Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Ιούνιος 08, 2024, 12:43:50 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: θηκη και πυξιδα  (Αναγνώστηκε 4734 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 06:37:39 μμ »

καλησπερα παιδια! εχω μια θηκη με την πυξιδα της απο τον πατερα μου..θα ηθελα πληροφοριες σχετικα με αυτο και ισως ενα ευρος τιμων που παιζουν στην αγορα,απλα για να ξερω..ευχαριστω πολυ!!! Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 06:38:37 μμ »

και η συνεχεια!
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 06:54:10 μμ »

  Καλησπέρα έχεις μια αμερικάνικη πυξίδα, κοινή για τον Αμερικάνικο στρατό κατά την διάρκεια του Β' ΠΠ. Θα την βρεις στο διαδίκτυο για τιμές, με την ονομασία compass, lensatic with carring case. Η θήκη της ήταν κατασκευασμένη ώστε να είναι αδιάβροχη και πάνω της ήταν τα γνωστά άγκιστρα για την ζώνη Α/Τ.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 06:58:15 μμ »

ευχαριστω πολυ πανο για τις πληροφοριες..προφανως τις χρησιμοποιησε και ο ΕΣ μεχρι προσφατα μιας και ο πατερας μου ηταν φανταρος το 80κατι...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 07:12:50 μμ »


    Ναι χρησιμοποιήθηκαν ως εφεδρικές στις Αμερικάνικες πάλι τύπου Μ2, οι οποίες ήταν πολύ καλύτερες, μέχρι περίπου το 1990. 
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 07:35:58 μμ »

Μια φώτο από την δική μου.καμία πληροφορία?
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 07:47:48 μμ »

Η τελευταία είναι επίσης αμερικάνικη. Τα αρχικά "U.S.C.E." σημαίνουν United States Corps of Engineers, οι συγκεκριμένες δηλαδή χορηγούνταν στο Μηχανικό. Αυτό το υπόδειγμα χρησιμοποιήθηκε τόσο στον Α' ΠΠ όσο και στον Β' ΠΠ και τον πόλεμο της Κορέας.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Toni-g
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 08:12:04 μμ »

Ευχαριστω Γιωργο
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 12:54:40 μμ »

Μια και έχουν ανέβει δυο πυξίδες της περιόδου, να αναφέρω πως ό,τι τυχόν φωσφορίζει στις πυξίδες αυτές (δείκτες, ενδείξεις κτλ.) είναι ραδιενεργό. Η βιομηχανία της εποχής χρησιμοποιούσε ράδιο, μέχρι και τη δεκαετία του '60, μια και οι επιπτώσεις της ραδιενέργειας δεν είχαν μελετηθεί και κατανοηθεί.

Το ποσό της ραδιενέργειας δεν είναι τόσο μεγάλο φυσικά, μια και με βάση κάποιους υπολογισμούς θα χρειαζόταν να έχει κανείς μια πυξίδα επάνω του περίπου 2000 ώρες για να φτάσει στο όριο ετήσιας έκθεσης, αλλά δεν πρέπει για κανένα λόγο αυτές να ανοίγονται και να τις "ανακατεύουμε".
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Toni-g
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 01:01:17 μμ »

Γιωργο πως συνδεεται το ραδιο με τις πυξιδες?
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 01:35:14 μμ »

Τα ραδιενεργά στοιχεία όπως το ράδιο, αναμεμειγμένα με άλλα στοιχεία, όπως το σουλφίδιο του ψευδαργύρου χαλκού χρησιμοποιούνταν για τη βαφή δεικτών και ενδείξεων ρολογών, πυξίδων και άλλων οργάνων, καθώς φωσφόριζαν στο σκοτάδι, με το χαρακτηριστικό πράσινο χρώμα. Αντίστοιχα, προσθέτοντας και μαγγάνιο στη βαφή, το φωσφορίζον χρώμα γινόταν πορτοκαλί.

Πολλές εργάτριες της δεκαετίας του '20, που έβαφαν τα όργανα χρησιμοποιώντας ραδιενεργή βαφή, παρουσίασαν αργότερα διάφορες μορφές καρκίνου, καθώς ύγραιναν τα πινέλα σαλιώνοντάς τα, κάτι ενδεικτικό της ελλιπούς μελέτης της εποχής. Η περίπτωσή τους, όπως και η μελέτη της ραδιενέργειας κατά τη διάρκεια του Ψυχρού Πολέμου οδήγησαν σε αναθεώρηση της χρήσης του ραδίου, με αρχικά τουλάχιστον τη χρήση του λιγότερο ραδιενεργού τριτίου τη δεκαετία του '60.

Γενικά κάποια είδη στα militaria θέλουν έναν "σεβασμό", όπως τα όργανα με φωσφορίζουσες ενδείξεις, τα φίλτρα των αντιασφυξιογόνων προσωπίδων λόγω του αμίαντου κοκ.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 01:54:16 μμ »

Θα κοιταξω αν εχει μερη που φωσφοριζουν.δεν ειμαι σιγουρος οτι εχει..υπαρχει περιπτωση μετα απο τοσα χρονια να εχει χασει τις ιδιοτητες του?
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 02:09:55 μμ »

Κώστα, η ημιζωή του ραδίου υπολογίζεται στα 1600 χρόνια, οπότε τα 60, 70 ή 80 χρόνια δεν είναι σχεδόν τίποτα.

Δεν είναι κάτι ανησυχητικό, απλά τα συγκεκριμένα αντικείμενα "θέλουν την ησυχία τους". Όχι "σκάλισμα" δηλαδή, κυρίως.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1130


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 02:13:33 μμ »

Θα κοιταξω αν εχει μερη που φωσφοριζουν.δεν ειμαι σιγουρος οτι εχει..υπαρχει περιπτωση μετα απο τοσα χρονια να εχει χασει τις ιδιοτητες του?

Αν εννοείς το ράδιο, η απάντηση είναι όχι. Για να μειωθεί ή ''ένταση'' της εκπεμπόμενης ακτινοβολίας,
χρειάζονται χιλιάδες χρόνια.
Φυσικά, όπως ωραία έγραψε και ο Γιώργος παραπάνω, μιλάμε για μια ποσότητα που δεν μπορεί να
δημιουργήσει πρόβλημα.
Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 02:26:17 μμ »

μαλιστα..παντως τωρα που το κοιταξα στο σκοταδι,καμια λαμψη.ουτε για δειγμα... Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences