Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 01:22:22 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ελληνική Διοίκησις, κόκκινη & καρμινόχρωμη επισήμανση  (Αναγνώστηκε 4474 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« στις: Μάρτιος 24, 2015, 08:01:17 μμ »

Από τα τέλη του 1912 η ταχυδρομική υπηρεσία προώθησε στις περιοχές που περνούσαν στα χέρια του ελληνικού στρατού γραμματόσημα με την επισήμανση (δηλ. με εκτύπωση επί της υπάρχουσας επιφάνειας) των λέξεων «Ελληνική Διοίκησις» (κεφαλαία, χωρίς εισαγωγικά). Κάτι τέτοιο ήταν υποχρεωτικό σύμφωνα με τις διεθνείς συνθήκες, προκειμένου ως την οριστική διευθέτηση των συνόρων να τηρούνται χωριστά τα έσοδα και οι δαπάνες του ελληνικού κράτους στις περιοχές αυτές. Με δυο λόγια, υποτίθεται ότι η Ελλάδα απλώς διοικούσε τις περιοχές ως τη λήξη του πολέμου και κατόπιν, με βάση τα «βιβλία» που τηρούσε, θα ζητούσε να καλυφθούν οι δαπάνες που έκανε.

Οι δύο λέξεις τυπώθηκαν με χρώμα μαύρο, κόκκινο ή καρμινόχρωμα, είτε από κάτω προς τα πάνω, είτε από πάνω προς τα κάτω. Η φορά ανάγνωσης είχε να κάνει μόνο με την τοποθέτηση των πλακών της επισήμανσης (ή αναλογικά, με την τοποθέτηση των φύλλων των γραμματοσήμων), οπότε δεν θεωρείται (η φορά) διακριτή έκδοση. Στους καταλόγους πάντως οι εκτυπώσεις φιλοξενούνται σε χωριστά υποκεφάλαια και το ίδιο γραμματόσημο φέρει διαφορετικό κωδικό, ανάλογα με το χρώμα και τη φορά. Τα γραμματόσημα που χρησιμοποιήθηκαν για την επισήμανση ήταν κυρίως της χαλκογραφικής σειράς του 1911, λιγότερο της λιθογραφικής και ένα (συγκεκριμένα το 20λεπτο) της σειράς του Ιπτάμενου Ερμή (1901).

Όπως διαβάζω στον κατάλογο Hellas/2014, με κόκκινο και καρμινόχρωμο χρώμα (είπα να περιορίσω το θέμα σε αυτά, μπορεί όποιος θέλει να ανοίξει για το μαύρο) έγιναν τρεις συνολικά διακριτές επισημάνσεις.
(α) το λεγόμενο «τράβηγμα ΙΙΙ» με κόκκινο χρώμα, σε 12 διαφορετικές αξίες από γραμματόσημα.
(β) το «τράβηγμα VI» με καρμινόχρωμα, 9 γραμματόσημα.
(γ) το «τράβηγμα IΧ» με καρμινόχρωμα, 2 γραμματόσημα.
(δ) το «τράβηγμα ΧΙ» με καρμινόχρωμα, 2 γραμματόσημα.
(ε) το «τράβηγμα ΧΙΙΙ» με κόκκινο χρώμα, μόνο το χαλκογραφικό 25δραχμο οριζόντια.
(στ) το «τράβηγμα ΧΙV» με κόκκινο χρώμα, μόνο το χαλκογραφικό 25δραχμο κάθετα και με τις δύο φορές.

Παραθέτω από τη συλλογή μου 4 γραμματόσημα, όσα χωράει ένα post. Έχω μερικά ακόμα.

Το πρώτο είναι το χαλκογραφικό του ενός λεπτού. Ανήκει στην κατηγορία (α) παραπάνω καθώς μόνο σε αυτό το τράβηγμα αναφέρεται το συγκεκριμένο γραμματόσημο. Προσέξτε πόσο παχιά είναι τα γράμματα. Παρομοίως, τα δύο επόμενα (λιθογραφικά αμφότερα) ανήκουν στην κατηγορία (β) καθώς μόνο σε αυτήν αναφέρεται το συγκεκριμένο. Τα παραθέτω και τα δύο για να δείτε τη διαφορά στην απόχρωση. Ο Hellas αναφέρει ότι χρησιμοποιήθηκε το γραμματόσημο με το χαρτί της Α' περιόδου των λιθογραφικών. Να προσθέσω ότι ναι μεν το χαρτί είναι (ή μου φαίνεται ότι είναι) ίδιο, πλην όμως υπάρχει διαφορά στη γόμα (είναι πιο χοντρή στο ένα εκ των δύο). Φαίνεται ότι τα λιθογραφικά της Α' περιόδου είχαν διαφορές στη γόμα; Αγνοώ.  

Τέλος, το τέταρτο γραμματόσημο είναι (αν δεν κάνω λάθος) αυτό για το οποίο έγινε λόγος εδώ, δηλ. λιθογραφικό του ενός λεπτού με καρμινόχρωμη επισήμανση από πάνω προς τα κάτω. Ο Hellas αναφέρει ότι από αυτό το σπάνιο γραμματόσημο έχει υπάρξει με βεβαιότητα ένα μόνο φύλλο (δηλ. 100 τεμάχια) το οποίο (φύλλο) χρησιμοποιήθηκε ως δοκιμή στο τράβηγμα (γ) παραπάνω. Έγινε πράγματι δοκιμή σε ένα μόνο φύλλο; Παράδοξο, αλλά για να το λέει ο συγγραφέας κάτι θα ξέρει (εννοώ ότι συνήθως οι τυπογραφικές δοκιμές απαιτούν πολλά φύλλα). Έπειτα, αν προέρχεται αποκλειστικά από δοκιμαστικό φύλλο, ένα όλο και όλο, γιατί να αποκτήσει και δοντάκια;

Ο κατάλογος δίνει για αυτό τιμή 1,650 €. Τώρα, ανήκει στα πλαστά (βλ. λίνκ που παρέθεσα) ή όχι; Κάποτε θα μάθω. Σε κάθε περίπτωση, είναι... ωραίο στο άλμπουμ μου.
Καταγράφηκε
panos_co
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 54


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 24, 2015, 08:55:22 μμ »

οι πληροφορίες που μας έδωσες για τα συγκεκριμένα γραμματόσημα και την ιστορία τους έιναι σημαντικές!!!
Πως μπορείς να ξεχωρίσεις τα πλαστα? ή την χαλκογραφική απο την λίθογραφική εκτύπωση ?
ευχαριστώ 
Καταγράφηκε
nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 24, 2015, 08:58:47 μμ »

H χαλκογραφική εκτύπωση δημιουργεί ανάγλυφη επιφάνεια, το νιώθεις αμέσως στο δάκτυλο ενώ το περνάς πάνω από την επιφάνεια του γραμματοσήμου. Η λιθογραφική αντίθετα, τελείως λεία. 

Δεν έχω κανένα τρόπο να διαπιστώσω αν το τελευταίο γραμματόσημο (σε αυτό μάλλον θα αναφέρεσαι) είναι γνήσιο ή πλαστό, τουλάχιστον με τις τωρινές μου μηδαμινές γνώσεις. Μόνο αν το δείξω σε ειδικό.
Καταγράφηκε
panos_co
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 54


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 24, 2015, 09:13:25 μμ »

Νίκο σε ευχαριστώ πολύ ένα δείγμα απο την συλλογή μου στα συγκεκριμένα γραμματόσημα
Καταγράφηκε
nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 24, 2015, 09:50:31 μμ »

Για να μείνω στα «κοκκινωπά», το κάτω αριστερά πρέπει να είναι χαλκογραφικό, πιάσε το και πες μας. Το δεκάλεπτο, τρίτο πάνω από αριστερά, ίσως είναι το λιθογραφικό. Σε αυτή την περίπτωση μάλιστα, είναι κάπως σπάνιο.
Καταγράφηκε
panos_co
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 54


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 24, 2015, 10:22:37 μμ »

Νίκο διόρθωσε με αν κάνω λάθος.Οταν λέμε ανάγλυφο αναφερόμαστε σε ανάγλυφο γραμματόσημο και όχι σε ανάγλυφη επισήμανση.Σε αυτή την περίπτωση και τα δύο γραμματόσημα είναι λεία.Αν και το πάνω γραμματόσημο με μπέρδευει δίοτι έχει σαρνιέρα και δεν έχω την πλήρη αίσθηση.Ακόμη κάτι στην πίσω όψη του γραμματοσήμου υπάρχει ανάγλυφο των γραμμάτων της επισήμανσης.Αυτο υποθέτω πως εγινε απο την πίεση της σφραγίδας(στάμπας) της ελληνικής διοικησης σωστά?
Καταγράφηκε
nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 24, 2015, 10:40:01 μμ »

Ναι Πάνο, αναφέρομαι στο γραμματόσημο και όχι στην επισήμανση. Στα δείγματα που έχω δεν μπορώ να διακρίνω τη δεύτερη. Ίσως στο δικό σου έχει γίνει τόσο βαθιά εκτύπωση ώστε αποκτά ανάγλυφο η πίσω όψη (δεν συμβαίνει σε κάποιο δικό μου).

Για να έχεις μια αντίληψη των χαλκογραφικών εκτυπώσεων, πιάσε άλλες σειρές (πχ. ήρωες - ανεξαρτησία, τοπία, Φαβιέρος) και θα το δεις. Σε αυτές πάντως (μεταφέρω δική μου εμπειρία και όχι ειδικού) το ανάγλυφο είναι λιγότερο έντονο από ό,τι στις παλιότερες. Ίσως είχε να κάνει με τα συγκεκριμένα τυπογραφεία, ίσως με το χαρτί. Σε αντιδιαστολή, το Ναυαρίνο που κυκλοφόρησε ενδιάμεσα είναι λιθογραφική.
Καταγράφηκε
panos_co
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 54


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 24, 2015, 11:11:59 μμ »

Είναι όπως τα αναφέρεις το δοκίμασα σε αρκετές σειρές είναι λιγότερο ανάγλυφο.. σου παραθέτω 2 φωτογραφίες μήπως και φανεί το ανάγλυφο στην πίσω όψη
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
...
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 24, 2015, 11:24:57 μμ »

Ακόμη κάτι στην πίσω όψη του γραμματοσήμου υπάρχει ανάγλυφο των γραμμάτων της επισήμανσης.Αυτο υποθέτω πως εγινε απο την πίεση της σφραγίδας(στάμπας) της ελληνικής διοικησης σωστά?

Ακριβώς. Από την πίεση του "τυπογραφικού κλισέ".

Κάτι ανάλογο συμβαίνει και με τους αριθμούς σειράς των χαρτονομισμάτων, που (γενικά) είναι ανάγλυφοι.



Για να έχεις μια αντίληψη των χαλκογραφικών εκτυπώσεων, πιάσε άλλες σειρές (πχ. ήρωες - ανεξαρτησία, τοπία, Φαβιέρος) και θα το δεις. Σε αυτές πάντως (μεταφέρω δική μου εμπειρία και όχι ειδικού) το ανάγλυφο είναι λιγότερο έντονο από ό,τι στις παλιότερες. Ίσως είχε να κάνει με τα συγκεκριμένα τυπογραφεία, ίσως με το χαρτί. Σε αντιδιαστολή, το Ναυαρίνο που κυκλοφόρησε ενδιάμεσα είναι λιθογραφική.

Μάλλον πρόκειται για βελτίωση των τυπογραφικών μεθόδων (που περιλαμβάνουν και το χαρτί). Δική μου σκέψη, δεν ξέρω κάτι συγκεκριμένο. Υποθέτω ότι δεν ήταν επιθυμητό να "ταλαιπωρούνται" τόσο πολύ τα γραμματόσημα κατά την εκτύπωση και με τα χρόνια "μείωσαν" την ταλαιπωρία. Φυσικά μπορεί να μπαίνουν στη μέση και τυχαίοι ή άσχετοι παράγοντες...
Καταγράφηκε
panos_co
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 54


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 24, 2015, 11:44:33 μμ »

Ίσως..ποιος ξέρει  Απορία παντως ειναι κάτι συνηθισμένο απο ότι κατάλαβα.Με αυτα πέρασε η ώρα.. χάρηκα που τα είπαμε  και τα θερμά μου συγχαρητηρια για όλες τις πληροφορίες που δίνετε για τα γραμματόσημα!!
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 25, 2015, 03:29:34 μμ »

Πολύ ωραίο θέμα παιδιά και ωραίες πληροφορίες δώσατε! Δυστυχώς δεν έχω στη συλλογή μου κάποιο απο τη σειρα ελπίζω να αποκτήσω σύντομα κάποιο
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
DleogR
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 213


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 26, 2015, 01:33:39 πμ »

Σχετικά με το από πάνω προς τα κάτω.
Νίκο το γραμματόσημο που κρατάς είναι ΠΛΑΣΤΟ !
Για να γίνω πιο σαφής έχω φύλλο από αυτό το γραμματόσημο.
Η ιστορία έχει ως εξής... Τα λιθογραφικά γραμματόσημα χωρίζονται
σε 4 μεγάλες περιόδους και ξεχωρίζουν μεταξύ τους από τα χαρτιά
τις γόμες αλλά και από τα χρώματα και διαστάσεις τους.
Ανάμεσα όμως στην 3 και 4 έκδοση υπήρξε και μια άλλη αλλαγή.
Στα φύλλα που πριν αναγράφονταν η εταιρία στα ελληνικά πλέον
αναγράφετε στα λατινικά. Δεν είναι η ώρα να εξηγήσω το γιατί.
Η ανάγκη όμως των Ελλήνων συλλεκτών και εμπόρων για ανταλλαγές
γραμματοσήμων από την Ευρώπη και Αμερική είναι διαρκής και πρέπει να
βρίσκετε πάντα ποικιλία για τον σκοπό αυτό.
Εκεί λοιπόν όπως ακούγετε επινοήθηκε από κάποιους η εκτύπωση ανεστραμμένης
καρμινόχρωμης επισήμανσης. Οπότε και επισημάνθηκαν κάποια γραμματόσημα
τις 4 περιόδου με "ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ"
Εδώ λοιπόν είναι και η ουσία. Το 1 λεπτό επισημάνθηκε κανονικά μόνο στην πρώτη
έκδοση των λιθογραφικών Δεκέμβριος του 1912.
Το 1913 λήγει ο πρώτος βαλκανικός πόλεμος οπότε δεν υπήρχε λόγος εκτύπωσης
άλλων γραμματοσήμων με "ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ"
Με λίγα λόγια όταν έχεις ένα γραμματόσημο που τυπώθηκε το 1918-27 δεν γίνετε να
φέρει "ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ" επάνω του !
Καταγράφηκε
Mad Collector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 385


UpTheIrons!


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 26, 2015, 07:06:19 μμ »

Nikosal, δυστυχώς δικό μου ήταν το πλαστό γραμματόσημο (λιθογραφικης  1 λεπτού με καρμινόχρωμη προς τα κάτω) και το ήδη πλέον κλειστό θέμα που ανήρτησα παλαιότερα (http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=20902.0) και στο οποίο παραπέμπεις. Το γραμματόσημο ήταν  ίδιο με το τεταρτο από τα δικά σου προεκτιθέμενα ανωτέρω, ως πλαστό εκείνης της εποχής το έκρινε ο Καραμήτσος, ήταν λιθογραφική μεν όπως το γνήσιο αλλά μεταγενέστερη έκδοση που δεν θα έπρεπε άρα να γράφει "ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΙΟΙΚΗΣΙΣ", αυτά μου είπε ο Καραμήτσος! ΔΕΝ μου εξηγησε περισσότερα, δεν τον ρώτησα. Τώρα πως διάλο κατάλαβε με το καλημέρα οτι ήταν μεταγενέστερη έκδοση (και άρα πλαστό), ίσως από το χαρτί, ή ίσως από την ποιότητα/χρώμα της επισημάνσεως... δεν ξέρω!

Είναι αυτό που λέει και ο DleogR αμέσως παραπάνω, επινοήθηκε από κάποιους η εκτύπωση ανεστραμμένης καρμινόχρωμης επισήμανσης, επισημάνθηκαν και κάποια γραμματόσημα του 1 λεπτού με "ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ" αντεστραμμένη, αλλά μόνο στην πρώτη έκδοση των  λιθογραφικών Δεκέμβριος του 1912 εγινε αυτό κανονικά, κατόπιν το 1913 λήγει ο πρώτος βαλκανικός πόλεμος,  δεν υφίσταται πλέον λόγος εκτύπωσης επισημάνσεων "ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ", και άρα όταν έχεις ένα γραμματόσημο που τυπώθηκε μετά το '13 ή όποια επισήμανση τεκμαίρεται ως πλαστή εποχής, ή ενίοτε μάλιστα φαίνεται οτι είναι πλαστή ίσως από την διαφορά με την original επισήμανση του '12-'13!

Σε κάθε περίπτωση, μιάς και το συγκεκριμένο εάν είναι γνήσιο έχει μεγαλούτσικη αξία (χιλιάρικο χαλαρά έπιασαν 2 τέτοια σε δημοπρασίες Καραμήτσου στο παρελθόν, 1600 ευρώ στο κατάλογο 2014, χιλιάρικο είχε στον κατάλογο 2008 , όσο πάει και ανεβαίνει), καλή ιδέα θα'τανε να το πάς να το δεί ο Καραμήτσος ή κάποιος άλλος τέσπα ειδικός με εμπειρία, εντός ή/και εκτός site!! Ανεξαρτήτως εάν και εσύ ο ίδιος έχεις εμπειρία και είσαι ενδεχομένως πεπεισμένος οτι είναι είτε πλαστό είτε γνήσιο!  Νομίζω...!

Μπορεί να είσαι πιό τυχερός από εμενα!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 26, 2015, 07:40:33 μμ από Mad Collector » Καταγράφηκε

Better tennis in poster than penis in toaster!
nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 27, 2015, 11:31:09 πμ »

Να παρατηρήσω κάποια πράγματα, αφού πρώτα διευκρινίσω στους δυο τελευταίους φίλους που έγραψαν (αλλά και στους υπόλοιπους που διαβάζουν το θέμα) ότι δεν... με διακατέχει καμία «πρεμούρα» να υπερασπιστώ τη γνησιότητα του γραμματοσήμου μου. Όχι ότι δεν θα ήθελα να είναι γνήσιο, αλλά αν ήταν, με ένα γραμματόσημο που είτε το είχα από το Λύκειο, είτε το αγόρασα πιο πρόσφατα ανάμεσα σε 100 άλλα για 1-2 € (δεν θυμάμαι τι από τα δύο συμβαίνει γιατί πρόσφατα με τις ανακατατάξεις στα άλμπουμ μου έχω πραγματικά μπερδευτεί) θα ήταν... τρελή τύχη να είναι το γνήσιο. Ειδικά όταν (αν έχει δίκιο ο κατάλογος Hellas) από αυτό έχει τυπωθεί ένα φύλλο μόνο, δηλ. 100 τεμάχια, εκ των οποίων κάποια ίσως έχουν καταστραφεί κιόλας.

Και φυσικά είναι κατανοητό το πώς προέκυψαν αργότερα γραμματόσημα αυτής της αξίας με πλαστή επισήμανση, όπως επίσης ποιοι είναι οι τρόποι να εξετάσουμε την (πιθανότατη, την κατά 99.9%) πλαστότητα του δικού μου, πέραν της προσφυγής σε ειδικό.
α) αν το κυρίως γραμματόσημο έχει τα χαρακτηριστικά επόμενης περιόδου (χαρτί, διαστάσεις, γόμα κλπ.)
β) αν η επισήμανση ταυτίζεται απόλυτα με εκείνη του τραβήγματος ΙΧ (βλ. αρχικό post στο θέμα) εφόσον σε αυτήν έγινε η τυπογραφική δοκιμή
 
Ακόμα δεν έχω μπορέσει να εξετάσω τα δύο αυτά σε βάθος, οπότε θα επανέλθω. Ωστόσο αναρτώ παρακάτω ένα -με βεβαιότητα- γνήσιο γραμματόσημο από την επίμαχη εκτύπωση, από την AthensAuctions (λόγω σοβαρότητας και εμπειρίας εκτιμώ ότι ξέρουν... ακριβώς τι λένε). Φαίνεται λοιπόν καθαρά ότι η εκτύπωση του γνήσιου, σε σχέση με το δικό μου είναι πιο παχιά και γενικώς τα γράμματα έχουν ορατές διαφορές. Δεν μπορώ να μετρήσω από την οθόνη διαστάσεις, αλλά και έτσι δεν μένουν περιθώρια γνησιότητας στο δικό μου.

Τι είπα παραπάνω; 99.9% πλαστό; Χεχε λίγο είπα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences