Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 11:02:39 πμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Μεσα ή εξω απο την ΕΕ & το Ευρο?  (Η ψηφοφορία έληξε: Ιούλιος 10, 2012, 02:33:11 μμ)
Μεσα στην Ε.Ε & το Ευρο - 10 (37%)
Μεσα στην Ε.Ε με ΔΡΧ - 3 (11.1%)
Εξω απο την Ε.Ε - 7 (25.9%)
Δεν μπορω να αποφασισω - 0 (0%)
Θελω μονο να φυγει το ΔΝΤ! - 7 (25.9%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 27

Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μεσα ή Εξω ?  (Αναγνώστηκε 10223 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 13, 2012, 03:07:23 πμ »

Το θέμα δεν είναι μέσα ή έξω, έχει μήπως καταλάβει κανένας σας τι είναι τα PSI, spreads, τα κουρέματα χρέους και που αποσκοπεί ο συνεχόμενος δανεισμός όταν δεν είμαστε σε θέση να ξεχρεώσουμε αυτά που ήδη χρωστάμε (αν όντως το χρέος είναι νόμιμο)? Αν διαβάσετε για τα δάνεια της Ανεξαρτησίας, τα γνωστά δάνεια της Αγγλίας, η ιστορία θα σας φανεί απείρως απλούστερη απ΄τη σημερινή κατάντια μας.
Δεν ξέρω αν μας συμφέρει μέσα ή έξω, αυτό όμως που ξέρω όμως φίλε μου είναι ότι αν "βγούμε" και στην Ελλάδα δεν βρίσκεις βενζίνη ούτε για αναπτήρα εσυ πάλι θα συχτηρίζεις. Όπως και να ΄χει το πράμα η σαπίλα δούλευε εδώ και 30 χρόνια και τώρα... χρωστάμε. Αν δεν τιμωρηθούν αυτά τα 300- 500 άτομα, οικογένειες που εδώ και τόσο καιρό ξεφτύλιζαν και άρμεγαν την χώρα κανένας Έλληνας, ούτε κι εγώ, δεν θα φιλοτιμηθεί και δεν θα βάλει το κεφάλι κάτω να δουλέψει.
 Σχετικά με τον... καναπέ. Εγώ μια φορά βρέθηκα στο Σύνταγμα, τότε που έγινε έκληση για γιατρούς στο σταθμό του μετρό μιας και αυτή είναι η δουλειά μου. Πήγα, έκανα ό,τι μπόρεσα κι όταν κατά τις πρώτες πρωινές ώρες άρχισαν τα φαγώματα για το ποιά αριστερή φατρία θα κάνει δήλωση μέσα από τα ιατρεία τα μάζεψα κι έφυγα.
 Να πάω ξανά γιατι, όταν κι εγω όπως και η πλειψηφία δεν καταλαβαίνω γρι απ΄τους οικονομοτεχνικούς όρους που χρησιμοποιούνται?
 Γιατί να ξαναπάω όταν η ιστορία καταλήγει με το κάψιμο της Εθνικής βιβλιοθήκης ή το σπάσιμο του Πολυτεχνίου?
 Γιατί να ξαναπάω όταν δίπλα μου θα διαδηλώνει ο χρεοκοπήσας μαγαζάτορας που επί 30 χρόνια δεν έκοβε απόδειξη ή ο ξαδερφός μου (σου, του...) που έχασε τε θέση του ως συνοριοφύλακας στη... Λάρισα?
Γιατί να ξαναπάω όταν αυτοί που μας έφτασαν ώς εδώ όχι μόνο δεν τιμωρούνται, αλλα έχουν αναλάβει να μας οδηγήσουν προς το μέλλον( ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ Σφραγισμένα χείλη)

Καταγράφηκε
DimitriG
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 466


ΙΣΧΥΣ ΜΑΣ Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 13, 2012, 11:47:40 πμ »

Αδερφέ μου τα πράγματα είναι έτσι όπως τα περιγράφεις. Η πικρή αλήθεια είναι ότι δεν έχουμε κανένα μέλλον με αυτούς τους δοσίλογους που μας ορίζουν. Οδηγούμαστε σε αδιέξοδο και στην απόλυτη εξαθλίωση. Ακόμη και αυτοί που είναι "καβατζωμένοι" δεν θα πεθάνουν αλλά θα ματώσουν. Το θέμα είναι γι' αυτά τα έρημα τα παιδιά μας, έχουμε συμβιβαστεί με το μέλλον που τα περιμένει;
Όσον αφορά τα καθάρματα που κάψανε την Εθνική μας Βιβλιοθήκη και κατέστρεψαν την Εθνική μας κληρονομιά, δεν ήταν Έλληνες. Ήταν ξένοι μισθοφόροι που τους έχουν βάλει να καταστρέψουν κάθε τι το Ελληνικό και να μας βυθίσουν στην αμάθεια και το σκοτάδι, έτσι ώστε να αποκοπούμε από τις ρίζες μας και να απαξιωθούμε πνευματικά και ηθικά.
Αυτοί οι ξένοι μισθοφόροι συνεπικουρούμενοι από κρατικά όργανα αποτελούν τους κουκουλοφόρους και σε κάθε προσπάθεια του λαού να συγκεντρωθεί και να αντιδράσει, είναι εκεί για να μας τρομοκρατήσει με τις μολότοφ, τις πέτρες και τα ρόπαλα έτσι ώστε να μην ορθώσουμε το ανάστημά μας.
Καταγράφηκε

ΠΥΡ+ΥΔΩΡ = ΑΝΘΡΩΠΟΣ+ΙΔΕΑ+ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ = 1884
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 13, 2012, 02:20:48 μμ »

Eγω σαν αιρετικος, λεω τα εξης.
Για μενα δεν υπαρχει κανενα κρατος ουτε πολιτικοι.
Αυτο που αποκαλουμε κρατος , ο λαος το διαλεξε, δεν ηρθε με χουντα.
Κρατος λοιπον και πολιτικοι της πλακας που εχουμε σημαινει και λαος της πλακας.
Οσο και αν ποναει μερικους, εχουμε φτασει σα λαος σε ενα χάλι, ειμαστε χωρις ηθος, αξιες, μορφωση (παρολλα τα ψευτικα πτυχια) που το μονο που τους νοιαζει ειναι τα λεφτα που θα τα παρουν χωρις να δουλευουν.
Καφετεριες γεματες, μπουζουκια τιγκα στις καλες εποχες, καζινο, προ-πο, λοττο, αμαξια, 10 αθλητικες εφημεριδες, 20 καναλια, γυραδικα, χρηματιστηριο, και ολα αυτα τα παραγωγικα.
Οι εξαιρεσεις στον κανονα αυτο φυσικα κ υπαρχουν.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
DimitriG
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 466


ΙΣΧΥΣ ΜΑΣ Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 13, 2012, 03:02:08 μμ »

Eγω σαν αιρετικος, λεω τα εξης.
Για μενα δεν υπαρχει κανενα κρατος ουτε πολιτικοι.
Αυτο που αποκαλουμε κρατος , ο λαος το διαλεξε, δεν ηρθε με χουντα.
Κρατος λοιπον και πολιτικοι της πλακας που εχουμε σημαινει και λαος της πλακας.
Οσο και αν ποναει μερικους, εχουμε φτασει σα λαος σε ενα χάλι, ειμαστε χωρις ηθος, αξιες, μορφωση (παρολλα τα ψευτικα πτυχια) που το μονο που τους νοιαζει ειναι τα λεφτα που θα τα παρουν χωρις να δουλευουν.
Καφετεριες γεματες, μπουζουκια τιγκα στις καλες εποχες, καζινο, προ-πο, λοττο, αμαξια, 10 αθλητικες εφημεριδες, 20 καναλια, γυραδικα, χρηματιστηριο, και ολα αυτα τα παραγωγικα.
Οι εξαιρεσεις στον κανονα αυτο φυσικα κ υπαρχουν.

Κατά βάση δεν διαφωνώ μαζί σου φίλε μου. Η απαξίωση του λαού μας είναι που κάνει το αδιέξοδο πιο βασανιστικό και πιο τραγικό. Επέτρεψε μου όμως να σου θυμίσω ότι το βαθύ πολιτικό κατεστημένο είναι μία ομάδα έξωθεν χειραγωγίσιμων ανθρώπινων υποκείμενων που κατέχει μία τεχνοκρατική γνώση που εμείς οι υπόλοιποι δεν κατέχουμε και αυτή η άνευ όρων παράδοσή μας σε αυτούς μας στερεί το δικαίωμα της ελπίδας.
Εσύ ως αιρετικός δεν συμφωνείς ότι χρειάζεται μία ολική ανατροπή του υφιστάμενου σκηνικού;
Καταγράφηκε

ΠΥΡ+ΥΔΩΡ = ΑΝΘΡΩΠΟΣ+ΙΔΕΑ+ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ = 1884
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 13, 2012, 04:59:52 μμ »

Εγώ προσωπικά θα ψηφίσω τον πρώην υπουργό υγείας. Ένα πράγμα ξέρει να κάνει και το κάνει καλά. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο. Άσε που έχει και γόνιμες... ιδέες.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 13, 2012, 09:21:59 μμ »

Ενα πολυ ωραιο παραδειγμα που δειχνει την επαναστατικοτητα καποιων και την αγνη τους ιδεολογια.

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=121964&catid=3
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 14, 2012, 12:14:16 πμ »

Συμφωνω επι της αρχης  Γλώσσα.Επειδη οι πιο πολλοι θελω να πιστευω οτι ανηκουν στη "μεσαια' ταξη.Οσο και να θελουν να την καταλησουν,οσο και να πληρωνει χαρατσια.Ο προπαπους μου ειχε χωραφια ειχε ζωα (σαν εμενα  Γλώσσα θυμηθητε μπαλουρδο) περασε βαλκανικους 1ο 2ο και ηρθε ο εμφυλιος και του πηραν ολα τα ζωα,τα ξαναεκανε τα ξαναπηραν κτλ.Οσοι ειναι νοικοκυρηδες οσοι θυμουνται τι παει να πει αυτο και επειδη οι συλλεκτες συνηθως ειναι, γιατι εκτος απο το "παθος" τους θελουν να αφησουν και κατι πισω για να τους θυμουνται θα επιζησουν οσο δυσκολα και να περασουν.Στην τελικη θα δωσουν εστω και μπιρ παρα κανα δεκαφραγκο η δεν ξερω τι, αλλα οταν μπορεσουν θα το παρουν πισω και σε καλυτερη μορφη.Δεν γουσταρω να πληρωνω χαρατσια γιατι εγινα κρατος χωρις τουρκικο ζυγο.Κανεις δεν διαβασε τι φωναξε οταν ελεγε ναι σε ολα.Αναφερομαι στο 1ο μνημονιο.Πλεον δυστυχως κανεις παλι δεν διαβασε στο 2ο αλλα πλεον ειναι αργα.Αλλα ειναι αργα να κανουν και πισω.Τι φραγκα φυλαρμονικες λιρες κτλ.Ουτε βενζινη δεν θα εχουμε και ερχεται και καλοκαιρι "και δεν εχει λαχανα στα χωραφια για τους γνωστες" .Οι αλλοι διαβαζουν Καβαφη
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 14, 2012, 01:14:15 πμ »

Για να πω και εγώ μια άποψη έτσι γιατί με έπιασε το πατριωτικό μου και το παράπονο, από αυτά που έχω ακούσει, έχω ζήσει και έχω διαβάσει, το κακό έχει ξεκινήσει εδώ και τριάντα χρόνια. Είναι όλα προσχεδιασμένα.
Ο Ανδρέας χρέωσε το κράτος από το '81 έως το '89 μεγαλώνοντας υπερβολικά το δημόσιο τομέα κλείνοντας παραγωγικές μονάδες και όλα τα εργοστάσια με τους "συνδικαλιστές" και καταστρέφοντας τα ασφαλιστικά ταμεία δίνοντας συντάξεις σε όποιον δήλωνε ανάπηρος και αντιστασιακός.Έκοψε δε πληθωρικό χρήμα με τα κοντέϊνερ.
Το κακό συνέχισε και τη δεκαετία του '90
Μόλις είδαν ότι ο Μητσοτάκης (151 έδρες με 47%!!!!!!!!) κάτι πήγε να συμμαζέψει τον έριξαν σε μια νύχτα.
(Κατσίκης Σαμαράς)
Από τα μέσα του '90 και μετά αφου είχαν ξεμπερδέψει με το κράτος, άρχισαν να χρεώνουν τους ιδιώτες με τα δάνεια και τις πιστωτικές που έδιναν και στην κουτσή Μαρία.Όποιος έμπαινε σε τράπεζα και είχε ταυτότητα, έβγαινε με χρήματα στο παντελόνι σε μισή ώρα.
Λαθρομετανάστες για αλοίωση του πληθυσμού. Α ρε Σημίτη γίγαντα.
Όταν ανέβηκε ο Κωστάκης το '04 και προσπάθησε να κάνει κάτι προωθώντας τα ενεργειακά με τους Ρώσους, τον τελείωσαν σε ένα χρόνο με το Βατοπέδιο, τις ενέδρες στην ευθεία της Ραφήνας και "τα λεφτά υπάρχουν".
Αφού τέλειωσαν με κράτος και ιδιώτες, ανέβασαν στην εξουσία τον πιστό υπάλληλο για να φέρει στην Ευρώπη το ΔΝΤ με την άδεια των Γερμανών βέβαια.Η Ελλάδα απεδήχθη η κερκόπορτα της Ευρώπης.
Το μέλλον;
Οκτώ με δέκα κόμματα στη νέα βουλή μετά τις εκλογές για να μας έχουν υπό έλεγχο προκειμένου να συνεχίσουν το σχέδιό τους (διαίρει και βασίλευε).
Χτύπημα της ακίνητης περιουσίας μας, μέχρι του σημείου που να μην συμφέρει να έχεις ούτε τα χωράφια του Παππού σου στο χωριό.
Χτύπημα των καταθέσεων με πόθεν έσχες, υπερβολικούς, πολλούς και παντός είδους φόρους.
Περαιτέρω αλοίωση της ομοιογένειας του λαού για να καμθεί το φρόνημα (hardware).
Αλλαγή συνόρων και πιθανώς ανεξαρτοποιήση κάποιων περιοχών.
Τη γλώσσα (software) την χτύπησαν πρώτη από τότε που πήγαινα 4η δημοτικού.
Χτύπημα στο Ιράν, παγκόσμια αναταραχή για να έλθει μετά η "σωτήρια" διάδοχη κατάσταση.  
Επίσημη χρεοκοπία;
Τη θεωρώ δεδομένη όποτε το υπαγορεύσουν τα συμφέροντά τους.
Η Ελλάδα έχει φυσικό αέριο σε ποσότητες που καθιστούν αυτάρκη ενεργειακά τα κράτη της Ευρώπης για τα επόμενα 100 χρόνια. Τα μεγαλύτερα αποθέματα βρίσκονται στο Λυβικό πέλαγος.
Πετρέλαιο σε Δυτική Πελοπόννησο Ιώνιο και Αιγαίο
Όσμιο μεταξύ Λέρου Καλύμνου και Ιμίων.
Χρυσό σε Χαλκιδική Ροδόπη και Παγγαίο.
Είμαστε η τρίτη χώρα παγκοσμίως σε παραγωγή βωξίτη (Βοιωτία, Φθιώτιδα, Μήλο)
Από το μετάλλευμα του βωξίτη εκτός πολλών άλλων μετάλλων βγαίνει και το Αλουμίνιο.
Ουράνιο σε Ροδόπη.
Ασήμι σε Αττική
Διαθέτουμε τεράστιες ποσότητες λιγνίτη και γλυκού νερού.
10.000.000 τουρίστες ετησίως σε χιλιάδες χιλιόμετρα ακτογραμμών.
Αέρα και ήλιο να φάνε και οι κότες.
Πολιτισμό και Ιστορία 6000 ετών και λίγα χρόνια λέω.
Χρεοκοπούμε όντας πλούσιοι.
Προφανώς και δεν μας σώζουν, μας σκλαβώνουν οικονομικά για γενεές προκειμένου να εκμεταλευτούν όλα τα παραπάνω.
Στο παγκόσμιο σχέδιο που έχουν για μία θρησκεία, ένα νόμισμα, μία κεντρική εξουσία, είμαστε αγκάθι που θέλει ξερίζωμα και αυτό ακριβώς κάνουν.
Οι πολιτικοί μας, έχουν προδώσει το Έθνος τα όσια, τα ιερά μας και το Γουδί τους είναι πολύ λίγο.
Ηγέτης και πατριώτης μέσα σε δαύτους δεν υπάρχει οπότε θα πρέπει να βγει κάποιος μέσα από επανάσταση.
Αν έχετε παρατηρήσει, στο πρόσφατο παρελθόν όποτε οι πολιτικοί, που ανέκαθεν από τον 19ο αιώνα είναι πουλημένοι εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων, τα έκαναν μπάχαλο, τα κάστανα από τη φωτιά τα έβγαζε το Στράτευμα, μόνο που τώρα και αυτό ύστερα από τριάντα χρόνια ιδεολογικής λεηλασίας και βάζοντας σε αυτό κάθε καρυδιάς καρύδι είναι πλέον ανήμπορο να αντιδράσει.
Τόσα χρόνια δεν βλέπαμε τι μας ετοίμαζαν;
Ο λαός μας λέει πως όπως στρώσεις κοιμάσαι και με αυτούς που ψηφίζαμε τόσα χρόνια αυτά μας αξίζουν.
Το νερό έχει μπει στο αυλάκι και δεν γυρνάει πίσω.
Επανάσταση ρεεεεεεεεεεεεεεεεε  Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία
                  
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 14, 2012, 01:21:11 πμ »

Εγώ προσωπικά θα ψηφίσω τον πρώην υπουργό υγείας. Ένα πράγμα ξέρει να κάνει και το κάνει καλά. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο. Άσε που έχει και γόνιμες... ιδέες.
Ποιόν λες ρε Γιώργο;
Γιατί άκουσα κάτι φήμες τώρα τελευταία πως σε κάποιον αρέσουν πολύ οι ξανθές βουλευτίνες και την πάτησε το παληκάρι.
Γι΄αυτό οι αγκαλίτσες και τα φιλάκια με τον χοντρούλη. Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 14, 2012, 02:01:08 πμ από pepos » Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 14, 2012, 10:38:02 μμ »

Aυτο που ξερω ειναι οτι την χουντα την δικασαμε και τωρα τα λαμογια Ρουσοπουλου-Σιμητη-Βουλγαρακης-Τσοχατσοπουλος και σια ειναι σε διακοπες στα νησια τοστ και αραζουν στο κολωνακι για εσπρεσακια.
Καταγράφηκε
DimitriG
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 466


ΙΣΧΥΣ ΜΑΣ Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 18, 2012, 03:10:33 πμ »

Aυτο που ξερω ειναι οτι την χουντα την δικασαμε και τωρα τα λαμογια Ρουσοπουλου-Σιμητη-Βουλγαρακης-Τσοχατσοπουλος και σια ειναι σε διακοπες στα νησια τοστ και αραζουν στο κολωνακι για εσπρεσακια.
Το δράμα είναι ότι η κοινοβουλευτική χούντα δεν πέφτει με τίποτε, επειδή με τις εκλογές, όποτε γίνουν, πάλι οι ίδιοι θα βγουν. Ένα αέναο ανακάτεμα της πολιτικής τράπουλας με εμάς τα κορόιδα να είμαστε ανήμποροι και αξιολύπητοι παρατηρητές.
Καταγράφηκε

ΠΥΡ+ΥΔΩΡ = ΑΝΘΡΩΠΟΣ+ΙΔΕΑ+ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ = 1884
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences