Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:44:35 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση τιμής  (Αναγνώστηκε 24821 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 25, 2015, 06:05:25 μμ »

Αν υπάρχει καταγεγραμμένη κοπή για proof και διαφορετική για κυκλοφορίας τότε παρουσιάζει εξαιρετικό ενδιαφέρον το θέμα. Διαφορετικά είναι μόνο θέμα εταιρίας και αισθητικής του νομίσματος!

έχω δει ένα 66αρι από κοντά και είναι πανέμορφο

Όμως πόσο πρέπει να πληρωθεί ανα βαθμό δεν έχει τόσο μεγάλη διαφορά...

Μου έρχεται στο μυαλό η λίρα του 1925 λονδίνου που υπάρχει σε τεράστια γκάμα από MS 65 και πάνω...
Αναφορικα με την τελευταια σου προταση Χρηστο να πουμε οτι αυτα ειναι οι επανακοπες του 49 του 50 και του 51 με το ψηλο ριμ και οχι φυσικα οι αρχικες κοπες με το χαμηλο ριμ που εχουν σε τεραστιες ποσοτητες λιωθει και φυσικα αν υπαρχει καποιο απο τα αρχικα κομματια σε υψηλη κατασταση προς διαθεση θα ηθελα ενα
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 25, 2015, 06:14:55 μμ »

Μιχάλη δεν υπάρχει κάποια αναγνωρισμένη κοπή όπως το περιγράφεις....
Διαφορετικά θα είχε χωριστεί ως restrike και μη....

Την ίδια αξία έχουν....κοινό νόμισμα είναι

Διαφορετικά θα ήταν στην ίδια κατηγορία με του 1917....

και για να στο αποδείξω καθως μου αρεσει παντα να τεκμηριώνω όταν γράφω με σιγουριά εδω αναλυτικά μπορείς να κοιτάξεις όλο το ιστορικό του Heritage και να το διαπιστώσεις...

http://coins.ha.com/itm/great-britain/world-coins/great-britain-george-v-gold-sovereign-1925-ms66-ngc-/a/231433-62323.s?ic4=ListView-ShortDescription-071515

σε ms 66 η πιο ακριβή τιμή και έκλεισε πολύ φθηνά... 646 $
Καταγράφηκε

ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 25, 2015, 06:22:22 μμ »

Μιχάλη δεν υπάρχει κάποια αναγνωρισμένη κοπή όπως το περιγράφεις....
Διαφορετικά θα είχε χωριστεί ως restrike και μη....

Την ίδια αξία έχουν....κοινό νόμισμα είναι

Διαφορετικά θα ήταν στην ίδια κατηγορία με του 1917....
Τι εννοεις Χρηστο μου αναγνωρισμενη κοπη?Υπαρχουν στοιχεια απο το ROYAL MINT αναφορικα με τις κοπες αυτες με ακριβεις αριθμους παραγωγης ανα ετος και για τις 3 χρονιες και φυσικα υπαρχει η διαφορα στο ριμ που αμεσως τις ξεχωριζεις
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 25, 2015, 06:26:02 μμ »

εννοω ότι δεν υπάρχει καμία συλλεκτική αξία ...είτε με ψηλό είτε με χαμηλό rim είναι πολύ κοινό....

Γιαυτό άλλωστε δεν υπάρχει κάποια ειδική κατηγορία , είτε αν το θες καλύτερα ποικιλία ...

πχ με high rim να το τονίζουν στο σλαμπ και να κάνει 10.000 $

Αδιάφορο είναι...

Αυτο το καταλαβαίνεις από καταλόγους και από επίσημες ιστοσελίδες που δεν αναγνωρίζουν την σπανιότητα που αναφέρεις...είναι απλά κοινό και αδιάφορο...

http://www.goldsovereigns.co.uk/1925sovereign.html
Καταγράφηκε

ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 25, 2015, 06:34:50 μμ »

Ωραια τωρα σε καταλαβα τι θες να πεις........εσυ εχεις τετοια λιρα παλαιας κοπης να μου δωσεις?Αν δεν εχεις μηπως ξερεις καποιον αλλο που μπορει να βρει?Αφου ειναι αδιαφορες για σας τις παιρνω εγω που ενδιαφερομαι.Τωρα για τα σλαμπ μη με ανακατωνεις γιατι αν βαλουμε σε σειρα τις χαριτωμενιες που εχουν κανει θα φθασουμε μεχρι την Γουατεμαλα......εδω δεν βαζουν τα WW RAISED - INCUSE στις ταμπελες αυτο θα βαλουν
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 25, 2015, 06:37:48 μμ »

φίλε μου σε σέβομαι και σε τιμώ αλλά επιμένεις άδικα γιατί σου λέω δεν έχει συλλεκτική αξία...

Πουθενά σε κανέναν κατάλογο ή σε καμία δημοπρασία δεν έχει καταγραφεί η σπανιότητα που αναφέρεις...
Είναι απλά αδιάφορο...

Ο spink για παράδειγμα που αναφέρει τα πάντα δεν το έχει μέσα...τώρα αν εσυ από μόνος σου έχεις κάνει κάποια έρευνα θα χαρώ πολύ με τεκμηρίωση να την ακούσω και να την αποδεχτώ αν στέκει...

Εντελώς φιλικά στα λεώ αυτά Μιχάλη

Αν βρω καμία τώρα που μου το είπες θα χαρώ να στην δώσω bullion!  Γλώσσα
Καταγράφηκε

ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 25, 2015, 06:42:39 μμ »

φίλε μου σε σέβομαι και σε τιμώ αλλά επιμένεις άδικα γιατί σου λέω δεν έχει συλλεκτική αξία...

Πουθενά σε κανέναν κατάλογο ή σε καμία δημοπρασία δεν έχει καταγραφεί η σπανιότητα που αναφέρεις...
Είναι απλά αδιάφορο...

Ο spink για παράδειγμα που αναφέρει τα πάντα δεν το έχει μέσα...τώρα αν εσυ από μόνος σου έχεις κάνει κάποια έρευνα θα χαρώ πολύ με τεκμηρίωση να την ακούσω και να την αποδεχτώ αν στέκει...

Εντελώς φιλικά στα λεώ αυτά Μιχάλη

Εντελως φιλικα τα δεχομαι Χρηστο μου αυτα που λες δεν ειπα καπου οτι γραφεις λαθος πραγματα........ουτε προσπαθω να πεισω καποιον οτι εχει συλλεκτικη αξια γιατι αυτο ειναι υποκειμενικο.........τετοιες λιρες μπορουμε να βρουμε?
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 25, 2015, 06:43:48 μμ »

από εδώ και πέρα αν μου πέφτουν 1925 low η high rim θα σε έχω στο μυαλό μου  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 25, 2015, 06:45:25 μμ »

από εδώ και πέρα αν μου πέφτουν 1925 low η high rim θα σε έχω στο μυαλό μου  Κλείσιμο ματιού
ευχαριστω φιλαρακι μου
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences