Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 12:23:16 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΧΑΡΤΟΝΟΜΙΣΜΑΤΑ  (Αναγνώστηκε 18157 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 13, 2012, 02:40:40 μμ »

Ανοιγω αυτο το θεμα με αφορμη την παραπλανηση και αισχροκερδια κατα την αποψη μου καποιων σε Ελληνικα σαιτ που πουλανε τα Τελευταια ελληνικα χαρτονομισματα σε τιμες χρυσου αναφερομαι κυριως στο 5000 και 10.000 δραχμες που ουδεμια σπανιοτητα εχουν και η ονομαστικη τους αξια εως την 29/2 2013 μεταφραζεται σε ευρω αν κατατεθουν στην Tραπεζα της ελλαδος,ειναι προκλητικο να βλεπω δεκαχιλιαρο να πωλειται 60 και 70 ευρω ,σε 15 μερες θα ειναι ενα απλο χαρτονομισματακι αξιας 2-5 ευρω αναλογως καταστασης υπομονη .
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 13, 2012, 02:45:58 μμ »

Πες τα φιλε.
Δεσμιδες υπαρχουν απο δαυτα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 17, 2012, 01:54:55 πμ »

τα πραγματα δεν ειναι ετσι! σε 15 μερες που τωρα ειναι λιγοτερες... ειναι 13....και βασικα μολις 8 εργασιμες...για να τα ανταλλαξεις... η τιμη θα παει παραπανω!

μην βλεπεται εδω... αλλα το τι γινεται στην παγκοσμια αγορα και ζητηση! η τιμη ανεβαινει και λογο ονομαστικης αξιας που ηταν το μαγαλυτερο χαρτονομισμα της τελευταιας σειρας, και ηταν χρηματα τοτε... αλλα και λογο ζητησης! δεσμιδες υπαρχουν..... ποσες ομως;; μπορουν να καλυψουν την παγκοσμια αγορα;
τον αγουστο του 2010 αν θυμαμαι καλα... το 99.18% των χαρτονομισματων των 10000 δρχ, ειχαν παει πισω στην τραπεζα! και μεχρι τωρα αρκετα ακομα εχουν καταληξει εκει... ειτε λογο κρισης, ειτε για αλλους λογους.. δεν ειναι και πολλοι που θα κρατησουν εσω μια δεσμιδα 10χιλιαρα.. και να στοκαρουν 3000 ευρω οταν δυσκολευονται τωρα να τα βγαλουν περα.... αναγκαστικα ειτε θα πουλησουν ειτε θα τα αλλαξουν στην τραπεζα! εχω δει και το λεω.....

στο εξωτερικο τα εχουν με ακομα μεγαλυτερη τιμη! το 10000ρο το εχω δει και κοντα στα 100 ευρω! 90-95... δεν θυμαμαι τωρα... σε γερμανικο site που πουλαει εχει το 5000 σε AU.. 40 ευρω!

δεν παει να πει οτι επειδη θα σταματησει να ανταλλαζεται.. οτι θα πεσει η αξια τους! τις περισσοτερες φορες αυξανεται!

ο κραους στην προτελευταια εκδοση (τιμες 2010), ειχε το 10000 στα 65 δολλαρια.. και ηταν και καλη τιμη!

τωρα αν αναφερεσαι για την αυξηση.... δες στα της κυπρου.... ειδικα το 20 λιρο.... και θα δεις ποσο ειναι...

στην γερμανια τα μαρκα σε ακυκλοφορητο εχουν γινει απλησιαστα! και εκει... θα ανταλλαζονται για παντα!!
εχω φιλο γερμανο και το παιδι δεν μπορει να βρει σε φυσιολογικη τιμη! φαντασου... εγω του εστειλα ενα 10 μαρκο να εχει!  Μεγάλο χαμόγελο

με την τιμη που λες σε 15 μερες... δηλαδη τοσα θα πουλας εσυ; γιατι αν ειναι  2-5 ευρω αναλογα την κατασταση... θα δινεις με 5 ευρω το ακυκλοφορητο; ε τοτε να παρω για να βγαλω κανενα μηνιατικο!  Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο

πλακα κανω... φιλε μου!

δες στα ιταλικα χαρτονομισματα... την μεγαλυτερη αξια... τις 500000 λιρες...  η τιμη η ονομαστικη ηταν στα 258 ευρω...
τωρα που δεν ανταλλαζεται πια... το βρισκεις απο 500 ευρω και πανω! μιλαω παντα για ακυκλοφορητα χαρτονομισματα! σε αλλες καταστασεις... παντα παιζει αρκετα πανω απο την τιμη αλλαγης! και αυτο οσο περναει ο καιρος θα μεγαλωνει μιας και θα γινεται ολο και σπανιοτερο!

εδω ειναι ακριβα τα ακυκλοφορητα (ακρως ακυκλοφορητα) ελληνικα ευρω χαρτονομισματα!!! οσο τρελλο κι αν ακουγεται... κοψαμε το 2002 και απο εκει και μετα... η ελλαδα κοβει μονο 10 και 20 ευρω! τιποτα αλλο! και παλι καποιοι εχουν δεσμιδες... αλλα...

τωρα .... σε περιπτωση που σκεφτεις... αφου υπαρχουν δεσμιδες γιατι ανεβαινουν οι τιμες ή γινεται σπανιο ενα χαρτονομισμα.... ειναι το ιδιο οπως και στα  νομισματα! το ιδιο παιχνιδι..σκεψου τι γινεται με τα αναμνηστικα κερματα.... ασημενια και χρυσα... πως παιζουν οι τιμες, και τι γινεται... Κλείσιμο ματιού και παλι... αν ψαξεις θα βρεις σχετικα ποιο φυσιολογικες τιμες... αν και πιθανοτατα θα μιλαμε για εστω και ελαφρως... κυκλοφορημενα χαρτονομισματα...

εγω εβαλα μεσα στην συλογη μου 1 10χιλιαρο και απο 2 πενταχιλιαρα της καθε εκδοσης (υπαρχουν ποικιλιες...) και ειμαι ενταξει... ισως να υπαρχει ακομα μια ποικιλια που δεν εχω στο παλιο μεγαλο πεντοχιλιαρο.. (στο υδατοσημο), αλλα....
Καταγράφηκε
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 17, 2012, 10:09:04 πμ »

Παιδιά μια ερώτηση μιας και από χαρτονόμισμα έχω μαύρα μεσάνυχτα (μπορεί και μια παρα τέταρτο με συννεφιά Σαρκασμός).
Υπάρχει χιλιόδραχμο της περιόδου 1980- 1990, του πρώτου τύπου δηλαδή με υδατόσημο γυναικία μορφή ή αυτά που έπεσαν στα χέρια μου είναι προ΄ι΄ον κάποιου μάστορα?
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 17, 2012, 01:40:33 μμ »

αναφερεσαι στα 1000ρικα του 1970! ειναι τα καφε με τον Δια πανω και οχι τον απολλωνα που ηταν στα του 1987!

οι πρωτες σειρες ειχαν βγει με το παλαιο υδατοσημο, με το κεφαλι της αφροδιτης! πιθανοντατα ειχαν περισσευμα χαρτιου απο τις ανατυπωσεις του ακομα παλαιωτερου 1000κου, του 1956 με τον Μεγα Αλεξανδρο (ειχε υδατοσημο το κεφαλι της αφροδιτης).

αργοτερα, τα χιλιαρικα με τον Δια πανω... αρχισαν να εχουν το νεο υδατοσημο, με τον εφηβο των αντικυθηρων!

αυτα με το υδατοσημο με το κεφαλι της αφροδιτης... ειναι λιγο δυσκολοτερα απο τα υπολοιπα με τον εφηβο...

υποψιν.... το χιλιαρικο του 1970 κυκλοφορουσε μεχρι και το 1987-88 αν θυμαμαι καλα!
Καταγράφηκε
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 17, 2012, 06:28:44 μμ »

Σ' ευχαριστώ πολύ, είναι όντως απο τα χιλιόδραχμα με την κεφαλή του Δ'ια.
Καταγράφηκε
kouloumprini
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 12, 2012, 02:02:04 μμ »

παιδια ας με βοηθησει καποιος γιατι επεσε στα χερια μου μια μεγαλη συλλογη απο παλια χαρτονομισματα και δεν εχω ιδεα!
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 12, 2012, 02:43:57 μμ »

για αυτο ειμαστε εδω
Καταγράφηκε

Megaritis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 13



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 05, 2013, 09:56:38 πμ »

Αγαπητοί Φίλοι Καλημέρα σας
 Θέλω να ρωτήσω σχετικά με το πρώτο post
Που γράφτηκε ( Για τις τιμές των χαρτονομισμάτων )
Θέλω πολύ να αγοράσω ένα 5000 του 1997 το μικρό
Και το 10000 του 1997 αλλά οι τιμές δεν με αφήνουν
Δεν μπορώ να διαθέσω 60 ,70 ή 160 ευρώ που τα βρίσκω
Διάβασα από κάποιον ότι υπάρχουν τιμές 2-5 ευρώ
Θα παρακαλέσω εάν υπάρχει κάποιος που μπορεί να βοηθήσει
να τα αποκτησω για την συλλογή μου
Ειναι καλοδεχουμενος
Και κάποια στιγμή θα τοποθέτησω και φωτο από την συλλογή μου

Ευχαριστώ πολύ
Καταγράφηκε

Ο Θεός έβαλε την υπογραφή του για τη λευτεριά της Ελλάδ
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 05, 2013, 11:16:46 πμ »

Αγαπητοί Φίλοι Καλημέρα σας
 Θέλω να ρωτήσω σχετικά με το πρώτο post
Που γράφτηκε ( Για τις τιμές των χαρτονομισμάτων )
Θέλω πολύ να αγοράσω ένα 5000 του 1997 το μικρό
Και το 10000 του 1997 αλλά οι τιμές δεν με αφήνουν
Δεν μπορώ να διαθέσω 60 ,70 ή 160 ευρώ που τα βρίσκω
Διάβασα από κάποιον ότι υπάρχουν τιμές 2-5 ευρώ
Θα παρακαλέσω εάν υπάρχει κάποιος που μπορεί να βοηθήσει
να τα αποκτησω για την συλλογή μου
Ειναι καλοδεχουμενος
Και κάποια στιγμή θα τοποθέτησω και φωτο από την συλλογή μου

Ευχαριστώ πολύ
Αγαπητέ καλημέρα, αν μιλάς για ακυκλοφόρητα αυτές οι τιμές είναι εκτός πραγματικότητας.
Σε ακυκλοφόρητο των 10000 Δραχμών παίζει 40€ με 100€ και το μικρό των 5000 δραχμών από 30€ έως 70€.
Αν μιλάς για XF υπάρχουν άπειρα στο eBay που κλείνουν μαζί με τα μεταφορίκά γύρω στα 10€.
Τώρα για 2€ έως 5€ αν υπάρχουν ακυκλοφόρητα σε τέτοιες τιμές να μου πείτε ποιός τα πουλάει για να αγοράσω και εγώ.
Αν οι τιμές θα πέσουν δεν το γνωρίζω αλλά μέχρι στιγμής σε αυστηρά ακυκλοφόρητα τέτοια νούμερα παίζουν.
Καταγράφηκε
Megaritis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 13



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 05, 2013, 11:22:39 πμ »

Οχι προς θεού δεν εννοώ ακυκλοφορητα
Σε καλή κατάσταση f η xf
Η ας πούμε είδα πλαστό σε έλλεινη  κατάσταση να πωλείται 15 €

Καταγράφηκε

Ο Θεός έβαλε την υπογραφή του για τη λευτεριά της Ελλάδ
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 05, 2013, 04:02:38 μμ »

μεχρι το 1000ρικο κυκλοφορημενο το βρισκεις πολυ φτηνα...αλλα τα 5000 και 10000... οχι! λογικα θα ειναι τουλαχιστον κοντα στην ονομαστικη τους αξια...

πλαστα εχω δει κι εγω.. μαλιστα θα γουσταρα να εχω ενα σαν δειγμα... αλλα εχω δει 5000ρο πλαστο στο 1/3 της τιμης που αναφερεις και σε κατασταση που βλεπεται... οχι ελεεινη... και μαλιστα σε ελληνικα site..

Καταγράφηκε
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 654


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 05, 2013, 05:41:00 μμ »

μεχρι το 1000ρικο κυκλοφορημενο το βρισκεις πολυ φτηνα...αλλα τα 5000 και 10000... οχι! λογικα θα ειναι τουλαχιστον κοντα στην ονομαστικη τους αξια...
Πλεον κανενα χαρτονόμισμα σε δραχμες δεν εχει ονομαστικη αξια, παρα μόνο συλλεκτικη αξία
Καταγράφηκε

NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 05, 2013, 07:42:09 μμ »

ναι βαγγελη μου.. απλα ηθελα να αναφερω οτι το 5000ρο το βλεπεις συνηθως... το λιγοτερο 15 ευρω... οσο ηταν η ονομαστικη του αξια...
δεν νομιζω να ειναι φτηνοτερα... εκτος κι αν ειναι κουρελια...
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 16, 2013, 07:26:30 μμ »

Μερικές ενδεικτικές τιμές για ακυκλοφόρητα:
http://www.ma-shops.com/cdma/item.php5?id=200633&lang=en
http://www.ma-shops.com/cdma/item.php5?id=102833&lang=en
http://www.ma-shops.com/abram/item.php5?id=3103&lang=en
http://www.ma-shops.com/abram/item.php5?id=1974&lang=en
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences