Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 05:14:05 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 15
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τελικά επήλθε συμφωνία ....  (Αναγνώστηκε 53252 φορές)
0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 13, 2015, 10:36:32 πμ »

Απεμπολησε το δικαιωμα για μελλοντικο κουρεμα του χρεους.
Αναδιαρθρωση λεει και αν και εφοσον και θα δουμε.(δηλαδη επιμηκυνση,ισως  καποιο καλυτερο επιτοκιο κλπ).
Οι ευρωπαιοι ξεπερασαν και την πιο αρρωστημενη φαντασια, δεν θα ειμαστε απλως αποικια χρεους που ελεγε ο Μπαρουφας, αλλα αποικια κανονικη.
Τα ελληνικα νομισματα οσοι τα μαζευετε, βαλτε τα στην κατηγορια Γερμανικων αποικιων, μαζι με το Καμερουν και την Τανγκανικα.

Κωστα, αστο.
Οταν δεις την συνολικη φορολογικη επιβαρυνση που θα κληθεις να πληρωνεις, εσυ που δεν ανηκεις στις παραπανω παρασιτικες κατηγοριες, τα ξαναλεμε.
Και οταν δεν πιανονται οι στοχοι, μαντεψε ποιος θα πληρωνει ,αυτοματα, και αλλους φορους.
Εκτος και αν νομιζεις οτι θα απολυσουν ολους τους παραπανω.
Τσου.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 13, 2015, 10:41:07 πμ »

Μια χαρά είναι η συμφωνία. Ούτε δραχμή δηλαδή να γίνουμε Ζάμπια που φοβόμασταν (και μας ζάλισαν ότι δεν θα έχουμε να φάμε), και λεφτάκια θα πάρουμε, και θα ανοίξουν σε κανά εξάμηνο και οι τράπεζες, και τράπεζα ανάπτυξης, και βλέπουμε, αλλάζει η Ευρώπη σε 3 χρόνια, τα ξαναλέμε με άλλους συσχετισμούς...Άντε να ασχοληθούμε και με τίποτα άλλο. Καλημέρες.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 13, 2015, 10:42:51 πμ »

Κωστα, αστο.
Οταν δεις την συνολικη φορολογικη επιβαρυνση που θα κληθεις να πληρωνεις, εσυ που δεν ανηκεις στις παραπανω παρασιτικες κατηγοριες, τα ξαναλεμε.
Και οταν δεν πιανονται οι στοχοι, μαντεψε ποιος θα πληρωνει ,αυτοματα, και αλλους φορους.
Εκτος και αν νομιζεις οτι θα απολυσουν ολους τους παραπανω.
Τσου.

Έλαβα τα μέτρα μου. Άνεση
Αν δεν αλλάξει η κατάσταση, δε θα δούνε φράγκο από εμένα.  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 13, 2015, 11:35:32 πμ »

Όπως λένε και οι στρατιωτικοί, like Caster in the canyon...

Όταν ήμουν φαντάρος στον Έβρο, κάποια στιγμή πίναμε καφέ με κάποιους από άλλον ΛΕΜ... Μου έλεγαν ένα βράδυ Τρίτης βγήκαν για "νυχτερινή" στο δασάκι της Ορεστιάδας. Χωρίστηκαν σε δύο ομάδες και άρχισαν να "κυνηγιούνται" μες στη νύχτα.

Κάποια στιγμή, μέσα στο σκοτάδι, κάτι άκουσαν. Ο ανθυπολογαγός τους λέει: "Ωραία, τους βρήκαμε. Παιδιά, ξέρετε, ήσυχα τις ξιφολόγχες στα όπλα και... με το σύνθημά μου, όλοι μαζί αέρα να τους την πέσουμε."

Μπαίνουν στη σειρά, και... με το που φωνάζουν όλοι μαζί "αέρα"... γίνεται η νύχτα μέρα και αρχίζει να τραντάζεται η γη!

Τι είχε γίνει... Την ίδια νύχτα (Τρίτη) είχε βγει για νυχτερινή άσκηση και η 20η ΕΜΑ. Με το που πήρανε πρέφα κάποιους να πλησιαάζουν, πήραν και αυτοί τις θέσεις τους. Μόλις άκουσαν "αέρα" έβαλαν μπροστά τις μηχανές των αρμάτων και άναψαν τους προβολείς...

Οι φαντάροι γύρισαν στο στρατόπεδό τους κρατώντας τις κοιλιές τους από τα γέλια. Ο ανθυπολοχαγός... έψαχνε τρύπα να κρυφτεί... Αντίθετα, ο Τσίπρας έκανε και δηλώσεις. :-)
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 13, 2015, 11:39:21 πμ »

Η εταιρεία του ΤΑΙΠΕΔ με τα περιουσιακά στοιχεία υπάρχει απ όσο θυμάμαι απο το πρώτο μνημόνιο απλά δεν έχει κάνει τίποτα ώστε να φέρει έσοδα και απλά υπήρχε. Το θέμα απ ότι κατάλαβα τώρα ήταν καθαρά να αλλάξει η νομική έδρα και να πάει εκτός Ελλάδας που θα ήταν πιο πολύ ξεφτιλισμός διπλωματικός.


Τώρα για τα υπόλοιπα εγώ προσωπικά έτσι και αλλιώς τάσομαι κατά του ενδεχομένου δραχμής αλλα νομίζω οτι σε μερικούς μήνες μάλλον θα το ζητήσουμε μόνοι μας και μάλλον γι αυτό μας σπρώξανε προς τα εκεί.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 13, 2015, 11:50:29 πμ »

Κατσε να δεις τι αφορα το νεο ταμειο και ξαναλες.

Στο νέο Ταμείο θα γίνει μεταφορά περιουσιακών στοιχείων και των τραπεζών, με στόχο ιδιωτικοποίηση και αξιοποίησή τους, όπως ειπώθηκε μετά τη σύνοδο. Η έδρα θα είναι στην Ελλάδα, η διοίκηση θα γίνεται από την Ελλάδα, αλλά η επιλογή των "στοιχείων" θα γίνει από ανεξάρτητους αξιολογητές και θα επιβλέπεται από τους θεσμούς. Τα έσοδα θα χρησιμοποιηθούν κατά το ήμισυ για τις τράπεζες και το υπόλοιπο ποσό για την μείωση του χρέους και για τις επενδύσεις (για 2,5 δισ. ευρώ προς επενδύσεις έκανε λόγο η A. Merkel). Τα στοιχεία θα επιλεγούν από ειδήμονες που θα εξετάσουν ποια  ταιριάζουν καλύτερα, ανέφερε ο πρόεδρος του Eurogroup

Σε απλα Ελληνικα, το ποια δημοσια περιουσια θα πουληθει ΔΕΝ θα το διαλεξει η Ελληνικη κυβερνηση.
Επισης, απο την "οροφη" των 50 δις, εαν και εφοσον μαζευτουν, ΜΟΝΟ 2,5 ΔΙΣ θα πανε για επενδυσεις..
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 13, 2015, 11:56:03 πμ »

Οι " ανεξαρτητοι"  αξιολογητες που θα επιβλεπονται απο τους θεσμους, μια χαρα μπορει να επιλεξουν να κανουμε leasing κανα νησι, να πουλησουν καμια 150αρια μεγαλες παραλιες για εκμεταλλευση, οτι γουσταρουν, πως θα μαζευτουν αλλιως τα λεφτα??
Εγω λεω να τους πουλησουμε την Ακροπολη καμια 500αρια εκατομμυρια, να κανουμε μια καλη αρχη και να επιδειξουμε την βουληση μας να μεινουμε Ευρωπη.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 13, 2015, 12:03:02 μμ »

Τώρα το θυμηθήκαμε το ταμείο. Ψάξτε ποιούς ελληνάρες είχαμε βάλει ανεξάρτητους διευθυντάδες στο ταμείο 4 χρόνια τώρα αλλά και σε ποιους παραχωρούσαν μέχρι τώρα την περιουσία, και τα ξαναλέμε, ποιος θα ξεπουλήσει μας νοιάζει....μικρά γράμματα.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 13, 2015, 12:05:39 μμ »

Τώρα το θυμηθήκαμε το ταμείο. Ψάξτε ποιούς ελληνάρες είχαμε βάλει ανεξάρτητους διευθυντάδες στο ταμείο 4 χρόνια τώρα αλλά και σε ποιους παραχωρούσαν μέχρι τώρα την περιουσία, και τα ξαναλέμε, ποιος θα ξεπουλήσει μας νοιάζει....μικρά γράμματα.
Σε νοιαζει ΤΙ θα ξεπουλησει.
Εκτος εαν μενεις εκτος χωρας.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 13, 2015, 12:07:46 μμ »

Και ρωτάω εγώ τώρα η ιδιοτηκοποίηση των τραπεζών σε μας μας πειράζει τώρα αφου και πριν το psi ιδιωτικές ήταν?? ακίνητα τα οποία δεν γίνονται τίποτα όπως το Ελληνικό γιατί να σαπίζει???  ο ΑΔΜΗΕ που είναι το χρηματηστήριο αγοράς πώλησης συμβολαίων ρεύματος θα γίνει ότι έγινε και με τα Ελληνικά Χρηματηστήρια θα μπούν και άλλοι μέτοχοι. Βασίκα είναι ήδη ιδιωτική απλά έχει μόνο έναν μέτοχο τη ΔΕΗ. Κάθε χώρα έχει έναν αντίστοιχο ΑΔΜΗΕ και σε όλες είναι ιδιωτικός.


Προφάνως τα μέτρα είναι κόλαφος ειδικά για κάποιες ομάδες που θα δημιουργίσουν ύφεση αλλά μην πάμε και στο άλλο άκρο για τα περιουσιακά στοιχεία τώρα του ΤΑΙΠΕΔ που οποία τα έχουμε και τα απαξιώνουμε. Δηλάδή όλο το δίκτυο του ΟΣΕ το έχουμε και κάθεται και σκουριάζει κάποτε είχαμε τραίνα τώρα δεν έχουμε κανένα αρα να μη το κάνουμε τίποτα να το αφήσουμε να κάθεται. Δεν είναι λογική αυτή.


Όπως δεν είναι λογική να πάς στον ελευθερο επαγγελματιά και να του πεις φέρε μου όλο τον φόρο για του χρόνου σε κάτι τέτοια είναι τα προβλήματα.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 13, 2015, 12:10:39 μμ »

Το νουμερο που εβαλαν (50 δις) δεν το εβαλαν για πλακα.
Θα το καταλαβουμε συντομως.
Αυτα που λετε, και που ξεραμε μεχρι τωρα, ΑΔΜΗΕ, 10% ΟΤΕ, Ελληνικο,περιφερειακα αεροδρομια κλπ ειναι πολυ μικρα ποσα.
Και ΕΥΔΑΠ να βαλουν, και ΟΣΕ ψιλοκοκο ειναι (ασε που θα πληρωνουμε το νερο για εμφιαλωμενο)
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 13, 2015, 12:11:58 μμ »

Δηλαδή Δημήτρη πραγματικά πιστεύεις ότι θα πουλήσει την Ακρόπολη ή την Πάρο? Νομίζω είσαι ρεαλιστής και καταλαβαίνεις τι λέω. Δηλαδή τα 30-40 δημόσια κτίρια που δώσαν στον Λάτση ήταν οκ? Και άλλα πολλά. Μην κοροιδευόμαστε, Ευρώπη θέλαμε, Ευρώπη έχουμε....Για μένα το μοναδικό πραγματικό κέρδος του κύριου Τσίπρα και των 6 μήνων διαπραγματεύσεων, είναι ότι φανέρωσε το πραγματικό πρόσωπο της Ευρώπης-Ευρωζώνης...και όποιος διαβάζει ξένο τύπο, όλοι με αυτό ασχολιούνται...το βρίσιμο έφυγε από πάνω μας και πήγε στους πραγματικά υπεύθυνους....και το ξαναλέω, διαβάστε το πρώτο μνημόνιο για να καταλάβετε τι σημαίνει εθνική κυριαρχία και ευρωζώνη...ανέκδοτο...

Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 13, 2015, 12:13:01 μμ »

Το νουμερο που εβαλαν (50 δις) δεν το εβαλαν για πλακα.
Θα το καταλαβουμε συντομως.
Αυτα που λετε, και που ξεραμε μεχρι τωρα, ΑΔΜΗΕ, 10% ΟΤΕ, Ελληνικο, αεροδρομια κλπ ειναι πολυ μικρα ποσα.

τα 50 δις ξεκίνησαν να τα λένε από πέρυσι το καλοκαίρι αν θυμάσαι καλά...
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 13, 2015, 12:17:43 μμ »

Δηλαδή Δημήτρη πραγματικά πιστεύεις ότι θα πουλήσει την Ακρόπολη ή την Πάρο? Νομίζω είσαι ρεαλιστής και καταλαβαίνεις τι λέω. Δηλαδή τα 30-40 δημόσια κτίρια που δώσαν στον Λάτση ήταν οκ? Και άλλα πολλά. Μην κοροιδευόμαστε, Ευρώπη θέλαμε, Ευρώπη έχουμε....Για μένα το μοναδικό πραγματικό κέρδος του κύριου Τσίπρα και των 6 μήνων διαπραγματεύσεων, είναι ότι φανέρωσε το πραγματικό πρόσωπο της Ευρώπης-Ευρωζώνης...και όποιος διαβάζει ξένο τύπο, όλοι με αυτό ασχολιούνται...το βρίσιμο έφυγε από πάνω μας και πήγε στους πραγματικά υπεύθυνους....και το ξαναλέω, διαβάστε το πρώτο μνημόνιο για να καταλάβετε τι σημαίνει εθνική κυριαρχία και ευρωζώνη...ανέκδοτο...


Οχι, την Ακροπολη η την Παρο (ολη τουλαχιστον) δεν θα την πουλησει.
Θα ηθελα ομως να θυμηθουμε αυτη την κουβεντα σε λιγους μηνες.
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ των ιδιωτικοποιησεων γενικα και αοριστα και σιγουρα δεν ειμαι κατα για λογους αρχης.
Εαν ομως εχετε την εντυπωση π.χ. οτι εαν το κρατος δεν κρατησει ουτε μια μετοχη της ΕΥΔΑΠ το νερο θα διατηρηθει εκει που ειναι και δεν θα το πληρωνουμε χρυσο, κανετε λαθος.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 13, 2015, 12:25:49 μμ »

Και για να ειμαι αντικειμενικος, υπαρχουν καποιες μεταρρυθμισεις που καλως επιβαλλονται απο τους ευρωπαιους και θα επρεπε να τις ειχαμε κανει μονοι μας απο το 2010..
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 15
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences