Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 07:52:11 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΑΓΟΡΑ ΑΣΗΜΕΝΙΩΝ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ  (Αναγνώστηκε 28567 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 25, 2012, 09:17:49 πμ »

σας ευχαριστω ολους, για τα καλα σας λογια,μαλλον θα παω εξωτερικο,για περαιτερω εξετασεις,και ελπιζω να τα καταφερω!!!σας χαιρετω,και καλες διακοπες σε ολους,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 25, 2012, 09:22:21 πμ »

 Γιαννη σου ευχομαι ο θεος να σε εχει παντα καλα και ολα να ειναι περαστικα ... καλα κουραγια φιλε μου
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 25, 2012, 03:54:29 μμ »

Γιανν,τι έπαθες ρε φίλε?

Περαστικά να ειναι Τζονυ.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 25, 2012, 05:13:29 μμ »

Φίλε Γιάννη,  σου εύχομαι να ξεπεράσεις γλήγορα το πρόβλημα υγείας και να γυρίσεις σιδερένιος. Ο θεός να σε έχει καλά, και μην αγχώνεσαι για τίποτα.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 25, 2012, 05:36:50 μμ »

αγαπητοι φιλοι σας ευχαριστω,ολους γνωστους και μη,για τα καλα σας λογια απο καρδιας!!!την αλλη εβδομαδα παω λονδινο,μακαρι!!!ευχομε σε ολους υγεια(μαλλον,ειναι το βασικωτερο απο ολα στην ζωη μας),και καλο καλοκαιρι σε ολους ,σας χαιρετω γιαννης.υγ.τωρα εχω 39 πυρετο,φανταζεσται!μακαρι να το ξεπερασω.
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 25, 2012, 08:59:45 μμ »

Γιάννη περαστικά σου. Σου εύχομαι  ολόψυχα ταχεία ανάρρωση καταλαβαίνω πως είναι να ψήνεται ο τόπος και εσυ να έχεις τόσο πυρετό. Καλό ταξίδι στο Λονδίνο και να γυρίσεις με το "χρυσο" στις βαλίτσες σου.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 25, 2012, 09:04:17 μμ »

Γιαννη σου ευχομαι ολοψυχα περαστικα.Ο Θεος μαζι σου
Καταγράφηκε
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 25, 2012, 09:08:20 μμ »

Γιαννη μου ευχομαι ταχεια αναρρωση και επιστροφη και οτι χρειαστεις και θελεις παντα διπλα σου ο φιλος σου Παναγιωτης
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 25, 2012, 09:11:58 μμ »

Περαστικα και απο μενα Γιαννη , αν και εχω λιγο μπερδευτει.
Στην αρχη νομισα οτι υπαρχουν δυο Γιαννηδες με προβλημα υγειας......

Καταγράφηκε
jester
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 08, 2012, 12:07:05 μμ »

liberty ή morgan ηταν το δολαριο του 1921 που ειχες;

Γειά σας και πάλι. Δεν είχα ειδοποιηθεί ότι αναφερθήκατε στην παραθεσή μου και λόγω φόρτου εργασίας δεν είχα ελέγξει τα κείμενα για κάποια απάντηση.
Λοιπόν ήταν ένα Morgan Siver Dollar 1921 χωρίς να έχει πάνω απ το D αι το O σημάδι του νομισματοκοπείου, συνεπώς συμπεραίνω πως ήταν hiladelphia Mint.
Έχετε πολύ δίκιο και κατηγορώ κιεγώ τον εαυτό μου γι αυτό, πως δεν πρόσεξα και κατάφεραν να κάνουν αλλαγή την ώρα που το κοίταζαν με τον φακό. Στην αρχή τρελαθηκα.

Να σημειώσω εδώ πέρνοντας αφορμή από τα σχόλια για προσπάθεια σπίλωσης επαγγελματειών ότι κατ αρχήν επαναλαμβάνω ότι σας λέω την αλήθεια. Αν θέλετε με πιστεύετε ή όχι.
Κι ακόμη από την αρχή προσπάθησα να είμαι προσεκτικός και να μην αναφερω ονόματα και ακριβείς διευθύνσεις καθόσον χωρίς να έχω στα χέρια μου αποδεικτικά στοιχεία δεν θα μπορούσα να αποδείξω ότι δεν προσπαθώ να σπιλώσω ανθρώπους άδικα και δη επαγγελματίες που ζουν από αυτό.
Καταγράφηκε
jester
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 08, 2012, 12:48:01 μμ »

αυτο εξηγω, οτι αν ηταν μοργκαν και αλλο νομισματοκοπειο δεν υπαρχει καμμια διαφορα στην τιμη.ο φιλος ως νεος μαλλον διαβασε στο ιντερνετ οτι το δολαριο Φιλαδελφειας του 1921 ειναι σπανιο και με μεγαλη χρηματικη αποτιμηση χωρις ομως να γνωριζει οτι προκειται για το liberty και οχι για το morgan που ειχε στα χερια του.

Να πω μερικά πράγματα και κατ αρχήν σ ευχαριστώ που με αποκαλείς "φίλο" μιάς και μερικοί προφανώς μην προσέχοντας προσπάθησαν να μου αποδώσουν σκοτεινά κίνητρα σπίλωσης και διαφήμισης επαγγελματιών του χώρου.
Το νόμισμα που είχα ήταν μόργκαν και όχι λίμπερτυ 1921 της Φιλαδέλφειας και αντικαταστάθηκε από μόργκαν 1921 του ντένβερ. Η διαφορά δεν ήταν εκεί μιας και από την ελάχιστη πείρα που μπορεσα να αποκτήσω μέσω των παρατηρησεών μου ήταν η τεράστια διαφορά στην κατάσταση των δύο αυτών νομισμάτων. Ήταν εμφανής και τεράστια η διαφορά. Αυτό που είχα δεν είχε αμυχές, δεν είχε φθαρσίματα στο σχέδιο και γενικά διακρινόταν σχεδόν κάθε λεπτομέρεια της χαρακτικής ακόμα και κάπως μαυρισμένο που ήταν. Κι ακόμα να πω κάτι. Το D στο dollar είχε μια ατέλεια στο μέγεθος τελείας που βάζει το μυαλό μου μήπως  ήταν της κοπής.
Όταν πήγα στο μαγαζί δεν ήξερα την αξία του. Όταν μου τόδωσε μετά που το κοίταξε δεν το κοίταξα κν αλλά η ν ανοία μου αντικαταστασή του με προβλημάτισε..
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 08, 2012, 02:32:18 μμ »

ακυκλοφορητα μοργκαν του 21 φιλαδελφειας κανουν γυρω στα 40 ευρω.Υπαρχει πληθωρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 08, 2012, 05:58:25 μμ από epop » Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 16, 2012, 02:44:41 μμ »

αυτο εξηγω, οτι αν ηταν μοργκαν και αλλο νομισματοκοπειο δεν υπαρχει καμμια διαφορα στην τιμη.ο φιλος ως νεος μαλλον διαβασε στο ιντερνετ οτι το δολαριο Φιλαδελφειας του 1921 ειναι σπανιο και με μεγαλη χρηματικη αποτιμηση χωρις ομως να γνωριζει οτι προκειται για το liberty και οχι για το morgan που ειχε στα χερια του.

Να πω μερικά πράγματα και κατ αρχήν σ ευχαριστώ που με αποκαλείς "φίλο" μιάς και μερικοί προφανώς μην προσέχοντας προσπάθησαν να μου αποδώσουν σκοτεινά κίνητρα σπίλωσης και διαφήμισης επαγγελματιών του χώρου.
Το νόμισμα που είχα ήταν μόργκαν και όχι λίμπερτυ 1921 της Φιλαδέλφειας και αντικαταστάθηκε από μόργκαν 1921 του ντένβερ. Η διαφορά δεν ήταν εκεί μιας και από την ελάχιστη πείρα που μπορεσα να αποκτήσω μέσω των παρατηρησεών μου ήταν η τεράστια διαφορά στην κατάσταση των δύο αυτών νομισμάτων. Ήταν εμφανής και τεράστια η διαφορά. Αυτό που είχα δεν είχε αμυχές, δεν είχε φθαρσίματα στο σχέδιο και γενικά διακρινόταν σχεδόν κάθε λεπτομέρεια της χαρακτικής ακόμα και κάπως μαυρισμένο που ήταν. Κι ακόμα να πω κάτι. Το D στο dollar είχε μια ατέλεια στο μέγεθος τελείας που βάζει το μυαλό μου μήπως  ήταν της κοπής.
Όταν πήγα στο μαγαζί δεν ήξερα την αξία του. Όταν μου τόδωσε μετά που το κοίταξε δεν το κοίταξα κν αλλά η ν ανοία μου αντικαταστασή του με προβλημάτισε..

Καλημερα.
Σου εγραψα δυο παραγματακια εν ταχει σε π.μ καθως ενοχληθηκες προφανως απο καποια αρχικα σχολια μου, που αφορουσαν  τα πρωτα σου συγκεχυμενα και γενικολογα  ποστ εδω, καθως μετα δεν παρακολουθησα το θεμα, παρα μονο τωρα και  μετα το π.μ σου .
Να προσθεσω οτι φυσικα δεν ειχα κακη προθεση.
Ομως
Η εδω αναφορα ενος τοσο ιδιορυθμου και αναποδεικτου  συμβαντος δεν νομιζω οτι εχει  τελικα νοημα οπως καταλαβαινεις και συ.  Θα επρεπε παντως  μολις το αντιληφθηκες  να σπευσεις να παραπονεθεις στον πωλητη αν και πασιφανως δεν θα εβρισκες αναταποκριση, απλα για να γνωριζει.....
 Λογο να μην σε πιστεψω δεν εχω για το <λαχειο> που σου εκατσε , ομως  ειναι αδιανοητο επισης  για μενα να μην αντιληφθεις μια αντικατασταση νομισματος κατα τον ελεγχο του που εγινε μπροστα στα ματια σου , ουτε την στιγμη της αντικαταστασης ουτε και οταν το πηρες παλι στο χερι. Μαλιστα αρχικα εδωσες εδω την εντυπωση οτι ειχες αγνοια πληρη ακομα και για το τι νομισμα  επροκειτο , ποσο μαλλον για λεπτομερεις και καταστασεις νομισματων. 
Νομιζω οτι την επομενη φορα θα εισαι πιο προσεκτικος.
Καταγράφηκε
podaskos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 18, 2012, 09:50:59 πμ »

... εδώ και δέκα μέρες παρακολουθώ (όσο μπορώ) το θέμα επειδή πιστεύω ότι το ασήμι (σε σχέση με τον χρυσό) είναι πολύ συμφέρουσα επένδυση. Έριξα μια ματιά για ηλεκτρονικά καταστήματα (καθότι ζω στην επαρχία) για να αγοράσω μερικά ασημένια της σειράς και όχι κάτι το ιδιαίτερο (είδα και τις συμβουλές για Αυστριακά νομίσματα της ουγγιάς). Με αυτά που βρήκα μπερδεύτηκα αρκετά αφού οι τιμές παρουσιάζουν μεγάλες αποκλίσεις....
Χαρακτηριστικό παράδειγμα τα δυο παρακάτω καταστήματα:
http://www.e-coins.gr/index.php?target=products&product_id=33449
http://www.electacollections.com/%CE%9C%CE%B5%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CE%B7-%CE%92%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%BD%CE%AF%CE%B1-%C2%A32-Britannia-One-Ounce-Silver-Bullion-2011_p-810621.aspx?LangId=1

Επέλεξα ένα νόμισμα τυχαία (Britannia 2011) για να πείτε την γνώμη σας. Το e-coins είναι μάλλον κάποιο επίσημο κατάστημα, διαφημίζεται κατά καιρούς και στην τηλεόραση. Το Electa δεν το γνωρίζω αλλά έψαξα το ΑΦΜ και είναι νόμιμο. Βλέποντας την απόκλιση στην τιμή έχω τις εξής απορίες:
Γιατί τόσο μεγάλη διαφορά στις τιμές; Μόνο η πιστοποίηση δικαιολογεί την διαφορά αυτή;
Αν αγοράσω το νόμισμα από το electa πόσο ρισκάρω όσον αφορά την γνησιότητα του νομίσματος;


Μήπως τελικά θα ήταν χρήσιμο να ανοίξει κάποια ενότητα με καταστήματα ηλεκτρονικών αγορών;   
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 18, 2012, 11:02:22 πμ »

αγαπητε φιλε καλωσηλθες στο Στεκι.
Αυτη ειναι η ελευθερη αγορα.Καθενας πουλα οσο θελει.Το ενα site ειναι γνωστο για τις υψηλες τιμες που διαθετει τα προιοντα του.Εχει σχολιαστει πολλακις εδω μεσα.Ομως συνεχιζει να υπαρχει.Οποτε....μαλλον υπαρχουν πολλα χρηματα για πεταμα.Το οτι διαφημιζεται στην τηλεοραση θα επρεπε να σου δικαιολογησει και την  υψηλη τιμη.Απο καπου πρεπει να βγουν τα εξοδα και μαλλον θα βγουν απο την δικη σου τσεπη,του επιδοξου αγοραστη. .
Αναφερει κουτι και πιστοποιητικο αλλα δεν αναφερει αν προκειται για την κοπη προυφ που θα δικαιολογουσε καποια διαφορα στην τιμη λογω διαφορετικης κοπης.
Στα ασημενια επενδυτικα(bullion) δεν υπαρχουν πλαστα,ή μαλλον δεν υπαρχουν πειστικα πλαστα που μπορουν να κοροιδεψουν εστω και εναν αδαη,με ελαχιστη επαφη με το αντικειμενο με μια ζυγαρια. Μαθε καλα το αντικειμενο διαβασε παλιοτερα ποστ και ρωτα οτι δεν σου ειναι κατανοητο.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences