Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 11:54:45 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΑΣΗΜΕΝΙΩΝ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ  (Αναγνώστηκε 10610 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
seirios79
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 24, 2012, 04:53:30 μμ »

Γεια σας,
ενδιαφέρομαι για αγορά ασημένιων νομισμάτων η ακόμα και ράβδους .Μπορείτε να μου δώσετε τα φώτα σας σχετικά με τα κάτωθι?
-Από που μπορώ να αγοράσω στην Ελλάδα ή από το εξωτερικό ασημένια νομίσματα?
-Ποια είναι τα πιο εμπορικά και ποια προτείνετε να αγοράσω?
-Τι ισχύει με φορολογία,βάρος, καθαρότητα και τιμές?

Με ενδιαφέρει κυρίως όχι τόσο να είναι συλλεκτικά, αλλά να μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως μέσο ανταλλαγής αγαθών εάν χρειαστεί.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Κώστας
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 06:45:54 μμ »

ΕΧΩ ΓΙΑ ΠΟΥΛΗΜΑ ΔΥΟΥΓΚΑ 999 AUSTRALIAN LUNARS.

4 TEMAXIA EXV AKYKLOFORHTA STIS KAPSOYLKES TOYS KAI STHN KASETINA TOYS.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1429



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 25, 2012, 09:56:57 μμ »

φιλε seirios79 μπορεις να πας στην Τραπεζα της Ελλαδος και να ζητησεις τα ασημενια 10ευρα του 2006,2007μαυροπευκο,βαλιακαλντα,Διον& Διας που ειναι 1ουγγια το καθενα  αυτα κοστιζουν 40ευρω το καθενα
και ειναι 5000 τμχ οταν σημερα η ουγγια εχει 25,ευρω ειναι μια διαφορα 15ευρω περιπου αλλα κατα την γνωμη μου πολυ καλυτερο απο το να παρεις ενα BU δολλαριο 'ηmaple leaf που βγαινουν χιλιαδες κομματια και να το πληρωσεις
35 ευρω περιπου.
Αυτα κατα την γνωμη μου για να αρχισεις.
Αλλα εσυ αποφασιζεις. 
Καταγράφηκε
DimitriG
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 466


ΙΣΧΥΣ ΜΑΣ Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 25, 2012, 11:58:24 μμ »

Κι εγώ ευχαριστώ για την πληροφορία, αλλά ας μην ξεχνόμαστε ότι το καπέλο που θα πληρώσει κανείς είναι 60%, πάνω από την αξία του ασημιού! Για 2-3 τεμάχια ανά σχέδιο καλά είναι, αλλά για περισσότερα έχω μία επιφύλαξη.
Καταγράφηκε

ΠΥΡ+ΥΔΩΡ = ΑΝΘΡΩΠΟΣ+ΙΔΕΑ+ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ = 1884
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 26, 2012, 09:07:57 πμ »

ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΑΣΗΜΙΟΥ.ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΙΜΟ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΜΕ ΩΣΤΕ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΕΤΗ ΡΕΥΣΤΟΠΟΙΗΣΗ;
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 26, 2012, 09:48:49 πμ »

παρακαλω οι συμμετεχοντες να γραφετε με μικρα.ειναι στους ορους του φορουμ
Καταγράφηκε
Kisifer
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 119


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 26, 2012, 02:19:38 μμ »

Εδώ και καιρό έχω αρχίσει την συλλογή/επένδυση σε ασήμι και συγκεκριμένα σε νομίσματα της μιας ουγγιάς 0.999 καθαρότητας. Για εδώ Ελλάδα φαντάζομαι ότι τα πιο εμπορεύσιμα είναι οι αμερικάνικες ουγγιές ασημιού. (Αν δεν κάνω λάθος πουλάει το epop). Έκτός Ελλάδος όλα σχεδόν τα νομίσματα μιας ουγγιάς καθαρού ασημιού είναι εμπορεύσιμα. Καναδέζικα, Αυστραλέζικα, Αυστριακά, Μεξικάνικα, κτλ. Για Ελλάδα πάντα θα πω τα αμερικάνικα.
Προσωπικά αγοράζω τα πάντα όταν τα βρίσκω στην τιμή που θέλω, γιατί έξω πουλιούντε όλα.
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1429



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 26, 2012, 08:47:02 μμ »

Κι εγώ ευχαριστώ για την πληροφορία, αλλά ας μην ξεχνόμαστε ότι το καπέλο που θα πληρώσει κανείς είναι 60%, πάνω από την αξία του ασημιού! Για 2-3 τεμάχια ανά σχέδιο καλά είναι, αλλά για περισσότερα έχω μία επιφύλαξη.
δεν συμφωνω ως προς το 60% καπελο,με σημερινη τιμη, ειναι 64% μεταλλο και 36% καπελο.
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 26, 2012, 11:55:07 μμ »

Mην ξεχνατε οτι η αξια στα νομισματα ουγκιας και ειδικα στους αετους ειναι κυριως η αξια του ασημιου.οποτε ρολο παιζει η εκαστωτε τιμη η ισοτιμια €/$ + τα λοιπα εξοδα.Τα ελληνικα η τα αυστραλεζικα η οσο εχουν μειωμενα σχετικα κομματια ειναι λογικο να πουλουνται με υπεραξια.
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
DimitriG
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 466


ΙΣΧΥΣ ΜΑΣ Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 27, 2012, 05:04:52 πμ »

Κι εγώ ευχαριστώ για την πληροφορία, αλλά ας μην ξεχνόμαστε ότι το καπέλο που θα πληρώσει κανείς είναι 60%, πάνω από την αξία του ασημιού! Για 2-3 τεμάχια ανά σχέδιο καλά είναι, αλλά για περισσότερα έχω μία επιφύλαξη.
δεν συμφωνω ως προς το 60% καπελο,με σημερινη τιμη, ειναι 64% μεταλλο και 36% καπελο.

Εγώ βλέπω την τιμή του ασημιού από εδώ:
http://www.24hgold.com/english/gold_silver_prices_charts.aspx?money=USD
Καταλαβαίνω ότι εσύ διαιρείς την αξία του ασημιού με την τελική τιμή του νομίσματος, δηλ. 25,38/40=63,45% αξία ασημιού στο κομμάτι. Αν το δεις όμως από διαφορετική οπτική γωνία, που εκφράζεται ως το επι της 100 ποσοστό προσαύξηση (καπέλο) στην τρέχουσα αξία του ασημιού, είναι (40-25,38)/25,38=57,6% (σημερινή).
Είναι σημαντικό να γνωρίζει κανείς πόσο % παραπάνω πληρώνει σε σχέση με την καθαρή αξία του μετάλλου (το γνωστό premium). Και απ' όσο γνωρίζω σε όλα τα site έτσι το υπολογίζουν.
Για σύγκριση, 1 χρυσή λίρα πωλείται (356,65-308,57)/308,57 (καθαρή αξία μετάλλου με βάση την τιμή του χρηματιστηρίου)=15,58%. Βλέπουμε δηλαδή ότι το premium στο συγκεκριμένο χρυσό νόμισμα είναι κατά πολύ λιγότερο.
Καταγράφηκε

ΠΥΡ+ΥΔΩΡ = ΑΝΘΡΩΠΟΣ+ΙΔΕΑ+ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ = 1884
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 28, 2012, 12:19:32 πμ »

Οποιος θελει αξιες πιο κοντα στις πραγματικες των μεταλλων υπαρχουν και τα συμβολαια η οι ραβδοι η οι σαραφηδες.Γλώσσα.Για νομισματα μιλαμε μη τα βλεπετε σα μια πετρα.Δεν ζουμε στην κατοχη.Ενα νομισμα το πουλας πχ και στο ebay η καπου αλλου.Ενα αψυχο μεταλλο θα στο παρουν οσο θελουν.Την καλυτερη ευκαιρια την ανεφερε ο ηρακλιωτης σε ενα αλλο ποστ και οπως ειπε οποιος καταλαβε καταλαβε.Μη περιμενετε οτι αγοραζοντας ενα πολυτιμο μεταλλο μιας ουγκιας θα κερδισετε κατι.Απλα στις μερες μας διασφαλιζετε κατι.Υπομονη ψυχραιμια και το καθε τι ειτε χομπυ ειτε επενδυση εχει το κοστος του
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 28, 2012, 10:13:15 πμ »

ευγε Χρισοστομε!!

πολλοι νομιζουν οτι εχοντας10,20 η και τριαντα πρωην νομισματα,σημερινα λιωμενα κοματια μεταλου,ασημιου η χρυσου,εξασφαλισαω το μελλον τους και εσωσαν τις οικονομιες τους.Το κριτιριο αγορασα τζαμπα ειναι αυτο που με μαθηματικη ακριβεια σε οδηγει στην χασουρα,αυτο που εσυ πιστευης οτι πηρες τζαμπα ,καποιος αλλος ειπε ,ουφ την ξεφωρτοθηκα την σαβουρα.
Ευκαιριες στην νομισματικη δεν υπαρχουν,λουμπες ναι και προσοχη μην πεσουμε μεσα.

Ορισμενοι μου θυμιζουν ερασιτεχνες ενεχυροδανειστες.

Ειναι ομορφο παντως να εχεις ολοκληρο τον εικοστο αιωνα σε αλμπουμ με ακυκλφορητες λιρες,χρυσες λουστρατες και καυλερες
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
DimitriG
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 466


ΙΣΧΥΣ ΜΑΣ Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 28, 2012, 01:12:53 μμ »

Οποιος θελει αξιες πιο κοντα στις πραγματικες των μεταλλων υπαρχουν και τα συμβολαια η οι ραβδοι η οι σαραφηδες.Γλώσσα.Για νομισματα μιλαμε μη τα βλεπετε σα μια πετρα.Δεν ζουμε στην κατοχη.Ενα νομισμα το πουλας πχ και στο ebay η καπου αλλου.Ενα αψυχο μεταλλο θα στο παρουν οσο θελουν.Την καλυτερη ευκαιρια την ανεφερε ο ηρακλιωτης σε ενα αλλο ποστ και οπως ειπε οποιος καταλαβε καταλαβε.Μη περιμενετε οτι αγοραζοντας ενα πολυτιμο μεταλλο μιας ουγκιας θα κερδισετε κατι.Απλα στις μερες μας διασφαλιζετε κατι.Υπομονη ψυχραιμια και το καθε τι ειτε χομπυ ειτε επενδυση εχει το κοστος του
Για να μην παρεξηγούμαστε κι εγώ για νομίσματα μιλάω, όχι για ράβδους ούτε για συμβόλαια. Απλά τονίζω και λέω ότι με βάση τις πραγματικές τιμές του ασημιού και του χρυσού κι επειδή το ασήμι είναι κατά πολύ φθηνότερο, στα ασημένια πληρώνεις πολύ μεγαλύτερο καπέλο απ' ότι στα χρυσά. Και μιλάω συγκρίνοντας τα πιο διαδεδομένα νομίσματα δηλαδή χρυσές λίρες και ασημένια της μίας ουγγιάς και όχι σπανιότητες. Αυτό δηλαδή δεν πρέπει να λέγεται; Και στην τελική, θα ήθελα τη γνώμη σας, σχετικά με το πως καθορίζονται οι τιμές, δηλαδή αν καθορίζονται από τη ζήτηση ή από τους κανόνες που βάζουν αυτοί που πουλάνε. Πιο απλά, υπάρχει πολύ μεγαλύτερη ζήτηση για το ασήμι απ'ότι για το χρυσό γι'αυτό και το μεγαλύτερο καπέλο;
Καταγράφηκε

ΠΥΡ+ΥΔΩΡ = ΑΝΘΡΩΠΟΣ+ΙΔΕΑ+ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ = 1884
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 28, 2012, 09:28:25 μμ »

Νομιζω οτι πρωτα ειναι το τιραζ και μετα το ποσο popular ειναι το κερμα οσον αφορα τα καινουρια.Βλεπε λουναρς

Τωρα στα παλια ειναι η σπανιοτητα και με το ποσοι μαζευουν την συγκεκριμενη χωρα ,πχ ταλληρο 1844 στον εντεν 16 χιλ στερλινες συν προμηθειες ισον 25 χιλιαδες ευρο για ενα κερμα ακυκλοφορητο με γραφιτη στην μαπα,ρεκορ πωλησης για τον τυπο νομισματος.

Την τιμη την καθοριζει η αγορα,δυο πυρκαυλοι φτανουν για να παει η τιμη στα υψη και κανεις δεν μπορει να πει ακριβο η φτηνο.
Πχ το ταλληρο 44 με γκραφιτη στην μουρη πηγε 25 χιλ,μπορει κανεις να φερει ενα δευτερο ιδιο ακυκλοφορητο με 30 χιλ να πληρωθει???Οχι δεν μπορει κανεις.
Οποτε ειναι ανωφελο να λεμε ακριβο η φτηνο στα συλλεκτικα.

Ενα νομισμα αξιζει τοσο οσο ειναι διατεθειμενος καποιος να πληρωσει και να ειναι ευτιχισμενος με το αποκτημα του.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences