Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 05:12:13 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΡΑΠΤΟΜΗΧΑΝΗ SINGER ΜΕ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΛΟΓΟΤΥΠΟ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΑΚΙ  (Αναγνώστηκε 4765 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ILIAS82
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 21, 2015, 02:29:47 μμ »

Καλησπέρα σε όλους!

Καταρχήν συγγνώμη αν δεν πρέπει να γράψω σε αυτό το topic. Πρόσφατα έχω αρχίσει να συλλέγω παλιά αντικέιμενα και θα ήθελα τη βοήθειά σας για κάτι που με έχει προβληματίσει. Σε έρευνα που έχω κάνει για να αγοράσω μια ραπτομηχανή singer, βρήκα μία η οποία είναι χωνευτή σε τραπεζάκι όταν κλείνει. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι το σιδερένιο τραπεζάκι της είναι ολόιδιο με αυτό των singer, αλλά εκεί που όλες οι άλλες γράφουν το ομώνυμο λογότυπο της εταιρείας, αυτή γράφει τα εξής αρχικά "Π.Γ.Μ.3." και μάλιστα όπως ακριβώς σας το γράφω, με ελληνικούς χαρακτήρες. Ο ιδιοκτήτης της μου λέει ότι είναι κληρονομιά από κάποια θεία του και δεν έχει ιδέα γιατί γράφει αυτό αντί του λογότυπου "singer". Πάντως η αλήθεια είναι ότι μάλλον έτσι έχει κατασκευαστεί, εννοώ ότι δεν έχει φαίνεται να έχει αφαιρεθεί το προηγούμενο λογότυπο και να ηλεκτροκολλήθηκαν τα ανωτέρω ελληνικά γράμματα. Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι μπορεί να είναι από κάποια μονάδα παραγωγής κάποιας παλιάς κλωστοϋφαντουρίας. Έχει κανείς υπόψιν του κάτι;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 21, 2015, 03:23:23 μμ »

Καλωσόρισες φίλε μου.Ομολογώ,οτι πρώτη φορά ακούω κάποιον να θέλει να αγοράσει ραπτομηχανή ως συλλεκτικό είδος.Συνήθως κληρονόμοι,ψάχνουν να τις ξεφορτωθούν λόγω όγκου,αλλά πάλι,ο κάθένας μαζεύει ότι του αρέσει.
Οι Singer νομίζω πως έχουν μαντεμένια "πόδια"τα οποία χρησιμοποιούντα για τραπεζάκια κήπου πλέον.
Ηλεκτροκόλληση στο μαντέμι δεν γίνεται.Μπορεί να έχουν προσαρμόσει μια Singer,σε άλλο σκελετό.
Μην βιαστείς να την αγοράσεις γιατί η προσφορά είναι πολλαπλάσια της ζήτησης.Αν σου την πουλάει πάνω απο 50€,περίμενε γιατί σίγουρα θα βρείς φθηνότερη.
Η αντιπροσωπεία της Singer είναι κάπου στο κέντρο.
Μπορείς με μια φωτογραφία,να πάς και να ρωτήσεις.Αυτοί θα ξέρουν καλύτερα.
Ελπίζω να βρείς άκρη,καλή συνέχεια.
Καταγράφηκε
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 21, 2015, 03:34:43 μμ »

Ηλεκτροκολληση στο μαντεμι γινεται... (απλα το αναφερω) Απο κει  κ περα, οντως περιεργο να συλλεγεις ραπτομηχανες! Εχει γεμισει ο τοπος με αγγελιες πωλησεων.
Καταγράφηκε
ILIAS82
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 21, 2015, 03:41:47 μμ »

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας! Και εγώ στην αρχή σκέφτηκα ότι το τραπεζάκι δεν έχει καμία σχέση με την μηχανή, αλλά βλέποντάς το διπλά σε τραπεζάκι singer είναι ολόιδια, τόσο στο μέταλο όσο και στο ξύλο. Ενημερωτικά τη singer δεν την θέλω για συλλεκτικό λόγο, αλλά μου αρέσει πολύ σαν παλιό αντικείμενο και αποφασίσαμε να κάνουμε μια αγορά μιας και θα ταίριαζε στη διακόσμηση. Αν πάντως μάθω κάτι πριν μου πει κάποιος από εδώ μέσα τι μπορεί να σημαίνει αυτό το λογότυπο, θα σας ενημερώσω.
Καταγράφηκε
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 21, 2015, 04:31:32 μμ »

φιλε αναρτησε αν μπορεις μια φωτο  θ  α  βοηθουσε πολυ στο ψαξιμο
Καταγράφηκε
ILIAS82
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 21, 2015, 04:59:58 μμ »

Δυστυχώς δεν έχω φωτοφραφία. Αν καταφέρω να τον ξαναεπισκεφθώ και να τη φωτογραφήσω, θα την ανεβάσω.
Καταγράφηκε
georgio falaniotty
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 141



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 21, 2015, 06:17:47 μμ »

Подольский Государственный Машинный Завод
ειναι σοβιετικο SINGER μετα το 1931
Καταγράφηκε
georgio falaniotty
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 141



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 21, 2015, 06:20:42 μμ »

πριν το 1917 SINGER στο Ποντολσκ εβγαζαν 600.000 μηχανες καθε χρονο
Καταγράφηκε
georgio falaniotty
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 141



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 21, 2015, 06:31:27 μμ »

ενα SINGER του Ποντολσκ πριν το 1918
Καταγράφηκε
ILIAS82
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 21, 2015, 08:00:41 μμ »

Φίλε Γιώργο σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Το τραπεζάκι της είναι ακριβώς σαν αυτό της πρώτης φωτογραφίας που ανάρτησες. Μήπως γνωρίζεις πόσο είναι μια καλή τιμή για να αγοράσει κανείς μία τέτοια και αν όντως αξίζει να προτιμήσει μια τέτοια αντί μιας με το συνηθισμένο λογότυπο;
Καταγράφηκε
georgio falaniotty
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 141



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 21, 2015, 08:55:09 μμ »

Σε μια ουκρανικη δημοπρασια(violity) πουλαν τετοιες μηχανες 20-50 ευρω. απ,οτι καταλαβα, σοβιετικες ειναι ποιο δησκολες
Καταγράφηκε
ILIAS82
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 03:55:04 μμ »

Φίλε μου τι εννοείς πιο δύσκολες; Πιο δύσκολες να πουληθούν ή να βρει κανείς; Πάντως θα το κοιτάξω μήπως βρω κάτι μέσω του site που είπες, γιατί εγώ τη βρήκα αρκετά πιο ακριβά και όχι σε πολύ καλή κατάσταση. Σε ευχαριστώ!
Καταγράφηκε
spartiatis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 112



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 04:50:22 μμ »

Φιλε μου οπως σου ειπε και ο Γιωργος η μηχανη αυτη ειναι φτιαγμενη για την αγορα της τοτε σοβιετικης ενωσης απο την singer,η σιγγερ ειχε ακομα διαφημησης στα ελληνικα απο το τελος του 19 ου αιωνα. Εχω και εγω μια μικρη συλλογη απο μηχανες singer απο το τελος του 19 αιωνα που μετα απο αρκετο καιρο καταφερα να βρω αρκετα αφου εμαθα οτι οταν ξερεις των κωδικο κατασκευεις μπορεις να μαθεις τα παντα απο την singer.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences