Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 06:47:46 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Φωτογραφίες από την Κορέα 1953  (Αναγνώστηκε 3205 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 14, 2015, 07:34:21 μμ »


     Τα μετάλλια και τα διάφορα ενθυμήματα από την Κορέα αναπτύχθηκαν σε προηγούμενο θέμα. Σ' αυτό το θέμα θα ανεβάσω φωτογραφίες από την Κορέα. Γενικά πάντως σπάνια συναντάω φωτογραφίες από την Κορέα που να απεικονίζουν Έλληνες στρατιώτες. Οι φωτογραφίες που θα ανεβάσω δεν είναι από στιγμές μάχης, αλλά, 2 φωτογραφίες από άδεια στην Ιαπωνία και βόλτα στα αξιοθέατα και άλλες 2 από στιγμές ανάπαυσης και γιορτής. Σ όλες τις φωτογραφίες οι στολές είναι Αμερικάνικου τύπου, σε αντίθεση με τις στολές που χρησιμοποιούσε τότε ο ΕΣ στο εσωτερικό που ήταν Βρετανικού τύπου. Στην δεύτερη φωτογραφία ξεχωρίζουν στο πρώτο στρατιώτη από αριστερά τα σήματα που φέρει, στον αριστερό ώμο το σήμα της 2ας Αμερικάνικης Μεραρχίας και στο δεξιό το  Ελληνικό εθνόσημο.
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 14, 2015, 07:38:55 μμ »

    Και ένα σκανάρισμα από βιβλίο της ΔΙΣ/ΓΕΣ για τον πόλεμο της Κορέας με το εθνόσημο και τα λοιπά επιράμματα που φορούσαν οι Έλληνες στρατιώτες.
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 14, 2015, 07:42:57 μμ »

  Από το ίδιο βιβλίο ακόμη μερικές φώτο με δκτες του ΕΚΣΕ. Η πρώτη είμαι σίγουρος ότι κάτι θυμίζει στον sac  Κλείσιμο ματιού

 
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 14, 2015, 08:05:46 μμ »

Η πρώτη είμαι σίγουρος ότι κάτι θυμίζει στον sac  Κλείσιμο ματιού

:-)))))))))))))))))

Η αρχική παρατήρηση ανήκει στον Γιώργο Μαργαρίτη. https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CE%B9%CF%8E%CF%81%CE%B3%CE%BF%CF%82_%CE%9C%CE%B1%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%81%CE%AF%CF%84%CE%B7%CF%82_(%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82)

Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 14, 2015, 08:39:12 μμ »

Υπεροχες φωτο και πολυ ενδιαφερον θεμα ο πολεμος στην Κορεα.
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 15, 2015, 08:35:54 πμ »

Ωραίο θέμα και μάλλον παραμελημένο απο την πολεμική μας ιστορία.
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 15, 2015, 08:43:10 πμ »

Δυστυχως Στρατο
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 15, 2015, 12:23:25 μμ »

Πολύ όμορφες κι ενδιαφέρουσες! Και γίνονται ακόμη πιο ενδιαφέρουσες όταν υπάρχουν αμερικάνικα διακριτικά αλλά και αντίστοιχα διάσημα και διεμβολές μεταλλίων.

Μια ερώτηση μόνο, Πάνο:

Στην δεύτερη φωτογραφία ξεχωρίζουν στο πρώτο στρατιώτη από αριστερά τα σήματα που φέρει, στον αριστερό ώμο το σήμα της 2ας Αμερικάνικης Μεραρχίας και στο δεξιό το  Ελληνικό εθνόσημο.

Είχα την εντύπωση ότι το ΕΚΣΕ είχε υπαχθεί στην 1η Μεραρχία Ιππικού και αργότερα στην 3η Μεραρχία Πεζικού. Υπήρξε περίοδος υπαγωγής του στη 2η;

Το διακριτικό στη συγκεκριμένη φωτογραφία μοιάζει στα σχήματα και τα χρώματα με αυτό της 1ης Μεραρχίας Ιππικού, με το χαρακτηριστικό κίτρινο ασπίδιο με την μαύρη, διαγώνια ρίγα -"σκάλα"- και τη μαύρη κεφαλή αλόγου. Η 2η είχε το λευκό άστρο σε μαύρο φόντο με την κεφαλή ενός Ινδιάνου και δε μου "βγαίνει" σε αυτήν. Το 1953 βέβαια είναι "λάθος" για την 1η Μεραρχία Ιππικού, αλλά έχω δει φωτογραφίες όπου στρατιώτης φέρει διακριτικό της 3ης Μεραρχίας Πεζικού στο μπράτσο και διακριτικό του 7ου Συντάγματος Ιππικού στο πέτο, από την περίοδο υπαγωγής στην 1η Μεραρχία Ιππικού.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 15, 2015, 06:01:27 μμ »


    Και φυσικά είναι η 3η Αμερικάνικη Μεραρχία Πεζικού και όχι η 2η που λόγω βιασύνης έγραψα, με τις γνωστές διαγώνιες μπλε και άσπρες γραμμές στο έμβλημά της. Σε παλαιότερο θέμα που είχα ανεβάσει, παρουσίασα ένα κράνος Μ1 βαμμένο με το Ελληνικό εθνόσημο και το σήμα της εν λόγω Μεραρχίας.

   http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=22662.30

   Και μερικά ακόμη σκαναρίσματα από το γνωστό βιβλίο της ΔΙΣ, η πρώτη φωτογραφία παρουσιάζει παρέλαση 25ης Μαρτίου 1951 όταν το ΕΚΣΕ ανήκε στην 1η Αμερικάνικη Μεραρχία Ιππικού και η δεύτερη με τον Συνταγματάρχη Γεννηματά ο οποίος φέρει στο δεξί μανίκι το έμβλημα της 3ης Αμερικάνικης Μεραρχίας Πεζικού.

   
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 15, 2015, 06:13:52 μμ »


   Τώρα όσο αφορά το έμβλημα στην φωτογραφία είναι ξεκάθαρα της 1ης Μεραρχίας Ιππικού που πιθανότατα ξέμεινε στην στολή εξόδου .......
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 15, 2015, 09:08:36 μμ »


   Τώρα όσο αφορά το έμβλημα στην φωτογραφία είναι ξεκάθαρα της 1ης Μεραρχίας Ιππικού που πιθανότατα ξέμεινε στην στολή εξόδου .......


Έτσι το έβλεπα κι εγώ. Και είναι πολύ ενδιαφέρον το ότι και σε άλλες φωτογραφίες της περιόδου φαίνονται διακριτικά αταίριαστα τόσο μεταξύ τους, όσο και για την περίοδο.

Στο link εδώ http://www.wehrmacht-awards.com/forums/showthread.php?t=601574&highlight=greek

είχα ανεβάσει μια φωτογραφία (ζητώντας πληροφορίες εκ μέρους ενός συντοπίτη για τον πατέρα του), όπου διακρίνεται το "τετράγωνο" της 3ης Μεραρχίας Πεζικού ραμμένο σαν να "στέκεται" στη μια γωνία του αντί για τη μια πλευρά του, ενώ στη δεξιά τσέπη υπάρχει περασμένο ένα μεταλλικό διακριτικό του 7ου Συντάγματος Ιππικού, της 1ης Μεραρχίας, αντί για το "σωστό" του 15ου Συντάγματος Πεζικού, το οποίο υπήρχε επίσης στο καδράκι με τα μετάλλια και τα διακριτικά του. Στη σχετική ερώτησή μου αν ήταν απλά θέμα "προσωπικού γούστου" ή αν μου ξέφευγε κάτι, η απάντηση ήταν "How about "he was a typical GI and wore what he could get away with?"

Έχει ενδιαφέρον ότι οι δυο στρατιώτες φέρουν και το Combat Infantryman Badge, ο ένας μάλιστα με πρόσθετη απονομή.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 15, 2015, 09:26:31 μμ »


    Πολύ ωραία και αυτή η φωτογραφία που είχες ανεβάσει Γιώργο .... και πόσο αληθινό είναι το σχόλιο που δόθηκε!!!!  Μην ξεχνάμε ότι ήταν νέοι, σε άδεια, μακριά από το μέτωπο, σε άλλη χώρα και σίγουρα θα ήθελαν να δείξουν ότι δεν είναι ''τυχαίοι'', φορώντας και μη προβλεπόμενα εμβλήματα. Ψυχολογία ''παγονιού'' θα έλεγα.

   
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences