Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 01:53:27 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: αρχαιο μεταλιο  (Αναγνώστηκε 4263 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
monadikos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 07, 2012, 05:34:30 μμ »

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ  ΤΗΝ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ.....
ΚΑΙ ΑΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΕ ΚΑΠΙΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ...
Καταγράφηκε
monadikos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 07, 2012, 05:35:27 μμ »

ΚΑΙ Η ΠΙΣΩ ΠΛΕΥΡΑ

μην ανοιγεις συνεχως νεα θεματα για το ιδιο νομισμα/μεταλιο.Γραφε με μικρα γραμματα ειναι στους κανονες του φορουμ.Epop
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 07, 2012, 06:44:09 μμ από epop » Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1431



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 07, 2012, 09:14:48 μμ »

Σε καμια περιπτωση δεν ειναι αρχαιο μεταλλιο, ειναι αθλητικο μεταλλιο του 20ου αιιωνα μΧ.
Τα οποια πωλουνταν σε καταστηματα επαθλων.
Εχει πολυ ωραια παρασταση μπροστα, πισω εχει την δαφνη και μεγαλο πεδιο, στο οποιο εγραφαν το αγωνισμα,
και το ονομα του νικητη, 'η του σωματειου, αλλες φορες τα διναν χωρις να γραψουν τιποτα.
Καταγράφηκε
monadikos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 14, 2012, 07:25:25 μμ »

καποιος που ασχολειται με αρχαια μου ειπε οτι ειναι τουλαχιστον 8-10000 χρονων και κοστολογειται για πανω απο 150000 με 200000 ευρω.
δεν υπαρχει περιπτωση να κανεις λαθος?
αυτος ειναι αρχαιολογος που μου το ειπε.
του το εστειλα με μειλ και μου απαντησε..
δεν ξερω τι να πω...
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 14, 2012, 07:45:32 μμ »

φιλαρακι συγνωμη που στο λεω αλλα σε δουλευε ψιλο γαζι. Αναποφασιστικότητα Μην ψαχνεις να σωθεις απο αυτα πονταρεις σε κουτσο αλογο. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 14, 2012, 08:48:19 μμ »

συγνωμμη... ειναι αρχαιολογος και σου ειπε κατι τετοιο;;;

φιλε μου οχι αρχαιολογος ειναι..... ουτε καν ξερει ιστορια!!

10000 χρονων;;;; μιλαμε για το τελος της παλαιολιθικης εποχης δηλαδη που ο ανθρωπος ειχε εργαλεια απο οψιανο και οστα και την εισοδο στην νεολιθικη εποχη.... ε ρε γλεντια!!! και ειχαν τετοια πραγματα  οι αρχαιοι;; που τοτε αρχισαν να εχουν σχεδον μονιμες εγκαταστασεις και να κανουν οικισμους εποχικους.... και αρχισαν να εξαπλωνονται στον ελλαδικο χωρο; τοτε φιλε μου αρχισαν να μαθαινουν τον χαλκο (8000πΧ) και να φτιαχνουν τα πρωτα χαλκινα αντικειμενα! ουτε εκλεπτισμενα ηταν ουτε τιποτα φυσικα... και ακομα δεν ηταν κατι διαδεδομενο!
ουτε καν δωδεκαθεο δεν υπηρχε τοτε αν δεν κανω λαθος... ποσο μαλλον ο Ερμης που δειχνει το μεταλλιο!
αν και ο ερμης ειναι αρχεγονος Θεος.. δεν ειναι δα και τοσο παλιος... δεν υπηρχαν οι γραφες, δεν υπηρχαν ελληνες και ελλαδα, ουτε καν οι πυραμιδες στην αιγυπτο δεν υπηρχαν μιας και εγιναν μερικες χιλιαδες χρονια μετα!!!
σκεψου....ο παλαιωτερος ελληνικος πολιτισμος ειναι ο κυκλαδικος... που ειναι του 3200 πΧ και μετα...
η πυραμιδα του Χεοπα που ειναι η παλαιωτερη... αρχισε να φτιαχνεται το 2589πΧ!!!!

και ειναι το μεταλλιο 8-10000 χρονων;;; τι να πω!!!!
μην με παρεξηγησεις.. αλλα μηπως δεν καταλαβες καλα ή απλα σε δουλευε... ή.... δεν ξερω και εγω!!!

αυτο που εχεις ειναι κατι μηχανοποιητο! πιθανοτατα να ειναι και μετα του 1950... ισως του 1970-80!
ειναι απο τα στανταρ μεταλια που τα επερνες απο μαγαζια με μεταλια κυπελλα κτλ... και αναλογα ειτε χαραζες την εκδηλωση ειτε το αφηνες ετσι...

αν ηταν οι τιμες αυτες που σου ειπε ο τυπος... επρεπε να σου πει να πας επιγοντως στην αρχαιολογια γιατι θεωρησαι απο τους μεγαλυτερους αρχαιοκαπηλους! ημαρτον! το μεταλιο σου κανει ελαχιστα ευρω... και μονο αν καποιος εσχολειτε με τετοια! πριν χρονια γνωστος μου πηρε μεταλιο πανελληνιονικη με 6 ευρω.... απο το μοναστηρακι.... οποτε φαντασου το δικο σου που ειναι και noname... δεν ειναι κατι επισημο δηλαδη....
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1431



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 14, 2012, 09:19:55 μμ »

Το περασμενο Σαββατο 11/2/2012 στην δημοπρασια του Καραμητσου lot Nr 09251, βγηκε ενα ιδιο, με μια παραλλαγη στην πισω οψη, και ανγλυφο το σημα της Ισραηλιτικης Κοινοτητας Θεσσαλονικης, και ημερομηνια 1985, το οποιο δεν πουληθηκε.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 14, 2012, 10:40:01 μμ »

Το περασμενο Σαββατο 11/2/2012 στην δημοπρασια του Καραμητσου lot Nr 09251, βγηκε ενα ιδιο, με μια παραλλαγη στην πισω οψη, και ανγλυφο το σημα της Ισραηλιτικης Κοινοτητας Θεσσαλονικης, και ημερομηνια 1985, το οποιο δεν πουληθηκε.

ειδες που επεσα μεσα στην ημερομηνια; Κλείσιμο ματιού
αυτα τα ειχαν για χρονια..(μπορει να ειναι και του 60 -70) και αναλογα το παραγγελνε αυτος που ηθελε ειτε για αθλητικο σκοπο ειτε και οχι... και αναλογα χαραζε πανω το τι ηθελε να γραφει το μεταλλιο! σε πολλες περιπτωσεις δεν τα χαραζαν καν.. μιας και πηγαινε εξτρα! δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο...και δεν ειναι και ιδιαιτερα παλιο!
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 14, 2012, 10:47:14 μμ »

μολις ειδα αυτο που λες!  η πισω οψη ειναι διαφορετικη αλλα αυτο μπορει να ηταν παραγγελια! η εμπρος οψη ειναι η ιδια! τελικα ισως κια να ειναι η νικη; σαν τον ερμη μου εκανε... χαχαχα
 
ασε που παιζει η κοινη οψη να ηταν στανταρ ή σε καποιο προσπεκτους που απλα εδινες παραγγελια πως να ειναι το μεταλλιο... ισως παλι να αλλαζε μονο η πισω οψη!

και το εδινε 20 ευρω και δεν το πηρε κανεις..... φαντασου... και αυτο ηταν επαργυρο (οχι οτι λεει κατι..) αλλα το βασικο... ηξερες τον λογο που βγηκε και απο ποιους, γιατι.. κτλ... εχει ελληνικο ενδιαφερον για καποιους...
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 14, 2012, 11:54:29 μμ »

Ωραίος ο Αρχαιολόγος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1431



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 15, 2012, 12:03:30 πμ »

Δεν νομιζω να τα παραγγελναν απο προσπεκτους, αν ψαξουμε αθλητικα μαγαζια 'η επαθλων κοκκωνης κ.α.
μπορει να τους εχει μεινει ακομα και σημερα.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 15, 2012, 12:30:46 πμ »

Δεν νομιζω να τα παραγγελναν απο προσπεκτους, αν ψαξουμε αθλητικα μαγαζια 'η επαθλων κοκκωνης κ.α.
μπορει να τους εχει μεινει ακομα και σημερα.
αυτο το ειπα γιατι ειχα δει προσπεκτους τετοια που τα ειχε ο προπονητης μου... για να παραγγειλει πλακετα και μεταλλια, κυπελλα κτλ για ενα τουρνουα.....

αν το ψαξεις και στο ιντερνετ θα βρεις οτι θελεις... εχει μαγαζια ή εταιρειες που φτιαχνουν...

για το τοτε... οντως θα σε γελασω... δεν ξερω αλλα λογικα σε αθηνα κτλ.. (γιατι εγω μιλαω για επαρχια..) σε μαγαζια ειδικα θα ειναι ευκολο.... αλλιως... απο το jumbo!  Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences