Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 12:18:07 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εξαργύρωση χαρτονομισμάτων;  (Αναγνώστηκε 16768 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 30, 2015, 11:34:14 πμ »

Θανάση, ευκαιρία για "ξεσκόνισμα":

1918-1929: Βασίλειο των Σλοβένων, των Κροατών και των Σέρβων.
1929-1941: Βασίλειο της Γιουγκοσλαβίας
1945-1992: Σοσιαλιστική Ομοσπονδιακή Δημοκρατία της Γιουγκοσλαβίας
1992-2006: Ομοσπονδιακή Δημοκρατία της Γιουγκοσλαβίας (Σερβία και Μαυροβούνιο)
2006- :Δημοκρατία της Σερβίας

Τώρα, στα πλαίσια της "τελευταίας" Γιουγκοσλαβίας, έχουμε την έκδοση της τελευταίας σειράς χαρτονομισμάτων (2000-2002) Λαϊκή Τράπεζα της Γιουγκοσλαβίας
Η ίδια σειρά επανεκδίδεται από το 2003 "Λαϊκή Τράπεζα της Σερβίας".

http://www.banknote.ws/COLLECTION/countries/EUR/YUG/YUG-YUG.htm#Dinar System
http://www.banknote.ws/COLLECTION/countries/EUR/SER/SER.htm#NARODNA BANKA SRBIJE

Στα κέρματα έχουμε την έκδοση του 2002 "Ομοσπονδιακή Δημοκρατία Γιουγκοσλαβία" (η λέξη "Γιουγκοσλαβία" στην ονομαστική πτώση). Από το 2003 έχουμε "Λαϊκή Τράπεζα της Σερβίας" και από το 2006 προστίθεται "Δημοκρατία Σερβία".

Άρα "συλλεκτικώς" Γιουγκοσλαβία υπάρχει μέχρι και το 2002 και από το 2003 Σερβία.

Είνα δυνατό να κάνει λάθος ο Νίκος; :-)))))))
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 30, 2015, 11:49:47 πμ »

.....Είνα δυνατό να κάνει λάθος ο Νίκος; :-)))))))

Respect και σε σένα και κυρίως στο Νίκο. Το λάθος μου είναι ότι το συνέδεσα με τα γεγονότα του 1992...
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 30, 2015, 02:36:32 μμ »

μαλλον στα πηραν και θα τα πουλησουν μετα σε κανενα μοναστηρακι ακριβοτερα των μερικων λεπτων.... ή να τα πουλησει ο ιδιος... σαν συλλεκτικο...

αν τα εβαζες εδω.. ισως καποια δνε τα ειχε κανεις... και εβγαζες περισσοτερα... Λύπη
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 30, 2015, 02:40:32 μμ »

Η επιχειρηση δεν είναι 100% ανταλλακτηριο αλλα μια μιξη εμπορικων δραστηριοτήτων όπως αγορα χρυσου - αγορα νομισματων - ανταλλακτηριο - ηλεκτρονικα ειδη - τουριστικοι πρακτορες κλπ κλπ .....
Απλα όπως σε όλα τα πραγματα θελει κοπο και χρονο για να τα ανακαλύψεις  Κλείσιμο ματιού ....από το πολύ τρεξιμο εχω ξεπερασει και πρωταθλητες τους είδους  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 30, 2015, 02:57:21 μμ »

Αν και οι ακρες δεν λεγονται  Σαρκασμός...επειδή είμαι καλος ανθρωπος θα σας τις πω  Χαμόγελο
http://www.kapachangegold.gr/
παρτε τηλεφωνο και ρωτήστε την κοπελια που θα το σηκωσει από ποιες χωρες αγοραζει ακομα και σημερα .... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 30, 2015, 03:16:07 μμ »

Αυτο δεν είναι ευκαιρία Χάρη αυτό είναι αισχροκέρδια πήρα τηλέφωνο και μου είπε για 50 Γερμανικά μάρκα του 1960 οτι μου δινει 10€...!!!! Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 30, 2015, 03:44:47 μμ »

εγω εφριξα με τις τιμες στα νομισματα!!! παμε καλα;;;; αν ειναι ετσι...και ειχα για να δωσω.... δεν τα χαριζω καλυτερα;;;

αστε τα χρυσα.... δειτε στα ασημενια!!!!

20 λεπτα γεωργιου... στα 24 λεπτα!!!
20 δραχμες 1960.... 1.79 ευρω!
30 δραχμες 1963... 4.30 ευρω
30 δραχμες 1964... 2.86 ευρω

και τα κερασακι στην τουρτα....

50 δραχμες χουντας.... 2.98 ευρω..
100 δραχμες χουντας .... 5.97 ευρω!!!!!!!

ουτε 10 ευρω το σετ;;;;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2015, 03:56:42 μμ από NMS » Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 30, 2015, 03:49:14 μμ »

οχι δηλαδη οτι... στα χρυσα ειναι οκ..... οι τιμες ειναι... τι να πω!!!!!
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 30, 2015, 04:16:19 μμ »

Μαυραγοριτες χειριστου ειδους... Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 30, 2015, 04:22:37 μμ »

παντως αν παιρνει τις ασημενιες χουντες κατω απο 10 ευρω,ειμαι προθυμος να αγορασω 2-3 ζευγαρια στα 30 ευρω ανα ζευγος... Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 30, 2015, 04:23:53 μμ »

Η αναφορα μου ηταν καθαρα εάν υπαρχουν ακομα και ποιοι αγοραζουν διαφορα χαρτονομίσματα σχετικα με την ερωτηση του φιλου που εκανε την αναρτηση .....
Σαφως και οι τιμες είναι πολυυυυυ χαμηλες σε σχεδόν όλα τα πραγματα ..απλα ηταν ισως οι μοναδικοι που με εξυπηρετησαν και πηραν καμμια 80-90 κομματια χαρτινα σε μεσαιες εως χαλια καταστασεις που ειχε φιλος μου και ηθελε να τα κανει ευρω !!!
Αμερική - κυπρος - καναδας - γερμανια - ιρλανδια - αυστρια - βελγιο - ολλανδια - ισπανια - πορτογαλια - γιουγκοσλαβια .....αυτά ειχα σημειωσει όταν ρωτησα ποια παιρνουν ..( χαρτονομίσματα ) .
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2015, 04:34:50 μμ από HARRISGREECE » Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 30, 2015, 04:26:36 μμ »

παντως αν παιρνει τις ασημενιες χουντες κατω απο 10 ευρω,ειμαι προθυμος να αγορασω 2-3 ζευγαρια στα 30 ευρω ανα ζευγος... Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Δυστυχως δεν πουλανε τιποτα κωστακη.....καθετη πολιτικη της εταιριας - μονο αγοραζουν !!!
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 30, 2015, 04:27:46 μμ »

κριμα.. Λύπη Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα θα καναμε καλες συλλογες με τετοιες τιμες.. Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 30, 2015, 04:43:25 μμ »

μωρε αμα πουλουσαν.... χαχαχαχαχαχα

χουντες δεν εχω.. αλλα ειναι εκτος εμβελιας μου πια.... δυστυχως! οταν ειδα τις τιμες... επαθα!

δειτε τιμες και στα ελληνικα χρυσα... χαχαχαχαχαχαχα

φιλε μου Χαρη.. αρκετα απο τα χαρτονομισματα απο χωρες που αναφερεις... ακομα ανταλλαζονται..
ειδικα αν ειναι των τελευταιων σειρων.... ενω καποιες χωρες οπως ΗΠΑ, Καναδας, Αγγλια... ανταλλαζονται ολες οι παλιοτερες σειρες! στις ΗΠΑ απο το 1861 νομιζω και μετα... ανταλλαζονται!!!


κι αν τα πηραν σε τιμες οπως αναφερε ο Θοδωρης για το 50 μαρκο... ο φιλος σου εχασε πολλα λεφτα! δυστυχως!
δεν μιλαμε για να κρατησουν καποια προμηθεια που ειναι λογικο... μιλαμε για γδυσιμο!
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 30, 2015, 04:50:40 μμ »

Η αναφορα μου ηταν καθαρα εάν υπαρχουν ακομα και ποιοι αγοραζουν διαφορα χαρτονομίσματα σχετικα με την ερωτηση του φιλου που εκανε την αναρτηση .....
Σαφως και οι τιμες είναι πολυυυυυ χαμηλες σε σχεδόν όλα τα πραγματα ..απλα ηταν ισως οι μοναδικοι που με εξυπηρετησαν και πηραν καμμια 80-90 κομματια χαρτινα σε μεσαιες εως χαλια καταστασεις που ειχε φιλος μου και ηθελε να τα κανει ευρω !!!
Αμερική - κυπρος - καναδας - γερμανια - ιρλανδια - αυστρια - βελγιο - ολλανδια - ισπανια - πορτογαλια - γιουγκοσλαβια .....αυτά ειχα σημειωσει όταν ρωτησα ποια παιρνουν ..( χαρτονομίσματα ) .

Χάρη την επομενη φορα αν εχεις κανενα φίλο στειλε μου μηνυμα να τα παρω εγω και θα παρει και κατι παραπανω. Άνεση
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences