Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 09:46:55 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: αξιζει να αρχησω να επενδυω σε ασημι??  (Αναγνώστηκε 26113 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
novak85
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 65



Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 29, 2012, 09:53:00 πμ »

παιδια τι πιστευετε πειτε μου την γνωμη σας αξιζει εκτος απο χρυσο να αρχισω να επενδυω και σε ασημι??σκεφτομαι τα νομισματα μιας ουγγιας??αλλα αξιζει τον κοπο?? αν καποια στιγμη θελω να τα δωσω αμεσα.περνουν ασημι σε χρυσοχοειο??
Καταγράφηκε

PureGold!!!
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 29, 2012, 01:20:23 μμ »

Εγω εχω ξεκινησει με νομισματα μιας ουγγιας επι το πληστον αμερικανικα δολλαρια να επενδυω σε ασημι.Πιστευω οτι ειναι ζητημα χρονου να εκτοξευτει η τιμη του.Αν θες το αξιολογο μελος epop πουλαει μερικα.Τωρα οσο αφορα την αγορα τους οταν θελεις να πουλησεις ο NIKIAS GOLD στην ομονοια τα πουλαει 35 και τα αγοραζει 15 ευρω.Δεν μπορω να δικαιολογησω φυσικα αυτην την διαφορα στην τιμη αλλα τοσο τα αγοραζει.Πιστευω ομως οτι μολις ανεβει η τιμη του ασημιου ολα αυτα θα διορθωθουν οπως εγινε και με τον χρυσο που πριν χρονια λιγοι αγοραζαν και τωρα αγοραζουν ολοι ???Φυσικα η επενδυση σου θα πρεπει να εχει βαθος τουλαχιστον 15ετιας αλλιως μην ασχολεισαι καθολου.Ελπιζω να σε βοηθησα.

φιλικα ΓΙΑΝΝΗΣ
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 29, 2012, 03:08:16 μμ »

Aυτο που κανει ο NIKIAS GOLD ειναι τρελλη απατη.1 ουγκια =31.10 το 1 γραμμαριο το πουλανε τωρα 0.76 σε μορμη γρανας.Αυτος σε μορφη νομισματος το περνει 31.10/15=0.48 το γραμμαριο.τοκογλυφια καργα.
Καταγράφηκε
athanas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 592


🖖🏻


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 01, 2012, 06:25:32 μμ »

αφου αγοραζει το κιλο σε ασημι 500ευρω
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 01, 2012, 06:40:03 μμ »

το καθε πραγμα πωλειται στον καταλληλο ανθρωπο.Τα χρυσωχοεια δεν εχουν καμμια σχεση με πολυτιμα μεταλλα επειδη μονο και μονο πουλανε κοσμηματα.Τωρα επειδη τελευταια ειναι προσοδοφορο σαν παρεργο να  αγοραζουν τα χρυσα του κοσμακη τοτε ειναι αλλο πραγμα.
Ο ενεχυροδανειστης αγοραζει τοκογλυφικα γιαιτ αυτη ειναι η δουλεια του.Αυτοι που ασχολουνται με νομισματα ασημνεια bullion που δοξα τω θεω εχουμε πολλους στην σελιδα αυτοι ειναι το καταναλωτικο κοινο που πρεπει να απευθυνθει κανεις οταν θελει να πωλησει τα κερματα του.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 01, 2012, 09:16:07 μμ »

Σωστός Ανάργυρε.
Στα ενεχυροδανειστήρια θα τα πάρουν στο 50% με 70% της τρέχουσας τιμής.
Τώρα για την επένδυση σε ασήμι, πιστεύω πολύ σ' αυτό το μέταλλο και νομίζω πως σε βάθος 3ετίας 5ετίας θα έχει πολύ καλά ποσοστά κέρδους.
Είναι βιομηχανικό μέταλλο με συνεχώς αυξανόμενη ζήτηση.
Καταγράφηκε
Kisifer
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 119


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 01, 2012, 09:22:11 μμ »

Είμαι και εγώ ένας από τους πιστούς του ασημιού. Υπάρχουν ακόμα bullions καναδέζικα, αυστριακά και αμερικάνικα (κατά κύριο λόγο) που μπορείς να τα πάρεις γύρω στα 30ευρώ. Προσωπικά κάπου εκεί αγοράζω τα δικά μου. Τώρα βέβαια και τις Αυστραλέζες (kookaburras) πάντα δίνω κάτι παραπάνω αλλά όχι υπερβολικά πολλά.
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 01, 2012, 10:16:50 μμ »

Aντεχει το ασημακι και ειναι σχετικα φτηνο ακομα.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 01, 2012, 10:39:13 μμ »

Το ασήμι κάποια στιγμή στο μέλλον θα το δούμε στα 100$ την ουγγιά.
Μέχρι στιγμής κρατιέται με τεχνητά μέσα.
Πάντοτε να αγοράζετε ασήμι σε φυσική μορφή και όχι σε χαρτιά.
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 01, 2012, 10:42:51 μμ »

pepo τι εννοεις με αυτο(Πάντοτε να αγοράζετε ασήμι σε φυσική μορφή και όχι σε χαρτιά.)??
Καταγράφηκε
novak85
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 65



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 02, 2012, 07:35:03 πμ »

εννοει σε νομισματα η σε μπαρες και οχι σε μετοχες φιλε
Καταγράφηκε

PureGold!!!
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 02, 2012, 11:22:46 πμ »

Ακριβώς, αν και οι μπάρες και τα rounds σύμφωνα με το νόμο εμπίπτουν σε φορολογία κατά την συναλλαγή.
Ενώ τα νομίσματα legal tender διακινούνται ελεύθερα.
Η αγορά αργυρού σε μετοχές ή ομόλογα (άυλη μορφή) είναι η πατέντα που έχουν βρεί οι μεγάλες επενδυτικές τράπεζες (JP Morgan, Goldman Sachs κτλ) ούτως ώστε να κρατάνε την τιμή χαμηλά.
Για χιλιάδες χρόνια η αναλογία χρυσού/αργυρού έπαιζε στο 1/16 και είχε φτάσει ακόμη και στο 1/10 κάποια εποχή.
Από τις αρχές του εικοστού αιώνα η αναλογία αυτή άρχισε να μεγαλώνει εις βάρος του ασημιού λόγω της πιο εύκολης εξόρυξης, αλλά από τον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο και μετά το ασήμι κατέστει βιομηχανικό μέταλλο και με την έκρηξη των ηλεκτρονικών η ζήτηση εκτοξεύθηκε.
Το 2011 είναι η πρώτη χρονιά που η ζήτηση ξεπέρασε τις ποσότητες που βγάλαμε από τη γη και τα κοιτάσματα που αξίζει να τα εξορύξουμε λιγοστεύουν.
Αν έχετε παρατηρήσει τώρα τελευταία έχει προωθηθεί η ανακύκλωση κινητών και άλλων ηλεκτρονικών συσκευών για "περιβαλλοντικούς λόγους".
Απλά συμφέρει πλέον η ανάκτηση των ευγενών μετάλλων από μεταχειρισμένα ηλεκτρονικά από το να πηγαίνουν στις χωματερές όπως γίνονταν μέχρι τώρα.
Το κινητό σας τηλέφωνο περιέχει 2 με 3 γραμμάρια καθαρό ασήμι και μία καλή κάρτα γραφικών 8.
Ένα πάνελ φωτοβολταϊκού περιέχει 3 ουγγιές καθαρό ασήμι και μία μπαταρία silver τελευταίας τεχνολογίας περιέχει μισή ουγγιά.
Η αγορά ασημιού σε άυλη μορφή είναι μια μεγάλη απάτη με σκοπό να κρατηθεί η τιμή χαμηλά, αλλά κάποια στιγμή στο μέλλον αυτό θα σκάσει γιατί τα χαρτιά αυτά δεν έχουν αντίκρυσμα σε μέταλλο.
Η σημερινή αναλογία του 1/50 περίπου είναι τελείως πλασματική και τεχνητή.
Κάποια στιγμή στο όχι μακρινό μέλλον η μεγάλη απάτη του χαρτιού συμπεριλαμβανομένου και του χαρτονομίσματος θα μας χτυπήσει την πόρτα. 

Silver Shortage This Decade, Silver Will Be Worth More Than Gold -FutureMoneyTrends.com

NEW CURRENCY COMING Backed By Silver THE AMERO

MUST WATCH: The Curious Case For $936 Ounce Silver

MUST WATCH: The SILVER Perspective

MUST WATCH: THE CHINESE SILVER BULLET


 
   
 
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 02, 2012, 10:21:51 μμ »

Το ασήμι κάποια στιγμή στο μέλλον θα το δούμε στα 100$ την ουγγιά.
Μέχρι στιγμής κρατιέται με τεχνητά μέσα.
Πάντοτε να αγοράζετε ασήμι σε φυσική μορφή και όχι σε χαρτιά.

Σωστοτατος,αν ειχαμε και φιλικη επικοινωνια με τον Σορρος θα γλειφαμε απο τωρα και μεις κανενα κοκκαλακι,κατι παρομοιο υπεστηριζα απο τον σεμπτεβρη του 2010 και πολλοι με χλεβαζαν ,διπλασιασα ομως ,και αυτο ειναι σημαντικο ,καλο βραδυ.
Καταγράφηκε
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 04, 2012, 05:26:36 μμ »

καλησπέρα!
έχοντας αρχίσει κ εγώ να "γλυκοκοιτάζω" το ασήμι (από καθαρά επενδυτική σκοπιά και όχι συλλεκτική), θα ήθελα να μου λυθούν κάποιες απορίες:

1. με δεδομένο ότι θέλω ασήμι σε φυσική μορφή (όχι συμβόλαια, etf κλπ), έχω καταλήξει κ εγώ στην αγορά bullions, είτε νομισμάτων , είτε μπαρών κλπ...Συγκεκριμένα κοιτάω τα Αυστριακά φιλαρμονικής ή όποια άλλα της μίας ουγγιάς με 999 ασήμι.
εκεί που έχω μπερδευτεί είναι με την φορολόγηση....απ ότι έχω καταλάβει, σε αντίθεση με τον επενδυτικό χρυσό, το επενδυτικό ασήμι (bullion) στην Ευρώπη φορολογείται. Το παραπάνω το επιβεβαίωσα και μπαίνοντας στο αυστριακό νομισματοκοπείο βλέποντας τις τιμές στα ασημενια φιλαρμονικής 1 ουγγιάς, και συγκρίνοντάς τα με αμερικάνικα site/νομισματοκοπεία/ebay όπου ήταν σαφώς φτηνότερα.
Θα ήθελα μια επιβεβαίωση για την φορολόγηση, και μια συμβουλή για το τι και από πού με συμφέρει να αγοράζω απο την εμπειρία σας.

2. Απο ebay εκτός Ευρώπης, (πχ Αμερική) μπορώ να αγοράσω τα παραπάνω "ασημικά" μιας κ βρίσκονται φτηνότερα (δεν φορολογούνται) ή θα έχω θέμα με τελωνεία κλπ οπότε μία η άλλη? Φαντάζομαι πως όχι...,οπότε θα με βοηθούσατε ιδιαίτερα αν προτείνατε κάποια αξιοπιστη κ συμφέρουσα λύση.

3. Η πώλησή τους στο μέλλον πώς μπορει να γίνει? Αν είναι αγορασμένα με φορολόγηση από Ευρωπαική πηγή, τότε αντίστοιχα μόνο εντός Ευρώπης μπορώ να τα πουλήσω??

ευχαριστώ, Αργύρης
Καταγράφηκε
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 05, 2012, 01:19:48 μμ »

ωρε παλικάρια ακούει κανείς?Απορία
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences