Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 04:11:00 μμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Bonhams Greek Sale  (Αναγνώστηκε 10001 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ThanosL
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 320



Προφίλ
« στις: Μάρτιος 16, 2015, 03:52:32 μμ »

Μολις βγήκε ο κατάλογος της μεγαλύτερης δημοπρασίας Ελληνικής τέχνης, με όλη την αφρόκρεμμα.

http://www.bonhams.com/auctions/22710/?department=PIC-GRE
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 16, 2015, 04:04:09 μμ »

Ωραία πράγματα, αν τα είχα θα έπαιρνα τα lot, 9,18,22...λέμε αν...
Καταγράφηκε
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 16, 2015, 04:25:11 μμ »

Τι προβλεπεις Θανο; Ποιος ή ποιοι πινακες πιστευεις οτι θα φυγουν;
Καταγράφηκε
ThanosL
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 320



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 16, 2015, 04:28:25 μμ »

Θελω να τα δω λιγο προσεκτικά και θα κάνω μια πρόβλεψη, πάντως θεωρώ πως θα πουληθεί ένα 60-70% απο τα έργα (περισσότερα απο το προηγούμενο που ήταν 60%).
Πάντως περιμένω και "μεγάλα" χτυπήματα, πλεον ειναι σαφες σε αυτους που απευθυνονται αυτες οι δημοπρασίες πως η τέχνη είναι η πιο σίγουρη επένδυση των χρημάτων τους, ειδικά σε τέτοιες περιόδους.
Καταγράφηκε
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 16, 2015, 04:34:38 μμ »

Αν έχεις καλο consultant θα έχεις κέρδος....Αλλιώς...ας ασχοληθείς με τίποτα άλλο
Καταγράφηκε
ThanosL
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 320



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 16, 2015, 04:35:37 μμ »

Έχεις δίκιο έτσι είναι.
Καταγράφηκε
ThanosL
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 320



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 16, 2015, 06:57:08 μμ »

Ξεκινάω με μια πρόβλεψη:

Τσαρούχης - Γκίκας - Μόραλης - Οικονόμου - Βασιλείου κτλπ θα είναι μέσα στις εκτιμήσεις, τα ακριβά έργα νομίζω πως έχουν χαμηλές εκτιμήσεις και τα περισσότερα θα πουληθούν.

Το 2 θα ξεπεράσει την εκτίμηση.
Το 9 και 18 του Γυζη έχουν αρκετό ενδιαφέρον, να δούμε πως θα πάνε.
Το 28 του Διαμαντόπουλου θα πάει αρκετά καλά, τουλάχιστον στα ματια μου ξεχωρίζει απο τα πρότυπα της Ελληνικής τέχνης.
Το 41 είναι απο τα παλια εργα και θα είναι το νέο ρεκορ του Μυταρά αν υπάρξει ενδιαφέρον απο αγοραστές και χτυπήματα, οποτε θεωρώ πως θα είναι κοντά στη μέγιστη εκτίμηση.
Το 58 επισης απο τα παλια έργα, θα έχει ενδιαφέρον να δούμε πως θα αντιδράσουν οι αγοραστές αν υπάρξει bidding war στο 41 μιας και πρώτη φορά εμφανίζονται 2.
Ο Ακριθάκης θα έχει ενδιαφέρον, όλα τα έργα.
Το 69 του Σαμαρά θα έχει πολλά χτυπήματα.
Επίσης το 77 του Σαμαρά θα έχει ενδιαφέρον για τον ίδιο λόγο με το 58 του Μυταρά.
Για το Φασιανό αν και έχουν ωραία έργα, έχω μια εντύπωση πως έχει πέσει τελευταία, οπότε θεωρώ πως τα έργα που θα πουληθούν θα είναι κοντά στις αρχικές εκτιμήσεις, αν και η επιλογή των έργων είναι πολύ καλή.

Γενικά ότι και να πείς, όλα τα έργα είναι κορυφαία, οπότε περιμένουμε να δούμε πως θα αντιδράσει το κοινό.
Πάντως το ότι είναι λίγα, μόλις 95, είναι κίνηση για μεγαλύτερες τιμές.

Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 16, 2015, 07:16:33 μμ »

Me όλον τον σεβασμό στους καλλιτέχνες, δηλώνω άσχετος απο ζωγραφική αλλά στην αισθητική μου αν εξειρέσω τον Γύζη που σπέρνει , και τον Ράλλη που πεθαίνω (δεν ειδα Ραλλη στη συγκεκριμένη) τα υπόλοιπα έργα μου φαίνονται αστεία. Ειδικά κάτι της Ζούνη γελάω.
Δεν το λέω ειρωνικά, η σύγχρονη τέχνη το ειχε γαμήσει και εχει ψοφήσει, είτε στη ζωγραφική είτε στη μουσικη (όπου εκεί έχω άποψη).
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
ThanosL
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 320



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 16, 2015, 08:26:33 μμ »

Έχει το καθένα το ύφος του, δεν μπορώ να σου πω έχεις αδικό, αφού η τέχνη είναι αισθητική και δεν αρέσει σε όλους, πάντως αναμφισβήτητα αυτή η δημοπρασία περιλαμβάνει τα μεγαλύτερα ονόματα της ελληνική τεχνης απο την Ελληνική Αναγέννηση εως σήμερα
Καταγράφηκε
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 16, 2015, 08:38:18 μμ »

Me όλον τον σεβασμό στους καλλιτέχνες, δηλώνω άσχετος απο ζωγραφική αλλά στην αισθητική μου αν εξειρέσω τον Γύζη που σπέρνει , και τον Ράλλη που πεθαίνω (δεν ειδα Ραλλη στη συγκεκριμένη) τα υπόλοιπα έργα μου φαίνονται αστεία. Ειδικά κάτι της Ζούνη γελάω.
Δεν το λέω ειρωνικά, η σύγχρονη τέχνη το ειχε γαμήσει και εχει ψοφήσει, είτε στη ζωγραφική είτε στη μουσικη (όπου εκεί έχω άποψη).

Τί σου είναι η προσωπική αισθητική...Με αφήνουν παντελώς αδιάφορα του Γύζη....Αντιθέτως καρα-γουστάρω Γαίτη και Φασιανό...
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 16, 2015, 08:46:40 μμ »

Θάνο ξέρεις γιατί στα έργα του Φασιανού, οι φιγούρες κοιτάνε πλάγια, και τα μαλλιά ανεμίζουνε?
Καταγράφηκε
ThanosL
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 320



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 16, 2015, 08:47:34 μμ »

Δεν το έχω σκεφτεί ποτε, γιατι;
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 16, 2015, 08:58:46 μμ »

Για κάνε την έρευνα σου...ποιος είναι αυτός ο νεαρός γυμνός-καπνιστής-ποδηλάτης, που πάντα κοιτάει κάπου, με το μαλλί να ανεμίζει....
Καταγράφηκε
ThanosL
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 320



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 16, 2015, 09:03:14 μμ »

Δυστυχως δεν ειχα την τυχη να εχω Φασιανό στη συλλογή μου ώστε να έχω ασχοληθεί, αλλά αυτο που λες ακουγεται ενδιαφέρον και θα το ψάξω.
Καταγράφηκε
ThanosL
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 320



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 16, 2015, 09:13:01 μμ »

 Μέσα στην πολύχρονη ζωγραφική περιπέτεια του Αλέκου Φασιανού , '' οι ποδηλάτες ''  ( μπλε , κόκκινοι ή λευκοί ), θεωρούνται σήμα κατατεθέν για το έργο του ζωγράφου . Ένα  εμβληματικό στοιχείο στην ζωγραφική του , όπου αναδύεται μέσα από τους μύθους της παιδικής του μνήμης και που από το 1966 συνοδεύει μόνιμα το έργο του. Ο ζωγράφος χρησιμοποιούσε το ποδήλατο και ως μέσο μετακίνησης , φέρνοντάς το μάλιστα από το Παρίσι κατά τα πρώτα μεταπολιτευτικά  χρόνια . Η αφιλόξενη όμως ελληνική πρωτεύουσα άρχισε να γίνεται σταδιακά επικίνδυνη για τους ποδηλάτες και σύντομα ο ζωγράφος αναγκάζεται να το εγκαταλείψει . Έτσι έμειναν μόνο οι ζωγραφισμένοι ποδηλάτες με τις λυτές κόμες στον αέρα να μας παρασύρουν   στην μαγεία των χρωμάτων .

Πηγή : Εφημερίδα Καθημερινή 
18 / 9 / 2005

Ελπίζω σύντομα να έχω τη χαρά να προσθέσω ενα έργο του στη συλλογή μου.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences