Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 08:06:06 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Διαφορες Χρωματισμου.  (Αναγνώστηκε 3211 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
DIRIGO
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 297



Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 09, 2012, 10:42:02 μμ »

Θα ηθελα να ρωτησω αν η απουσια ενος χρωματος  η, η αλλαγη τονου ενος χρωματος σε ενα χαρτονομισμα αυξανει την συλλεκτικη του αξια οπως για παραδειγμα στα γραμματοσημα και εαν ειναι αυτος λογος για να χαρακτηριστει ως error.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 12, 2012, 09:51:09 πμ από herakliotis » Καταγράφηκε

A PLURIBUS UNUM
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 11, 2012, 12:57:31 πμ »

Θα ηθελα να ρωτησω αν η απουσια ενος χρωματος  η, η αλλαγη τονου ενος χρωματος σε ενα χαρτονομισμα αυξανει την συλλεκτικη του αξια οπως για παραδειγμα στα γραμματοσημα και εαν ειναι αυτος λογος για να χαρακτηριστει ως error.

αν ειναι στα κατοχικα ελληνικα.... οχι! δεν εχει καμια αξια παραπανω γιατι γινοταν χαμος!
αρα... εξαρτατε το τι χαρτονομισμα ειναι....

Καταγράφηκε
DIRIGO
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 297



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 11, 2012, 05:44:08 μμ »

Μιλαω για το χαρτονομισμα των 50 δραχμων που βλεπεται πιο κατω.
Το κοκκινο χρωμα (η πορτοκαλι ) στην μπροστινη οψη οι σειριακοι αριθμοι μεταξυ των δυο καθως και ο χρωματισμος αριστερα του 50, κατω απο το ΔΡΑΧΜΑΙ ΠΕΝΤΗΚΟΝΤΑ


By dirigo13 at 2006-02-15

ενω απο την πισω πλευρα νομιζω οτι ειναι ακομα πιο εμφανες.
Παλι, κατω χαμηλα, κατω απο το ΔΡΑΧΜΑΙ ΠΕΝΤΗΚΟΝΤΑ στην διακοσμηση καθως και σε αρκετα αλλα σημεια
που εμφανιζεται το ιδιο χρωμα.
Επισης παρατηρηστε το δεξιο τελειωμα του σχεδιου στο οπισθεν τμημα των χαρτονομισματων.


By dirigo13 at 2006-02-15
Καταγράφηκε

A PLURIBUS UNUM
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 11, 2012, 10:49:23 μμ »

τετοιες χρωματικες ποικιλιες βρισκεις..... ειναι λογω των πολλων εκτυπωσεων... το να ειναι το ενα ποιο σκουρο και το αλλο ποιο ανοιχτο... γινεται...

τα ποιο δυσκολα ειναι να λειπει τελειως ενα χρωμα! να μην υπαρχει πουθενα! αλλα και παλι... εξαρτατε απο την χωρα που εβγαλε το χαρτονομισμα.... γιατ ιστα κινεζικα του Ιρακ.... γινεται χαμος και δεν εχει σημασια η διαφορα αυτη....

παρομιο με το δικο σου εγψ βρει χιλιαρικα με πολυ σκουρο και με πολυ ανοιχτο πρασινο..

εχω βρει και ενα 100ρικο με colour split.... στο κεφαλι της Αθηνας...... και το περιεργο ειναι οτι εχει και σημαδια απο δακτυλικα αποτυπωματα! δεν εχει γινει μετα... και μου εκανε εντυπωση γιατι νομιζω οτι θα φοραγαν τουλαχιστον γαντια... αλλα.....
Καταγράφηκε
DIRIGO
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 297



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 11, 2012, 11:27:22 μμ »

Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες που μου εδωσες.Δεν ασχολουμαι πολυ με τα χαρτονομισματα αλλα χαζευοντας καποια απο αυτα ολο και κατι βρισκει κανεις! Χαμόγελο
Ετσι παρατηρησα την διαφορα στα 2 πενηνταδραχμα εντελως τυχαια.
Καταγράφηκε

A PLURIBUS UNUM
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 12, 2012, 12:42:02 πμ »

θα σου προτεινα να τα κρατησεις... ποτε δεν ξερεις... οταν θα ξεκινησουν και εδω να γινονται ποιο διασημες οι χρωματικες ποικιλιες, κτλ...

αλλα ειναι και ομορφο ετσι....

σε ξενα εχω αρκετα... σε ελληνικα μονο το 1000 επεσε στα χερια μου και το κρατησα και αυτο προσφατα...οταν μου το εστειλε ενας φιλος απο το εξωτερικο για να του το αλλαξω στην τραπεζα! οταν ειχαμε τις δραχμες... δεν τα παρατηρουσα...

δεν εχει σημασια αν τωρα δεν πολυασχολουνται.... δεν ξερεις στο μελλον... αλλα ακομα κι αν δεν παρει αξια... κρατα τα και τα 2 σαν ενθυμιο! ετσι κι αλλιως νομιζω δεν αλλαζεται πια...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 12, 2012, 09:51:59 πμ από herakliotis » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences