Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Ιούνιος 06, 2024, 06:20:57 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: μεγεθυντικος φακος ..... για νομισματα...  (Αναγνώστηκε 12988 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Misha19
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 273



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 18, 2015, 12:45:56 μμ »

http://www.gazzetta.gr/sites/default/files/dan1.jpg
η γυναικα του Λουπου ειναι η Λουπα Άνεση


Μαρκο Λουπου ειναι στο Θυληκό  -  Λούπος είναι στο αρσενικό  Γλώσσα δεν υπάρχει Λούπα
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5199

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 18, 2015, 01:01:53 μμ »

παιδιά άμα ψάξετε θα βρείτε.
μάρκες όπως θα δείτε υπάρχουν στις φωτό. υπάρχουν και άλλες γνωστές εταιρείες φακών,
οπτικών, κλπ που βγάζουν λούπες.

εγώ θα πώ μόνο τι να προσέξετε.
μία καλή λούπα είναι αυτή που μας δίνει την επιθυμητή μεγέθυνση ΧΩΡΙΣ να παραμορφώνει
το είδωλο-αντικείμενο.
Προσαρμόστε την ανάλογη λούπα στο δικός σας μάτι. Πολλοί από εμας έχουν αστιγματισμό,υπερμετρωπία
μυωπία, πρεσβυωπία, άλλοι δεν βλέπουν χρώματα και πολλές άλλες παθήσεις κλπ.
   
ΥΓ. ίσως και λέω ίσως......ο οπτικός της γειτονιάς σας η ο φωτογράφος να σας βοηθήσει.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 18, 2015, 01:20:27 μμ »

http://www.leuchtturm.com/epages/leuchtturm_eu.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/leuchtturm_eu/Categories/DE/DE_2300/DE_2301

Ψιλοδιαφωνόντας με τον Μιχάλη... υπάρχουν πάρα πολλά είδη φακών και "λουπών", ανάλογο σε τί θέλει να τα χρησιμοποιήσει κανείς.

Εχμμ... χοντροδιαφωνόντας με τον Μιχάλη, αγοράστε 1-2 κινέζικες, για να δείτε τι σας βολεύει, και μετά αγοράστε μια καλή.

Εγώ στο γραφείο μου έχω και τα δύο αυτά:

http://www.leuchtturm.com/epages/leuchtturm_eu.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/leuchtturm_eu/Products/337993

http://www.leuchtturm.com/epages/leuchtturm_eu.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/leuchtturm_eu/Products/338880
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5199

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 18, 2015, 01:38:38 μμ »

http://www.leuchtturm.com/epages/leuchtturm_eu.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/leuchtturm_eu/Categories/DE/DE_2300/DE_2301

Ψιλοδιαφωνόντας με τον Μιχάλη... υπάρχουν πάρα πολλά είδη φακών και "λουπών", ανάλογο σε τί θέλει να τα χρησιμοποιήσει κανείς.

Εχμμ... χοντροδιαφωνόντας με τον Μιχάλη, αγοράστε 1-2 κινέζικες, για να δείτε τι σας βολεύει, και μετά αγοράστε μια καλή.

Εγώ στο γραφείο μου έχω και τα δύο αυτά:

http://www.leuchtturm.com/epages/leuchtturm_eu.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/leuchtturm_eu/Products/337993

http://www.leuchtturm.com/epages/leuchtturm_eu.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/leuchtturm_eu/Products/338880



στο πρώτο δεν διαφωνούμε καθόλου. Το ίδιο είπα και εγώ με άλλο τρόπο. Φιλί
''προσαρμόστε τη λούπα στο δικό σας μάτι.''

στο δεύτερο...αν και είμαι αντίθετος.....επειδή δεν στοιχίζει και τίποτα θα συμφωνήσω. Κάντε τη δοκιμή. Κλείσιμο ματιού
Στο πίσω μέρος του μυαλού μας ας κρατήσουμε όμως αυτό~ οι κινέζικες λούπες είναι κάτι σαν τα
γυαλιά μυωπίας-πρεσβυωπίας από τη κίνα που πουλούνται στη λαική~!
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 18, 2015, 01:47:44 μμ »

http://www.gazzetta.gr/sites/default/files/dan1.jpg
η γυναικα του Λουπου ειναι η Λουπα Άνεση


Μαρκο Λουπου ειναι στο Θυληκό  -  Λούπος είναι στο αρσενικό  Γλώσσα δεν υπάρχει Λούπα

1+ Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 18, 2015, 01:52:43 μμ »

Στο πίσω μέρος του μυαλού μας ας κρατήσουμε όμως αυτό~ οι κινέζικες λούπες είναι κάτι σαν τα
γυαλιά μυωπίας-πρεσβυωπίας από τη κίνα που πουλούνται στη λαική~!

Μια και το αναφέρεις... έχω πάρει 5-6 τέτοια γυαλιά. Έχω ένα στο αυτοκίνητο, είχα δύο στη δουλειά...

Στη δουλειά τα χρησιμοιποιούσα για να διαβάσω τιμολόγια. 10-20 δευτερόλεπτα την ημέρα. Τις υπόλοιπες 7 ώρες, 59 λεπτά και 40-50 δευτερόλεπτα τα κλωτσούσα από δω κι από κει, καθώς ανοιγόκλεινα τα συρτάρια...

Στο αυτοκίνητο... ψάχνεις καμιά φορά το + και - της μπαταρίας ή να συνδέσεις κάποιο καλώδιο.

Νομίζω ότι είναι καλή λύση να έχεις μερικά κινέζικα για να προστατεύεις τα "καλά" σου τα γυαλιά, που τα έχεις για διάβασμα πάνω από μισό λεπτό. :-)

Ειδικά για ψωνια στο σούπερ μάρκετ... φοβάμαι να πάρω τα γυαλιά μου μαζί, γιατί είμαι και πολύ "ατσούμπαλος"...

Σημαντική παρατήρηση: όσοι φοράμε φακούς επαφής, ξέρουμε ότι υπάρχει ένα προβληματάκι, που δεν είναι πρεσβυωπία, αλλά ιδιαιτερότητα των φακών. (Να μην το αναλύσω, τώρα...)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 18, 2015, 02:01:35 μμ από sac » Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5199

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 18, 2015, 02:27:24 μμ »

Αααααααα!!!!!!!!!! Ναί και εγώ έχω γυαλιά κινέζικα!!! Χαμόγελο όπως και εσύ δύο τρία σε αμάξι συρτάρια κλπ.

αλλά στο κομπιούτερ που κάθομαι πολλές ώρες......μόνο τα καλά μου!!!
Και εγώ στο τσαντάκι μου το καθημερινό,φτηνή λούπα έχω. Στο σπίτι όμως χρησιμοποιώ καλή.

 θυμίσου όταν ανέφερα τα νομίσματα πολλών ευρώ σε αντιστοιχία της λούπας των 10 ευρώ.
     .....να δίνω πολλά χρήματα σε καλά νομίσματα...και να τα κοιτώ παραμορφωμένα,σκοτεινά, θαμπά
     και γενικά αλλοιωμένα,επειδή ο κατοπτρικός φακός είναι ''μάπα'' και από πρέσα μηχανή που πρίν
     λίγη ώρα έβγαζε μανταλάκια για άπλωμα!
     Αλήθεια Γιώργη,δεν θα το έκανα ποτέ στο εαυτό μου.
     Πχ....να σου φέρω να δείς το 100αρικο του 1955(χαρτί) UNC, με κινέζικη λούπα. Δεν θα θέλω ξύλο;;; Στριφογύρισμα ματιών
     Και ανέφερα παράδειγμα με σχετικά εύκολο χαρτονόμισμα.Ας μην πάμε στα δύσκολα, που θέλω
      μεγάλη μεγεθυνση και καλή ορατότητα χρωμάτων και σχεδίων.
 
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 18, 2015, 02:29:07 μμ »

 Σε ολα τα πραγματα χρειαζεται μετρο και κοινη λογικη.
 Αν τρως αρκετο χρονο να εξεταζεις νομισματα, δεν θα παρεις Κινεζικη, γιατι τελικα θα σου χαλασει τα ματια.
 Απο την αλλη, δεν θα παρεις την "καλη" σου λουπα οταν βγαινεις για καφε και ριχνεις μια ματια στους παγκους στο Μοναστηρακι Κυριακη, θα παρεις την κινεζουα, και πολυ ειναι, σιγα δηλαδη μην σου προτεινουν καμια αναποδη αγκυρα και πρεπει να δεις εαν ειναι κολλημενη.. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο.
 Η πολυ μεγαλη μεγενθυση χρειαζεται μονο για εξειδικευμενη παρατηρηση, εχει το μειονεκτημα οτι "χανεις" την μεγαλυτερη εικονα του κερματος.
 Και φυσικα, οπως σε ολα τα πραγματα, οτι πληρωνεις παιρνεις. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 18, 2015, 02:36:52 μμ »

Νομίζω ότι συμφωνήσαμε γενικώς. Και ο haros τα έβαλε σε τάξη. :-)

(Για τους παλιότερους μπορεί να μην είχαν νόημα όλα αυτά, αλλά οι νεώτεροι που ψάχνουν τι να αγοράσουν νομίζω ότι διαφωτίστηκαν λεπτομερώς.) :-))))



Η πολυ μεγαλη μεγενθυση χρειαζεται μονο για εξειδικευμενη παρατηρηση, εχει το μειονεκτημα οτι "χανεις" την μεγαλυτερη εικονα του κερματος.

Επίσης, χρειάζεσαι και κάμποση προσπάθεια για να "εντοπίσεις" και να κεντράρεις το σημείο που θέλεις. Αλλά όταν ψάχνεις (όπως λες) αν η άγκυρα είναι κολλημένη, δεν έχεις άλλη λύση. Από την άλλη, επαναλαμβάνω, είναι σκέτη ταλαιπωρία να προσπαθείς να διαβάσεις το printer code με λούπα 30Χ...
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5199

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 18, 2015, 02:46:56 μμ »

Σε ολα τα πραγματα χρειαζεται μετρο και κοινη λογικη.
 Αν τρως αρκετο χρονο να εξεταζεις νομισματα, δεν θα παρεις Κινεζικη, γιατι τελικα θα σου χαλασει τα ματια.
 Απο την αλλη, δεν θα παρεις την "καλη" σου λουπα οταν βγαινεις για καφε και ριχνεις μια ματια στους παγκους στο Μοναστηρακι Κυριακη, θα παρεις την κινεζουα, και πολυ ειναι, σιγα δηλαδη μην σου προτεινουν καμια αναποδη αγκυρα και πρεπει να δεις εαν ειναι κολλημενη.. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο.
 Η πολυ μεγαλη μεγενθυση χρειαζεται μονο για εξειδικευμενη παρατηρηση, εχει το μειονεκτημα οτι "χανεις" την μεγαλυτερη εικονα του κερματος.
 Και φυσικα, οπως σε ολα τα πραγματα, οτι πληρωνεις παιρνεις. Κλείσιμο ματιού



Τι;;;;;;; Υπάρχουν και κολλημένες;;;;; με τι άγκυρα;;; άμμου ή βράχου;;;αναδιπλούμενες η σταθερές;;;
το αδράχτι είναι σπαστό;;; ξεσέρνουν εύκολα η πιάνουν καλά;;; εύκολες στο φουντάρισμα ή μπερδεύουν;;;
με τι τις κολλάνε;; με ούχου;; ή με λόγγο ;;; Σαρκασμός
Ο Γεώργιος το ξέρει;;;


πλάκα κάνω,το γνωρίζω. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 18, 2015, 03:04:43 μμ »

Σε ολα τα πραγματα χρειαζεται μετρο και κοινη λογικη.
 Αν τρως αρκετο χρονο να εξεταζεις νομισματα, δεν θα παρεις Κινεζικη, γιατι τελικα θα σου χαλασει τα ματια.
 Απο την αλλη, δεν θα παρεις την "καλη" σου λουπα οταν βγαινεις για καφε και ριχνεις μια ματια στους παγκους στο Μοναστηρακι Κυριακη, θα παρεις την κινεζουα, και πολυ ειναι, σιγα δηλαδη μην σου προτεινουν καμια αναποδη αγκυρα και πρεπει να δεις εαν ειναι κολλημενη.. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο.
 Η πολυ μεγαλη μεγενθυση χρειαζεται μονο για εξειδικευμενη παρατηρηση, εχει το μειονεκτημα οτι "χανεις" την μεγαλυτερη εικονα του κερματος.
 Και φυσικα, οπως σε ολα τα πραγματα, οτι πληρωνεις παιρνεις. Κλείσιμο ματιού



Τι;;;;;;; Υπάρχουν και κολλημένες;;;;; με τι άγκυρα;;; άμμου ή βράχου;;;αναδιπλούμενες η σταθερές;;;
το αδράχτι είναι σπαστό;;; ξεσέρνουν εύκολα η πιάνουν καλά;;; εύκολες στο φουντάρισμα ή μπερδεύουν;;;
με τι τις κολλάνε;; με ούχου;; ή με λόγγο ;;; Σαρκασμός
Ο Γεώργιος το ξέρει;;;


πλάκα κάνω,το γνωρίζω. Κλείσιμο ματιού
Το να ξεκολλανε και να πεφτουν οι αγκυρες δεν ειναι τοσο κακο, το προβλημα αρχιζει οταν ξεκολλανε κουκουβαγιες.. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 18, 2015, 03:11:15 μμ »

Σε ολα τα πραγματα χρειαζεται μετρο και κοινη λογικη.
 Αν τρως αρκετο χρονο να εξεταζεις νομισματα, δεν θα παρεις Κινεζικη, γιατι τελικα θα σου χαλασει τα ματια.
 Απο την αλλη, δεν θα παρεις την "καλη" σου λουπα οταν βγαινεις για καφε και ριχνεις μια ματια στους παγκους στο Μοναστηρακι Κυριακη, θα παρεις την κινεζουα, και πολυ ειναι, σιγα δηλαδη μην σου προτεινουν καμια αναποδη αγκυρα και πρεπει να δεις εαν ειναι κολλημενη.. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο.
 Η πολυ μεγαλη μεγενθυση χρειαζεται μονο για εξειδικευμενη παρατηρηση, εχει το μειονεκτημα οτι "χανεις" την μεγαλυτερη εικονα του κερματος.
 Και φυσικα, οπως σε ολα τα πραγματα, οτι πληρωνεις παιρνεις. Κλείσιμο ματιού
 



Τι;;;;;;; Υπάρχουν και κολλημένες;;;;; με τι άγκυρα;;; άμμου ή βράχου;;;αναδιπλούμενες η σταθερές;;;
το αδράχτι είναι σπαστό;;; ξεσέρνουν εύκολα η πιάνουν καλά;;; εύκολες στο φουντάρισμα ή μπερδεύουν;;;
με τι τις κολλάνε;; με ούχου;; ή με λόγγο ;;; Σαρκασμός
Ο Γεώργιος το ξέρει;;;


πλάκα κάνω,το γνωρίζω. Κλείσιμο ματιού
Το να ξεκολλανε και να πεφτουν οι αγκυρες δεν ειναι τοσο κακο, το προβλημα αρχιζει οταν ξεκολλανε κουκουβαγιες.. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
 Έγραψες!! Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Κι έλεγα τι "κουδουνίζει" μέσα στο σλαμπ  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5199

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 18, 2015, 05:35:57 μμ »

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
δε παίζεστε ρε σείς!!!!!


 
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 18, 2015, 05:45:16 μμ »

Πουλαω αγκυρες,κουκουβάγιες,essai,κλπ.Μονον σοβαρες προτασεις. Άνεση
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 18, 2015, 05:49:35 μμ »

Πουλαω αγκυρες,κουκουβάγιες,essai,κλπ.Μονον σοβαρες προτασεις. Άνεση
Μια αγκυρα Αγγλικου Ναυαρχειου με 50μετρα καδενα παρακαλω για μενα
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences