Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 08:42:45 πμ
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Βοηθεια και συμβουλες!  (Αναγνώστηκε 25431 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #75 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 11:07:39 πμ »

Περιμένοντας τον ειδικό, πιστεύω ότι πλέναμε & πλένουμε τα γραμματόσημα

α) επειδή το χαρτί του φακέλου δεν αποτελεί μέρος του γραμματοσήμου
β) επειδή η πίσω πλευρά του γραμματοσήμου αποτελεί το 50% της επιφανείας του
γ) για να καθαριστεί από σκόνες κλπ.
δ) για να γίνει ορατό το υδατόσημο
ε) για να εμφανιστεί ο αριθμός στην πίσω όψη
στ) για να μελετηθεί το χαρτί
ζ) για να απομακρυνθούν οι ξένες ουσίες που μακροπρόθεσμα βλάπτουν το χαρτί (σάλιο, κόλλα κλπ.) ώστε
η) αυτό να αερίζεται και να μην κιτρινίζει (κάθε 2 μήνες ανοίγουμε τα άλμπουμ για να παίρνουν τα μωρά αέρα)
θ) για να εμφανιστεί ολόκληρο το γραμματόσημο σε περίπτωση επικαλύψεων
ι) για λόγους οικονομίας χώρου στη συλλογή (πολύ σημαντικό)
κ) για να εστιάζει το λαίμαργο βλέμμα του συλλέκτη στο γραμματόσημο και όχι στα άσπρα, κόκκινα, κίτρινα, μπλε, καρέ, χοντρά, λεπτά κλπ. χαρτιά

Εννοείται ότι αν βρει κάποιος ένα γραμματόσημο πολύ παλιό σε φάκελο ή σε απόκομμα με σφραγίδα ή άλλο φορέα πληροφορίας δεν θα το πλύνει, επειδή αυτά αποτελούν ιστορικό πλαίσιο.
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #76 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 12:23:29 μμ »

Θα συμφωνήσω με τα παραπάνω και θα συμπληρώσω αν και μάλλον το λες οτι αν ο φάκελος είναι άξιος για κράτημα δηλαδή έχει κάτι σχετικό που προσθέτει φιλοτελικές πληροφορίες θα κρατηθεί.

Τώρα για κοινούς απλους φακέλους με κοινές πληροφορίες νομιζώ πως έχουν λόγο να φουσκώνουν άλμπουμ, πόσο μάλλον για χαρτάκια που δεν έχουν ολοκληρωμένες και άρτιες σφραγίδες.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #77 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 12:30:56 μμ »

Εννοουσα τα σφραγισμενα που δεν ειναι σε χαρτι επανω. Εννοειται οτι αν ειναι σε καποιο χαρτι κολλημενα λογικο ειναι να θελουμε να το εχουμε σκετο (εκτος φυσικα αν ειναι επι φακελου ή επι αποκομματος που φερει ωραια σφραγιδα και ευδιακριτη). Επειδη τη δουλεια αυτη την εχουν κανει συνηθως οι παλιοι συλλεκτες, πολλα σφραγισμενα ειναι ηδη χωρις το χαρτι τους.
Παντως νομιζω τιμη 3-5 ευρω για 1000 σφραγισμενα ελληνικα (αν καταλαβα καλα) ειναι υπερβολικα μικρη.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #78 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 01:05:24 μμ »

Τα ήδη πλυμένα σφραγισμένα (αν αυτά εννοείς) αρκετοί τα (ξανα)πλένουν:

α) για να βγει η σαρνιέρα (δε ζούμε πλέον στο 1940)
β) για να σιδερωθούν και να σιάξουν (ο πιο συχνός λόγος)
γ) για να φύγουν υπολείμματα γόμμας (ελλιπές 1ο πλύσιμο, συχνά απαραίτητο σε σύγχρονα ελληνικά)
δ) για να φύγουν βρόμες (κιτρινίλα από καπνιστή συλλέκτη κλπ.). Σε αυτήν την περίπτωση τίθεται το θέμα της χλωρίνης, που διχάζει.
ε) για να φύγουν μικρά κομματάκια χαρτιού που έχουν απομείνει από παλιά πλυσίματα κατά λάθος
στ) για να εμφανιστεί το υδατόσημο (εδώ νερό ή βενζίνη)

Οσο για την τιμή, αν στα 1.000 τα 200 είναι ενδυμασίες 1972-1973 και άλλα 200 άθλοι Ηρακλή ή έπη Ομήρου (τακτικές σειρές), ίσως τα 5,00 ευρώ είναι και πολλά. Ολα εξαρτώνται όχι από τον αριθμό, αλλά από την πολλαπλότητα και το περιεχόμενο. Αυτός που πουλάει πακέτα των 1.000 τα έχει ήδη ξεψαχνίσει και ό,τι ενδιαφέρον υπήρχε το πουλάει χώρια.
Τέτοια πακέτα όμως ενδέχεται να έχουν εξαιρετικό ενδιαφέρον για μελέτη ποικιλιών, σφαλμάτων, χαρτιών κλπ. που πολλές φορές δεν είναι στον κατάλογο και μπαίνουν εκ των υστέρων, έπειτα από υποδείξεις χαλκέντερων φιλοτελιστών. Ο νέος HELLAS 2016 π.χ. έβαλε φέτος νέες ποικιλίες οδόντωσης για γραμματόσημα του 1990 και χαρτιού για το 2012.
Από αυτήν την άποψη ο Αχιλλέας είναι τυχερός, γιατί έχει στα χέρια του ποσότητα παλιού υλικού που μπορεί να το μελετήσει με νέα δεδομένα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2015, 01:19:32 μμ από salonico » Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #79 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 02:37:41 μμ »

Εισαι σαφης ως προς το 1ο.
Προσωπικα ειμαι υπερ οταν ειναι να φυγουν ξενα σωματα, αλλα κατα οταν θελουμε να δωσουμε στο γραμματοσημο εμφανιση σα καινουριο, γιατι κατ εμε το γραμματοσημο παιρνει ενα αφυσικο λευκο χρωμα. Ειμαι κατα των χλωρινων κ γενικα των χημικων, αλλα αυτο ειναι μια κουβεντα που οπως λες διχαζει.
Οσον αφορα το 2ο, πιστευω οτι εξαρταται και απο τις σφραγιδες, δηλαδη αν υπαρχουν 200 ενδυμασιες (ασημαντης αξιας ως σφραγισμενο), αλλα με 100 διαφορετικες και ωραιες σφραγιδες πανω, τοτε η τιμη 5 ευρω ειναι παρα πολυ μικρη. Βεβαια αν μιλαμε για 200 ενδυμασιες με ασαφη και κακη σφρραγιδα, χωρις να φαινεται η πολη, τοτε οντως η αξια ειναι ασημαντη.
Κατα τα αλλα συμφωνω σε ολα (ποικιλιες, σφαλματα,χαρτι κλπ).
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #80 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 06:02:49 μμ »

 Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #81 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 06:03:53 μμ »

Είχα καιρό να δω θέμα στα γραμματόσημα που να φτάνει σε τόσες σελίδες. Σαρκασμός


Βγήκε νέος κατάλογος? πρέπει να κάνω χώρο στη βιβλιοθήκη δηλαδή.

Με το κιλό γραμματόσημα έχω πάρει μια φορά. Στις πολύ αρχές μου με το άθλημα και έχει κάποια καλά και κάποια κακά.

Απο τη μία μελετάς ποικηλίες αν έχεις όρεξη και μπορείς να βρείς πραγματάκια η αλήθεια είναι. Αλλά δύσκολα να έχει διάφορες σφραγίδες γενικά καταλήγεις να έχεις πολλές ίδιες σφραγίδες και τις πιο πολλές απο το Σύνταγμα.

Και θέλει πολύ υπομονή μέχρι να τα ταξηνομίσεις τουλάχιστον εμένα μου πήρε αρκετό καίρο να τα βάλω σε σειρά βέβαια με λιγότερη εμπειρία απο όση εχω τώρα.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #82 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 06:55:55 μμ »

Ακριβως τετοια περιπτωση εχω και εγω με του φιλου, γραμματοσημα σε τετοιο στυλ, δηλαδη ελληνικα σφραγισμενα πανω σε αποκομματα. Ειναι παρα πολλα και ενω στην αρχη ξεκινουσα με ενθουσιασμο, στην πραξη μετα τα πρωτα 20 μου περναγε και κατεληγε μια διαδικασια απιστευτα βαρετη. Ο λογος ειναι οτι τα πιο πολλα ηταν κατεστραμμενα ηδη απο τη σφραγιση τους (δοντακια ελλειπη πχ), αλλα ηταν διπλωμενα-τσακισμενα απο το χαρτι, παρα πολλες μουτζουρωμενες σφραγιδες (αυτοι οι υπαλληλοι στα ΕΛΤΑ βαριουνται να βαλουν μελανι στη σφραγιδα τελικα). Λιγα ηταν αυτα που αξιζαν τον κοπο , στα οποια ειχα το διλημμα να τα βγαλω απο το χαρτι ή οχι. Και αυτο γιατι αν τα εβγαζα η σφραγιδα θα χανονταν, επειδη η μιση ηταν πανω στο χαρτι και η αλλη μιση μονο στο γραμματοσημο. Οποτε καταληγεις να εχεις παρα πολλα αποκομματα που τελικα δεν ειναι οτι καλυτερο επειδη δε ταξινομουνται σε αλμπουμ και δεν εχουν καλαισθητη εμφανιση.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Αχιλλεας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 248



Προφίλ
« Απάντηση #83 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 07:51:24 μμ »

Καλησπέρα παιδιά! Καλα, τόσες γνώσεις μαζεμενες δεν το περίμενα! Μέσα σε 3 μέρες έμαθα όσα ήθελα για να κάνω μια σωστή αρχή. Θέλω να σας ευχαριστήσω γι'αυτό που κάνετε! Τώρα είμαι στην φάση των φακέλων. Τα ασφραγιστα τα εχω στην άκρη για να τα φτιάξω αφού τελειώσω με τους φακέλους. Αύριο το πρωί θα περάσω απο το ταχυδρομείο για να πάρω το άλμπουμ που μου είπατε. Οταν τελειώσω δε τους φακέλους, θα φωτογραφισω όλα τα γραμματόσημα για να τα δείτε. Και Παλι σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια που μου δίνετε !! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #84 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 08:22:13 μμ »

Δεν κάνει τίποτα ελπίζω να σ αρέσει και να μείνεις στο χώρο και όσο μπορούμε να πούμε όλοι τις απόψεις μας.


Πάνω σε αυτό που λέει ο heretic ένα σχόλιο.

Ο υπάλληλος στα ΕΛΤΑ που σφραγίζει και βλέπει 200 άτομα τη μέρα έχει μια δουλεία, απλά να βαρέσει τη σφραγίδα δε θα σκεφτεί το φιλοτελιστή που μπορεί να καταλήξει και είναι λογικό κιόλας.

Απο την άλλη ο υπάλληλος που θα είναι στη δουλειά του που αφορά φιλοτελιστές θα στην κάνει με τη δέουσα ιεροτελεστία γιατί ξέρει οτι ο άλλος που είναι απένταντι του έχει τον κάλο του στο κεφάλι (με τη καλή έννοια πάντα) και θα στο φτιάξει πένα.

Αυτό έχω δεί εγώ. Για παράδειγμα σε αντιδιαστολή με αυτό που λες μου συνέβει το εξής. Είχα πάει επίδαυρο για θέατρο, εκεί καθόλη τη διάρκεια του φεστιβαλ, έχουν τα ελτά φιλοτελικό γραφείο με θυρίδα. Ώστε να πας με τι θές να σφραγίσεις και να πάρεις την αναμνηστική σφραγίδα και να στείλεις και το γράμμα σου για φιλοτελικούς λόγους προφανώς. Φάγαμε 5 λεπτά να βάλει σφραγίδα, να τη κτυπήσει αργά, σταθερά να τη φυσήξει να στεγνώσει, να βάλει μετά ενα κομμάτι χαρτί κουζίνας μη φύγει μελάνι απο το χαρτί.

Το ίδιο και στα καταστήματα αμα τους πεις οτι θές με προσοχή τη σφραγίδα γιατί είσαι φιλοτελιστής θα την φτιάξουν στη πένα.

Οπότε έχω καταλήξει στα εξής.
Οτι πέρα απο τις κατα τύχη που έχουν μπει καλά και έχουν σωθεί μέχρι σήμερα και αποτελούν φιλοτελικό τεκμήριο, πάρα πολλές έχουν απλά φτιαχτεί απο φιλοτελιστές ή παρέες φιλοτελιστών. Πχ φάκελος που έχει σφραγιστεί πρώτη μέρα ολυμπιακών αγώνων και πάνω του έχει όλη τη σειρά των ολυμπιακών προφανως έχει γίνει απο φιλοτελιστή.

Αυτό που θέλω να καταλήξω είναι να μην "ψαρώνουμε" τόσο με τις σφραγίδες που βλέπουμε, αν και το παθαίνω πολλές φορές αλλά προσπαθώ να θέτω νοητά κάποιες κατηγορίες που μαρεσουν να έχω στη συλλογή μου.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #85 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 08:30:17 μμ »

Το θεμα ειναι φιλε Valeroi οτι η αναμνηστικη σφραγιδα ειναι κατι το διαφορετικο και θα εκτιμηθει ως αναμνηστικη. Μια σφραγιδα ομως που μπηκε σε κανονικη αλληλογραφια αν ειναι ευδιακριτη τοτε η αξια της ειναι σημαντικη. Και εκει εγκειται και η σχετικη σπανιοτητα που θα δωσει και αξια στο φακελο. Επισης σε κεφαλες Ερμη πολλα κεφαλια σφραγιζονταν χαριστικα, οποτε η αξια τους ειναι σαφως μικροτερη απο τις ΄κανονικες΄σφραγιδες. Εχω δει σε πολλες κεφαλες αντι για ολοκληρη την ημερομηνια μονο τα 2 πρωτα ψηφια (18) του ετους.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
DleogR
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 213


Προφίλ
« Απάντηση #86 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 10:05:33 μμ »

Λοιπόν έχουμε και λέμε....
1) Φίλε Αχιλλέα το ότι τα γραμματόσημα είναι της χιλιάδας δεν στο είπα ούτε για να σε προσβάλω ούτε για να πω οτιδήποτε άλλο από αυτό που είπα. Δηλαδή ότι ο κατάλογος για εσένα με τα γραμματόσημα που διαθέτεις έχει μόνο την έννοια του να τα βάλεις σε μια σειρά και όχι να δεις τι τιμές έχουν διότι απλά δεν έχουν τιμές.

2) Όποιος ξέρει τα στοιχειώδη από τιμές στα σφραγισμένα Ελληνικά γραμματόσημα κατάλαβε το 3 ευρώ η χιλιάδα που ανέφερα και φυσικά όποιος θέλει να αγοράσει μια βόλτα στην ΦΕΠ η στην ΦΕΑ Κυριακή πρωί αρκεί.

3) Παιδιά δυστυχώς μου φαίνεται έχουμε χάσει λίγο την έννοια του συλλέκτη. Μπορεί να μην είναι συλλογή μόνο τα ακριβά κομμάτια αλλά μέσα στην συλλογή δυστυχώς η ευτυχώς υπάρχουν και αυτά. Επίσης είτε θέλουμε είτε δεν θέλουμε η όποια συλλογή υπόκεινται σε κάποιους κανόνες. Αλλιώς δεν θα υπήρχαν εκθέσεις ας πούμε αλλά μόνο γιουσουρούμ γραμματοσήμων. Οπότε συγνώμη αν καμιά φορά ακούγομαι εριστικός απλά είναι επειδή ίσος έχω βαρεθεί στην ζωή μου να ακούω έχω μια συλλογή γραμματοσήμων και να βλέπω σκουπίδια !
Καταγράφηκε
ALOPO
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 25


Προφίλ
« Απάντηση #87 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 11:45:54 μμ »

Φίλε DleogR θεωρώ λάθος την άποψη σου, κατ' αρχας τους κανόνες της κάθε συλλογής τους θέτει αυτός που τη δημιουργεί και η έννοια του συλλέκτη δεν υπόκειται σε αντικειμενικό καθορισμό αλλά εμπεριέχει και υποκειμενικά στοιχεία. Επίσης δεν θεωρώ καμμιά συλλογή σκουπίδια, όπως είναι εμφανές και στο εξήγησε κι ο άνθρωπος αυτά τα χωρίς αξία σκουπίδια κατάφεραν όλες αυτές τις μέρες να τον ενθουσιάσουν, να τον απασχολήσουν και κυρίως να τον ψυχαγωγήσουν και να τον προτρέψουν να ασχοληθεί περαιτέρω.
Έχω σφραγισμένα γραμματόσημα χωρίς αξία, θυρεούς χρέπια, τρούπιους και σακατεμμένους όθωνες, τηλεκάρτες του κιλού αλλά παρ' όλα αυτά όταν κατα διαστήματα τα περιεργάζομαι καταφέρνω να διασκεδάζω.Άρα έχουν μεγάλη αξία για μένα.
Στο κάτω κάτω της γραφής ο φίλος δεν το ξεκίνησε με σκοπό να εκθέσει την σούπερ συλλογή που βρήκε. Καλό λοιπόν θα ήταν οι πιο έμπειροι στον χώρο να τον συμβουλεύσετε ώστε να μην φουσκώσουν τα μυαλά του ότι χρηματικά ανακαλύφθηκε ο θησαυρός των Ίνκας και πως είναι μια αρχή για να συνεχίσει αντί να προσπαθούμε να τον πείσουμε ότι κρατάει σκουπίδια στα χέρια του.
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #88 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 11:49:41 μμ »

Παιδιά δυστυχώς μου φαίνεται έχουμε χάσει λίγο την έννοια του συλλέκτη. Μπορεί να μην είναι συλλογή μόνο τα ακριβά κομμάτια αλλά μέσα στην συλλογή δυστυχώς η ευτυχώς υπάρχουν και αυτά. Επίσης είτε θέλουμε είτε δεν θέλουμε η όποια συλλογή υπόκεινται σε κάποιους κανόνες. Αλλιώς δεν θα υπήρχαν εκθέσεις ας πούμε αλλά μόνο γιουσουρούμ γραμματοσήμων. Οπότε συγνώμη αν καμιά φορά ακούγομαι εριστικός απλά είναι επειδή ίσος έχω βαρεθεί στην ζωή μου να ακούω έχω μια συλλογή γραμματοσήμων και να βλέπω σκουπίδια !

Η αλήθεια είναι, καλέ μου DleogR, ότι ακούγεσαι λιγουλάκι εριστικός. Στα σημεία 1 και 2 είσαι ολόσωστος. Τα έχουμε ξαναπεί όμως αυτά πολλάκις και έχουμε τσακωθεί (με την καλή έννοια) στο στέκι πολλάκις και έχουμε παραδεχτεί όλοι επίσης πολλάκις ότι το γραμματόσημο θέλει 3 πράγματα: μεράκι, χρόνο και λεφτά. Με αυτή τη σειρά όμως. Το θέμα είναι να προχωράμε παρακάτω περισσότεροι, όχι λιγότεροι. Εξήγησε ο άνθρωπος ότι τώρα μπαίνει στο σπορ και τα μάζευε ο πατέρας του. Θέλει να κάνει αρχή με αυτά που έχει. Και στο κάτω κάτω, ναι, είναι η συλλογή του. Καλή, κακή, φτωχιά, πλούσια, σφραγισμένη, ασφράγιστη, ελλιπής, πλήρης δεν έχει σημασία, είναι συλλογή, κυρίως για τον ίδιο γιατί ακόμη μαθαίνει μεσω αυτού. Και αυτός που μαζεύει κύβους ζαχαρίτσες ή κονκάρδες συλλέκτης είναι. Και η καθαρίστρια που μαζεύει γραμματόσημα, συλλέκτρια είναι. Και ο στρατηγός που αγοράζει αποκλειστικά κεφαλές Ερμή, κι αυτός συλλέκτης είναι. Νομίζω αν εστιάσουμε στη δραστηριότητα και όχι στο κόστος του συλλέγειν, θα πάψουν οι διαφωνίες και οι συγχύσεις Χαμόγελο.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2015, 11:58:09 μμ από salonico » Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #89 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 12:05:08 πμ »

Προφανως υπαρχουν 2 εννοιες οταν μιλαμε για 'αξια', η χρηματικη αξια και η συναισθηματικη. Το οτι ενα αντικειμενο 40-50 ετων εχει κυκλοφορησει σε εκατομμυρια αντιτυπα αυτο δε σημαινει οτι δεν εχει αξια συναισθηματικη διοτι δε παυει να ειναι κατι παλιο, κατι που διασωθηκε στην παροδο του χρονου. Χρηματικα προφανως θα εχει μια συμβολικη αξια λογω της τεραστιας ποσοτητας.
Συνεπεια των πιο πανω ειναι να υπαρχουν συλλογες 'επαγγελματικες' και συλλογες καθαρα συναισθηματικες. Ο συνηθες δρομος ειναι απο τις συναισθηματικες που γινονται συνηθως σε μικρη ηλικια να παμε στην 1η κατηγορια σταδιακα. Αν ο ανθρωπος χρησιμοποιησει αυτα τα ανευ χρηματικης αξιας αντικειμενα σαν εφαλτηριο και βαση για να αποκτησει γνωση και αργοτερα προχωρησει πιο 'επαγγελματικα' τοτε ειναι σε καλο δρομο.
Σωστα παντως επισημανθηκε (για τα ελληνικα γραμ/μα τουλαχιστον που γνωριζω) οτι η χρηματικη τους αξια ειναι ελαχιστη ωστε να μη τρεφει αυταπατες για αυτα που εχει εξαρχης. Απλα καλο ειναι, επειδη δε γνωριζουμε τι χαρακτηρας ειναι ο απεναντι μας, να μη προβαινουμε σε χαρακτηρισμους γιατι μπορει να απογοητευτει και κατι τετοιο δε συμφερει κανεναν.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences