Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 01, 2024, 03:46:20 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση κατάστασης 30 δραχμές 1963 !!!  (Αναγνώστηκε 13108 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Mikis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 65


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 10:18:38 μμ »

Οχι βεβαια το εστειλα πιστοποιηση μονο... το ιδιο νομισμα ειναι φαινετε καθαρα... απλα η δικη τους εικονα ειναι σκαναριμα και εμενα φωτογραφια με φλας εκσου και ο χρωματισμος στην πατινα του....
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 10:20:31 μμ »

λοιπον θα σας κουφανω αλλα αποψη μου ειναι μς63,οταν αποκαλυψεις ενδεχομενως να αποκαλυψω το σκεπτικο μου
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 10:20:59 μμ »

 Λέω ΜS χαμηλό, μάλλον 61-62. Τώρα με αυτή την φωτογραφία, έχει λούστρο και νομίζω ότι δεν έχει κατεβάσματα, τα σημάδια και οι γρατσουνιές δεν είναι από κυκλοφορία αλλά από επαφές με άλλα ή κακή φύλαξη.
 Αν ήταν Morgan σε αυτή την κατάσταση θα ήταν 63άρι.
Καταγράφηκε
ig
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 282


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 10:24:06 μμ »

Ως αρκετα νέος, δεν μου εχει δημιουργηθει η εντυπωση οτι ετσι ειναι τα MS νομισματα.
Θα έλεγα AU58 (με λίγη αισιοδοξία μάλιστα)
Καταγράφηκε
ig
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 282


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 11:25:58 μμ »

Λέω ΜS χαμηλό, μάλλον 61-62. Τώρα με αυτή την φωτογραφία, έχει λούστρο και νομίζω ότι δεν έχει κατεβάσματα, τα σημάδια και οι γρατσουνιές δεν είναι από κυκλοφορία αλλά από επαφές με άλλα ή κακή φύλαξη.
 Αν ήταν Morgan σε αυτή την κατάσταση θα ήταν 63άρι.
Δηλαδή φιλε Lucky_louk υπονοείς οτι πριμοδοτούν οι εταιρίες πιστοποιησης κάποια νομίσματα ή ειδικα τα Morgan?

Επ ευκαιρίας ποια ειναι η τιμη πιάτσας για το 30δρχ 1963 σε χαμηλό MS?(61-62-63)
Καταγράφηκε
Mikis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 65


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 11:58:06 μμ »

Ειπαμε οτι οι βαθμονομοι χαχαχα βαθμολογουν βάση του τι αλλο έχουν δει.... Υπαρχουν τα βασικά χαρακτηριστικα αλλα τα νουμερα ειναι ΚΑΙ συγκριτικα....
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 09:21:57 πμ »

Λέω ΜS χαμηλό, μάλλον 61-62. Τώρα με αυτή την φωτογραφία, έχει λούστρο και νομίζω ότι δεν έχει κατεβάσματα, τα σημάδια και οι γρατσουνιές δεν είναι από κυκλοφορία αλλά από επαφές με άλλα ή κακή φύλαξη.
 Αν ήταν Morgan σε αυτή την κατάσταση θα ήταν 63άρι.
Δηλαδή φιλε Lucky_louk υπονοείς οτι πριμοδοτούν οι εταιρίες πιστοποιησης κάποια νομίσματα ή ειδικα τα Morgan?

Επ ευκαιρίας ποια ειναι η τιμη πιάτσας για το 30δρχ 1963 σε χαμηλό MS?(61-62-63)
πιστευω οτι ειναι αλλο θεμα φιλε η ερωτηση που κανεις,με το καλο οταν ο φιλος αποκαλυψη τι βαθμο εχει μπορει να συνεχιστει η κουβεντα,ποσο κανει,πως βαθμολογουν κτλ
υ.γ ο Ανδρεας δεν υπονοει παντως καποια σκοπιμοτητα απο της εταιρειες,κατσε να μας πει ο Μικις και θα σου πω ποσο κανει κατεμε και την αποψη μου γενικα για του 63......καλημερα
Καταγράφηκε
Mikis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 65


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 11:15:41 πμ »

Ωραια λοιπον επειδη δεν βλεπω αλλους να θέλουν να δοκιμάσουν.... το νομισμα ειναι 64αρι στην PCGS και οσον αφορα τα χτυπηματα κτλ που ακουσα θελω να σας πω οτι δεν εχουν καμια σχεση εχω δει και 68αρια με χειροτερα απο το δικο μου. Αλλα πραγματικα θα ηθελα να ακουσω τους φιλους που ειπαν AU πως το συμπεραναν αυτο. Φιλικα πάντα.... και επισης θέλω να σας πω οτι δεν ήταν το μονο νομισμα που έστειλα και νγήκε ΜΣ η ΑΟΥ ενω διάφοροι αλλοι μου ελεγαν οτι ειναι αχρηστο....
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 03:07:15 μμ »

φιλε Μικι ολοι κρινουμε απο την φωτο και μονο απο αυτη,σαυτη την φωτο φαινεται το κεφαλι του Αλεξανδρου να εχει πειραχτει,ασχετα που η εταιρεια τα εκρινε κοντακτμαρκς ολα αυτα τα σημαδακια,ο συλλογισμος του Ανδρεα με βρισκει απολυτα συμφωνω οπως και του χμακ αλλα σε ποιο ηπιο τονο,κατεμε του 63 ξεφευγουν πολυ και μπορει να ξεγελαστεις ανετα μια και ειναι πολυ κοινα και πολυ ιδιομορφα σαν νομισματα,το δικο σου εχει κρατησει το λουστρο του και καποια σημεια του ειναι πολυ ωραια ,τωρα σε θεμα τιμης που ειπε ο φιλος παραπανω μια τιμη συχνη ειναι τα 40ε στα μς 63,εγω θα ηθελα να πω το εξης το εχω ξαναγραψει και ποιο παλια,χωρις να θελω φιλε Μικι να θιξω το νομισμα σου και καλοριζικο κιολας,εμενα προσωπικα αναμεσα σε αυτο και ενα αου58 μπορει και να διαλεγα για την συλλογη μου το αου,αυτο εδω δεν με γοητευει,ειναι θεμα γουστου και μονο.....παντως θα ηθελα να δω ενα 68αρι που ειπες με τετοια χτυπηματακια γιατι εγω δεν εχω δει,τωρα αν το λες για να καταδειξης το θεμα κοντακτμαρκς κτλ και το υπερβαλλεις λιγο οκ
υ.γ απο τους φιλους σου που τοειδαν στο χερι σου ειπε κανεις οτι ειναι αου;;στο χερι ομως οχι απο εδω με την φωτο την πρωτη που ανεβασες η οποια οντως το δειχνη αου το νομισμα σαν φωτο εννοω
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 03:26:22 μμ »

φιλε Μικι ολοι κρινουμε απο την φωτο και μονο απο αυτη,σαυτη την φωτο φαινεται το κεφαλι του Αλεξανδρου να εχει πειραχτει,ασχετα που η εταιρεια τα εκρινε κοντακτμαρκς ολα αυτα τα σημαδακια,ο συλλογισμος του Ανδρεα με βρισκει απολυτα συμφωνω οπως και του χμακ αλλα σε ποιο ηπιο τονο,κατεμε του 63 ξεφευγουν πολυ και μπορει να ξεγελαστεις ανετα μια και ειναι πολυ κοινα και πολυ ιδιομορφα σαν νομισματα,το δικο σου εχει κρατησει το λουστρο του και καποια σημεια του ειναι πολυ ωραια ,τωρα σε θεμα τιμης που ειπε ο φιλος παραπανω μια τιμη συχνη ειναι τα 40ε στα μς 63,εγω θα ηθελα να πω το εξης το εχω ξαναγραψει και ποιο παλια,χωρις να θελω φιλε Μικι να θιξω το νομισμα σου και καλοριζικο κιολας,εμενα προσωπικα αναμεσα σε αυτο και ενα αου58 μπορει και να διαλεγα για την συλλογη μου το αου,αυτο εδω δεν με γοητευει,ειναι θεμα γουστου και μονο.....παντως θα ηθελα να δω ενα 68αρι που ειπες με τετοια χτυπηματακια γιατι εγω δεν εχω δει,τωρα αν το λες για να καταδειξης το θεμα κοντακτμαρκς κτλ και το υπερβαλλεις λιγο οκ
υ.γ απο τους φιλους σου που τοειδαν στο χερι σου ειπε κανεις οτι ειναι αου;;στο χερι ομως οχι απο εδω με την φωτο την πρωτη που ανεβασες η οποια οντως το δειχνη αου το νομισμα σαν φωτο εννοω
+1 για να μην ξαναγράφουμε
Καταγράφηκε
Mikis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 65


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 04:14:45 μμ »

Δεν μιλησα για το συγκεκριμένο γενικα μιλησα οσον αφορα τις εκτιμησεις των φιλων που παντα πιστευω οτι δεν ειχαν τον παραμικρο δολο απλα ο καθενας εχει διαφορετικη αποψη.... Οσον αφορα το θεμα τιμής εγω δεν το ανεφερα καν... Πρωτα απ ολα δεν μιλαμε για να θιξουμε κανεναν, μιλαμε για να καταλαβουμε.... Ειπα οτι εχω δει 68 αρια με contact marks παρα πολλα (δεν μιλαω για ελληνικα) δεν τα κρατησα αλλα θα τα βρω παλι δεν ειναι δυσκολο.... αναμενατε....
Καταγράφηκε
Mikis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 65


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 04:44:28 μμ »

http://coins.ha.com/itm/cuba/world-coins/cuba-republic-20-centavos-1915-low-relief-star-andamp-coarse-reeding-/a/3020-23660.s?ic4=GalleryView-Thumbnail-071515


Για πείτε μου τώρα δείχνει 67???
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 05:20:18 μμ »


ποια ειναι η ενσταση που διατυπωνεις γιαυτο φιλε
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 05:26:50 μμ »

 Καλό θαταν  να βάλεις το certification number για να το δει όποιος αμφιβάλει ότι είναι 64αρι. Κατά δεύτερον η πρώτη φωτογραφία ήταν κακής ποιότητας και εξαιρετικά δύσκολο κάποιος να κρίνει με ασφάλεια από αυτή!
 Το να εκτιμήσει κάποιος ένα νόμισμα με ακρίβεια από μ,ια φωτογραφία είναι σχεδόν αδύνατο... Εδώ στο χέρι το έχουν οι ειδικοί των εταιρειών και πολλές φορές διαφωνούν μεταξύ τους!
 Τώρα κατά τα άλλα, το συγκεκριμένο νόμισμα στον εμπροσθότυπο έχει αρκετά -, αλλά στον οπισθότυπο πολλά +. Και ο βαθμός είναι συνάρτηση πολλών πραγμάτων, αν βαθμολογούσαν μόνο το εμπρός μέρος ίσως να ήταν και τελείως οριακό MS.

Το κάθε νόμισμα κρίνεται με διαφορετική αυστηρότητα και λαμβάνοντας και διαφορετικούς παράγοντες υπ`όψιν!
Άλλη αυστηρότητα υπάρχουν στα συλλεκτικά, άλλη στα κυκλοφορίας, άλλη στα Crown size με μεγάλα πεδία, άλλη στα μικρότερα... Άλλη στα παλιά που είχαν bagmarks από το τσουβάλιασμα, και άλλη στα νεότερα που βγαίναν σε μασούρια, αλλή σε αυτά που ήταν σε εποχές με λιγοστά μέσα και άλλη σε αυτά που κόπηκαν με τις καλύτερες προδιαγραφές και συνθήκες...κ.ο.κ...
Καταγράφηκε
Mikis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 65


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 05:31:52 μμ »



Οτι έχει απειρα χτυπήματα πάνω στο αστερι ισως?Απορία
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences