Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 08:08:47 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Bullion ως αποταμίευση  (Αναγνώστηκε 9014 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
stingray
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 88


diem perdidi


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 18, 2015, 08:41:01 πμ »

Πολύ καλημέρα σας!

Σε μερικούς μήνες (Νοέμβρη-Δεκέμβρη) θα έχω κάποια έξοδα για τα οποία κάνω ήδη αποταμίευση.

Αναρωτιόμουν αν θα είχε νόημα να αγοράσω χρυσά πλακάκια με τις οικονομίες μου αυτές. Δεν είναι οτι φοβάμαι μην βγούμε από το Ευρώ ή κάτι τέτοιο, απλώς είμαι σπάταλος και δυσκολεύομαι να κρατήσω ρευστό πάνω μου ή στην τράπεζα! Αναποφασιστικότητα Επίσης δεν συζητάμε για ποσά που να δικαιολογούν άνοιγμα προθεσμιακού, κάνα τριχίλιαρο θα είναι.

Το σκεπτικό μου είναι να αγοράζω όσα γραμμάρια χρυσό μπορώ με τα επιπλέον χρήματά μου σε τιμές το δυνατόν πιο κοντά στην σποτ και λίγο προτού χρειαστώ το ρευστό να πάω σε ένα σαράφικο εμπιστοσύνης και να το ρευστοποιήσω. Λέω σαράφικο γιατί η πώληση μέσω στεκιού μπορεί να καθυστερήσει, δεν ξέρω.

Καταλαβαίνω βέβαια οτι υπάρχει μια καλή περίπτωση να χάσω ένα μέρος του αρχικού μου κεφαλαίου αφού θα αγοράσω ακριβότερα από την τιμή σποτ και θα πουλήσω φτηνότερα, αλλά δεν ξέρω πόση διαφορά θα υπάρχει. Δεν έχω ξαναγοράσει χρυσό βλέπετε.

Πείτε καμμιά γνώμη να το συζητήσουμε λίγο πλιζ.
Καταγράφηκε
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 18, 2015, 09:03:20 πμ »

Λίρες Ελισάβετ πάρε και 90% θα κερδίσεις και στην μεταπώληση στο μελλον
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 18, 2015, 09:18:17 πμ »

Συμφωνώ απολύτως με τον Διονύση. Η χρυσή λίρα είναι το πιο αναγνωρίσιμο και ανταλλάξιμο νόμισμα. Μπορείς να το πουλήσεις ανά πάσα στιγμή. Για τα πλακίδια θα πρέπει να απευθυνθείς σε συγκεκριμένη και σαφώς περιορισμένη αγορά.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 18, 2015, 09:30:08 πμ »

Για ενα πρεπει να εισαι σιγουρος. 999/1000 θα χασεις. Αυτο συμβαινει οταν  αγοραζεις με την ησυχια σου και πουλας βιαστικα, ιδιως οταν προκειται για πραγματα που δεν γνωριζεις καλα την αγορα. Οταν πουλας δεν πρεπει να βιαζεσαι.
Καταγράφηκε
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 18, 2015, 09:51:22 πμ »

Δεν έχω καταλάβει αν τον χρυσό τον θες επενδυτικά ή αποταμιευτικά αλλά μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως αν από τώρα έχεις ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ μέρα εξόδου, 99% θα χάσεις.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 18, 2015, 10:13:39 πμ »

Στον χρυσο επενδυουμε χρήματα που δεν θα χρειαστούμε μεσοπροθεσμα...
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
stingray
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 88


diem perdidi


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 18, 2015, 10:32:29 πμ »

Ναι, δεν έχετε άδικο. Το θέμα είναι πόσο θα χάσω. Ουσιαστικά αν στα 3000 χάσω 200 δεν χάθηκε ο κόσμος, με ξέρω αρκετά καλά ώστε να μαντεύω πως αν είχα 3 χιλιάρικα πάνω μου θα έτρωγα τα 500-600 άνετα :p

Μάλλον θα σας ακούσω και θα κρατήσω τα ευρώ μου κάπου να τα ξεχάσω οτι τα έχω
Καταγράφηκε
estet
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 261


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 18, 2015, 10:33:13 πμ »

Δεν έχω καταλάβει αν τον χρυσό τον θες επενδυτικά ή αποταμιευτικά αλλά μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως αν από τώρα έχεις ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ μέρα εξόδου, 99% θα χάσεις.

Mάλλον αποταμιευτικά τον θέλει, εφόσον λέει ότι δυσκολεύεται να αποταμιεύσει ρευστό.
Συμφωνώ και εγώ πάντως για λίρες, πιθανώς να έχεις χασούρα γιατί έχεις συγκεκριμένη ημερομηνία που θα πουλήσεις, ο χρυσός πάντως συμφέρει ως αποταμίευση μάλλον μακροπρόθεσμα και όχι βραχυπρόθεσμα, καλύτερα να μαζέψεις μερικές λίρες για μια δύσκολη ώρα ή να τις αφήσεις κάποτε στα παιδιά σου.
Καταγράφηκε
stingray
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 88


diem perdidi


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 18, 2015, 10:39:38 πμ »

Δεν έχω καταλάβει αν τον χρυσό τον θες επενδυτικά ή αποταμιευτικά αλλά μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως αν από τώρα έχεις ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ μέρα εξόδου, 99% θα χάσεις.

Mάλλον αποταμιευτικά τον θέλει, εφόσον λέει ότι δυσκολεύεται να αποταμιεύσει ρευστό.
Συμφωνώ και εγώ πάντως για λίρες, πιθανώς να έχεις χασούρα γιατί έχεις συγκεκριμένη ημερομηνία που θα πουλήσεις, ο χρυσός πάντως συμφέρει ως αποταμίευση μάλλον μακροπρόθεσμα και όχι βραχυπρόθεσμα, καλύτερα να μαζέψεις μερικές λίρες για μια δύσκολη ώρα ή να τις αφήσεις κάποτε στα παιδιά σου.

Σιγά μην τις αφήσω στα κωλόπαιδα  Σαρκασμός όχι οτι έχω παιδιά βέβαια, αλλά άμα κάνω το συζητάμε.
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 18, 2015, 11:33:36 πμ »

Νομίζω πιο πολύ θες απλά να πάρεις χρυσό παρά να αποταμιεύσεις Γλώσσα. Μη μπαίνεις στη διαδικασία να πάρεις είτε λίρες είτε χρυσό και να λες απο πριν θα αγοράσω και ας χάσω είτε 1 είτε 200 ευρώ. Δε τα βρίσκεις στο δρόμο.

Η κράτα όλο το ποσό στην άκρη και ξέχνα το, ή δώσε το να στο κρατάει ή γυναίκα σου ή η μάνα σου (που είναι σφήγκες σε κάτι τέτοια) ή απλά βάλε πάρε 2 -3 λίρες αποταμιευτικά, κράτα το υπόλοιπο για τα έξοδα σου και συνέχισε την αποταμίεση σε ρευστό. Και άσε τις λίρες να αυγατίζουν και να τις εξαργυρώσεις σε 2 -3 ή και περισσότερα χρόνια.


Αν σκέφτεσαι απο τώρα χασούρα για μένα μην μπαίνεις καν στη διαδικασία να αγοράσεις γιατί να πετάξεις λεφτά που έχεις.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 18, 2015, 12:09:50 μμ »

Ναι, δεν έχετε άδικο. Το θέμα είναι πόσο θα χάσω. Ουσιαστικά αν στα 3000 χάσω 200 δεν χάθηκε ο κόσμος, με ξέρω αρκετά καλά ώστε να μαντεύω πως αν είχα 3 χιλιάρικα πάνω μου θα έτρωγα τα 500-600 άνετα :p

Μάλλον θα σας ακούσω και θα κρατήσω τα ευρώ μου κάπου να τα ξεχάσω οτι τα έχω

θες να μου δωσεις τα ευρω σου και να στα φυλαω και οταν τα χρειαστεις να σου δωσω πισω οτι τα 2800 αλλα τα 2900  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 18, 2015, 12:35:37 μμ »

Καλα θα παρεις λιρες εχεις σκευτει τι θα τις κανει;ς που θα τις κρυψεις ?? πως θα φυλαχτουν χωρις φοβο να στις κλεψουν??
Καταγράφηκε
stingray
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 88


diem perdidi


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 18, 2015, 01:16:48 μμ »

@valerol, παίζει να μην έχεις άδικο και να είναι απλώς κίτρινος πυρετός! Ας το σκεφτώ λίγο καλύτερα! Στην μάνα μου δεν δίνω τίποτα να μου φυλάει γιατί απο εκείνη έμαθα να τα σπαταλάω (το μήλο κάτω απ' τη μηλιά θα πέσει) και γυναίκα δεν παίζει εδώ και κάνα μήνα! Μια που τα λέμε, καμμιά συλλέκτρια 30 ως 35 διαθέσιμη υπάρχει? Σαρκασμός

@d.theodoropoulos Πριτς!

@yiorgos131313 ναι αλλά δεν σου λέω  Γλώσσα
Καταγράφηκε
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 18, 2015, 09:12:10 μμ »

Λιρες εννοειται και στην τελικη αν χασεις θα ειναι ελαχιστα (απο 5-10 ευρω στο κομματι).
Αν τα αφησεις σε ευρω θα χαλαστουν σιγουρα πολυ πιο ευκολα...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
νικολαος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 677


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 19, 2015, 12:08:45 πμ »

και γιατι δεν επενδυεις σε ασημενιες ουγκιες; με 3χιλιαρικα θα παρεις πχ  1Ολιρακια
ενω ασημενιες ουγκιες θα παρεις τουλαχιστον 150 κομματια και ανετα κανεις και μια ωραια συλογη  απο διαφορετικες  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences