Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 02:45:37 πμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εξαργύρωση χαρτονομισμάτων;  (Αναγνώστηκε 16763 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
doctor-Z
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 144


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 29, 2015, 10:26:11 μμ »

Ένας φίλος έχει κάποια χαρτονομίσματα χρησιμοποιημένα, κάποια μάρκα Γερμανίας, Ιταλικές λιρέτες, Ισπανικές πεσέτες και κάποιες δραχμές τα οποία σκέφτεται να τα πάει στην τράπεζα να τα δώσει να πάρει ευρώ. Τα δέχεται η τράπεζα ή τώρα πια σταμάτησαν να τα παίρνουν;
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 29, 2015, 10:51:42 μμ »

Η ανταλλαγή παλαιών εθνικών τραπεζογραμματίων και κερμάτων, όπως το γερμανικό μάρκο ή η ισπανική πεσέτα, με ευρώ είναι ακόμη εφικτή στις περισσότερες περιπτώσεις και πραγματοποιείται μόνο στις εθνικές κεντρικές τράπεζες. Η ΕΚΤ δεν ανταλλάσσει τραπεζογραμμάτια ή κέρματα.
1 ευρώ = 166,386 πεσέτες Ισπανίας (ESP)
1 ευρώ = 1,95583 μάρκα Γερμανίας (DEM)
1 ευρώ = 1.936,27 λιρέτες Ιταλίας (ITL)
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
doctor-Z
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 144


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 29, 2015, 11:02:16 μμ »

Πειράζει που τα χαρτονομίσματα δεν είναι τα τελευταία που έχουν κυκλοφορήσει; πχ ανάμεσά τους είναι κι αυτά:
Καταγράφηκε
doctor-Z
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 144


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 29, 2015, 11:03:03 μμ »

κι αυτο....
Καταγράφηκε
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 29, 2015, 11:14:43 μμ »

αυτο το μαρκο στιν φοτο ανταλασετε ακομα ολα τα αλλα οχι
Καταγράφηκε
doctor-Z
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 144


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 29, 2015, 11:16:11 μμ »

αυτο το μαρκο στιν φοτο ανταλασετε ακομα ολα τα αλλα οχι
υποθετω κι αυτο ανταλλασσεται....
Καταγράφηκε
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 29, 2015, 11:17:00 μμ »

και αυτο
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 29, 2015, 11:21:04 μμ »

https://www.ecb.europa.eu/euro/exchange/html/index.en.html
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 30, 2015, 12:25:10 πμ »

Πολλα χαρτονομισματα παλια ακομα και σημερα αγοραζονται απο διαφορα ανταλλακτηρια κλπ καταστηματα.....
Εγω εδωσα πριν περιπου 3-4 μηνες δολλαρια αμερικης ( τα αγοραζουν ολα ανεξαρτητως ημερομηνιας ) , μαρκα γερμανιας , γιουγκοσλαβικα δηναρια , λιρες αγγλιας και απο καποιες ακομα χωρες .......
Απο καταστασεις ειναι αδιαφοροι εκει που τα πηγα εγω ...ακομα και φθαρμενα και καποια με σελοτειπ τα πηραν και αναλογα την ισοτιμια - χωρα προελευσης ελαβα το αναλογο αντιτιμο .
Στην αθηνα υπαρχουν μαγαζια που ασχολουνται με αυτο το ειδος ...εαν κανεις μια βολτα στο κεντρο θα τα βρεις . Χαμόγελο
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 30, 2015, 01:10:53 πμ »

σου αλλαξανε γιουγκοσλαβικα δηναρια; οταν λες γιουγκοσλαβικα... του ποτε ηταν δηλαδη; γιατι εδω και 12 χρονια επισημα δεν υπαρχει το κρατος... οποτε με τι ισοτιμια στα αλλαξαν;

τα υπολοιπα που λες.. περνανε ακομα κι αν δεν ειναι στην κυκλοφορια πια... οποτε μπορουν να τα αλλαξουν αυτοι... αλλα τα γιουγκοσλαβικα...

Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 30, 2015, 01:12:09 πμ »

φιλε doctor, μπορεις επισεις να βαλεις μια λιστα με το τι εχεις... και μπορει καποια απο τα μη ανταλλαξιμα πια, να μην τα εχει καποιος στην συλλογη του, οποτε... να τα παρει αυτος! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 30, 2015, 08:46:35 πμ »

Πολλα χαρτονομισματα παλια ακομα και σημερα αγοραζονται απο διαφορα ανταλλακτηρια κλπ καταστηματα.....
Εγω εδωσα πριν περιπου 3-4 μηνες δολλαρια αμερικης ( τα αγοραζουν ολα ανεξαρτητως ημερομηνιας ) , μαρκα γερμανιας , γιουγκοσλαβικα δηναρια , λιρες αγγλιας και απο καποιες ακομα χωρες .......
Απο καταστασεις ειναι αδιαφοροι εκει που τα πηγα εγω ...ακομα και φθαρμενα και καποια με σελοτειπ τα πηραν και αναλογα την ισοτιμια - χωρα προελευσης ελαβα το αναλογο αντιτιμο .
Στην αθηνα υπαρχουν μαγαζια που ασχολουνται με αυτο το ειδος ...εαν κανεις μια βολτα στο κεντρο θα τα βρεις . Χαμόγελο

Χάρη κάποιο λάθος κάνεις μάλλον.Τα ανταλλακτήρια δεν παίρνουν ποτέ χαρτονομίσματα χωρών που έχουν αποσυρθεί απο την κυκλοφορία.Τα δολλάρια δεν τα πιάνει ο κανόνας γιατί κυκλοφορούν κανονικά λόγω συγκεκριμμένης νομοθεσίας της Αμερικής.Δηλαδή ένα δολλάριο του 1935 παρότι έχει αντικατασταθεί απο νέο σχχεδιο αν πας να αγορασεις κάτι το δέχονται κανονικά.Πήγα προσφατα να αλλάξω ευρώ σε τούρκικες λίρες για να πάω Κωσταντινούπολη και πήρα μαζί μου κάτι λίρες των τελευταίων ετών και δεν μου τις άλλαξαν.Σε συζητηση μαζί τους μου είπαν οτι μονο χαρτονομίσματα κυκλοφορίας ανταλλάσουν.
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 30, 2015, 08:47:56 πμ »

Ένας φίλος έχει κάποια χαρτονομίσματα χρησιμοποιημένα, κάποια μάρκα Γερμανίας, Ιταλικές λιρέτες, Ισπανικές πεσέτες και κάποιες δραχμές τα οποία σκέφτεται να τα πάει στην τράπεζα να τα δώσει να πάρει ευρώ. Τα δέχεται η τράπεζα ή τώρα πια σταμάτησαν να τα παίρνουν;

Πες στον φίλο σου να μου στειλει φωτογραφίες με ενδιαφέρει να τα πάρω έγω τα χαρτονομίσματα.
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 30, 2015, 09:51:54 πμ »

... οταν λες γιουγκοσλαβικα... του ποτε ηταν δηλαδη; γιατι εδω και 12 χρονια επισημα δεν υπαρχει το κρατος...
Πόόόσα; Μήπως κάνεις λάθος στην πράξη!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
doctor-Z
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 144


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 30, 2015, 09:57:15 πμ »

Ένας φίλος έχει κάποια χαρτονομίσματα χρησιμοποιημένα, κάποια μάρκα Γερμανίας, Ιταλικές λιρέτες, Ισπανικές πεσέτες και κάποιες δραχμές τα οποία σκέφτεται να τα πάει στην τράπεζα να τα δώσει να πάρει ευρώ. Τα δέχεται η τράπεζα ή τώρα πια σταμάτησαν να τα παίρνουν;

Πες στον φίλο σου να μου στειλει φωτογραφίες με ενδιαφέρει να τα πάρω έγω τα χαρτονομίσματα.
Θα τα πάρω εγώ φίλε μου μιας και δεν τα έχω στη συλλογή μου και δεν με καίει να τα αποκτήσω σε UNC κατάσταση. Αν τώρα κάτι δεν μου αρέσει θα σε έχω στο μυαλό μου.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences