Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 05:20:25 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Γκωγκέν  (Αναγνώστηκε 4698 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
p_floyd1
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 395


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 11, 2015, 05:21:12 μμ »

"ένας πίνακας γίνεται έργο τέχνης όταν τον αγοράζουν οι πλούσιοι." Π.Πικάσο
Καταγράφηκε
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 11, 2015, 09:30:50 μμ »

Θα τον έπαιρνα , απο το αφισοραμα μονο σε αντίγραφο και θα καθόμουν να τον χαζευα στον καναπέ μου απο δερμάτινη καπνίζοντας Μάλμπορο και πίνοντας Τζόνυ το φτηνό το κοκκινο . δηλαδή θα εκανα ακριβως τα ίδια με κάποιον που είχε να τον αγορασει ....απλα με πιο φθηνά αγαθά ;-))
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 12, 2015, 04:37:25 μμ »

Νομιζω οτι οποιοδηποτε αντιγραφο ειναι υποδεεστερο του πρωτοτυπου,οταν αυτο ειναι πραγματικα υψηλης καλλιτεχνικης δημιουργιας εργο.Στα αντιγραφα,ακομα και στις καλυτερες ψηφιακες απεικονισεις,δεν μπορεις να νιωσεις την δυναμη της δημιουργικοτητας,να δεις τις πινελιες να προβαλουν με την εσωτερικοτητα που τις διακρινει και προδιδουν την αξια του ζωγραφου.Εγω προσωπικα κρινω ενα εργο με την αισθηση που μου αφηνει η πρωτη εντυπωση και οχι τοσο με το μυαλο,ισως γι'αυτο εχω μια συμπαθεια στον ιμπρεσσιονισμο και μενω καπως αδιαφορος μπροστα στα περισσοτερα εργα του Πικασσο και των αλλων μοντερνιστων (οχι ολα ομως,πχ με συγκινουν εντονα τα εργα του George Braque,του Καντινσκι,της Γκοντσαροβα και του Matisse).Οσον αφορα τα 300 εκατομμυρια για τον Γκωγκεν νομιζω οτι θα τα εδινα προκειμενου να το αποκτησω.Οχι ομως επειδη θεωρω οτι η συγκεκριμενη τιμη το χαρακτηριζει αλλα επειδη πιστευω οτι αν θελεις πολυ ενα εργο τεχνης και μπορεις να ανταπεξελθεις οικονομικα στην αποκτηση του δεν πρεπει να σε ενδιαφερει το κοστος αγορας.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences