Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 09:48:32 μμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΠΕΝΤΟΛΙΡΟ 1911  (Αναγνώστηκε 10085 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 08:47:20 μμ »

Αυτην την στιγμη παιδια η πιο βαρυνουσα γνωμη ειναι του Μιχαλη (ellinas ) ο οποιος και το ειδε στο χερι.Απο την στιγμη που το εκτιμησε στο χερι δεν νομιζω να χρειαζεται αιτιολογηση η αποψη του.Ο πιο εμπειρος ομως ειναι ο κ.Γιωργος (gkounto) που σιγουρα εχει δει πολλα πεντολιρα.Οπως και να εχει ομως ενα νομισμα αξιολογειται σωστα ΜΟΝΟ  στο χερι πραγμα το οποιο παραδεχτηκε και ο κ.Γιωργος.

Εχω δει πολλα του 1911 πλαστα τα οποια ηταν και σε πολυ καλυτερη κατασταση απο το δικο μου.Ολα ειχαν ενα κοινο σημειο:Οδοντωση κοφτερη σαν ξυραφι.Πραγμα που αυτο δεν το εχει...
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
gio196
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 272



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 08:49:34 μμ »

Οκ ολα καλα ας ανεβαίνουν και λίγο οι τόνοι να ξυπνάμε παντός οι φωτο δεν ειναι καλές οποίος το εχει δει στο χέρι σίγουρα εχει να πει κάτι παραπάνω !
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 08:50:59 μμ »

Το εχω πει πολλες φορες αλλα βλεπω συνεχως να βγαινουν νομισματα για εκτιμηση χωρις φωτο της οδοντωσης.ΛΑΘΟΣ.Απο εκει ξεκιναμε πρωτα.Η πρωτη φωτο σε τετοιου ειδους νομισματα πρεπει να ειναι η οδοντωση.Και μετα το εξεργο των πλευρων..
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 09:32:33 μμ »

Αγαπητέ Γιάννη , έχω πιάσει 2 κόπιες 1911 από πρώην Σαράφη με παρόμοια οδόντωση .
Το χρώμα έκανε Μπάμ για κόπια και πίσω ήταν χυτό το νόμισμα σε details.
Βάρος ελάχιστη απόκλιση στο πιο βαρύ κ διαστάσεις οκ.
Από τις φώτο σου δεν θα έβγαινε ασφαλές συμπέρασμα , δεν μου κάθεται καλά το χρώμα κ το γυάλισμα , μήπως το γυάλισμα χρηςιμοποείται ως αιτία του χρώματος ;;;
Εύχομαι να δικαιωθείς μιας και κρατώντας το  στο χέρι έχεις τον πρώτο λόγο.
Καταγράφηκε

milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 09:43:56 μμ »

Τρια πεντολιρα μου γυρισαν ως τωρα στο φερετρο.Και τι εγινε ακομα ενα; Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 10:08:30 μμ »

Τρια πεντολιρα μου γυρισαν ως τωρα στο φερετρο.Και τι εγινε ακομα ενα; Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Λυσαξες με αυτα τα πεντολιρα........
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 05:39:58 πμ »

Δυστυχώς στα Εγγλέζικα νομίσματα και στα Αμερικάνικα οι κόπιες τους είναι μυθικές.
Ειδικά στα πεντόλιρα ένας αρκετά σχετικός έχει πιθανότητα επιτυχίας να δεί την κόπια 90% και αυτό πάντα στα έργα παλαιών κιβδηλοποιών.
Η σύγχρονη κιβδηλοποιία είναι επιστήμη λόγω τεχνολογίας.
Π.Χ. Πεντόλιρο του 2000 BU (το είχα στα χέρια μου) μόνο οι πιστοποιητές κατάφεραν να το εντοπίσουν και αυτό όχι μόνο πείρας και τεχνογνωσίας, αλλά κυρίως από τις κόπιες που έχουν για σύγκριση στα αρχεία τους.
Αρα η κεντρική ιδέα είναι ότι αυτά τα νομίσματα τα αγοράζεις μόνο ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΑ για να αποφύγεις το 10% ΠΟΤΕ ΧΥΜΑ  για να γλυτώσεις τουλάχιστον την υπεραξία.
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 06:46:23 πμ »

Εδώ έχουμε δύο φωτογραφίες από ένα νόμισμα, άρα θα ασχοληθούμε με τις φωτογραφίες, θα τις κάνουμε μεγέθυνση και θα τις αντιπαραβάλουμε είτε με το γνήσιο νόμισμα (αν το έχουμε στα χέρια μας), είτε με τις φωτογραφίες ενός γνήσιου νομίσματος ψάχνοντας για τυχόν διαφορές. Αν εντοπίσουμε έστω και μία, τότε αυτό το γεγονός μας οδηγεί σε μια πιο λεπτομερή εξέταση και καθιστά το νόμισμα ύποπτο μη γνησιότητας.
Βέβαια, υπάρχει και η περίπτωση, οι διαφορές που θα εντοπιστούν να έχουν να κάνουν με την κατάσταση ή με την φθορά του νομίσματος που απεικονίζεται στις φωτογραφίες, μπορεί και αυτό, τότε εξετάζουμε ακόμα πιο προσεκτικά αν βρίσκονται στα "ψηλά σημεία" του ή όχι.

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2015, 07:00:24 πμ από orop » Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 07:10:43 πμ »

Μιχάλη μου από φωτό μόνο χοντροκόπιες εντοπίζεις, που είναι λοιπόν ο λόγος να ασχοληθείς.
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 07:19:08 πμ »

Μιχάλη μου από φωτό μόνο χοντροκόπιες εντοπίζεις, που είναι λοιπόν ο λόγος να ασχοληθείς.
Δημήτρη, καλημέρα φίλε, έχεις ένα credit, δεν λέω.....  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences