Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 10:25:05 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΠΕΝΤΟΛΙΡΟ 1911  (Αναγνώστηκε 10086 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 01:32:58 μμ »

Φιλαράκια μακάρι να κάνουμε λάθος αλλα δεν το βλέπω
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 01:35:48 μμ »

Ειπα και εγω επιασα μια φορα την καλη και λυσαξατε παναθεμα σας Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 01:58:53 μμ »

Να μερικά στοιχεία που παραπέμπουν σε γνησιο μεν αλλα κυκλοφόρημενο δε:

1). Το χρώμα. Συνήθως τα κάλπικα ειναι πιο κίτρινα.

2). Το ΒΜ στο λαιμό ειναι καθαρό και καλο κτυπημενο (συνήθως στα κάλπικα ειναι αδύναμο και το Μ σχεδόν σβήνει).
3). Σημαντικό αυτο. Το κολάρο της περιφερειας ειναι εμφανώς υπερήφανο δηλαδη υπερυψωμένο οπως πρεπει να  ειναι στα γνήσια.
4). Η οδόντωση σωστά λέει ο Γιάννης πρεπει να ειναι τραπεζοειδής. Παρατηρήστε επισης οτι οι φωτό δείχνουν τα δοντάκια ενω σε πλαστα αν τα τραβήξεις απο πανω ειναι σαν να μην υπαρχουν.
5). Ανάμεσα στα γράμματα παρατηρήστε μια αχλύ, ενα λεπτό στρώμα που με τον καιρό δημιουργείται σε αυτα. Τωρα πως δεν έφυγε με το γυάλισμα; Αν αυτο εχει προέλθει μονο με τριβή με ενα λεπτό ύφασμα η απλώς με κυκλοφορία απο χερι σε χερι μπορει να μείνει, το εχω ξαναδεί.
6). Το ΒΡ. Εδω δεν φαινεται καλα αλλα αν οι τρυπούλες και οι δυο τελειες ειναι καθαρές ειναι καλο σημάδι.

Το ανησυχητικο ειναι το ξίφος και η μπότα. Ποτε δεν την πετυχαίνουν  στα κάλπικα την γραμμη στη μέση του ξίφους και ειναι λιγο πιο παχύ  στο τελος του. Η δε περικνημιδα ειναι σχεδόν ατέλεια γιαυτο είπα καλύτερη φωτό η εκτίμηση στο χερι.


Φυσικα παντα υπαρχει η πιθανότητα λανθασμένης εκτίμησης αν δεν το δω απο κοντα.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 02:04:20 μμ »

Να ειστε καλα κ.Γιωργο.Αν εισαστε την αλλη Κυριακη στην λεσχη θα φερω να το δειτε.Ευχαριστω για τον χρονο σας.
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 02:11:22 μμ »

Να μερικά στοιχεία που παραπέμπουν σε γνησιο μεν αλλα κυκλοφόρημενο δε:

1). Το χρώμα. Συνήθως τα κάλπικα ειναι πιο κίτρινα.

2). Το ΒΜ στο λαιμό ειναι καθαρό και καλο κτυπημενο (συνήθως στα κάλπικα ειναι αδύναμο και το Μ σχεδόν σβήνει).
3). Σημαντικό αυτο. Το κολάρο της περιφερειας ειναι εμφανώς υπερήφανο δηλαδη υπερυψωμένο οπως πρεπει να  ειναι στα γνήσια.
4). Η οδόντωση σωστά λέει ο Γιάννης πρεπει να ειναι τραπεζοειδής. Παρατηρήστε επισης οτι οι φωτό δείχνουν τα δοντάκια ενω σε πλαστα αν τα τραβήξεις απο πανω ειναι σαν να μην υπαρχουν.
5). Ανάμεσα στα γράμματα παρατηρήστε μια αχλύ, ενα λεπτό στρώμα που με τον καιρό δημιουργείται σε αυτα. Τωρα πως δεν έφυγε με το γυάλισμα; Αν αυτο εχει προέλθει μονο με τριβή με ενα λεπτό ύφασμα η απλώς με κυκλοφορία απο χερι σε χερι μπορει να μείνει, το εχω ξαναδεί.
6). Το ΒΡ. Εδω δεν φαινεται καλα αλλα αν οι τρυπούλες και οι δυο τελειες ειναι καθαρές ειναι καλο σημάδι.

Το ανησυχητικο ειναι το ξίφος και η μπότα. Ποτε δεν την πετυχαίνουν  στα κάλπικα την γραμμη στη μέση του ξίφους και ειναι λιγο πιο παχύ  στο τελος του. Η δε περικνημιδα ειναι σχεδόν ατέλεια γιαυτο είπα καλύτερη φωτό η εκτίμηση στο χερι.


Φυσικα παντα υπαρχει η πιθανότητα λανθασμένης εκτίμησης αν δεν το δω απο κοντα.

Αυτο το κομματι πρεπει να "καρφιτσωθει" καπου απο καποιον εποπτη για να υπαρχει ευκαιρο σε ολους μας.Ευχαριστουμε Γιωργο
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 02:17:18 μμ »

+100000000000000000
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 02:23:22 μμ »

Γιάννη μου δεν το υπόσχομαι αλλα μακάρι. Αν ομως ερθει ο Χρήστος το ίδιο ειναι.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 02:38:44 μμ »

Γιάννη μου δεν το υπόσχομαι αλλα μακάρι. Αν ομως ερθει ο Χρήστος το ίδιο ειναι.

Ευχαριστω πολυ.Με τιμά που ασχοληθηκατε με το νομισμα μου.Ελπιζω να τα πουμε και απο κοντα. Χαμόγελο
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 02:43:15 μμ »

Τιμη μου που ειμαι μαζι σας Γιαννη.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
sokratis-coins
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 193



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 07:31:40 μμ »

Καλησπέρα και από εμένα! Καλό φθινόπωρο με υγεία σε εσάς και τις οικογένειές σας! Το πεντόλιρο δυστυχώς μου φαίνεται και εμένα πλαστό. Η τραπεζοειδής οδόντωση υπάρχει σε μερικά πλαστά, αλλά γενικά δεν συνηθίζεται. Τώρα το πώς μπορεί να δημιουργηθεί δεν το ξέρω (αν και μου περνάει από το μυαλό, με πολύ ελαφρύ λιμάρισμα με τροχό λοξά στην οδόντωση και μετά βούρτσα γυαλίσματος... ίσως...)
Καταγράφηκε
gio196
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 272



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 07:48:00 μμ »

Δεν γίνεται να πετάμε μια μπανάνα και μια μαϊμού και άντε το βγάλαμε ψεύτικο ο γιωργος είπε τα μεν είπε και τα δεν άντε και ο Χρήστος κάτι είπε και αφού βάρος ,φίλερ ,διάμετρο Οκ γιατί να μην ειναι γνήσιο τουλάχιστον οποίοι το είπαν πλαστο ας το αιτιολογισουν κιόλας
Καταγράφηκε
sokratis-coins
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 193



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 07:53:28 μμ »

H οδόντωση κατά την γνώμη μου είναι πολύ άψογη σε σχέση με το υπόλοιπο νόμισμα, πώς "έμεινε" τόσο ανέπαφη; Επίσης, παραθέτω φωτό από ένα ταλαιπωρημένo 5λιρo 1911 γνήσιo. Το δεξί πόδι του Αγίου και το σανδάλι του αντιστοιχούν σε VF και όχι σε AU κατάσταση (στο δικό σας, στην δική μου τυχαία φωτό διακρίνονται). Μακάρι να είναι γνήσιο, αλίμονο! Έχει όμορφη εικόνα, αλλά δεν το βλέπω ως γνήσιο (μακάρι να κάνω λάθος). Χαμόγελο
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 08:10:10 μμ »

Δεν γίνεται να πετάμε μια μπανάνα και μια μαϊμού και άντε το βγάλαμε ψεύτικο ο γιωργος είπε τα μεν είπε και τα δεν άντε και ο Χρήστος κάτι είπε και αφού βάρος ,φίλερ ,διάμετρο Οκ γιατί να μην ειναι γνήσιο τουλάχιστον οποίοι το είπαν πλαστο ας το αιτιολογισουν κιόλας
Επειδη προφανως κυριε εισαγγελεα αναφερεσαι σε μενα θα ζητησω προθεσμια για να απολογηθω την επομενη βδομαδα..........ο ενδιαφερομενος ξερει την αποψη μου γιατι το εφερε και το ειδα στο χερι το νομισμα .......το 1911 πεντολιρα κοπηκαν μονο proof και το συγκεκριμενο δεν εχει καμμια σχεση με τετοια κοπη οπως σωστα ειπε ο Χρηστος μοιαζει με κυκλοφοριας.......τα υπολοιπα με την απολογια μου
Καταγράφηκε
gio196
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 272



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 08:31:06 μμ »

Δεν υπάρχει κανένας εισαγγελέας και δεν αναφέρομαι σε σένα προσωπικά είδα μπανανες μαϊμούδες και ούτε που πρόσεξα ποιος τα έστειλε αλλα πείτε και σε μας τους άσχετους τι βλέπεται για να μαθαίνουμε το σκεπτικό ειναι να μάθουμε και για αυτό έγραψα οτι έγραψα και πανω απ  ολα είπα αφού ο γιωργος που έχουν περάσει τόσα απο τα χέρια το βλέπει ίσως σωστό οι υπόλοιποι πρέπει. Να αιτιολογισουν το γιατί δεν ειναι
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 08:40:52 μμ »

Δεν υπάρχει κανένας εισαγγελέας και δεν αναφέρομαι σε σένα προσωπικά είδα μπανανες μαϊμούδες και ούτε που πρόσεξα ποιος τα έστειλε αλλα πείτε και σε μας τους άσχετους τι βλέπεται για να μαθαίνουμε το σκεπτικό ειναι να μάθουμε και για αυτό έγραψα οτι έγραψα και πανω απ  ολα είπα αφού ο γιωργος που έχουν περάσει τόσα απο τα χέρια το βλέπει ίσως σωστό οι υπόλοιποι πρέπει. Να αιτιολογισουν το γιατί δεν ειναι
ok δεκτο.........ελπιζω να σε καλυψα με αυτα που εγραψα..........ειμαστε πολυ τυχεροι που ο Γιωργος ειναι εδω μαζι μας και φυσικα δεν τολμω να μπω σε συγκριση με ενα τετοιο μεγεθος απλα ειπα την γνωμη μου.........τα υπολοιπα μπανανες κλπ μπηκαν για να προσδωσουν μια ευχαριστη νοτα στην συζητηση........καλη συνεχεια ναχεις
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences