Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 05:35:04 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ελληνικα site δημοπρασιων  (Αναγνώστηκε 10288 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 24, 2012, 04:11:16 μμ »

Χαιρετω το φορουμ...θα ηθελα να καταθεσω μια εμπειρια προσφατη αγορας καποιων χαρτονομισματων απο πολυ γνωστο ελληνικο site. O λογος που το κανω δεν ειναι αυτη καθεαυτη η εμπειρια, οσο τα συμπερασματα που προκυπτουν συμφωνα παντα με την κριση μου.
Συνεννοηθηκα με πωλητη και ζητησα να αγορασω καποια ελληνικα χαρτονομισματα που λειπουν απο τη συλλογη μου σε ακυκλοφορητη κατασταση. Παρεπιμπτοντως, οι τιμες στα ελληνικα αυτα site ειναι απαραδεκτα υψηλες. Γι αυτο και συμφωνησαμε μια τιμη για 4-5 λαχνους. Του τονισα επανειλημμενα πως ηθελα τα χαρτονομισματα να ναι σε αυστηρα ακυκλοφορητες καταστασεις. Μου εστειλε φωτογραφιες, οι οποιες ομως λογω του φωτισμου δε λεγανε και πολλα πραγματα.
Οταν ελαβα τα χαρτονομισματα, διαπιστωσα πως ενα χαρτονομισμα, το πιο ακριβο απο ολα, αξιας περιπου 80-100 ευρω ειχε μια ανεπαισθητη τσακιση και ανατρεχοντας στη φωτο φαινοταν παρα παρα πολυ λιγο, δηλαδη αν δε το εβλεπα απο κοντα δε θα το αντιλαμβανομουν. Επισης, ενα ακομα ακριβο σχετικα κομματι, απο τη σειρα του 1950 με τα κερματικα, το 500αρικο, ειχε μια πολυ μεγαλη τσακιση, απο μια ακρη ως την αλλη, η οποια ομως (και εδω θελω να προσεξουν οι  νεοι συλλεκτες), λογω του φωτισμου προφανως, στη φωτο δε φαινονταν ΚΑΘΟΛΟΥ. Ηταν και σχετικα μακρινη η φωτο. Η ολη λοιπον ιστορια κατεληξε στο να ζητησω τα χρηματα μου πισω και  να επιστρεψω τους λαχνους, και ευτυχως που ο πωλητης συνεργαστηκε.
Τα συμπερασματα που θελω να θεσω ειναι τα εξης.
1) Αν ηταν στη θεση μου καποιος απειρος συλλεκτης (δε θεωρω τον εαυτο μου εμπειρο οσο καποιοι αλλοι, αλλα ενα μεσο επιπεδο γνωσης το εχω), ισως δε θα προσεχε τις τσακισεις λογω του οτι τα χαρτονομισματα ειχανε πατηθει προφανως σε καποιο βιβλιο η κατι αναλογο (στο 500αρικο ισως την προσεχε ουτως η αλλως).
2) Κατα καιρους εχουν ακουστει αποψεις για τις εταιρειες πιστοποιησης. Εδω που δεν υπαρχει πιστοποιηση, πως μπορει να προστατευτει καποιος συλλεκτης ,που με καποιες παραπλανητικες φωτο μπορει να ξεγελαστει πανευκολα? Μια εταιρεια πιστοποιησης αντε να εκανε λαθος 2-3 βαθμους, εδω μιλαμε για ολοκληρες καταστασεις διαφορα.
3) Στα ελληνικα σαιτ δυστυχως βλεπω μια κατασταση που,χωρις να θελω να γενικευσω τους παντες,ειναι απογοητευτικη, με ελαχιστη συμμετοχη, απαραδεκτες τιμες και προβληματα αξιοπιστιας. Μου εχουν τυχει και καλοι πωλητες, αλλα νομιζω οτι δεν ειναι ο κανονας αυτος πια.
4) Πως ειναι δυνατον ενας πωλητης που ενω του εχεις τονισει οτι ενδιαφερεσαι για ακυκλοφορητα κομματια, να στελνει χαρτονομισματα με εμφανεις τσακισεις?
 
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
jimse
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 384

End Of An Era


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 24, 2012, 04:58:18 μμ »

ειναι στο καθενα αμα θελει να ξεγελασει καποιον για να πουληση θα το κανει με πολους τροπους ειτε με χαμηλης ποιοτητας φωτογραφιες η με ψευτικη περηγραφη. μα και εμπειρος να εισαι αμα σου πει καποιος οτι εχει ακυκλοφορητα αμα δεν ερθουν στα χερια σου μεχρι τοτε δεν μπορεις να το καταλαβεις.
1) ο νεος και απειρος λογο του οτι θα ειχε και ενα παραπανω ενθουσιαμο που το απεκτησε ισως και να μην εδινε τοσο μεγαλη σημασια σε ανεπαισθητη τσακηση,οποτε θα ηταν χαμενος.
2)ο ιδιος δεν μπορει να προστατευθει αλλα αμα ο πωλητης ειναι γνωστος μπορει να το διαδωσει σε αλλους για τον αποφυγουν
3)καποιος πωλητης ιδιωτης που πολλα απο τα εσοδα του προερχονται απο τις πωλησεις που κανει θα ειναι επαγγελματιας. καποιος που εχει 10 κομματια απο οτιδηποτε και προσπαθει απλα να πουληση αυτα δεν νομιζω να τον νοιαζει αν σου αρεσαν η οχι γιατι απλα προσπαθει να τα ξεφορτωθει με κερδος.
4)μαλλον δεν ηξερε οτι εισαι αρκετα εμπειρος για να το καταλαβεις Χαμόγελο
Καταγράφηκε

From Wishes To Eternity
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 24, 2012, 05:20:40 μμ »

Το ειπατε και μονος σας Αγαπητε κυριε που ανοιξατε το θεμα οτι οι φωτογραφιες ηταν κακες ,χωρις ιδιοτελεια απλως αναφερω οτι αν θελατε να προστατεψετε και αλλους αγοραστες θα επρεπε να βαλετε αρνητικη αξιολογηση η το ελαχιστο ουδετερη αιτιολογωντας οτι συνεβη ακριβως ,θα συμφωνησω μαζι σας ως προς τις τιμες συγκεκριμενων ομως χαρτονομισματων οπως κατοχικων οπου υπαρχουν σε κυβικα μετρα και οχι δεσμιδες ακομα και ακυκλοφορητα ,φυσικα προστατεψατε τον εαυτο σας και καλα κανατε αναφερωντας συγκεκριμενες ενεργειες ,επιμενω ομως οτι επρεπε η πρεπει να προστατεψετε και αλλους ,ενα καλο ξεκινημα ειναι τα προσωπικα μυνηματα ,καλο σας απογευμα.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 24, 2012, 07:35:51 μμ »

Αντωνη δεν θελω να γινω συνηγορος των ελληνικων site?
Aλλα θελω να σε rωτησω αν κατι αναλογο δεν σου εχει τυχει στο ebay?
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 24, 2012, 08:40:22 μμ »

καλησπερα παιδια! αυτο γινεται παντου... και σε ξενα και σε ελληνικα site!
δυστυχως το χαρτονομισμα... οτι και να λεμε ακομα δεν ειναι πολυ διαδεδομενο στην ελλαδα! οι περισσοτεροι κανουν μονο ελληνικα χαρτονομισματα και ελαχιστοι μαζευουν και ξενα... και ετσι δεν γνωριζουν και καποια πραγματακια βασικα γι αυτα... θα αναφερω καποια... για να καταλαβετε

τωρα... δυστυχως πολλοι εχουν μπερδεψει την ενννοια του ακυκλοφορητου! προς θεου δεν λεω κατι για οσους εχουν γραψει εδω... ισα ισα το λοτακι που ειδα του 1950... ηταν απιστευτο... μακαρι να ειχα τα χρηματα αλλα...

λοιπον... ακυκλοφορητο για οσους δεν ξερουν, ειναι κατασταση και οχι το τι ειναι το χαρτονομισμα... επειδη ειναι λεπτη η διαφορα.... ενα χαρτονομισμα δεν ειναι σιγουρα ακυκλοφορητο εστω κι αν δεν βγηκε ποτε απο την τραπεζα, ή απο την δεσμιδα... μπορει ενα χαρτονομισμα να εχει κυκλοφορησει εξω και να ειναι ακυκλοφορητο... γιατι μιλαμε παντα για την κατασταση του χαρτονομισματος και οχι για την ενεργεια με αυτο...

ενα χαρτονομισμα μπορει να εχει "σπασει" ή τσαλακωθει απο τον ταμια, ή απο κακο τροπο αποθηκευσης...

σαφως και το τσακισμα στην μεση που πολλες φορες γινεται απο το πορτοφολι, μειωνει την κατασταση του χαρτονομισματος... και αν εκει το χαρτονομισμα εχει σπασει... ειναι αρκετα κατω.... απο το ακρως ακυκλοφορητο!

δυστυχως πολλοι βλεπουν οτι ενα χαρτονομισμα ειναι καθαρο και το χαρτι στιλπνο ακομα και νομιζουν οτι ειναι ακυκλοφορητο.... αμ ελα που δεν ειναι....

η κατασταση "ακυκλοφορητο" μπορει να παψει ακομα και με το απειροελαχιστο τρακισμα στην γωνια... ή αν η γωνια δεν ειναι κοφτερη που λενε.. και κανει εστω και λιγο..στρογγυλεμα... μπορει ετσι οπως πας να το δειξεις να τσακισει λιγο... παει το ακρος ακυκλοφορητο! Το χαρτονομισμα ειναι πολυ ευαισθητο... ποιο ευαισθητο και απ οτο γραμματοσημο... οσο κι αν δεν του φαινεται! το παραμικρο... ή υγρασια, το πολυ φως, η ξηροτητα, ο μη καλος αερισμος, τα μικροσκοπικα μα#####α της υγρασιας,ο καπνος απο το τσιγαρο.. ολα καταστρεφουν ενα χαρτονομισμα... και μπορει να το ριξουν και κατασταση!

επισεις ο τροπος φυλαξης.... αν τα βαλεις σε κουτι που παλια ειχε καπνο, πουρα κτλ... δεν ειναι και οτι καλυτερο! να ξερεται..... πολλοι ξενοι αναφερουν στα συν... οτι το σπιτι που τα φυλανε ειναι μη καπνιζοντων! υπαρχει περιπτωση να παρει ο αλλος ενα χαρτονομισμα και να το στρεψει γατι μοιριζει καπνο! εχει γινει αυτο!!! μετα... θελει προσοχη στις ζελατινες.... να μην ειναι τσιμα τσιμα... με το χαρτονομισμα... γιατι κινδυνευει το χαρτονομισμα να σχιστει! και... η ζελατινα να ειναι καλη... γιατι τα χημιλα... δεν ειναι οτι καλυτερο... αλλα αυτα τα γνωριζεται και απο τα νομισματα...

Σεποτειπ...... ΜΑΚΡΥΑ!!! η κολλα του σελοτειπ ειναι διαβρωτικη! μετα παο καιρο το ναυλον του τειπ θα φυγει και ξαφνικα θα διαπιστωσεται ... εντρωμοι οτι εχει κανει ζημια μεγαλυτερη απο την πριν! ειδικα σε περιεργα χαρτια... παλια κτλ.... τρωει το χαρτι, και ενω εσεις βλεπεται περιου το σχεδιο η περιοχη εχει γινει διαφανη και σπαει σε μικρα κομματακια! ασε που δεν μπορεις να βγαλεις και την κολλα... (ξεχαστε χημικα!)

υπαρχουν ειδικοι που τα φτιαχνουν ολα...μεχρι και τρυπες γεμιζουν.... αλλα... ειναι ΕΙΔΙΚΟΙ! οχι ο οποιοςδηποτε!

τελος.... για την ενοτητα αυτη... να ειστε με ματια 1014!!!! υπαρχουν και τυποι που κουρευουν ενα χαρτονομισμα... τα γνωστα doctored... για να φαινεται οκ... αν δηλαδη σε μια γωνια λειπει ενα μικρο κομματι... αυτοι το κοβουν για να μην φαινεται.... τι να πεις... λαμογιες! 

δεν λεω... και τα κυκλοφορημενα ειναι καλα... αλλα αν αγοραζεις ακυκλοφορητο... πρεπει να ειναι και ακυκλοφορητο!

για τα ξενα τωρα... υπαρχουν παλια χαρτονομισματα που εχουν καποια περιεργα πραγματα πανω τους που μπορει να παρεξηγηθουν..... πχ... στα παλια γερμανικα μεχρι το 1910-14 αν θυμαμαι καλα... το χαρτι ηταν σαν κοτλε! αυτο ητακ και μοδα της εποχης αλλα και στοιχειο ασφαλειας! αυτο το αναφερω γιατι μου εχει τυχει να μου κανουν παραπονο οτι το χαρτονομισμα ηταν περιεργο στο χαρτι και ο αφιλοτιμος το σιδερωσε!!!! παει το κακομοιρο!!!

ΑΑΑ... το σιδερωμα ειναι βλαβερο! δεν κανει ενα χαρτονομισμα ξανα σαν ακυκλοφορητο! εχει ζαρα;;; αστο ετσι! το πολυ... βαλτο σε καποιο βιβλιο και βαλε βαρος και αν ξεζαρωσει.... αλλιως μην κανεις καμια βλακεια... το κατεστρεψες!  αν παλι το σιδερωσεις.. (δικο σου ειναι... καντο οτι θελεις... αλλα μετα μην κλαις....), ποτε απευθειας σε αμεση επαφη με την καυτη πλακα του σιδερου! θα κανει μια ασχημη λαμψη στο χαρτονομισμα αφου καιει και το χαρτι και το χρωμα... και .... μην εχεις αυταπατες οτι το εκανες σαν ακυκλοφορητο.... καροιδευεις μονο ον εαυτο σου.... αν ο αλλος ξερει... παρα πολυ ευκολα βλεπει αν ειναι σιδερωμενο ή οχι.... απλα και μονο... αν το βαλεις ορθιο και κανει εστω και μικρη κοιλια στην βαση.... απλα πραγματα!

επισεις μην πλενεις χαρτονομισματα.... τα καταστρεφεις....!!! αν ειναι και παλια.... με παλιο ειδος χαρτιου και μελανια περιεργα παλαιου τυπου... κινδυνευεις απο ολικη καταστροφη του χαρτιου, σχισιμο διαλυση κτλ... εως και αποχρωματισμο σε υποφραφες κτλ... αλλα ισως και διαβρωση στην περιοχη των υπογραφων... λογο ακαταλληλοτητας του μελανιου... (σε καποια... αυτο μπορει να γινει και μονο του... και σε αριθμους σειρας... που η περιοχη κοκκινιζει ασχημα... πχ... τα χαρτονομισματα της λετονιας του 1992 αν θυμαμαι καλα.. τα ρουβλια που ειχαν τοτε πριν το λατ..)

καπου ειχα διαβασει οτι στα παλια αμερικανικα χαρτονομισματα, πριν το 1920 νομιζω... το χαρτι ηταν βαμβακερο και πολυ ανθεκτικο! επειδη ομως βρωμιζοταν ευκολα... οι τραπεζες τα επλεναν σε ειδικα πλυντηρια, τα στεγνωναν και τα ξαναεβγαζαν στην κυκλοφορια...
αυτο δεν παει να πει οτι μπορειτε να το κανεται και εσεις...ομως  ετσι;;; Χαμόγελο
εκει ισως να ειναι ποιο δυσκολο να βρεις ακρως ακυκλοφορητο... αλλα για σπανιοτητες... παμε αλλου... οποτε...

τελος... σε χαρτονομισματα με γαλλικο χαρτι... αυτα που λεμε μεταξωτα.... που σε καποια μερη ... πρωην και νυν γαλλκες αποικιες ακομα το χρησιμοποιουν, υπαρχει περιπτωση απο την εκτυπωση να κανει ενα κυματακι το χαρτονομισμα... αυτο δεν ειναι ουτε ζαρα, ουτε σπασιμο ή τσαλακωμα! ειναι μικρο και δεν χαλαει την κατασταση του χαρτονομισματος! γενικα τα μεταξωτα θελουν πολυ προσοχη γιατι ειναι πολυ ποιο ευαισθητα απο τα αλλα.... και επειδη τα χρωματα σε αυτα ειναι ποιο παλ... ειναι πολυ ευαισθητα και στο φως!

ζηταω συγνωμμη αν ξεφυγα λιγο ή πειρατευσα το θεμα σου φιλε μου...αλλα για να γνωριζουν και οι υπολοιποι... Χαμόγελο
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 24, 2012, 10:17:47 μμ »


το χιλιομετανιωσα που δεν τα πηρα

και επειδη το ιδιο λαθος δεν πρεπει να γινεται δευτερη φορα αυτα τα πηρα
φιλοι μου το χαρτι παντα στις φωτογραφιες φαινεται καλυτερο εν αντιθεση με το κερμα που το πραγματικο ειναι καλυτερο αρα για να βγαλεις σωστο συμπερασμα θα πρεπει να το εχεις στα χερια σου για να το εκτημησεις σωστα

βεβαια υπαρχουν και οι περιπτωσεις σαν αυτες που ανεβασε ο νικος που δεν τα εκτημησε κανενας  


καλυτερα
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 22, 2012, 05:58:24 μμ από nikos » Καταγράφηκε

LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 24, 2012, 10:51:16 μμ »

προς σχολιασμο καταστασης τα 4 παρακατω χαρτια
Καταγράφηκε

LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 24, 2012, 11:05:46 μμ »

μια περιπτωση που θελει μεγαλη προσοχη
Καταγράφηκε

heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 25, 2012, 12:45:51 πμ »

Αναργυρε, το θεμα με τα ελληνικα site ειναι πως εκει εχει παραγινει το κακο, και αυτο φαινεται και απο την κινηση που ειναι παρα πολυ μικρη. Στο ebay υπαρχει τουλαχιστον το καλο πως η δημοπρασια ανοιγει απο 1 δολλαριο, οποτε η αγορα αποφασιζει. Οταν ομως βλεπεις τις τιμες αυτες στα ελληνικα site νομιζω οτι υπαρχει σημαντικη στρεβλωση της αγορας. Και εχω παρατηρησει, και αν θελετε τσεκαρετε το, οτι σε πολλες περιγραφες ενα χαρτονομισμα περιγραφεται ως ακυκλοφορητο ενω στη φωτο ειναι σε πολυ χειροτερη κατασταση, αρα προφανως καταλαβαινω οτι οι πωλητες απευθυνονται σε υποψηφια θυματα που δεν εχουν τις καταλληλες γνωσεις.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 25, 2012, 01:38:55 πμ »

Λεωνιδα μου... αποφευγω παντα να πω καταστασεις και λογο οχι πολυ μεγαλης προσωπικης πειρας μου.. (ετσι πιστευω τουλαχιστον), αλλα και γα αποφυγη τυχον παρεξηγησεων μιας και πολλες φορες... αυτο που λεει ενας δεν ειναι το ιδιο με τον αλλο... κτλ.. Χαμόγελο

μπορω να πω παντως οτι κανενα δεν ειναι ακρως ακυκλοφορητο! (παντως απο τα 5 που εβαλες τα 3 ειναι απο τα αγαπημενα μου λογω ομορφιας! Μητροτητα, το 50ρικο το καρμινοχρωμο και το μεταξωτο ειναι..... κουκλια!)

το πρωτο η μωβ μητροτητα... παρατηρηστε την στρογυλλοτητα στις γωνιες... αλαλ και το σπασιμο του χαρτονομισματος στο οριζοντιο τσακισμα... υπαρχει μικρο σχισιματακι των 1-2 χιλιοστων πανω στη μεση... λιγο μετα το Ε του "Τραπεζα"  νομιζω και μια γωνια ειναι απειροελαχιστα ανεβασμενη πανω.. τσακισμενη δηλαδη... και αναφερομαι στην κατω δεξια...

το 50 δραχμο....  σορρυ που ρωταω.. αλλα εσυ εκοψες το σκαναρισμα; γιατι η δεξια πλευρα ειναι κομμενη και το κατω μερος του χαρτονομισματος στραβο...... ειτε απο σφαλμα ειτε απο κουρεμα...
σαν να φαινεται ελαχιστα χρησιμοποιημενο... στα δεξια.. βλεπω (αλλα ισως τα ματια μου κανουν πουλακια...) 2 μικρα τσακισματακια αριστερα του λευκου πυργου το ενα πανω απο τον διοικητη και το αλλο στην υπογραφη..., ενα μικρο ελαχιστο στο κατω μερος στο περιθωριο.. αναμεσα στο τελευταιο 7 και την υπογραφη περιπου... και κατι που... λοιπον... κατω απο το Α του Πεντηκοντα... εχει με μολυβι γραμμενο ενα Α ή κατι τετοιο και σβυστηκε με γομα σιγα σιγα;

το 20000δρχ.... μικρα λερωματα, στρογγυλεμενες και ελαφρως τσακισμενες γωνιες (εστω και απειροελαχιστα), αι μικρο σχισιμο στην μεση του αριστερου περιθωριου... ειναι δεν ειναι 3 χιλιοστα... αλλα...

το μεταξωτο...κατοσταρικο... εχει αρκετα ζαρωματα ελαφριας χρησης...(ηταν και ειναι πολυ ευκολο να γινουν...), εχω την εντυπωση οτι διακρινω 2 σχισιματα αλλα ισως φταει κι η ωρα...  το ενα το βλεπω να πιανει το τελευταιο 0 του δεξιου πανω 100 και το αλλα ειναι στο πανω περιθωριο αναμεσα το ΤΗΣ και το ΕΛΛΑΔΟΣ. επισεις συνανταμε λερωματα... και σιγουρα μια μικρη καφε βουλα απο υγρασια! Το δεξι μερος του χαρτονομισματος τι επαθε;;το εκοψε το σκαναρισμα ή ειναι ψαλιδισμενο;

το Ιταλικο 1000.....  το χρωμα δεν βοηθαει πολυ... αλλα βλεπω νομιζω τσακιση οριζοντια που πιανει πανω απο το 003 και καταληγει πανω στον αλλο αριθμο;; εχει μικρες κηλιδες σκουριας ή υγρασιας, και μικρο σαν τσακισμα... χτυπημα θα το ελεγα... αριστερα των κηλιδων... επισεις... τι ειναι αυτα τα περιεργα... στο περιθωριο το λευκο στο σημειο που ειναι το Mediterranea; τσακισματακια; αποχρωματισμοι; προσπαθεια λευκανσης και καθαρισμου; απλα παιχνιδι του φωτος;;

σορρυ Λεωνιδα μου... μην νομιζεις οτι στα βγαζω σκαρτα! το ακρως ακυκλοφορητο με το ακυκλοφορητο εχει διαφορα... αν και αυτα δεν τα λες ουτε ακυκλοφορητα... (προσωπικη παντα αποψη!). παντως ειναι ομορφα... και απιστευτα καλυτερα απο τα δικα μου... αν και δεν τα εχω ολα... το 20000 και τη μητροτητα.. δεν τα εχω ουτε σε rag... Λύπη
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 25, 2012, 02:22:16 πμ »

Η δικη μου μητροτητα...πανε 6 κατοσταρικα στις παλιες καλες εποχες....
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 25, 2012, 10:19:52 πμ »

νικο γραψε και πες οτι θες ελευθερα   οπως και ολοι οι αλλοι

εγω ξερω τι εχω και τι αγορασα και ποσο
φωτογραφιες ανεβασα για να σχολιασμο και εκαμαθηση στους νεους

δειτε περιπτωσεις

το 1000 δεστο ξανα με ποιο μεγαλη προσοχη 

Καταγράφηκε

LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 25, 2012, 10:22:44 πμ »

Η δικη μου μητροτητα...πανε 6 κατοσταρικα στις παλιες καλες εποχες....



η μυτροτητα σου ειναι σιγουρα ανωτερη απο την δικια μου
θα ηθελα να δω και την πισω πλευρα
Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 25, 2012, 10:23:45 πμ »

Ειναι ξυραφισμενο Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 25, 2012, 10:39:52 πμ »

Δεν εχω φωτο της πισω, ειναι αγορασμενη απο Καραμητσο, οποτε μονο αυτη η φωτο ειναι διαθεσιμη.
Θα τη στειλω καποια στιγμη για πιστοποιηση να δουμε τι ψαρια πιανει..
Ειδικα αν ο Βασιλης μπορεσει να συνενοηθει με PCGS Currency...Bill  πιστευω πως θα ανοιχτει μια νεα αγορα για την Ελλαδα αν το κανεις αυτο.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences