Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 06:46:50 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΑ ΠΕΡΙ ΚΡΙΣΕΩΣ ΚΑΡΑΜΗΤΣΟΥ  (Αναγνώστηκε 3458 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Mad Collector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 385


UpTheIrons!


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 17, 2015, 06:37:31 μμ »

ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΗΜΟ ΛΙΘΟΓΡΑΦΙΚΗ '12-'13 1 ΛΕΠΤΟΝ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ ΚΑΡΜΙΝΟΧΡΩΜΗ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ!
(http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=20853.0,  http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=20851.0)
Κάποιοι μου ζήτησαν να μεταφέρω τι ακριβώς είδε ο Καραμητς και απεφάνθη οτι είναι πλαστό το γραμματόσημο.
Ο Καραμήτσος δεν είπε κάτι συγκεκριμένο, πολυ με προβλημάτισε αυτό! Είπε οτι απλώς αυτά δεν εβγαιναν μονο το 12-13 αλλά και μέχρι το '30, και καπακι απλώς ρίχνοντας μία ματια χωρίς να το κοιτάξει ούτε καν με εναν μεγεθυντικό φακο ή κάτω από ένα σποτ φωτισμού, λεει οτι είναι πλαστό! ΤΙ να πω. Εγω είχα υποχρέωση να το αναφέρω και να αποσυρω την αγγελία μου κακην κακως μετά από αυτό!! Εάν κάποιος έχει άλλη γνώμη, ευχαρίστως να συναντηθούμε να το δεί από κοντά!
Καταγράφηκε

Better tennis in poster than penis in toaster!
Mad Collector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 385


UpTheIrons!


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 17, 2015, 06:43:07 μμ »

Επίσης του έδειξα κάποιες κεφαλές Ερμή (μεγάλες), και χωρίς καν να δεί μια-μία τι σκατα ήταν η καθεμία, είτε από άποψη εκδόσεως είτε από άποψη χαρτιου (πχ meshed, thin, κλπ), είπε οτι επειδή δεν είναι μεγάλα και καλά κομμένα τα περιθώρια δεν έχουν καμμία αξία. Δεν ξέρω, από την μία καταλαβαίνω οτι έχει εμπειρία, από την άλλη μηπως το παραξήλωσε λίγο? Κατ' αρχάς και ο ίδιος είπε,  οπως και όλοι ξέρουμε, οτι αυτά σχεδόν όλα βρίσκονται κακοκομένα, διότι βγαίνανε imperforate σε sheets και κοβόντουσαν με το χέρι με ψαλίδια/ξυραφια!

Ούτε αυτά δεν είδε με ένα φακό, σε ένα φώς, κάτι...Και όσοι ξέρουν από γραμματόσημα γνωρίζουν οτι γίνετει Ο ΧΑΜΟΣ με τις μεγάλες κεφαλές Ερμή, πολλαπλές εκδόσεις, τα σφάλματα, τα κακέκτυπα, κεκαθαρμένες και μη πλάκες, ΧΑΜΟΣ!!!!!!! ΘΕΛΕΙ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ ΚΑΙ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΟ για να τα ξεκαθαρίσεις ποιο είναι ποιο! Εν τούτοις, δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο!
Καταγράφηκε

Better tennis in poster than penis in toaster!
chrisvas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 859



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 17, 2015, 06:50:06 μμ »

Μην σε παραξενεύει που δεν το είδε όπως πιθανώς θα ήθελες εσύ.αλλά για τον έμπειρο κ. Καραμήτσο μία ματιά ήταν αρκετή για να δει ότι αυτό το τράβηγμα (εκτύπωση) έγινε μετά την εκτύπωση της επισήμανσης.
Καταγράφηκε

Πας λόγος εστί μάταιος ο μη τετελεσμένος
Mad Collector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 385


UpTheIrons!


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 17, 2015, 06:54:23 μμ »

Απλώς με προβλημάτισε πολύ η ταχύτητα απόρριψης! Το πόσο γρήγορα τα απέρριψε όλα!

Αυτο το ένα γραμματόσημο είπε οτι είναι πλαστο εποχής. Μα είχανε τέτοια ποιότητα το 1912-23 έως το '30? Δεν είπε οτι ήταν άλλη σειρά, ηταν κατηγορηματικός οτι ήταν πλαστό!

Και περί του "τραβήγματος" εννοείς οτι εκτυπώθηκε η επιφάνεια όλη μαζι με το overprint? Από εκει θα το κατάλαβε? Και γω γιατι δεν το βλέπω αυτό?

Διοτι δεν μου διευκρίνησε εάν ήταν ΟΛΟ πλαστό η μόνο το OVERPRINT!!
Καταγράφηκε

Better tennis in poster than penis in toaster!
Mad Collector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 385


UpTheIrons!


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 17, 2015, 07:09:53 μμ »

ΤεσΠα, τάδε έκρινε Καραμήτς με 70 χρόνια πείρα, ποιός είμαι γω να τον αμφισβητήσω στο φινάλε, ο Βλαστός??   Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Better tennis in poster than penis in toaster!
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 17, 2015, 10:14:24 μμ »

Το οτι το είδε στα γρήγορα δεν είναι κάτι που με προβληματίζει γιατί, είναι ένας απο τα άτομα του χώρου που ασχολείται με αυτό τόσα χρόνια θα έχουν δει τα μάτια του και θα έχουν δει οπότε πολύ γρήγορα να μπορούσε να καταλάβει αν είναι πλαστό ή οχι σε σχέση με τα μάτια τα δικά μας που έχουν συγκρίνει λιγότερα γραμματόσημα.

Το μόνο που θα με έτρωγε η περιέργεια εμένα είναι σχετικά με τι είχε και το έκανε πλαστό, ήταν τόσο κακή αντιγραφή στην εκτύπωση που κάνει μπάμ με γυμνό μάτι? το χαρτί ήταν άλλο απο αυτό που θα έπρεπε? η οδόντωση??? Λόγω φιλοτελικού ενδιαφέροντος θα τον ρώταγα να δω ένα αυθεντικό για να καταλάβω.

Προφανώς για να το λέει ο άνθρωπος έτσι θα είναι δεν έχει και κανα συμφέρον να μη το πουλήσει, ίσα ίσα θα έπαιρνε και προμήθεια απο τη διαδικασία.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
chrisvas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 859



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 18, 2015, 12:29:09 πμ »

Τι δεν καταλάβατε βρε παιδιά? Με απλά λόγια το δικό σου γραμματόσημο είναι κανονικό αλλά εκτυπώθηκε πολύ αργότερα από αυτό που του έγινε η επισήμανση,δηλ αν η επισήμανση έγινε σε γραμματόσημα που εκτυπώθηκαν πχ 1912 κάποιος πήρε γραμματόσημα που τυπώθηκαν πχ το 1913 (διαφέρουν και σε τύπωνα και σε χαρτί) και έκανε πλαστή επισήμανση.Αν κάποιος ασχοληθεί σοβαρά θα μάθει να ξεχωρίζει τις διαδοχικές εκτυπώσεις αυτής της περιόδου και θα βρίσκει σχετικά εύκολα τις πλαστές επισημάνσεις.Πόσο μάλιστα εύκολα το είδε ο κ. Αργύρης Καραμήτσος και σας έκανε τόσο εντύπωση,άλωστε στον κατάλογό του ο κ, Καραμήτσος αναφέρει πολλά για αυτές τις εκτυπώσεις και τις επισημάνσεις.






























Καταγράφηκε

Πας λόγος εστί μάταιος ο μη τετελεσμένος
Mad Collector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 385


UpTheIrons!


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 18, 2015, 10:21:07 πμ »

Το οτι το είδε στα γρήγορα δεν είναι κάτι που με προβληματίζει γιατί, είναι ένας απο τα άτομα του χώρου που ασχολείται με αυτό τόσα χρόνια θα έχουν δει τα μάτια του και θα έχουν δει οπότε πολύ γρήγορα να μπορούσε να καταλάβει αν είναι πλαστό ή οχι σε σχέση με τα μάτια τα δικά μας που έχουν συγκρίνει λιγότερα γραμματόσημα.

Το μόνο που θα με έτρωγε η περιέργεια εμένα είναι σχετικά με τι είχε και το έκανε πλαστό, ήταν τόσο κακή αντιγραφή στην εκτύπωση που κάνει μπάμ με γυμνό μάτι? το χαρτί ήταν άλλο απο αυτό που θα έπρεπε? η οδόντωση??? Λόγω φιλοτελικού ενδιαφέροντος θα τον ρώταγα να δω ένα αυθεντικό για να καταλάβω.

Προφανώς για να το λέει ο άνθρωπος έτσι θα είναι δεν έχει και κανα συμφέρον να μη το πουλήσει, ίσα ίσα θα έπαιρνε και προμήθεια απο τη διαδικασία.

Καλημέρα.
Δεν μπορούσα να κάτσω να απασχολήσω άλλο τον άνθρωπο, απεφάνθη οτι είναι πλαστό και αφού τον ρώτησα γιατί, μου εξήγησε πολύ συνοπτικά, όπως είπα παραπάνω, οτι έβγαιναν μέχρι το '30 και το συγκεκριμένο απλά δεν είναι του '12-13. Δεν μου είπε τίποτε άλλο, δεν τον ρώτησα και γω, λάθος μου ίσως, αλλά είναι ένας ευγενικότατος άνθρωπος (εκ πρωτης όψεως τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε) αλλά μεγάλος σε ηλικία και δεν ήθελα και γώ δεν ήθελα να τον πρήξω με ερωτήσεις.  Αρκέστηκα σε αυτό, μάζεψα την στεναχώρια μου και έφυγα τσαντισμένος με την #&$^% την τύχη μου την μαυρη! Όπως λες ακριβώς, για να το λέει ο άνθρωπος έτσι θα είναι δεν έχει και κανα συμφέρον να μη το πουλήσει, ίσα ίσα θα έπαιρνε και προμήθεια απο τη διαδικασία.

Είναι αυτό που λέει ο chrisvas, και κανονικό να είναι, εκτυπώθηκε αργότερα ,δηλ αν η επισήμανση έγινε σε γραμματόσημα που εκτυπώθηκαν πχ 1912 κάποιος πήρε γραμματόσημα που τυπώθηκαν πχ το 1913 (διαφέρουν και σε τύπωνα και σε χαρτί) και έκανε πλαστή επισήμανση.
Καταγράφηκε

Better tennis in poster than penis in toaster!
Mad Collector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 385


UpTheIrons!


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 18, 2015, 07:38:55 μμ »

https://www.youtube.com/watch?v=usCSk-CIO8o

ΓΚΟΥΧ! Κυριε διαχειριστά !! Δεν το κλειδωνετε και τούτο? Τα' παμε, τα συμφωνήσαμε, είν πλαστό επειδή...είν πλαστό, δεν λέει κανένας τιπτις άλλ' !
Καταγράφηκε

Better tennis in poster than penis in toaster!
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences