Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 08:13:32 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Twenty Dollars 1862  (Αναγνώστηκε 4361 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
aytoxthon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 20


Προφίλ
« στις: Μάιος 21, 2015, 09:38:28 μμ »

Καλησπερα.Γνωριζεις καποιος για αυτο το εικοσαδολλαρο? http://www.ebay.com/itm/BANKNOTE-E-E-U-U-TWENTY-DOLLARS-/381029515698?pt=LH_DefaultDomain_186&hash=item58b72101b2
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 21, 2015, 10:00:30 μμ »

Ti θελεις να μαθεις.
Πρωτη εκδοση υπογραφη τυπογραφου Dunkan, πολυ σκοτωμενο αλλαστην τιμη του θα ελεγα.
Σε fine θα το πληρωνες κανα 120αρι
Καταγράφηκε
aytoxthon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 21, 2015, 10:00:47 μμ »

Ας μου πει καποιος πως δε βλεπει το νουμερο 61372 η 39590 που δεν υπαρχει περιπτωση γιατι το εχω σε xf  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
aytoxthon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 21, 2015, 10:01:28 μμ »

 Έκπληξη Έκπληξη ολε
Καταγράφηκε
aytoxthon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 21, 2015, 10:03:04 μμ »

Αυριο θα ανεβασω φωτο  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
aytoxthon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 21, 2015, 10:06:26 μμ »

Δε μπορω με τιποτα να διαβασω τον αριθμο και φοβομουνα μην ειναι 61372 γιατι ειναι κοινο τον βγαζει κανεις?
Καταγράφηκε
Mikis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 65


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 21, 2015, 11:04:06 μμ »

Εγω νομίζω οτι είναι απο το V for Vendetta Χαμόγελο  Άνεση Άνεση
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 21, 2015, 11:50:00 μμ »

προσεχετε για να εχετε....πρωτα μελετη και ψαξιμο και υστερα αγορα... αλλιως παει το δακρυ κορομηλο!

το 97% των χαρτονομισματων που ειχαν κοψει οι Νοτιοι... και το βλεπουμε να πουλιετε ειναι καραπλαστο!!!!

το συγκεκριμενο ειναι μουφα αγρια απλα μαλλον ουτε ο ιδιος δεν το ξερει...

οι αριθμοι που λετε κοινοι... ειναι γιατι απλα... αριθμοι ψευτικου χαρτονομισματος! οι αριθμοι ηταν μοναδικοι και με το χερι!

φιλε μου aytoxthon, μπορει να τα εχεις οπως λες σε ΧF.... αλλα στην ουσια δεν εχεις κανενα απο εκει.. γιατι και τα δυο που εχεις ειναι μουφες γνωστες!!! λυπαμαι...

τετοια τα βρισκεις ακομα και σε δεσμιδες!! καποια ηταν σαν δωρακι για συλλογη σε κουτια δημητριακων στις ΗΠΑ την δεκαετια του 1950.... ενω και τωρα καποια μουσεια εκει τα πουλανε σαν σουβενιρ για λιγα σεντ!!!

γενικα δεν ειναι πολυ καλοφτιαγμενα... εχουν ελειψεις στις λεπτομεριες και το φοντο αλλα το βασικο ειναι εκτος των αριθμων φυσικα... οι υπογραφες που ειναι με μαυρο μελανι αλλα τυπωμενες!! στα γνησια ηταν σε καφε χρωμα μελανι και βαλμενοι μετα.. οχι τυπωμενοι!

σας παραθετω λινκ με τους γνωστους μουφοαριθμους...

http://www.oldcurrencyvalues.com/Fake_Confederate_Money.html
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 22, 2015, 12:34:49 πμ από NMS » Καταγράφηκε
aytoxthon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 22, 2015, 12:59:23 πμ »

Φιλε μου ένα εχω και μπορει αν δεν είναι xf σιγουρα είναι vf.Είναι από μια συλλογη νομισματων ενός θειου μου που ζουσε στη γερμανια. εχω mia μεγαλη συλλογη από νομισματα κυριως γερμανικα ρολλο ολοκληρα max plack πχ ασημενια πολλα (τα χρυσα τα φαγανε) 6 μεγαλα βιβλια με γραμματοσημα και πολλα αλλα και δε νομιζω να είναι μουφα! θα ανεβασω αυριο μια φωτο.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 22, 2015, 01:09:22 πμ »

αν εχει ενα απο τους δυο αριθμους που αναφερες ειναι 100% μουφα! ειναι στανταρ αυτο!

το οτι ηταν στην συλλογη του θειου σου για πολλα χρονια λυπαμε αλλα δεν του δινει και πιστοποιητικο γνησιοτητας...  σκεψου οτι σε κουτια δημητριακων ηταν απο την 10ετια του 1950! αρα ηδη μετρανε 65 χρονια στην πλατη τους! και μη νομιζεις οτι τοτε ηξεραν και πολλα! με την ελευση του ιντερνετ ειναι που αρχισαν οι συλλεκτες να εχουν προσβαση σε ευρως πληροφοριων, να ανταλλαζουν αποψεις και γνωση με αλλους κτλ... πριν καποια χρονια εφτυνες αιμα για να βρεις πληροφοριες! ετσι λοιπον... πολλοι την πατουσαν, ή απλα το εβλεπαν και ελεγαν.. α ειναι παλιο... του 1800... ενω δεν ηταν! εδω ακομα και τωρα και μπορει να την πατησουμε με πλαστα...

μακαρι να ειναι γνησιο το δικο σου... αλλα δες υπογραφες και αριθμο σειρας! το λινκ που ανεβασα ειναι σοβαρο και δινει πληροφοριες για τους γνωστους αριθμους σειρας που βγηκαν για να αναγνωριζονται τα πλαστα!
Καταγράφηκε
aytoxthon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 22, 2015, 01:13:36 πμ »

Αυτό στο ebay εί ναι μουφα γιατι εχει τους ιδιους αριθμούς καληγραφικα δε μπορω να το διαβασω
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 22, 2015, 01:23:51 πμ »

61372 γραφει... δες το πορτραιτο και το φοντο του και τις υπογραφες και θα καταλαβεις ποσο κακη τυπωση ειναι...

το μελανι στις υπογραφες που λεω καφε.. γινοταν καφε με το χρονο! ηταν σπιτικη μελανι που γινοταν απο μειξη διαλυματος σιδηρου παρμενου απο καρφια.. ξιδιου και αποσταγματος οξιας νομιζω...
ετσι με τον καιρο.. η οξειδωση του σιδηρου που περιειχε ευθυνοταν στο αλλαγμα του χρωματος του μελανιου σε καφε της σκουριας!

το χαρτι επισεις δεν ηταν κανονικο αλλα φτηνο ριζοχαρτο... δες κι εδω για περισσοτερες πληροφοριες και πως ξεχωριζεις τα πλαστα... Χαμόγελο

http://manhattancoinclub.org/newsletter/ConfederateCurrency.pdf
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 22, 2015, 01:29:23 πμ »

χαχαχαχαχαχα και δες τι γραφει προς το τελος.... το 1954 με 25σεντ και ενα κουτι CHEERIOS δημητριακα, επερνες 9 τετοια και ενα αλμπουμ! μαλιστα η εταιρεια ισχυριζοταν οτι τυπωσε περισσοτερα χαρτονομισματα απο το ιδιο το τοτε κρατος των Νοτιων.... χαχαχαχαχα

παντως τα των δημητριακων ειναι τα καλυτερα σε ποιοτητα απο ολες τις μουφες...

δες μετα και τους αλλους που εβγαλαν...Whitman Publishing, αλλα και η αγγλικη εταιρια TOPPS Chewing Gum τσικλες δηλαδη... αλλα αυτα ειναι μικροτερα...

 
Καταγράφηκε
aytoxthon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 22, 2015, 01:29:56 πμ »

Ευχαριστω πολύ για τις πληροφοριες. και με εκανε ο coll και χαρηκα στη τιμη του λεει το δινει και πλαστο και κατεστραμενο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences