Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 11:00:19 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Κανονισμός του 1911  (Αναγνώστηκε 3041 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 13, 2015, 12:13:32 μμ »

      Πρόσφατα ένας φίλος συλλέκτης μου δώρισε έναν κανονισμό για το πολυβόλο Maxim υποδείγματος 1910 (Μ1910). Πρόκειται για ένα βιβλίο έκδοσης του 1911 από το τυπογραφείο του τότε Υπουργείου Στρατιωτικών (σημερινού Υπουργείου Εθνικής Άμυνας), με διαστάσεις 21,0 εκ Χ 14,5 εκ, σελίδων 56 με κείμενο και άλλων 10 με σχεδιαγράμματα. Πέρα από την παλαιότητα του ως βιβλίου με ηλικία 104 ετών, μου γέννησε μια απορία. Η απορία ήταν ότι αφού δεν αγοράσαμε ποτέ τέτοιου τύπου πολυβόλα (ο συγκεκριμένος τύπος χρησιμοποιήθηκε ευρύτατα από τους Ρώσους και Σοβιετικούς αργότερα) ποια είναι η χρησιμότητα του συγκεκριμένου κανονισμού στο τότε στράτευμα; Αργότερα φυσικά, μετά τους Βαλκανικούς πολέμους, τον Α'ΠΠ και την εκστρατεία στην Μικρά Ασία, ο ΕΣ χρησιμοποίησε πολυβόλα τύπου Maxim που έλαβε ως λάφυρα από τους Τούρκους. Ποτέ όμως δεν έγινε, σύμφωνα με την σχετική βιβλιογραφία που έχω, αποδεκτό από τον ΕΣ και κατά συνέπεια δεν πραγματοποιήθηκε καμιά αγορά του. 

      Η μόνη υπόθεση που μπορώ να σκεφτώ για την χρησιμότητα του είναι, ότι τυπώθηκε σε περιορισμένα αντίτυπα τα οποία μοιράστηκαν στην επιτροπή αξιολόγησης που συστάθηκε για αγορά πολυβόλων.

      Δεν γνωρίζω την απάντηση στην υπόθεση μου, αλλά πάντως σαν βιβλίο ήδη αποτελεί ένα αξιόλογο ''κομμάτι'' στην βιβλιοθήκη μου !!!!
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 13, 2015, 04:12:49 μμ »

Πολύ ενδιαφέρον!

Κάποιες πληροφορίες σε σχέση με κάποια "αμαρτωλή" παραγγελία του 1910 που είτε δεν παραλήφθηκε ποτέ, είτε τα πολυβόλα έμειναν σε αδράνεια και το σχετικό εγχειρίδιο του 1911 βρήκα εδώ:

 http://hellenichistory4you.blogspot.gr/2013/07/maxim.html
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 13, 2015, 05:17:52 μμ »

Ευκαιρία και για μένα να ξεκαθαρίσω τι είναι τι, και για όποιον άλλον ενδιαφέρεται.

https://en.wikipedia.org/wiki/Maxim_machine_gun
https://en.wikipedia.org/wiki/Russian_M1910_Maxim
( https://en.wikipedia.org/wiki/Tachanka )

Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 13, 2015, 05:40:53 μμ »

μπορει να μας πει καποιος τι αξια μπορει να εχει αυτος ο κανονισμος?
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 13, 2015, 08:50:31 μμ »


Κάποιες πληροφορίες σε σχέση με κάποια "αμαρτωλή" παραγγελία του 1910 που είτε δεν παραλήφθηκε ποτέ, είτε τα πολυβόλα έμειναν σε αδράνεια και το σχετικό εγχειρίδιο του 1911 βρήκα εδώ:

 http://hellenichistory4you.blogspot.gr/2013/07/maxim.html


Μετά από την παρέμβαση του Γιώργου και της διευθύνσεως που ανέβασε, κατέληξα σε 3 υποθέσεις: ή δεν τα παραλάβαμε λόγω ενάρξεως του Α'ΠΠ και η εταιρία δεν τα είχε έτοιμα, ή λόγω της νικηφόρας έκβασης των Βαλκανικών πολέμων και τη κάλυψη των αναγκών με πολυβόλα από λάφυρα να ακύρωσε την παραγγελία ή τέλος τα παραλάβαμε και να ανακατεύτηκαν μαζί με τα άλλα Maxim από λάφυρα, στις διάφορες απογραφές οπλισμού σαν συνολικός αριθμός. Παραμένει μυστήριο τελικά !!!
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 13, 2015, 10:18:22 μμ »

 Πάντως πρέπει κάπου στην όλη υπόθεση να έχει βάλει και το χεράκι του και ο Βασίλειος Ζαχάρωφ (ή sir Basil). Άλλωστε του άνηκε η εταιρία (αφού ξεκίνησε ως απλός υπάλληλος) και εκείνη την εποχή και για μια 10ετία έπαιξε βασικό ρόλο στα δρώμενα στην Ελλάδα ....
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 15, 2015, 08:33:46 πμ »

Ι see μίζες everywhere  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 15, 2015, 08:16:53 μμ »


  Αν ήταν μόνο μίζες θα ήταν απλά τα πράγματα, άλλωστε στην νεότερη ιστορία οι μίζες καθόριζαν συνήθως την πολιτική της Ελλάδος. Ο Ζαχάρωφ ήταν κάτι πιο πάνω από μίζες, για μια περίοδο καθόριζε την τύχη μπορεί και της Ευρώπης. Εκατομμύρια πέθαναν από τα όπλα που πούλησε σ' όλες τις αντιμαχόμενες πλευρές και είχε τον τρόπο του να ''πουλάει'' . Κάποιοι ιστορικοί χρεώνουν μάλιστα και την εκστρατεία στην Μικρά Ασία στον Βασίλη Ζαχάρωφ και στην σχέση του με τον Ελευθέριο Βενιζέλο. Αν κάποια στιγμή ανοίξουν και τα κρυφά αρχεία του foreign office ίσως μάθουμε όλη την αλήθεια.
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 16, 2015, 08:30:22 πμ »

Μακάρι Πάνο αλλά δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος... Αναποφασιστικότητα
Εδω πολύ πιο προσφατα γεγονότα στην ιστορία και ακόμα είμαστε σε άγνοια...
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 20, 2015, 09:14:02 μμ »


     Τελικά μετά από μια μικρή έρευνα που έκανα στο αρχείο μου δεν βρέθηκαν ποτέ απογραφές με πολυβόλα Maxim με διαμέτρημα 6,5 Χ 54 χιλ. Βρήκα μάλιστα και μια συνεδρίαση της Βουλής με ημερομηνία 15 Μαΐου 1911, όπου ο Βουλευτής Λακωνίας Μέρμηγκας Κων/νος αναφέρεται στην αναστολή της προμήθειας παρόλο που δόθηκε προκαταβολή, διότι κρίθηκαν από επιτροπή πολύπλοκα και δύσχρηστα. Και μάλιστα αυτά τα 24 πολυβόλα που παραγγέλθηκαν ήταν από παραγγελία άλλου κράτους το οποίο την ακύρωσε.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences