Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 01:37:59 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Συλεκτικοτητα βαση αριθμησης και αριθμου...  (Αναγνώστηκε 5653 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Tzo Fistikis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 134


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 26, 2015, 12:19:33 μμ »

Καλημερα! Βλεπω διαφορα χαρτονομισματα που το καθε ενα εχει διαφορετικο τροπο αριθμησης οποτε καταληγουμε να εχουμε type a, type b κτλ. Αξιζει να τα εχω αυτα στη συλλογη; Δηλαδη περα απο μερικα κατοχικα που εχουν και διαφορετικο χρωματισμο και μεγεθος (κοψιματος) αξιζει (οχι οικονομικα) να τα εχω ολα; Χωρις να τα υποτιμω η ερωτηση!
Καταγράφηκε
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 26, 2015, 12:26:44 μμ »

Συλλεγεις αυτο που σου ενδιαφερει πιο πολύ. Ο καθενας συλλεγει αυτο που του αρεσει. Δεν υπαρχουν κατευθυντηριες οδηγιες. Εμενα μου αρεσει να μαζευω χαρτονομισματα που ο αα ληγει σε 111. Χαζο ακουγεται, αλλα εμενα μου αρεσει Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Tzo Fistikis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 134


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 26, 2015, 12:29:32 μμ »

Ωχ!! Εδω εγω ζοριζομαι να βρω καποια χαρτονομισματα ανεξαρτητου αριθμου! Φανταζομαι ποσο δυσκολο ειναι αυτο για εσενα!
Καταγράφηκε
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 26, 2015, 02:04:33 μμ »

Καλημερα! Βλεπω διαφορα χαρτονομισματα που το καθε ενα εχει διαφορετικο τροπο αριθμησης οποτε καταληγουμε να εχουμε type a, type b κτλ. Αξιζει να τα εχω αυτα στη συλλογη; Δηλαδη περα απο μερικα κατοχικα που εχουν και διαφορετικο χρωματισμο και μεγεθος (κοψιματος) αξιζει (οχι οικονομικα) να τα εχω ολα; Χωρις να τα υποτιμω η ερωτηση!

Αυτό το ερώτημα με απασχολεί κι εμένα κι ακόμα δεν έχω αποφασίσει οριστικά.
Σε κάποια χαρτονομίσματα τα μαζεύω όλα τα είδη ας πούμε: πχ το 10.000 (1948) με το ΙΔΡΥΜΑ ΤΡΑΠΕΖΗΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ή το 1000 (1970) με τα διαφορετικα υδατογραφήματα.
Σε κάποια άλλα πχ στα κατοχικά, δεν τα μαζεύω. Τα έχω όλα απο ένα.
Βέβαια "αυτά που είναι ίδια" πχ 1000 με τον Κολοκοτρώνη (1944 εκδοση Γ, 1947 εκδοση Δ, 1948 εκδοση Ε) ή 100 δρχ 1954 και 1955 κτλ εννοείτε οτι τα μαζεύω. Αριθμούς δεν κοιτάω καθόλου πουθενά.
Εξαρτάται απο εσένα το τι θελεις και πως σου πάνε στο μάτι.
Μπορεί να φανεί βλακεία αυτο που θα πω, αλλά για εμένα μέγαλο ρόλο για το ποιά μαζεύω και ποιά όχι έχει παίξει και το πως πάνε οπτικά στο αλμπούμ που τα έχω..... Στριφογύρισμα ματιών Αλλά όπως είπα ακομα το μελετάω.... Άβυσσος η ψυχή του συλλέκτη!!
Καταγράφηκε
Tzo Fistikis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 134


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 26, 2015, 02:38:49 μμ »

Ωπα κατσε γιατι με εκαψες τωρα... 1948 1000δρχ σειρα Ε;;;; Δεν ηξερα οτι υπαρχει τετοι! Δεν το εχω δει πουθενα!
Καταγράφηκε
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 26, 2015, 02:42:51 μμ »

Γραφει ημερομηνια 14 Νοεμβρίου 1947 αλλα κυκλοφόρησε το 1/3/1948. Ειναι αυτό που δεν έχει υδατογράφημα.
 Ναι, έτσι όπως το έγραψα το μπέρδεψα λίγο το πράγμα...  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Tzo Fistikis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 134


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 26, 2015, 02:47:15 μμ »

Προς το παρον με κατεστρεψες λιγο... ουτε εγω εχω ξεκαθαρισει τι και πως ακομα... μια τα βαζω στη συλλογη μια τα βγαζω. μια σκευτομαι εχω το ενα σε σχεδον τελεια κατασταση και τ αλλα καλα και μου χαλανε το ενα μια οτι το καθενα ειναι διαφορετικο... μπερδεμα....
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 26, 2015, 03:01:54 μμ »

Εμενα μου αρεσει να μαζευω χαρτονομισματα που ο αα ληγει σε 111.

Ε, ναι. Ο καθένας βάζει τους δικούς του κανόνες.

Μπορεί να φανεί βλακεία αυτο που θα πω, αλλά για εμένα μέγαλο ρόλο για το ποιά μαζεύω και ποιά όχι έχει παίξει και το πως πάνε οπτικά στο αλμπούμ που τα έχω..... Στριφογύρισμα ματιών Αλλά όπως είπα ακομα το μελετάω....

Και αυτό. Κάποια στιγμή αποφασίζεις να βάλεις ένα όριο σε κάποια πράγματα, που μπορεί να είναι και "τοπικό". Π.χ. μαζεύω ασημένια 10ευρα, αλλά βαρέθηκα. Θα γεμίσω τις τρεις θέσεις που μου έμειναν ακόμα κενές και θα σταματήσω. Ή... βλέπουμε...



Η "πληρότητα" είναι στόχος, αλλά δεν μπορεί να γίνεται "ψυχαναγκασμός". Όταν βλέπεις ότι αρχίζει να σε ελέγχει αντί να την ελέγχεις εσύ, (βάλτε όποια βρισιά θέλετε)...
Καταγράφηκε
stalker
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 48


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 26, 2015, 03:17:59 μμ »

 Για την ιστορία, το χαρτονόμισμα των 1000 δρχ. της Ε σειράς είναι από τα σημαντικά
 μιας συλλογής, διότι, καθότι εύκολο, ειναι το πρώτο που τυπώθηκε από το Ι.Ε.Τ.Α.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 26, 2015, 07:55:16 μμ »

Σύντροφοι, Ε' έκδοση, όχι σειρά.

Είναι το 180b στον Krause (ό,τι σημαίνει αυτό...)
Καταγράφηκε
Tzo Fistikis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 134


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 26, 2015, 08:23:20 μμ »

Και η εκδοση α και β ποια ειναι;
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1431



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 26, 2015, 08:37:54 μμ »

Και η εκδοση α και β ποια ειναι;
Με Α' και Β' δεν υπάρχει, το 1000δρχ της Ε' έκδοσης είναι μικρότερο.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 26, 2015, 08:43:59 μμ »

Α' έκδοση είναι το μεταξωτο του 1935, Β' με τον Αλέξανδρο του 1941. Αλλά δεν αναγράφεται.
Καταγράφηκε
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 26, 2015, 08:49:08 μμ »

To B' είναι του 1939. Με τον Αλέξανδρο είναι το Γ'. Το 1000 του 1942 είναι το Δ
Καταγράφηκε
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 26, 2015, 09:14:44 μμ »

Μετα τον πόλεμο η διοικηση της ΤτΕ αγνόησε τις κατοχικές εκδόσεις (Γ και Δ) και έτσι τα νέα τραπεζογραμμάτια που κυκλοφορησαν μετα την απελευθέρωση συνέχισαν την αριθμηση των εκδοσεων με βαση την προπολεμικη αρίθμηση οπότε έχουμε:
εκδοση Α (1.5.1935)
εκδοση Β (1.1.1939)
εκδοση Γ (δεν αναγραφει ημερομηνια διοτι τυπώθηκε στο Λονδίνο απο την ελεύθερη ελληνικη κυβερνηση η οποια δεν ηξερε ποτε ακριβως θα απελευθερωθει η Ελλάδα ωστε να βαλει ημερομηνια έστω κατα προσέγγιση. Κυκλοφόρησε στις 2.12.1944 μια ημέρα πριν τα Δεκεμβριανά)
εκδοση Δ (9.1.1947)
εκδοση Ε (14.11.1947)
Οι ημερομηνίες στην παρένθεση είναι οι αναγραφόμενες πάνω στα χαρτονομίσματα. Φυσικά δεν υπολογίζεται το επισημάσμενο ως 1000 πρωην 100ρικο


Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences