δίνουν υπεραξία άσχετα αν την αξίζει το νόμισμα ή όχι.
Οφείλω βέβαια να ομολογήσω πως οι Αμερικάνοι από VF σε XF δίνουν εύκολα βαθμούς.
Αλλά από AU σε MS τα πράγματα δυσκολεύουν.
Έχω φάει πολύ AU58 στη μάπα.
   

Εδω φιλε μου Ηλια το θεμα το βλεπεις εντελως επενδυτικα!!
Εδω διαφοροποιουμαστε λιγο , , , αν και εχω κατηγορηθει πολλες φορες για εμποριο απο διαφορα (καλοπαιδα που μονο συλλεκτες δεν ειναι) τα νομισματα μου προτιμω να ειναι υποβαθμισμενα παρα υπερεκτιμημενα!!
Ετσι θεωρω τον εαυτο μου σωστο σε μια ενδεχομενη αποχωρηση του νομισματος απο τα χερια μου και πηγαινωντας σε καποιον που αντι να κοιταει το νομισμα κοιταει τι βαθμο εχει!!
Πολλες φορες το εχω πει και θα το ξαναπω δεν με ενδιαφερει αν το νομισμα ειναι 63-64 αρκει να μου αρεσει!!
Αφηνω στους <πορωμενους> που εχουν σαν ΒΑΣΗ το 65 να σκανε τριακοσαρες και τετρακοσαρες για να αποκτησουν πχ ενα πενηνταρακι του 57 ή χιλιαρικα για να αποκτησουν ενα ταληρο του Οθωνα!!
Μακαρι να ημουν στην Αθηνα να προκαλεσω ανοιχτα ολους αναμεσα σε δυο ιδια νομισματα του Παυλου πχ να μου δειξουν την διαφορα μεταξυ ενος 64 και ενος 65!!
Και αυτο το λεω διοτι συγκεκριμενα νομισματα του Παυλου φροντισα να τα εχω απο 61 εως 66 για να δω τις διαφορες!!
Πχ ταληρα του 54 εχω πανω απο 20 διαφορετικες πιστοποιησεις!!
Καποτε ο Βασιλης ειχε πει μια μαγικη κουβεντα. Ειχε πει : <Αμα δεν σας αρεσει ενα νομισμα οσο δυσκολο και να ειναι μην το αγοραζετε!!
Δεν προκειτε ποτε στο μελλον να σας αρεσει!!>
Κοιτατε λοιπον το νομισμα και οχι τον βαθμο!!
Κοιτατε τα νομισματα που ειναι ΓΥΜΝΑ και οχι μεσα σε σλαμπ!!
Απο αυτα θα μπορειτε να μαθετε να ξεχωριζετε τα ακυκλοφορητα απο τα κυκλοφορημενα , απο αυτα  θα μπορεσετε να μελετησετε ποια ειναι τα γνησια και πια τα αντιγραφα (εαν υπαρχουν) !!
Μην αφηνετε το καθε Αμερικανακι να αξιολογει τα νομισματα ΓΙΑ ΕΣΑΣ!!
Μονοι σας να  τριφτιτε και αξιολογητε τις καταστασεις και τοτε θα καταλαβετε αν πιστοποιουν σωστα ή λαθος τα νομισματα σας (τα Αμερικανακια)  Κλείσιμο ματιού
Δεν ξερω αν καποιους τους πειραζει ή τους νευριαζει οπως μιλαω αλλα αυτη ειναι η προσωπικη ωμη αποψη μου !!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 27, 2012, 08:26:07 μμ »

Γιωργο,εχω ενα δυφραγκο 1883 ΜΣ66,εαν το δεις θα παθεις βουβωνοκοιλη.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 27, 2012, 09:01:44 μμ »

Γιώργο ούτε εγώ είμαι έμπορος, συλλέκτης είμαι, αλλά τα διπλά και αυτά που δεν με ικανοποιούν πλέον τα δίωχνω και με χασούρα μάλιστα.
Πήρα 15 εικοσάρικα 1884 για να βγάλω 2 MS63 και το ένα μάλιστα μου το έδωσε ο Γιώργος ο Geonet γιατί με λυπήθηκε, όλα τα άλλα AU58.
Τα υπόλοιπα όσα σλαμπάρισα δηλαδή γιατί σε κάποια με πρόλαβε ο Βασιλάκης έφυγαν πολυ πιο εύκολα μέσα στο slab.
Για τάλιρα Γεωργίου 1875-76 μη σου πω καλύτερα.
Αυτή είναι η μόδα τι να κάνουμε τώρα.
Και προσπαθώ πάντα να πάρω τα νομίσματα raw για να έχω τη χαρά ότι το βρήκα μόνος μου.
Οι ξένοι θέλουν slab και οι νέοι συλλέκτες έλληνες εδώ στην Αθήνα το πληρώνουν γιατί φοβούνται τα τζούφια.
Να σου πω βέβαια και την αμαρτία μου, όλα τα κολλημένα της συλλογής μου σλαμπαρισμένα είναι και έτσι θα συνεχίσω.
Το slab έχει τα καλά του και τα κακά του και το θέμα έχει συζητηθεί πάρα πολύ και εδω μέσα, εγώ στα καλά νομίσματα είμαι υπέρ και ας διαφωνούν οι παλιοί συλλέκτες όπως εσύ.
Άσε που για παράδειγμα εικοσάρικο 33 ή τάλιρο 51 ή τάλιρο κούκου σε ακυκλοφόρητες καταστάσεις δεν τα έπαιρνα raw με τίποτα.
Εδώ την έχουν πατήσει παλαιοί συλλέκτες όχι εμείς οι νέοι.
   
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 27, 2012, 09:27:57 μμ »

Γιωργο,εχω ενα δυφραγκο 1883 ΜΣ66,εαν το δεις θα παθεις βουβωνοκοιλη.
Πες καλύτερα για ανακοπή και οφθαλμίατρο Βασιλάκη. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 27, 2012, 09:47:49 μμ »


 
 
 
 
 
 
 
Το slab έχει τα καλά του και τα κακά του και το θέμα έχει συζητηθεί πάρα πολύ και εδω μέσα, εγώ στα καλά νομίσματα είμαι υπέρ και ας διαφωνούν οι παλιοί συλλέκτες όπως εσύ.
 
Εδώ την έχουν πατήσει παλαιοί συλλέκτες όχι εμείς οι νέοι.
   

Ποιος ειναι ο παλιος συλλεκτης????Ο Γιωργακης παλιος συλλεκτης????Πιο νεος κιαπ τον Δαφνη ειναι.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 27, 2012, 09:51:43 μμ »

Ηλια δεν ειμαι τις παλιας σχολης , η συλλογη μου ειναι μιση μιση αυτη την στιγμη και αν δεις καποια προσφατα χαλκινα του Οθωνα τα σλαμπαρα.
Ο ολος μου σχολιασμος εχει να κανει με την παρατηρητικοτητα και την μελετη των νομισματων!!
Αγοραζωντας μονο σλαμπαρισμενα ουσιαστικα δεν μαθαινεις τιποτα!!
Αλλα και οταν αγοραζεις σλαμπαρισμενα κανε τεστ μεταξυ τους για να ξερεις τι σου γινετε!!
Κατι αλλο που θα ηθελα να επισυμανω ειναι να μην γινωμαστε ερμαιο των συλλογων!!
Αναφερθηκες στο ταληρο του 51 , ο Δημητρης αυτη την στιγμη κατ,εμε εχει το ποιο ομορφο ταληρο του 51!!
Κανει ομως και γυρω στα 15000+ ευρω!!
Εγω βρηκα αυτο που θε δεις σε αυτο το θεμα http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=1392.0
και αισθανωμε πληρως ευχαριστημενος και καλυμενος!!
Το 1/7 των χρηματων που κανει το αλλο!!
Μιση του 55 βρηκα μια μικρομεσαια κατασταση και ειμαι παλι πληρως καλυμενος!!
Δεν θα γινω ερμαιο της συλλογης προκειμενου να <κλεισει> καποτε!!
Ας μην κλεισει ποτε!! Το χομπυ μου θελω να κανω και να περασω ευχαριστα!!
Καποτε ενας φιλος μου εστειλε ενα μηνυμα και μου δειχνει μια δημοπρασια με ενα δυσκολο νομισμα και μου λεει : <οσο εσεις γραφατε μεσα και κουβεντιαζατε και διαπληκτιζοσαστε-διαφωνουσατε αυτος κερδισε στο ebay αυτο ΤΟΣΟ!! >
Ναι ηταν μια ευκαρια φοβερη!!
Ε και? Θα γινω ερμαιο της συλλογης μου και θα ειμαι ολη μερα και ολη νυχτα κρεμασμενος πανω απο τον υπολογιστη να ψαχνω ευκαιριες?? ??
Περισυ το καλοκαιρι ενω ημουν σε διακοπες σηκωθηκε μια δεκαρα του 49 (που τον ειχε μεγαλο Κλείσιμο ματιού ) με αμεση αγορα στα 40 ευρω!!
Εγω πλατσουριζα στην Θαλασσα και ειδα την δημοπρασια κλεισμενη μετα απο ωρα!!
Ε και?
Δεν θα κατσουμε να ευχαριστηθουμε λιγο την οικογενεια για να κρεμωμαστε πανω στον υπολογιστη μπας και βγει ενα σπανιο νομισμα??
Γνωση να εχουμε φιλε Ηλια!!
Ας εχουμε γνωση , ας ξερουμε τι ειναι γνησιο τι ψευτικο , τι ειναι δυσκολο και τι ειναι ευκολο και ολα καποτε θα μας χτυπησουν την πορτα!!
Χαλαροι ας ειμαστε , οχι βιαστικες κινησεις και πολυ παρατηριτικοτητα στα νομισματα που αγοραζουμε!!
Αν η φωτογραφια ειναι καλη ενα νομισμα μπορεις να ξεκαθαρισεις αν ειναι ακυκλοφορητο ή οχι!!
Αλλα και η φωτογραφια να μην ειναι καλη , αν εχεις εξασκηση το ματι σου θα δεις αν το νομισμα ειναι ακυκλοφορητο ή οχι!!
ΠΧ βλεπε το μονολεπτο του 70 που πηρε προχτες ο Βασιλης!!
Εγω το εβλεπα MS60-61!! O Βασιλης λεει 62.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 27, 2012, 09:56:29 μμ »

Εγω το εβλεπα MS60-61!! .......... Γιωργο  αν το εβλεπες για MS σιγα μην το χτυπουσες μονο τοσο !!!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο ...
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 27, 2012, 10:01:28 μμ »

Εγω το εβλεπα MS60-61!! .......... Γιωργο  αν το εβλεπες για MS σιγα μην το χτυπουσες μονο τοσο !!!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο ...
Μιμμη σε τρεις μερες εχω να πληρωσω κατι _____________  μην πω , , , ,
αλλιως μην νομιζεις οτι θα το επαιρνε ο Βασιλης!!
Αμα θες το πιστευεις , αμα θες μην το πιστεψεις!!
Κακη συγκυρια για μενα , τυχη για τον Βασιλη!!
Παμε για αλλα , κανενα προβλημα ,  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 27, 2012, 10:11:09 μμ »

κριμα χασαμε μαχη !!!  Κλείσιμο ματιού γιωργο οπως ειπαμε τα νομισματα δεν τελειωνουν ποτε !!! Χαμόγελο καλα να ειμαστε μονο  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 18, 2012, 09:16:29 μμ »

Αυτό εδώ πως το βλέπετε?
Πάντως οι τιμές κατρακυλάνε.

Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 18, 2012, 09:19:33 μμ »

Φαιν οριακα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 18, 2012, 09:25:56 μμ »

Φαιν οριακα!!
Για VF το έχω Γιώργο (μιλάμε τι θα γράψει στο κουτί πάντα).
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 18, 2012, 10:56:28 μμ »

μην το παρεις.Εχεις καλυτερο.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences