Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 09:38:11 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΕΝ ΕΤΕΙ 2012 ....  (Αναγνώστηκε 5239 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nicolas__k
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 42


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 29, 2012, 12:04:47 μμ »

Αρχικα να με αυτοκαλωσορισω, εφοσον απο οτι βλεπω στο φορουμ της παλαι ποτε κραταιας τηλεκαρτας, της ανταλλαγης, της συλλεκτικης, της ανοικτης και της κλειστης, αλλα απο οτι φαινεται στις ημερες μας και της αδικως ξεχασμενης.

Ελπιζω αυτο το νεο θεμα (post) να αφυπνησει τους οσους εναπομειναντες ενδιαφερομενους εκει εξω, τους πολλους παλιους αλλα και τους ακομη λιγοτερους νεους.

Προσδοκω στην προσεγγιση σας ειτε δημοσια στο φορουμ ειτε με απαντηση σας στο προσωπικο μου e-mail, να συζητησουμε, ανταλλαξουμε και αγορασουμε τηλεκαρτες.


Καταγράφηκε
alexiosp
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 215



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 29, 2012, 12:38:47 μμ »

Kαλωσήλθες στο φορουμ Nικόλα! Όπως ήδη κατάλαβες είναι περισσότερο νομισματικό site, αλλά οι συλλέκετς όλων των συλλεκτικών κατηγοριών είναι καλοδεχούμενοι.

Έχω πολλά χρόνια να ασχοληθώ με τηλεκάρτες, ποτέ δεν είχα σπουδαία συλλογή. Θυμάμαι ότι είχα μία ανοιχτή Κέρκυρα/Αχιλλέας 5/93 σειρά 0101 με τα λεγόμενα "στρογγυλά γράμματα" που ήταν δυσκολούτσικο κομμάτι. Έχεις καμία ιδέα για την αξία της? Αν δεν κάνω λάθος πάνε αρκετά χρόνια από τότε που βγήκε ο τελευταίος κατάλογος.

Αλέξης
Καταγράφηκε
nicolas__k
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 42


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 30, 2012, 09:07:54 μμ »

Αγαπητε Αλεξη,

Προσφατα ξυπνησα και εγω ξανα, απλα και μονο με την επιθυμια να κλεισω τις χρονιες μου μεχρι το 2000. Κατα την γνωμη μου με την εισαγωγη του Ευρω και μετα, η θεματολογια αλλα και η συλλεκτικοτητα ξεκινησε μια φθινουσα πορεια. Ισως βεβαια και η γενια των σημερινων 30δων και 40δων που ξεκινησε την μοδα της "καρτολατρειας" να σοβαρευτηκε πλεον και να ξεχαστηκε με την γυναικα και τα παιδια!

Μετα τις φλυαριες και ειδικοτερα πανω στην τηλεκαρτα Κερκυρα Αχιλλεας 5/93 (ανοικτη), σε ενημερωνω ως ακολουθως:

Η εν λογω τηλεκαρτα βγηκε συνολικα σε δυο σειρες, με τους κωδικους και τις κυκλοφοριες καθε σειρας να εχουν ως εξης:

(α) Κωδικος 0101 - 135.949 αντιτυπα, και
(β) Κωδικος 0102 - 464.051 αντιτυπα.

Επομενως αυτη που εχεις εσυ στην κατοχη σου ειναι η "σπανιοτερη" εκδοση της συγκεκριμενης τηλεκαρτας.

Οσον αφορα τιμες πωλησης της εν λογω καρτας, σε ανοικτη παντοτε μορφη, σημερα (η αγορα να κυμαινεται στα ιδια επιπεδα,αν οχι πιο χαμηλα) ειναι ως εξης:

(α) 0101 (και με μετεγενεστερο κωδικο μεταξυ 299751-302900) - €0.50
(β) 0101 (και με μετεγενεστερο κωδικο μεταξυ 864051-999999) - €4.50
(γ) 0102 - €0.50
(δ) Φ1Φ2 - €15.00

Σημειωνω ωστοσο για σκοπους πληροτητας οτι οι εν λογω τιμες ειναι καθαρα πληροφοριακου χαρακτηρα, εφοσον σημερα η αγορα της τηλεκαρτας εχει "κατσει" για τα καλα. Μονο τα πολυ σπανια κομματια εχουν διατηρησει μια καποια αιγλη, και αυτη μονο μεταξυ των συλλεκτων τηλεκαρτας, οσοι δηλαδη εχουν απομεινει. Δυστυχως η Κερκυρα/Αχιλλευς, οπως και πολλες αλλες εκεινης της κοπης του 1993 διατιθενται σημερα σε τιμες κατω ή γυρω στο €1.00.

Ελπιζω να σε καλυψα οσο μπορουσα.

Με εκτιμηση,


Νικος



« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 30, 2012, 09:40:36 μμ από nicolas__k » Καταγράφηκε
alexiosp
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 215



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 30, 2012, 10:34:05 μμ »

Nα 'σαι καλά Νίκο, ευχαριστώ για την πληροφόρηση.

Να χαίρεσαι το (τα) χόμπυ σου και να περνάς καλά. Πιστεύω ότι θα βρεις πολλά ενδιαφέροντα πράγματα εδώ στο φόρουμ - και όχι μόνο τηλεκάρτες!

Με εκτίμηση, Αλέξης
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 01:05:28 πμ »

Δυστηχως η τηλεκαρτα......... Κλάμα Ηταν απο τις πιο ομορφες συλλογες.Εχω απο τις αρχες με βεργινα κλειστη μεχρι 2001?Απο εκει και  μετα ημουν φοιτητης εκανα αλλες συλλογες Μεγάλο χαμόγελο Απλα γραφω πιο πολυ γιατι θυμηθηκα τον Αχιλεα.Τον ειχα παρει στο λυκειο 100δρχ και τον πουλησα σε ενα συλλεκτη εβαλα 10000 και πηρα μια λιρα.Κανα 2  βολτες που εκανα μοναστηρακι παλιοτερα ειδα οτι πχ τιραζ με 20000 που παλια εκαναν εγγραφες στον οτε εκανε κανα ευρο.
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
safarouxp1973
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 11, 2012, 12:43:39 μμ »

ΚΑΙ ΓΩ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΕ ΤΗΛΕΚΑΡΤΕΣ ΚΑΙ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΗΜΑ! ΟΠΟΙΟΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ ΜΗΝΥΜΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ! ΘΕΛΩ ΣΙΓΟΥΡΑ ΝΑ ΑΝΤΑΛΛΑΞΟΥΜΕ! ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 11, 2012, 01:58:52 μμ »

Δεν μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι η τηλεκαρτα πεθανε συλλεκτικα μπορω να πω ομως οτι οντως προσφερωνται σε πολυ χαμηλες τιμες δυσκολα κομματια 1993 1998 σε διαφορα σαιτ και εφημεριδες αγγελιων και δεν υπαρχει αγοραστικο ενδιαφερον ,ειναι ενα μυνημα ελαχιστοποιησης του συλλεκτικου ενδιαφεροντως για το ειδος ,δεν ειμαι ειδικος αλλα εχωντας κληρονομισει απο ατομο της οικογενειας μου παρα πολλες χιλιαδες δυσκολευωμαι να επιτυχω τιμες πανω απο 0,30 ευρω για μεγαλου τιραζ των προαναφερωμενων χρονων και 5-10 ευρω για κατω των 20.000 τιραζ,για παραδειγμα αναφερω οτι εχω προσπαθησει να πουλησω 70-80 maldoro πακετο στα 130-140 ευρω και ουδεις ενδιαφερεται παρατηρισα ομως σε σαιτ πωλησεων οι συγκεκριμενες να πωλουνται 4 ευρω η μια και μια μια να φευγουν ,περιεργα πραγματα.τελικα καποια στιγμη επειδη διαθετω πακετα συγκεκριμενων 150 και 200 κομματιων να τα δινω 8-10 ευρω το πακετο και παλι θα δυσκολευτω να εισπραξω το ποσο
Καταγράφηκε
nicolas__k
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 42


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 03, 2012, 08:53:15 μμ »

Φιλε diaylosark,

Ακομα και τα site αναγκαζονται πολλες φορες να παραπλανουν για να επιζησουν. Ειναι συχνο φαινομενο να βλεπεις καποια τηλέκαρτα να αναρταται σε καλη τιμη και μετα ως δια μαγειας να πωλειται. Παραδοξως ομως η ιδια καρτα θα αναρτηθει και παλι... και παλι .... και παλι.

Ο σκοπος της διαδικασιας ειναι παραπλανηθει ενας ανυποψιαστος υποψηφιος αγοραστης ο οποιος ενδεχομενως να ειναι 50-50 για το αν θα την αγορασει ή οχι: μολις δει οτι πωλειται η καρτα και αρα υπαρχει συλλεκτικο ενδιαφερον δεν θα διστασει να προβει σε αγορα για καποια αλλη, ή ακομη και για την ιδια καρτα.
Καταγράφηκε
safarouxp1973
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 04, 2012, 01:09:18 μμ »

Φιλε diaylosark,

Ακομα και τα site αναγκαζονται πολλες φορες να παραπλανουν για να επιζησουν. Ειναι συχνο φαινομενο να βλεπεις καποια τηλέκαρτα να αναρταται σε καλη τιμη και μετα ως δια μαγειας να πωλειται. Παραδοξως ομως η ιδια καρτα θα αναρτηθει και παλι... και παλι .... και παλι.

Ο σκοπος της διαδικασιας ειναι παραπλανηθει ενας ανυποψιαστος υποψηφιος αγοραστης ο οποιος ενδεχομενως να ειναι 50-50 για το αν θα την αγορασει ή οχι: μολις δει οτι πωλειται η καρτα και αρα υπαρχει συλλεκτικο ενδιαφερον δεν θα διστασει να προβει σε αγορα για καποια αλλη, ή ακομη και για την ιδια καρτα.


Αν είσαι συλλέκτης τηλεκαρτών πρτοτείνω αντ/γη!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences