Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 10:36:19 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τρικαλα κατοχικο με περιεργη σφραγιδα...  (Αναγνώστηκε 37751 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 25, 2012, 12:13:25 πμ »

νικολα τα ξερω αυτα, δεν διαφωνω μαζι σου και δεν αμφισβητω το βαγγελη  απλα αυτο δεν το εχω ξαναδει

αν δεν χτυπηθει ψιλα μπορει να το παρω μονο και μονο για μελετη

φιλε μου.. και να διαφωνουμε.. φιλικη κουβεντα κανουμε! Χαμόγελο

για μελετη..... καλο ακουγεται... ισως να μπορεσεις να δεις και την σφραγιδα καλιτερα... το τι γραφει... Χαμόγελο
 αν παει ψηλα.... δεν λεει.... και το αλλο... ακου 50$.... και ηταν 100000% πλαστο! ουτε καν το χρωμα δεν μπορεσαν να βρουν ιδιο....

με τις σφραγιδες... καποια εποχη... δεν ξερω για τωρα.. πουλουνταν αρετες διαφορετικες σφραγιδες στο εβαυ... ξυλινες και το κατω μερος... την σφραγιδα σε μεταλλο.... δεν γνωριζω απο γνησιοτητες... καποιες ηταν φτηνες καποιες οχι! αν επιασαν εστω και παλιο κοκκινο μελανι και χτυπησαν καποια χαρτονομισματα πολυ φτηνα.....

το μελανι εχει μεγαλο ρολο στην γνησιοτητα αλλα πρεπει να εισαι ειδικος για να κανεις την ερευνα... να εχεις τα καταλληλα εργαλεια... τα μελανια τα τωρα δεν ειναι τα ιδια με τα παλια... οσο κι αν φαινονται ιδια... ακομα και του 1950-60 δεν ειναι τα ιδια με τα του 1930-40.  αλλα χημικα, αλλες ουσιες... αλλες ποσοτητες καθε υλικου...

αν παει χαμηλα και μπορεις... why not? Χαμόγελο μακαρι να μπορουσα και εγω για μελετη αλλα... δεν γινεται...  
σε αυτο που βλεπω... η σφραγιδα ειναι παραξενη... αυτες που εχω δει ειναι ο αετος προς τα εξω... οποτε εχει μελανι και οχι τα γυρω οπωε εδω! αυτη ειναι λες και ειναι για βουλοκερι!
προσωπικα πιστευω οτι τετοιου ειδους σφραγιδες δεν ειναι καλες για μελανι γιατι λερωνουν το σχεδιο... και η σφραγιδα γινεται δυσαναγνωστη!

επισεις... ο αετος δεν ειναι τοσο....  ... τα φτερα του δεν ειναι.... κατι εχουν... δεν μου κανουν για τον τοτε αετο... για δες το ανοιγμα τους... τα φτερα απο κατω... το κεφαλι του αετου...

αν ειναι απο παλια σφραγιδα... μπορει να μην ειναι καν στρατιωτικη... αλλα κατι αλλο... απο καποιο επισημο γραφειο...

διακρινω τα τοτε γερμανικα...(με την περιεργη καλλιγραφια που εκαναν τοτε για να ειναι σαν παλια...) αλλα δεν μπορω να τα διαβασω...   αλλα εχει και κατι αλλο... λες να ειναι ελληνικη λεξη; αναφερομαι στην λεξη ....στην... ωρα 5 αν η σφραγιδα ειναι σαν ρολοι...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 25, 2012, 12:22:08 πμ από NMS » Καταγράφηκε
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 653


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 25, 2012, 02:07:03 μμ »

Ζήτησα από τον πωλητή καλύτερη φωτο και μου εστειλε. Αν βγαλετε ακρη γράψτε κατι.
Καταγράφηκε

LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 25, 2012, 02:14:17 μμ »

αν κλεισει χαμηλα θα στο στειλω να το δεις
πιστευω οτι εχεις απολυτο δικιο για την πλαστοτητα του
Καταγράφηκε

LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 31, 2012, 12:18:36 μμ »

212.50$
Καταγράφηκε

vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 653


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 31, 2012, 02:55:53 μμ »

212.50$


Δε νομιζω να το πηρες εσυ;
Καταγράφηκε

LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 31, 2012, 03:15:17 μμ »

οχι του ειχα βαλει ενα ποσο αλλα ουτε που φανηκα
212,50 οκ

καλοριζικο στο νεο του κατοχο
Καταγράφηκε

NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 31, 2012, 04:16:43 μμ »

απιστευτη τιμη!!!! δεν παμε καλα!!! μου φαινεται θα αρχιζω να σφραγιζω.... το μονο που μου λειπει ειναι μια γερμανικη σφραγιδα, κοκκινο μελανι και χαρτονομισματα της εποχης!  Σαρκασμός πλακα κανω φυσικα...

τι να πω.. επιμενω οτι ακομα και ο αετος ειναι....
ο αετος περισσοτερο μου θυμιζει Ιταλικο παρα Γερμανικο!

λετε να το πηρε ελληνας;

δεν μπορων να καταλαβω τι γραφει η σφραγιδα.... Λύπη
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 31, 2012, 05:03:57 μμ »

Αθηναιος το πηρε δυστηχως , παλιος γνωστος μου!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 31, 2012, 05:41:19 μμ »

Αθηναιος το πηρε δυστηχως , παλιος γνωστος μου!!



εχω την εντυπωση οτι βρηκα μια παραπλησια σφραγιδα.... ο αετος ετσι... ειναι τελικα γερμανικος... αλλα τον χρησιμοποιοουσαν οι πολιτικες οργανωσεις.......

http://www.intrenches.com/originalstamps.htm

αν δειτε αυτο που γραφει... Nazi Party Round Eagle Stamps

η σφραγιδα αυτη ειναι πολυ κοντα σε αυτη στο χαρτονομισμα... και νομιζω γραφει τα ιδια πανω....τουλαχιστον το βασικο το απο πανω απο τον αετο....

τωρα... αν ειναι τετοιου ειδους σφραγιδα... τι κανει πανω σε ελληνικο χαρτονομισμα;;;;

υποψιν... υπαρχουν παρα πολλες πλαστες σφραγιδες... και μιλαω οχι μονο για την σφραγιδα απο μελανι... αλλα και την κανονικη σφραγιδα που σφραγιζεις....

λες αν το μελετησει και δει αν ειναι γνησιο ή οχι... να μπορει να το επιστρεψει; ειναι κριμα και τα λεφτα ειναι πολλα....
Καταγράφηκε
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 653


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 31, 2012, 06:19:26 μμ »

Αθηναιος το πηρε δυστηχως , παλιος γνωστος μου!!



εχω την εντυπωση οτι βρηκα μια παραπλησια σφραγιδα.... ο αετος ετσι... ειναι τελικα γερμανικος... αλλα τον χρησιμοποιοουσαν οι πολιτικες οργανωσεις.......

http://www.intrenches.com/originalstamps.htm

αν δειτε αυτο που γραφει... Nazi Party Round Eagle Stamps

η σφραγιδα αυτη ειναι πολυ κοντα σε αυτη στο χαρτονομισμα... και νομιζω γραφει τα ιδια πανω....τουλαχιστον το βασικο το απο πανω απο τον αετο....

τωρα... αν ειναι τετοιου ειδους σφραγιδα... τι κανει πανω σε ελληνικο χαρτονομισμα;;;;

υποψιν... υπαρχουν παρα πολλες πλαστες σφραγιδες... και μιλαω οχι μονο για την σφραγιδα απο μελανι... αλλα και την κανονικη σφραγιδα που σφραγιζεις....

λες αν το μελετησει και δει αν ειναι γνησιο ή οχι... να μπορει να το επιστρεψει; ειναι κριμα και τα λεφτα ειναι πολλα....


Πολυ ωραιο site. Πλαστες σφραγιδες με το κιλο!!!

Τα ματια σας 1014 σε αγορες με σφραγιδες!!!



Καταγράφηκε

nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 14, 2012, 03:29:46 μμ »

Πρωτα το αγορασε ΧΩΡΙΣ σφραγιδα!!!!!

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&_trksid=p4340.l2557&rt=nc&nma=true&item=200712771077&si=okwMJShDe19PdFdeiErhIycVdns%253D&viewitem=&orig_cvip=true&rt=nc

Μετα το πουλαει ΜΕ σφραγιδα!!!!!!!

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&_trksid=p4340.l2557&hash=item2a1a453798&item=180829370264&nma=true&pt=UK_Coins_Banknotes_GL&rt=nc&si=okwMJShDe19PdFdeiErhIycVdns%253D&orig_cvip=true&rt=nc

ΡΕ ΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΣΤ.............
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 14, 2012, 05:19:39 μμ »

 εισαι και ο πρωτος νικο


αυτη η black   list εχει και αλλα
Καταγράφηκε

mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 14, 2012, 05:27:00 μμ »

Μπραβο βρε νικο !!! μπραβο για μια ακομη φορα !!! εχει και αλλα το λαμογιο ... εχετε τον νου σας  ... http://www.ebay.com/itm/GREEK-1941-100-DRACHMA-BANK-NOTE-ss-/170803649453?pt=UK_Coins_Banknotes_GL&hash=item27c4b0dbad  αλλα και αυτο  http://www.ebay.com/itm/ULTRA-RARE-UNCIRCULATED-GREEK-10-DRACHMA-BANK-NOTE-WITH-HAND-STAMP-/170803653620?pt=UK_Coins_Banknotes_GL&hash=item27c4b0ebf4 
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 14, 2012, 05:39:41 μμ »

Μα τι Μ@λ.... ειναι αυτος! μπραβο ρε Νικολα που βρηκες και τα στοιχεια!

εχει και ψευτικες σφραγιδες και κοτσαρι σε οτι βρει!! τι ειναι αυτος ρε!!! πωπω... ποιος το πηρε το αλλο! Λύπη
τοσα χρηματα.... μπορει να ειδοποιηθει και το εβαυ να του τα κλεισει; αν ειναι δυνατον!!
Καταγράφηκε
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 653


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 14, 2012, 07:00:31 μμ »

Εγω του εκανα report για τα 5 εκατομμυρια. Καντε και εσεις μην την πατησει και καποιος αλλος.
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences