Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 05:56:01 πμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ποσο πολυτιμος ειναι ο Χρυσος στα δύσκολα?  (Αναγνώστηκε 14094 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Golddigger
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 48



Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 11:38:16 πμ »

Διαβασα σε παλαιωτερα ποστ το εξης:

"Κίνα και Ρωσία που συσσωρεύουν χρυσό, θα διαπιστώσουν ότι ο χρυσός δεν τρώγεται"...   
Σίγουρα δεν τρώγεται ούτε καίγεται . Ανταλλάσσεται όμως με τρόφιμα και καύσιμα , πολλές φορές δε και με όπλα...


Πολλοι πιστευουν εδω μεσα οτι σε καταστασεις 'κατοχης' εχοντας καβατζαρει χρυσο θα σωσεις.
Οτι εστω και λιγες λιρες να εχεις θα την βγαλεις εστω για λιγες μερες, επειδη θα εχεις να πουλησεις
κατι που θα το θελουν ολοι αλλοι. Το ερωτημα μου ειναι ποιος εμποδιζει αυτος που θα πας πας να αγορασεις
οπλα, αντ'αυτων να σου δωσει μια σφαιρα και να κρατησει και τον χρυσο σου?

Τροφη για σκεψη, οσοι βλεπουν Game of Thrones ξερουν τον περιφημο γριφο:

Ειναι σε ενα δωματιο ενας Βασιλιας, ενας Ιερεας, ενας Εμπορας και ενας οπλισμενος μισθοφορος.

Ο Βασιλιας λεει: σκοτωσε τους αλλους δυο, σε διαταζω ειμαι ο αρχοντας σου
Ο Ιερεας λεει: στοτωσε τους αλλους δυο, στο ονομα του θεου που ειμαι εκπροσωπος του
Ο Εμπορας λεει: σκοτωσε τους αλλους δυο και θα σου σωσω χρυσο

Η ευκολη απαντηση ειναι να πεις οτι την δυναμη (σε δυσκολες καταστασεις) την εχει αυτος που εχει
το οπλο, και θα αποφασισει αυτος τι θα γινει. Η συγχρονη ιστορια αυτες τις καταστασεις τις χαρακτηριζει
στρατιωτικα πραξικοπηματα (χουντες).

Η απαντηση ερχετε που λεει τοτε γιατι χρειζομαστε βασιλιαδες, ιερεις και εμπορους να μας κυβερνανε
αν την δυναμη την εχουν τα οπλα? Η δυναμη τελικα υπαρχει οπου νομιζουν οι ανθρωποι οτι υπαρχει  Κλείσιμο ματιού

Συμπερασμα, αν θελετε να νιωσετε ασφαλεις κατεχοντας χρυσο, πρεπει να πεισετε και ολους τους
συναθρωπους σας οτι χρυσος δινει ασφαλεια  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Το αποσπασμα απο την σειρα: https://www.youtube.com/watch?v=FpL6Fwu0wkw

Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 11:52:42 πμ »

Υπαρχουν βασιλιαδες και ιερεις χωρις χρυσο?
Καταγράφηκε
Golddigger
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 48



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 11:58:27 πμ »

Υπαρχουν βασιλιαδες και ιερεις χωρις χρυσο?
Βασικα νομιζω ναι, ο βασιλιας της Νορβηγιας μπατιρακι τον λενε, και θα βρεις κατι βουδιστες ιερεις που κυκλοφορουν μονο με κελεμπιες και κανουν κουνγκ φου ολη μερα  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 12:07:14 μμ »

Υπαρχουν βασιλιαδες και ιερεις χωρις χρυσο?
για βασιλιαδες Γιαννη μου δεν ξερω αλλα απο τους δευτερους υπαρχουν καποιοι λιγοι ακομα
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 12:10:47 μμ »

Υπαρχουν βασιλιαδες και ιερεις χωρις χρυσο?
για βασιλιαδες Γιαννη μου δεν ξερω αλλα απο τους δευτερους υπαρχουν καποιοι λιγοι ακομα
Βουδιστες? Μιχαλη μου. Σαρκασμός
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 12:13:40 μμ »

Υπαρχουν βασιλιαδες και ιερεις χωρις χρυσο?
για βασιλιαδες Γιαννη μου δεν ξερω αλλα απο τους δευτερους υπαρχουν καποιοι λιγοι ακομα
Βουδιστες? Μιχαλη μου. Σαρκασμός
ορθοδοξοι χριστιανοι φιλε μου
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 12:14:50 μμ »

Και εγω ελπιζω να υπαρχουν και δεν εννοω τους Μοναχους.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 12:19:52 μμ »

Και εγω ελπιζω να υπαρχουν και δεν εννοω τους Μοναχους.
οι μοναχοι ειναι αλλη κατηγορια για ιερεις μιλω για αυτο και ειπα καποιοι λιγοι  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Golddigger
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 48



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 12:25:50 μμ »

Οι μοναχοι στην Ελλαδα χρυσο δεν κουβαλανεε πανω τους, αλλα οι μονες που τους στεγαζουν εχουν?
Οι τραπεζιτες δεν κουβαλε χρυσο πανω τους, οι τραπεζες που εργαζονται?

Θα ξεφυγει ετσι ισως το θεμα, ηθελα απλα να θιξω οτι μαλλον απο αυτες τις 4 'εξουσιες' δυνατοτερη
ειναι οποια πιστευει ο καθενας οτι ειναι.

Για να αξιζει ο χρυσος σου πρεπει να πεισεις τους αλλους οτι αξιζει. Καποιος 1 κιλο χρυσο ειχε το 2000,
και ενας αλλος το 2012. Ενα κιλο ο ενας και ενα κιλο ο αλλος, ποιον θεωρεις πιο πλουσιο, ιδια ποσοτητα ειχαν.
Αλλαξε μονο οτι οι ανθρωποι δωσανε μεγαλυτερη αξια στο χρυσο το 2012.

Το ιδιο ισχυει και για τις αλλες εξουσιες:
Σεβεσαι τον ιερεα οσο περισσοτερο πιστευεις στην δυναμη του θεου που εκπροσωπει.
Σεβεσε τον βασιλια οσο περισσοτερο πιστευεις στην ευγενικη καταγωγη του που τον κανει ιδιαιτερο....
Σεβεσε τον καθε στρατο οσο πιστευεις οτι εχει την δυναμη να σε σκοτωσει.
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 12:32:39 μμ »

To "πόσο πολύτιμος είναι ο Χρυσός στα δύσκολα" θα το μάθεις αν ρωτήσεις αυτούς περάσαν διωγμούς από τα χωριά τους, προσφυγιές αλλά και συνθήκες κατοχής, ρώτα τους ίδιους ή αν δεν καταφέρεις να βρεις τους ίδιους αυτούς, ρώτα τα παιδιά τους ή τα εγγόνια τους που σίγουρα τους τα είχαν εξιστορήσει με λεπτομέρειες....
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
Golddigger
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 48



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 12:39:47 μμ »

To "πόσο πολύτιμος είναι ο Χρυσός στα δύσκολα" θα το μάθεις αν ρωτήσεις αυτούς περάσαν διωγμούς από τα χωριά τους, προσφυγιές αλλά και συνθήκες κατοχής, ρώτα τους ίδιους ή αν δεν καταφέρεις να βρεις τους ίδιους αυτούς, ρώτα τα παιδιά τους ή τα εγγόνια τους που σίγουρα τους τα είχαν εξιστορήσει με λεπτομέρειες....

Αυτο ακριβως θελω να τονισω, δεν εζησα τετοιες καταστασεις αλλα συχνα αναγραφετε σ αυτο το φορουμ,
οτι στην κατοχη εφτασε να δινουν μια λιρα για ενα αυγο. Αρα τι αξια πρακτικα ειχε μια λιρα τοτε?
Πες μου ποσα αυγα μαζευαν αυτοι που κυκλοφορουσαν με ενα οπλο στο χερι?
Ποσοι πεθαναν απο την βασιλικη οικογενεια?
Ποσοι ιερεις πεθαναν απο πεινα?
Καταγράφηκε
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 12:42:04 μμ »

αν φτασουμε σε σημειο κατοχης κτλ.... δεν σε σωζουν ουτε 50 ουτε 100 λιρες.... μονο αν εχεις μποστανι στην επαρχια και οπλα σωζεσαι..........
η δικια μου γνωμη , ειναι οτι μαζευω λιρες, εκτος απο συλλεκτισμο..... γιατι ζουμε σε πολυ ρευστους καιρους και εχει μια παραπανω εξασφαλιση και μαλιστα με προοπτικη κερδους απο την αυξηση τιμης του χρυσου.....
ολα τα αλλα για κατοχες και πεινα απλα τα απευχομαι....
νομιζω οι περισσοτεροι το βλεπουν ετσι, απο αυτους που μαζευουν.....
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 12:54:26 μμ »

Αυτο ακριβως θελω να τονισω, δεν εζησα τετοιες καταστασεις αλλα συχνα αναγραφετε σ αυτο το φορουμ,
οτι στην κατοχη εφτασε να δινουν μια λιρα για ενα αυγο. Αρα τι αξια πρακτικα ειχε μια λιρα τοτε?
Πες μου ποσα αυγα μαζευαν αυτοι που κυκλοφορουσαν με ενα οπλο στο χερι?
Ποσοι πεθαναν απο την βασιλικη οικογενεια?
Ποσοι ιερεις πεθαναν απο πεινα?
Φίλε γιατί μπλέκεις όπλα, δύναμη, εξουσία με την ανάγκη του απλού του κόσμου για ζωή?
Ο πατέρας μου, έφηβος, στην κατοχή πήγαινε στην Χαλκίδα με τα πόδια για να σπάσει, λίρες, ντούμπλες κλπ της γιαγιάς μου για να ζήσουν τα αδέλφια του, ο ίδιος και τα γερόντια, ο σαράφης στην Αβάντων δεν κρατούσε όπλο, λεφτά κρατούσε και τα λεφτά γίνονταν τροφή και ρούχα...

Η γιαγιά μου στον 1ο διωγμό από το χωριά μας, μικρή κι αυτή, με χρυσό βρήκε σπίτι με σκεπή για να περάσουν τον βαρύ χειμώνα που τους περίμενε στον Κασαμπά και ήταν η ίδια που με χρυσό πάλι έφτασε αυτή και η οικογένειά της με ασφάλεια στην Ελλάδα και με χρυσό πλήρωσε για να μπορέσει να ξανασταθεί στα πόδια της όλη η φαμίλια στην νέα της πατρίδα...

Οπότε η δική μου η απάντηση στο ερώτημά σου είναι: "πολύ"......
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 01:04:34 μμ »

To "πόσο πολύτιμος είναι ο Χρυσός στα δύσκολα" θα το μάθεις αν ρωτήσεις αυτούς περάσαν διωγμούς από τα χωριά τους, προσφυγιές αλλά και συνθήκες κατοχής, ρώτα τους ίδιους ή αν δεν καταφέρεις να βρεις τους ίδιους αυτούς, ρώτα τα παιδιά τους ή τα εγγόνια τους που σίγουρα τους τα είχαν εξιστορήσει με λεπτομέρειες....

Εγω εχω ρωτησει... Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 01:11:58 μμ »

To "πόσο πολύτιμος είναι ο Χρυσός στα δύσκολα" θα το μάθεις αν ρωτήσεις αυτούς περάσαν διωγμούς από τα χωριά τους, προσφυγιές αλλά και συνθήκες κατοχής, ρώτα τους ίδιους ή αν δεν καταφέρεις να βρεις τους ίδιους αυτούς, ρώτα τα παιδιά τους ή τα εγγόνια τους που σίγουρα τους τα είχαν εξιστορήσει με λεπτομέρειες....

Εγω εχω ρωτησει... Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Το φαντάζομαι Γιάννη μου, το ερώτημα είναι αν τους έχουν ρωτήσει κάποιαααα αμερικανάκια....  Γλώσσα Γλώσσα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences