Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 06:13:26 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Great Britain 1959 Sovereign MS-66  (Αναγνώστηκε 5584 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 15, 2015, 05:33:59 μμ »

Πλάκα έχουν στο ebay  Στριφογύρισμα ματιών

http://www.ebay.co.uk/itm/1959-Queen-Elizabeth-II-Great-Britain-Gold-Sovereign-Coin-PCGS-MS66-/361232625159?ssPageName=ADME:B:WNA:US:3160

και αυτο δλδ τι ηταν ??

http://www.ebay.co.uk/itm/Great-Britain-1959-Sovereign-NGC-MS-66-HIGHEST-GRADE-EVER-ON-AUCTION-/161613823926?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2047675.l2557&nma=true&si=DTFfTAqoIxnr4eqhUlkTf8K4jYA%253D&orig_cvip=true&rt=nc
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 15, 2015, 05:37:06 μμ »

Καλησπερα Αντωνη

Πως το εξηγείς εσυ αυτο;
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 15, 2015, 05:37:52 μμ »

Ο τζωνης ο μπλιθης το κανει συστηματικα και αδυνατω να πιστεψω οτι ειναι συμπτωση το οτι ολα τα νομισματα του φευγουν σε απολυτως εξωφρενικες τιμες.
Η αλλη δημοπρασια που εβαλες ειναι η νορμαλ τιμη για το συγκεκριμενο νομισμα πιστοποιημενο σε αυτο τον βαθμο, εχω ασχοληθει γιατι πουλησα προσφατα μια 64αρα του 59
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 15, 2015, 05:45:49 μμ »

Τι κανει δηλαδη;
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 15, 2015, 05:46:22 μμ »

Καλησπερα Αντωνη

Πως το εξηγείς εσυ αυτο;

Αδυνατω να το εξηγησω Γιωργο μου ....εκτος και αν "Ο τζωνης ο μπλιθης" οπως ειπε και ο Δημητρης εχει το κοκαλακι της νυχτεριδας η καναν "λαγο" Κλείσιμο ματιού στο καπελο του  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 15, 2015, 05:49:01 μμ »

Μαλιστα απο τις πρακτικες του τζονυ του μπλιθη ειχα καει πολυ παλια και εγω, μου ειχε αναθεσει ενας φιλος που δεν ειχε λογαριασμο στο ebay να χτυπησω ενα νομισμα καλο που το ειχε "ερωτευτει", με σαφη εντολη "οσο παει, δεν με νοιαζει" (θα ηταν εκτος επαφης την ωρα που τελειωνε η δημοπρασια).
Πονταρα λοιπον και εγω, με σχετικη ασφαλεια προς τα πανω, οταν τα τελευταια δευτερολεπτα αρχισε "καποιος" να κανει αλογο την δημοπρασια, χτυπωντας συνεχως προς τα πανω, αναγκαστικα τον ακολουθησα (λογω της εντολης του φιλου μου, που δεν θα μπορουσα να τον αντικρυσω αν το εχανα) με αποτελεσμα να το κερδισω στο τελευταιο δευτερολεπτο σε, ουσιαστικα, διπλασια τιμη απο εκει που αξιζε.
Τοτε πιστεψαμε οτι βρεθηκε καποιος αλλος που το ηθελε και αυτος ανεξαρτητως χρηματων και το "καταπιαμε" (οχι οτι μπορουσε να γινει και αλλιως).
Αργοτερα ομως παρακολουθωντας τις δημοπρασιες του συγκεκριμενου( τζον μπλιθ), κατεληξα στην βεβαιοτητα οτι κατι "πολυ σαπιο υπαρχει στο βασιλειο της Δανιμαρκιας..."
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 15, 2015, 05:52:03 μμ »

Πολλά νομίσματα του Τζώνυ κλείνουν περιέργως ψηλά. Οχι όλα όμως καθώς άλλα κλείνουν σε νορμάλ τιμή.Και εγώ το έχω παρατηρησει αυτό.
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 15, 2015, 06:03:00 μμ »

Γιωργο εσυ ξερεις καλυτερα.Πως εξηγηται αυτο?
Καταγράφηκε

gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 15, 2015, 06:12:56 μμ »

Δεν ξέρω και εγω Χρήστο. Ο John ξέρω οτι χρησιμοποιεί επαγγελματία φωτογράφο φίλο του. Να παίζει ρόλο το close up και η άριστη φωτό; Σίγουρα ναι αλλα οχι σε σημείο να τινάζονται οι τιμες εκει. Το γεγονός οτι ο συμπατριώτης μας ειναι ερασιτέχνης με μικρή αξιολόγηση και με βάση την Ελλαδα πρεπει να εχει παίξει ρόλο σίγουρα αποτρεπτικό. Αυτα σε σύγκριση με επαγγελματία που εχει μεγάλη αξιολόγηση και βάση Λονδινο και χρησιμοποιεί αξιόπιστες υπηρεσίες ταχυδρομείου και ασφαλείας πρεπει να κανουν τη διαφορα.

Τοςο μεγάλη ομως; Δεν ξέρω..

Εγω ομως απορώ και σε κατι αλλο. Ειναι 66 αυτο το νομιςμα; Δεν μου φαινεται εμενα.

Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 15, 2015, 06:26:35 μμ »



Εγω ομως απορώ και σε κατι αλλο. Ειναι 66 αυτο το νομιςμα; Δεν μου φαινεται εμενα.



Μεγαλη κουβεντα ξεκινας .....ναι λοιπον , πολλα νομισματα "μεγάλων dealer" δεν εχουν αντικειμενικη βαθμολογηση απο τις εταιρειες .

Οπως προείπες αλλο να στελνει ο Ελληνακος μια-δυο λιριτσες και αλλο να στελνει ο μεγαλεμπορας 50-100 κομματια μαζεμενα  Κλείσιμο ματιού

Καποια πραγματα ειναι δυστυχως ετσι παντου ...το συμφερον ειναι παντα πρωτο  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 15, 2015, 06:27:50 μμ »

Οταν βαθμολογουσε ο PCGSακιας ετρωγε σαντουιτς και του επεσε ενα ψιχουλο στο ριμ ,ωρα 7,στον οπισθοτυπο,  και δεν ειδε την χτυπηματαρα, στο δε στηθος του Αη Γιωργη η "ασαφεια" (μην την πω φθορα, ας την πω "ἐλαφρυ πατημα") γυαλιζε εκεινη την ωρα και δεν την προσεξε..
Αλλιως μεχρι και MS70 θα το εβγαζε.. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 15, 2015, 06:55:48 μμ »

Βασικά δεν είπα ακριβως αυτο Αντωνη.

Ειναι αλλο πράγμα ένας Έλληνας ερασιτέχνης ( με μικρή αξιολογηςη μαλιςτα) να πουλά στο ebay εςτω και πιστοποιημένο και αλλο ένας επαγγελματίας απο χώρες οπως η Αγγλία, Αμερικη,Αυστραλία κλπ.

Οχι οτι εχεις άδικο σε αυτο που λες και εσυ δηλαδη αλλα ειναι λιγο διαφορετικό θεμα νομιζω.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 15, 2015, 07:11:54 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 15, 2015, 07:09:43 μμ »

Έστω να δεχθούμε ότι ισχύουν τα παραπάνω χωρίς να λάβουμε υπόψη ακόμη και το γεγονός που συζητείται συχνά εδω σχετικά με το κύρος των δυο εταιρειών πιστοποιήσεων, δικαιολογείται μια τόσο μεγάλη διαφορά τιμής? Μιλάμε για σχεδόν παραπάνω από τετραπλάσια διάφορα από την άλλη του ερασιτέχνη πωλητή, και που? σε νόμισμα πρόσφατο χρονολογικά. Τι μπορεί να σκέφτεται κάποιος που θα δώσει πάνω από 2000€ ευρώ για μια λίρα 1959 MS 66? Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 15, 2015, 07:20:33 μμ »

Εκτος απο φιλο επαγγελματία φωτογράφο πρεπει να εχει και φιλο επαγγελματία bidder Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 15, 2015, 07:25:00 μμ »

Να πω?
Να πεις  Άνεση
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences