Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 07:34:02 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Omega de ville εκτιμηση  (Αναγνώστηκε 9036 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
vro
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 22


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 10, 2015, 12:22:45 μμ »

Ειναι ρολοι πολλων ετων. Εικαζω οτι ειναι επιχρυσο (αφου δεν εχει αλλοιωθει,βεβαια θα ηθελα να ηταν χρυσο). Μια εκτιμηση καποιος;
Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 10, 2015, 02:31:43 μμ »

Αυτο κανονικα,ειναι 9καρατια χρυσο.Ανοιξε το καπακι και βγαλε το μια φωτο,πρεπει να γραφει 9 και διπλα του 375.Επισης πρεπει να γραφει σειριακο αριθμο και το λογοτυπο της Omega.Κατασκευη ειναι δεκαετια 70 ,αλλα μολις δω το σειριακο θα σου πω ακριβως.Δυστηχως ειναι σε μετρια κατασταση εμφανισιακα και αυτο ριχνει την τιμη.Αν δουλευει υπολογισε περιπου στα 1500€.Ειναι σχετικα σπανιο κομματι και οι συλλεκτες το θελουν.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
vro
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 22


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 10, 2015, 03:52:43 μμ »

Το κουρντισα και δουλευει κανονικα! Φοβαμαι να το ανοιξω μηπως κανω ζημια. Εβγαλα φωτογραφια το μπρασελε που γραφει κατι στοιχεια, αν βοηθουν καθολου Αναποφασιστικότητα Γραφει 10ΚΤ CF USA. Πως ανοιγουμε το ρολοι με ασφαλεια;
Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 10, 2015, 04:36:57 μμ »

Το καπακι ειναι κουμπωτο,με μια λεπτη λεπιδα θα ανοιγει.Αν φοβασαι μην κανεις ζημια πηγαινε σε κοσμηματοπωλειο.Το κακο ειναι οτι το μπρασελε γραφει 10 Ct Gold Filled,δηλαδη επιχρυσο,επισης το USA δεν κολαει σε ενα ελβετικο ρολοι.Οταν το ανοιξεις γραψε τα στοιχεια του.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
vro
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 22


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 11, 2015, 10:31:06 πμ »

Καπακι και μηχανισμος
Μεσα λεει 625 17 jewels
Με βαση τον αριθμο στο καπακι εψαξα στην Omega, αλλα μου εβγαλε ενα ανοξειδωτο με δερματινο λουρακι.
Καταγράφηκε
Ioannis_collector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 118



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 03, 2015, 12:15:15 μμ »

Μέσα από το καπάκι γράφει "επίχρυσο 20 microns, ανοξείδωτο", αν καταλαβαίνω καλά. Το μπρασελέ μπορεί να είναι μεταγενέστερο και το αρχικό να ήταν όντως λουράκι (έχουν 4-5 χρόνια ζωής τα λουριά σε καθημερινή χρήση, ίσως και λιγότερο). Μην το βάλεις να δουλέψει, λογικά έχουν στεγνώσει τα λάδια και θα καταστραφεί η μηχανή του, θέλει σέρβις πρώτα. (Ανάλογα με το κόστος του σέρβις θα πάρεις πιθανόν και μια ιδέα και για την αξία του ρολογιού).
Καταγράφηκε

Πότε πουλάει ένας συλλέκτης;
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 15, 2016, 01:06:00 πμ »

Να μην ανοίγω καινούριο θέμα, ο τίτλος με καλύπτει. Ας είναι 13 μηνών το νήμα.


Λοιπόν:

Έχω δύο Omega De Ville.
Το ένα είναι χρυσό 18Κ.
Το άλλο είναι inox.
Είναι ίδιος μηχανισμός.
Ο μακαρίτης ο θείος τα είχε αγοράσει μαζί, υποθέτω ένα για "καλό", και ένα για πιο "καθημερικό", προφανώς.
(Καμία σχέση δεν είχα με το θείο, ώστε να μου έχει εξηγήσει. Δικό μου συμπέρασμα είναι αυτό).
Πάντως είναι σχετικά άφθαρτα. Μάλλον κανένα δε φόραγε πολύ.

Δεν τα φοράω (είμαι άλλης σχολής ρολογιών), απλώς τους αλλάζω μπαταρίες κάθε τόσο.

Αν αποφάσιζα να τα πουλήσω, τι θα έπιαναν?

Κλικάροντας σε κάθε εικόνα (εμένα μου) ανοίγει άλλο παράθυρο (του postimg) που η φωτογραφία φαίνεται μεγάλη.
ΞΑΝΑκλικάροντας πάνω στη φωτογραφία του postimg η φωτογραφία γίνεται τεράστια, και φαίνεται κάθε λεπτομέρεια.

Αν πουληθούν, νομίζω ότι πρέπει να πάνε μαζί.
Είναι σωστή αυτή η σκέψη?









(Για το Όϋστερ Περπέτσιουαλ θα σας πω άλλη φορά).
Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 15, 2016, 09:01:35 πμ »

Προσπαθησε να τα πουλησεις χωρια,ετσι θα πιασεις καλυτερη τιμη.Το ατσαλινο πιανει περιπου 400-500€.Το χρυσο φτανει περιπου τα 1000€.Στο προηγουμενο ποστ ειχα γραψει τιμη 1500€,αλλα ηταν με τη προυποθεση οτι και το λουρακι ηταν χρυσο.Το δικο σου εχει δερματινο λουρακι(το γραφω για να μην φανει οτι προσπαθω να "ριξω" τη τιμη στο δικο σου).Για την πωληση τους,ισχυει οτι εχω γραψει πολλες φορες,στην Ελλαδα θα πιασεις ενα ποσοστο της τιμης,δοκιμασε στο ebay ή στο chrono24.Στις φωτο εχεις βαλει τα καπακια στα αντιθετα ρολογια;(το χρυσο καπακι,στο inox ρολοι και αντιστροφα;)
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 15, 2016, 09:12:25 πμ »

Προσπαθησε να τα πουλησεις χωρια,ετσι θα πιασεις καλυτερη τιμη.Το ατσαλινο πιανει περιπου 400-500€.Το χρυσο φτανει περιπου τα 1000€.Στο προηγουμενο ποστ ειχα γραψει τιμη 1500€,αλλα ηταν με τη προυποθεση οτι και το λουρακι ηταν χρυσο.Το δικο σου εχει δερματινο λουρακι(το γραφω για να μην φανει οτι προσπαθω να "ριξω" τη τιμη στο δικο σου).Για την πωληση τους,ισχυει οτι εχω γραψει πολλες φορες,στην Ελλαδα θα πιασεις ενα ποσοστο της τιμης,δοκιμασε στο ebay ή στο chrono24.Στις φωτο εχεις βαλει τα καπακια στα αντιθετα ρολογια;(το χρυσο καπακι,στο inox ρολοι και αντιστροφα;)

Ευχαριστώ φίλε.
Ναι, έχεις δίκιο, οι φωτογραφίες των καπακιών πήγαν αντίστροφα. Λάθος μου, αλλά δεν αλλάζει κάτι.

Τα λουράκια δεν είναι original. Αυτά που είχαν όταν έφτασαν στα χέρια μου (τα original προφανώς) ήταν εντελώς κατεστραμμένα από τον καιρό όμως, όχι από χρήση. Ξεραμένο δέρμα που έκανε "κρακ" όταν το λύγιζες. Οπότε πήρα δυο καινούρια λουράκια (σειράς, εμπορίου) και τους τα φόρεσα, για να μην δείχνουν άσχημα. Δε νομίζω ότι ένα κατεστραμμένο λουράκι (έστω κι αν έχει βγει από το εργοστάσιο Omega) έχει καμιά ιδιαίτερη αξία.

Ebay και Chrono24 λες, ε?
Το ebay το ξέρω... αν και δεν το ξέρω καλά ως πωλητής. Το Chrono24 καθόλου. Ίδια πλατφόρμα είναι απλώς με εξειδίκευση στα ρολόγια?
Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 15, 2016, 10:39:07 πμ »

Ειναι πιο εξειδικευμενη,μπορεις να πουλησεις μονο ρολογια.Καλα εκανες και αλλαξες τα λουρακια,γιατι παιζει σημαντικο ρολο η εμφανιση.Μην ασχοληθεις καθολου,με την εγχωρια αγορα,εκτος αν βρεις καποιον που να τα εκτιμησει και να θελει να αποκτησει ενα καλο ρολοι.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 12:38:40 πμ »

Το χρυσο φτανει περιπου τα 1000€.


Αρκετά πιο κάτω από τα €1.000 το βλέπω....

http://www.chrono24.com/en/search/index.htm?braceletMaterial=404&caseMaterials=3&condition=1302&dialColor=701&dosearch=true&gender=1401&manufacturerIds=187&maxAgeInDays=0&models=636&movementTypes=3&priceTo=-1&redirectToSearchIndex=true&usedOrNew=used&watchCategories=301

Και "case made in Italy" Απορία   Απορία
Καταγράφηκε
komismhden
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 292


Φοβάμαι Πολύ....


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 05:54:46 μμ »

Κατι δεν μα αρεσει σ αυτα τα ομεγκα πρεπει να δω τα δικα νου τα παλιά μολις επισκεφτω θυριδα θα σας πω παντως κατι δεν μου αρεσει στο καπακι πισω ειδικα
Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 06:52:11 μμ »

Αν το λες,για τα ρολογια του DOUGLAS,δεν εχεις δικιο.Τα Ρολοι για και τα καπακια,ειναι ακριβως οπως πρεπει,για το συγκεκριμενο μοντελο.Απο χρονιά σε χρονιά,υπαρχουν διαφορές.Παντως οταν μπορεις,βγαλε μια φωτο και το δικο σου,να εμπλουτιστει λιγο ακομα η ενοτητα.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
komismhden
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 292


Φοβάμαι Πολύ....


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 07:59:37 μμ »

2 seamaster που χω εχουν αλλου τον αριθμο εχω ενα παλιο ομεγκα ομως δεν θυμαμαι που ακριβως ειναι ο αριθμος οταν ερθει η ωρα θα το βγαλω μια φώτο μονο στο καπακι εχω αμφιβολια καντραν κορωνα κομπλέ....
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 09:48:14 μμ »

Αν το λες, για τα ρολογια του DOUGLAS, δεν εχεις δικιο.
Αμέσως, να μου τα συκοφαντήσει τα ρολόγια μου!....




2 seamaster που χω
Άμα δεις το Όϋστερ Περπέτσιουαλ που έχω εγώ, θα καραφλιάσεις....
Όϋστερ = στρείδι.
Περπέτσιουαλ = διαρκές, αέναο.

Πιο στρείδι, πιο διαρκές, (και πιο γνήσιο) δε γίνεται.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences