Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 10:04:16 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Ποιο κόμμα θα ψηφίσετε στις εκλογές;  (Η ψηφοφορία έληξε: Σεπτέμβριος 19, 2015, 02:37:48 μμ)
ΣΥΡΙΖΑ - 1 (3.1%)
ΝΔ - 2 (6.3%)
ΠΑΣΟΚ / ΔΗΜΑΡ - 0 (0%)
ΚΚΕ - 3 (9.4%)
ΑΝΕΛ - 0 (0%)
ΠΟΤΑΜΙ - 0 (0%)
ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ - 3 (9.4%)
ΛΑΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ - 2 (6.3%)
ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ - 6 (18.8%)
ΑΛΛΟ - 2 (6.3%)
ΛΕΥΚΟ - 2 (6.3%)
ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΚΟΜΗ - 3 (9.4%)
ΔΕΝ ΘΑ ΨΗΦΙΣΩ (ΑΠΟΧΗ) - 8 (25%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 32

Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκλογές 20ης Σεπτεμβρίου 2015  (Αναγνώστηκε 12513 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 20, 2015, 12:14:24 μμ »

φιλε σακ ασε τωρα τα πολιτικα και καλη ορεξη ευχομαι ,αυτο με τις λιρες 180ε παιζει αληθεια;;αν ναι στειλε μου π.μ Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
εγω μια παρατηρηση θα κανω γενικα περι πολιτικης,το χειροτερο ειναι να μας βαζουν να μαλωνουμε μεταξυ μας και αυτοι να τα κονομανε,οσοι εζησαν την 10ετια 80 θυμουνται πολυ καλα τα καφενεια πρασινα-μπλε κτλ,στο τρυπακι αυτο δεν πρεπει να πεφτουμε ,μονο για να κανουμε χαβαλε ειναι αφου χρονια τωρα απο εποχη σημιτη  και με πλαστα στοιχεια εισαγωγης της Χωρας στο ευρω  ο εκαστοτε Πρωθυπουργος ειναι διαχειριστης,απο σημερα το βραδυ οπου  ο  διαχειριστης αλλαζει σε κλητηρας ,εγω ποια ελπιζω καποια μερα στην Πατριδα μου να υπαρχει Δημοκρατια τιποτα αλλο δεν ζητω Χαμόγελο
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 20, 2015, 12:15:58 μμ »

Πάντως ψηφίσαμε την πραγματική κάλπη. Να δούμε τι θα βγάλει!  Μεγάλο χαμόγελο


Οτι και να βγαλει Θαναση μου το μελλον μας ειναι προδιεγραμμενο...
+1


+++++++++++++++++++
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 20, 2015, 12:27:12 μμ »

+1


Ωραίο μοντάζ/κολάζ, Μιχάλη! Η πραγματική από τα στρατόπεδα συγκέντρωσης των Ναζί.
(Η εργασία ελευθερώνει)
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 20, 2015, 03:10:07 μμ »

Το www.in.gr, αυτός ο φάρος της αντικειμενικής ενημέρωσης, έσπευσε να σταχυολογήσει πάνω από 10 διεθνή δημοσιογραφικά πρωτοσέλιδα για την Ελλάδα.

http://news.in.gr/world/article/?aid=1500026798

Ρεζουμε όλων: απογοήτευση Ελλήνων, αδιαφορία για το αποτέλεσμα, ανάγκη συνεργασίας, μικρά περιθώρια για τη νέα κυβέρνηση κλπ. Προς το παρόν τα "μέσα" ξέχασαν τις ελληνικές παθογένειες, τη διαπλοκή, τη φοροδιαφυγή κλπ. Του ξέφυγε όμως το πιο σκληρό και κυνικό σημερινό άρθρο του Spiegel, που λέει ευθέως ότι πρέπει να ξεχάσουμε την εθνική κυριαρχία:

http://www.spiegel.de/wirtschaft/soziales/griechenland-wahl-der-unsinn-der-nationen-a-1053787.html

Γράφει ο Müller, καθηγητής οικονομικής δημοσιογραφίας στο Ντόρτμουντ.
Τίτλος: Η βλακεία των εθνών
Υπότιτλος: Σε όλον κόσμο τα εθνικά κράτη κάνουν σαν να μπορούσαν τα ίδια να ορίσουν την πορεία τους: ψευδαίσθηση
Βασικά σημεία:
- η ιδέα της "εθνικής κυριαρχίας" είναι εδώ και καιρό εσφαλμένη
- τα κράτη επικαλούνται την εθνική κυριαρχία, αν και πρακτικά δε μπορούν να πετύχουν τίποτε μόνα τους
- η εθνική κυριαρχία τελειώνει, όταν οι κρατικές αποφάσεις συνεπάγονται συνέπειες σε τρίτους
- παράδειγμα κράτους με εθνική κυριαρχία είναι η Βόρεια Κορέα
- ο στόχος της ΕΕ είναι ένα υπερεθνικό κράτος, κάτι σαν ΗΠΑ της Ευρώπης. Αυτός είναι ο μόνος λόγος που η Ελλάδα υπόκειται σε έλεγχο και καθοδήγηση
- το μόνο επιχείρημα που μπορεί να φέρει, μετά την 12η Ιουλίου,  ο Τσίπρας είναι ότι τουλάχιστον προσπάθησε με όλα τα μέσα
Πρόταση κατακλείδα: Τίποτε δεν είναι πιο άχρηστο από μια ιδέα που έχει περάσει ο καιρός της

Αυτά για να καταλάβουμε σε τι φωτισμένη Ευρώπη ζούμε, μπας και αρχίσουμε και το ξανασκεφτόμαστε.
Αυτό θα είναι το πλαίσιο του επόμενου 1 έτους, τουλάχιστον.
Μια Ευρώπη που θυσιάζει τα πάντα στο βωμό της οικονομίας, των πολυεθνικών και των τραπεζών.
Οπότε όποιος σκέφτεται και να μεταναστεύσει στας Ευρώπας, ας το ξανασκεφτεί. Δεν είναι στραβός ο ελληνικός γιαλός, στραβά αρμενίζει το ευρωπαϊκό καράβι.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 20, 2015, 03:18:56 μμ »

εγω μια παρατηρηση θα κανω γενικα περι πολιτικης,το χειροτερο ειναι να μας βαζουν να μαλωνουμε μεταξυ μας και αυτοι να τα κονομανε,οσοι εζησαν την 10ετια 80 θυμουνται πολυ καλα τα καφενεια πρασινα-μπλε κτλ,στο τρυπακι αυτο δεν πρεπει να πεφτουμε

Ποιος ξεκινάει τους καυγάδες;
- "Είσαστε προδότες."
- "Στήνετε κ@λο."
- "Η δική σας η γενιά κατέστρεψε τη χώρα."
- "Η δική μας η γενιά είναι πιο έξυπνη και δεν κουνάει σημαίες."
- "Όσοι δεν ψηφίζουν Τσίπρα δεν είναι δημοκράτες."

Ποιανών τα συμφέροντα εξυπηρετείς, σκόπιμα ή όχι;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 20, 2015, 03:50:36 μμ από sac » Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 20, 2015, 03:33:30 μμ »

- η εθνική κυριαρχία τελειώνει, όταν οι κρατικές αποφάσεις συνεπάγονται συνέπειες σε τρίτους

Για κάποιον λόγο υπονοείται (μουλωχτά, αλλά έντεχνα) ότι η "εθνική κυριαρχία" είναι προϋπόθεση της Δημοκρατίας. Ίσως και... της οικονομικής ανάπτυξης!

Τη Δημοκρατία, την πολιτική ελευθερία και την κοινωνική δικαιοσύνη μπορεί να την εγγυηθεί και ένα υπερεθνικό ή ανεθνικό κράτος. Όπως η ΗΠΑ, όπως το Βέλγιο, όπως η Αυστρία.

Ακόμα και κράτος άλλου έθνους. Όπως και η Γαλλία εγγυάται τη Δημοκρατία και την ελευθερία και στην Αλσατία και στη Γασκώνη.

Το παράδειγμα της Β. Κορέας είναι πολύ πετυχημένο.


- η εθνική κυριαρχία τελειώνει, όταν οι κρατικές αποφάσεις συνεπάγονται συνέπειες σε τρίτους

Αυτό ονομάζεται "κοινωνικοποίηση"! Όπως οι άνθρωποι αποφάσισαν να επιβάλουν περιορισμούς στα "φυσικά" δικαιώματά τους, προκειμένου να σχηματίσουν κοινωνίες και γίνουν άνθρωποι, έτσι και τα έθνη μπορούν να επιβάλουν περιορισμούς στα "φυσικά" τους δικαιώματα, προκειμένου να ζήσουν σε καλύτερες κοινωνίες, πιο δημοκρατικές και πιο ελεύθερες.

Ή, όπως "τα δικαιώματα του ενός πολίτη τελειώνουν εκεί που αρχίζουν τα δικαιώματα του άλλου πολίτη", έτσι και "τα δικαιώματα του ενός έθνους τελειώνουν εκεί που αρχίζουν τα δικαιώματα του άλλου έθνους". Αυτό είναι δημοκρατία. Ο,τιδήποτε άλλο είναι ρατσισμός.


- ο στόχος της ΕΕ είναι ένα υπερεθνικό κράτος, κάτι σαν ΗΠΑ της Ευρώπης.

Αυτό γιατί είναι πρόβλημα;


Δεν είναι στραβός ο ελληνικός γιαλός, στραβά αρμενίζει το ευρωπαϊκό καράβι.

Αν το καράβι αρμενίζει στραβά, να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε για να το ισιώσουμε. Όχι να πηδάμε στη θάλασσα σαν τα ποντίκια.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 20, 2015, 03:42:10 μμ από sac » Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 20, 2015, 03:45:57 μμ »

Με το ευρώ καλύτερα......  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Οι εκλογές δεν γίνονται για το ευρώ, γίνονται για την Ελλάδα.
(Και εμείς ζούμε για τον εαυτό μας και τις οικογένειές μας, όχι για να κάνουμε τη μούρη του Σόιμπλε κρέας.)
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 20, 2015, 05:32:49 μμ »

τα έθνη μπορούν να επιβάλουν περιορισμούς στα "φυσικά" τους δικαιώματα, προκειμένου να ζήσουν σε καλύτερες κοινωνίες, πιο δημοκρατικές και πιο ελεύθερες.
"τα δικαιώματα του ενός έθνους τελειώνουν εκεί που αρχίζουν τα δικαιώματα του άλλου έθνους". Αυτό είναι δημοκρατία. Ο,τιδήποτε άλλο είναι ρατσισμός.
- ο στόχος της ΕΕ είναι ένα υπερεθνικό κράτος, κάτι σαν ΗΠΑ της Ευρώπης.
Αυτό γιατί είναι πρόβλημα;

α) Δε θεωρώ δείγμα "καλύτερης, δημοκρατικότερης και πιο ελεύθερης" κοινωνίας να ρυθμίζεται η οικονομική και κοινωνική πολιτική 100% από ΔΝΤ, ΕΚΤ και ΕΕ, όπως συμβαίνει πια.
β) οι ΗΠΑ της Ευρώπης δεν είπε κανείς ότι είναι πρόβλημα, απλώς παρέθεσα το περιεχόμενο του άρθρου
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 20, 2015, 07:43:45 μμ »

η δικια μας γενια και η δικια σας γενια,αυτα ναι τα εχω γραψει και θα τα γραφω τα αλλα δεν τα εχω γραψει αλλα πετα λασπη στον ανεμιστηρα ολο και καπου θα κολλησει,τελοσπαντων στο γραφω για να μην λες παλι για γερμανους κτλ ,πρωτιστος δεν φταει καμμια γερμανια στην Ελλαδα ,φταιμε πρωτα εμεις οι ιδιοι και αν δεν αλλαξουμε εμεις οι ιδιοι προκοπη και χαιρι δεν βλεπουμε,δευτερευων πιστευω οτι ειμαστε ενας Λαος που λυσεις μπορουν και πρεπει να βρεθουν πρωτα εκ των εσω και δεν εχουμε αναγκη καμμια γερμανια να μας υποδειξη ουτε καμμια τροικα πως θα λυσουμε τα εσωτερικα μας προβληματα τα ειδαμε τα αποτελεσματα απο το 2009 που μας κανουν αυτοι κουμαντα,εμεις δεν παρεμβηκαμε ουδεποτε στα εσωτερικα μια αλληα χωρας αυτοι γιατι εμπλεκονται στα δικα μας;;;Απο εδω ξεκινησε ο πολιτισμος και η Δημοκρατια και ειμαι σιγουρος οτι απο εδω μπορει να ερθει και η Ευρωπαικη λυση για ολους τους Λαους απλα και σταρατα ομως δεν μας αφηνουν,δεν θελουν οι τραπεζες και τα λοιπα συστηματα λυσεις,θελουν να μας εχουν τυλιγμενους και εσσαι χρεωμενους για να τα κονομανε αυτοι και μονο,τα ξαναπαμε καποτε δεν θα εισαι ο σακ αλλα ο αριθμος 2321344 και εγω το ιδιο ,μπαμ κανει ...ο σοιμπλε κανει την δουλεια του και την κανει καλα για τον λαο του  εμεις πρεπει να κανουμε την δουλεια μας  και οχι την δουλεια τους,υπαρχει διαφορα και μαλιστα τεραστια
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 20, 2015, 09:03:50 μμ »

Με την ίδρυση των ΗΠΑ η ομοσπονδιακή κυβέρνηση ανέλαβε τρεις τομείς: Το νόμισμα, την εξωτερική πολιτική και την άμυνα. Όλα τα υπόλοιπα έμειναν στην αρμοδιότητα των πολιτειακών κυβερνήσεων. Επομένως, είναι ή δεν είναι δημοκρατικό να ορίζει η ΕΚΤ, η FED, η ΕΕ και οι ΗΠΑ την οικονομική πολιτική;

Μία από τις προτεραιότητες της πολιτικης του Ομπάμα ήταν η μεταφορά της αρμοδιότητας για την κοινωνική πρόνοια κλπ στην ομοσπονδιακή κυβέρνηση. Επομένως, είναι ή δεν είναι δημοκρατικό να ορίζει η ΕΕ ή οι ΗΠΑ την κοινωνική πολιτική;

τα έθνη μπορούν να επιβάλουν περιορισμούς στα "φυσικά" τους δικαιώματα, προκειμένου να ζήσουν σε καλύτερες κοινωνίες, πιο δημοκρατικές και πιο ελεύθερες.
"τα δικαιώματα του ενός έθνους τελειώνουν εκεί που αρχίζουν τα δικαιώματα του άλλου έθνους". Αυτό είναι δημοκρατία. Ο,τιδήποτε άλλο είναι ρατσισμός.
- ο στόχος της ΕΕ είναι ένα υπερεθνικό κράτος, κάτι σαν ΗΠΑ της Ευρώπης.
Αυτό γιατί είναι πρόβλημα;

α) Δε θεωρώ δείγμα "καλύτερης, δημοκρατικότερης και πιο ελεύθερης" κοινωνίας να ρυθμίζεται η οικονομική και κοινωνική πολιτική 100% από ΔΝΤ, ΕΚΤ και ΕΕ, όπως συμβαίνει πια.
β) οι ΗΠΑ της Ευρώπης δεν είπε κανείς ότι είναι πρόβλημα, απλώς παρέθεσα το περιεχόμενο του άρθρου

(Όλα αυτά σε σχέση με ό,τι έγραψες, γιατί το θέμα της ΕΕ δεν εξαντλείται με αυτά.)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 20, 2015, 09:13:14 μμ από sac » Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 20, 2015, 09:11:04 μμ »

Αγαπητέ μου Μάρκο, δυσκολεύομαι να βγάλω άκρη με τις πολιτικές σου απόψεις, γιατί δεν έχουν ούτε συνοχή, ούτε συνέχεια. Και... δεν πρόκειται να κάτσω να σπάσω το κεφάλι μου για να τις καταλάβω. Αν θέλεις να τις καθαρογράψεις να τις καταλάβουν και οι άλλοι, έχει καλώς. Αν όχι, πάλι έχει καλώς.
Καταγράφηκε
alexandros7619
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 39

"Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο" Fyodor Dostoyevsky


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 20, 2015, 09:21:53 μμ »

Η κυβερνηση εκανε ολες τις απαραιτητες ενεργειες και παρακλησεις ωστε την ημερα των εκλογων ολα τα διοδια στους εθνικους δρομους να ειναι ανοιχτα με ελευθερη διελευση.Απο ολες τις κοινοπραξιες μονο δυο απαντησανε στο αιτημα της υπηρεσιακης πρωθυπουργου φυσικα αρνητικα και οι υπολοιπες δεν απαντησανε καν δηλ την γραψανε στα παπαρια τους...

Την ημερα των εκλογων ολα τα διοδια λειτουργουν κανονικοτατα.

Μπορει να μου θυμισει καποιος ποιος πρωθυπουργος ειχε πει την αειμνηστη φραση"Ποιος κυβερναει αυτον τον τοπο;" Απορία
Είναι απλό ,ο ΜΠΟΜΠΟΛΑΣ
Καταγράφηκε

"Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο" Fyodor Dostoyevsky
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 20, 2015, 09:23:13 μμ »

Αγαπητέ μου Μάρκο, δυσκολεύομαι να βγάλω άκρη με τις πολιτικές σου απόψεις, γιατί δεν έχουν ούτε συνοχή, ούτε συνέχεια. Και... δεν πρόκειται να κάτσω να σπάσω το κεφάλι μου για να τις καταλάβω. Αν θέλεις να τις καθαρογράψεις να τις καταλάβουν και οι άλλοι, έχει καλώς. Αν όχι, πάλι έχει καλώς.
ειναι πολυ απλο για να τις καταλαβεις φιλε,απλα βγαζεις της παρωπιδες και διαβαζεις ελευθερα χωρις κομματικα στεγανα,στο χω ξαναγραψει ουτε ημουν ,ουτε θα ειμαι καπου κομματικα ενταγμενος και δεσμιος σε κανενα αρμα,θα αποφασιζω με γνωμονα το καλο του τοπου μου και μονο, αν αποφασιζα το ατομικο θα ψηφιζα νδ και πασοκ με τα 2 χερια, αυτο μου επιτρεπει να βλεπω τα πραγματα ποιο ελευθερα,δεν θα πω οτι ειναι τα σωστα αλλα σιγουρα ποιο καθαρα,οσο για τον ομπαμα παραπανω 15τρις χρεος και συνεχιζουμε θεωρεις οτι αυτα τα προτυπα ειναι τα ιδανικα;;υ.γ και εσενα δεν σε καταλαβαινουν παρα πολλοι αλλα δεν θα το επικαλεστω για λογους εντυπωσιασμου οπως κανεις  εσυ,δεν θα τις καθαρογραψω και δεν θα τις ξαναγραψω οσοι καταλαβαν καταλαβαν και μαλιστα πολυ καλα ,καλο βραδυ ευχομαι και να θυμασαι ειμαστε στην ιδια πλευρα ολοι οι Ελληνες ερχονται δυσκολοι καιροι Ναουμε Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 20, 2015, 09:28:03 μμ »

δεν θα τις καθαρογραψω και δεν θα τις ξαναγραψω.....
Γεια σου ρε Μάρκο...  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο 

Στο αφιερώνω:
Κακοί ντυθήκανε καλοί - Ρασούλης & Κατσιμίχα
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 20, 2015, 10:39:17 μμ »

Επομένως, είναι ή δεν είναι δημοκρατικό να ορίζει η ΕΚΤ, η FED, η ΕΕ και οι ΗΠΑ την οικονομική πολιτική;
Επομένως, είναι ή δεν είναι δημοκρατικό να ορίζει η ΕΕ ή οι ΗΠΑ την κοινωνική πολιτική;

sac, με το συμπάθειο, δε διαβάζεις καλά.
Εγραψα ότι η πολιτική διαμορφώνεται 100% από αυτούς.
Αυτό ΟΧΙ, δεν είναι δημοκρατία και ναι, είναι πρόβλημα και μάλιστα μεγάλο.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences