Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 05:30:24 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση 3 20άρικων του 1973.  (Αναγνώστηκε 1912 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
EXCELwiz
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 19


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 20, 2015, 06:57:39 μμ »

Γειά σας καλοί μου φίλοι.
Μόλις ολοκλήρωσα την αναλυτική καταγραφή όλων των νομισμάτων της προσωπικής μου συλλογής. Δημιουργήθηκε ένα πολύ "ευκολονόητο" EXCEL που περιλαμβάνει 154 εγγραφές, δηλ. 154 διαφορετικού έτους κοπής & ονομαστικής αξίας νομίσματα, από το 1833 έως και 2004. Αρκετές από τις εγγραφές περιλαμβάνουν πλέον του ενός νομίσματος, δηλ. δεν υπάρχει μόνο ένα κέρμα αλλά περισσότερα.
Όποιος από εσάς θελήσει να του στείλω το αρχείο αυτό, είτε για να εκδηλώσει ενδιαφέρον αγοράς, είτε για ανταλλαγή, τότε ας μου στείλει e-mail κατά το γνωστό τρόπο.
Επίσης, θα χρειαστώ και την πολύτιμη βοήθειά σας. Κάνοντας περιήγηση στο site, ανακάλυψα ότι στις πωλήσεις εμφανίστηκε ένα "δοκίμιο" 20δραχμο του 1973, το οποίο έγινε ανάρπαστο σε ελάχιστο χρόνο και σε τιμή πέραν κάθε προσδοκίας !!!
Με έκπληξη ανακάλυψα ότι το κέρμα αυτό το έχω εις τριπλούν στην προσωπική μου συλλογή. Δεν ξέρω αν είναι κι αυτά "δοκίμια" γι' αυτό αποφάσισα να ανεβάσω φωτογραφία τους για να τα εκτιμήσετε.
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο που διαθέσατε...
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 20, 2015, 07:02:35 μμ »

καλησπερα φιλε μου..κανενα απο τα τρια δεν ειναι δοκιμιο...οσο για την ποικιλια χωρις πεπλο..το πρωτο σιγουρα δεν ειναι , για τα αλλα δυο δεν μπορω να δω καλα  Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 20, 2015, 07:37:48 μμ »

Που είδες το ανάρπαστο και δεν το είδα εγώ? 4 μέρες ήταν η αγγελία και έκλεισε χωρίς να πουληθεί...
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 20, 2015, 08:21:03 μμ »

Το πρώτο 20αρικο ειναι η ποικιλία με το φαρδύ περιθώριο και πιθανόν με δυο γραμμές στο πέπλο ( δεν διακρίνετε καθαρά ) . Τα δυο επόμενα ειναι με στενό περιθώριο. Τωρα για το δοκίμιο που λες σίγουρα δεν εχουν καμία σχέσει γιατι δεν ειναι μονο το πεπλο που λείπει (στο δοκιμιο ) αλλά και η ημερομηνία ειναι μικρότερη και στο πλαι της ουράς , οποτε σίγουρα δεν ειναι ενα απο τα δικα σου . Αν κάνω κάποιο λάθος ασ με διορθώσει κάποιος , φιλικά Ευθύμης  Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
EXCELwiz
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 19


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 20, 2015, 08:23:43 μμ »

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά !
Αυτό είναι που λένε "άνθρακες ο θησαυρός" ...
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences