Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 08:22:47 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σπάνια χαρτονομίσματα...  (Αναγνώστηκε 17364 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
TaTaKaS
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 22, 2012, 07:18:52 μμ »

Καλησπέρα...Είμαι κι εγώ νέος στη συλλογή,κυρίως νομισμάτων ελληνικών αλλά και των ευρώ!!

Αυτό που θέλω όμως να ρωτήσω για τα χαρτονομίσματα είναι αν υπάρχει κάποιο σαιτ το οποίο να λέει την σπανιότητα κάποιας κοπής και την πιθανή αξία του χαρτονομίσματος.Υπάρχει;;;
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 22, 2012, 09:42:02 μμ »

υπαρχουν αρκετοι, και με πολυ καλες γνωσεις,για το χαρτονομισμα και στην ιστοσελιδα μας.καποιος,ltzortzak ισως σε βοηθησει,οπως και αλλοι φιλοι.εγω ειμαι μαλλον ο μονος!!! πραγματικα ασχετος,γυρω απο αυτην την κατηγορια,καλωσορισες,και καλη συνεχεια,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1429



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 22, 2012, 10:08:56 μμ »

Φιλε tatakas, καλως ηρθες, για τα χαρτονομισματα αν εχεις δικα σου, καλυτερα να βαλεις φωτογραφιες για
εκτιμηση στην ιστοσελιδα μας,αν ειναι να προβεις σε αγορα ρωτα, και υπαρχουν εδω συλλεκτες να σου απαντησουν.
Τωρα για σπανια, χονδρικα θα σου πω πως ειναι τα χαρτονομισματα απο το 1900 και πισω, ομως υπαρχουν
και σπανια μεταγενεστερα.
Καταγράφηκε
TaTaKaS
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 23, 2012, 01:57:49 μμ »

Χαρτονομίσματα έχω 2 μόνο,προπολεμικά,το 500ρικο του 1932 σε εξαιρετική κατάσταση το οποίο το βρήκα στο ebay και στο ricardo από 5 έως και 20 ευρώ (και σε ελληνικό παλιοπωλείο 600 ευρώ!!!) και το 1000ρικο του 1935 το οποίο κυκλοφόρησε για 4 χρόνια και το απέσυραν επειδή ήταν πολύ εύθραυστο...Αυτό το βρήκα λίγο ακριβότερα από το άλλο στις δημοπρασίες (στο παλαιοπωλείο 500 ευρώ!!!).Αυτά τα 2 μου τα έδωσε ο παππούς μου...

Επίσης έχω και όλα τα τελευταία χαρτονομίσματα πριν το ευρώ...

Αυτό που είδα σε άλλα θέματα εδώ στο φόρουμ είναι τα ευρώ τα οποία έχουν κάποια σπανιότητα λόγω χώρας έκδοσης και κοπής αλλά και πλακέτας...Αυτά τα χαρτονομισματα πως μπορώ να ξέρω ποιά είναι;;;Για να ρίχνω μια ματιά σε ό,τι περνάει από το χέρι μου...

Ευχαριστώ για το χρόνο σας...!!!
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 31, 2012, 05:05:02 μμ »

Χαρτονομίσματα έχω 2 μόνο,προπολεμικά,το 500ρικο του 1932 σε εξαιρετική κατάσταση το οποίο το βρήκα στο ebay και στο ricardo από 5 έως και 20 ευρώ (και σε ελληνικό παλιοπωλείο 600 ευρώ!!!) και το 1000ρικο του 1935 το οποίο κυκλοφόρησε για 4 χρόνια και το απέσυραν επειδή ήταν πολύ εύθραυστο...Αυτό το βρήκα λίγο ακριβότερα από το άλλο στις δημοπρασίες (στο παλαιοπωλείο 500 ευρώ!!!).Αυτά τα 2 μου τα έδωσε ο παππούς μου...

Επίσης έχω και όλα τα τελευταία χαρτονομίσματα πριν το ευρώ...

Αυτό που είδα σε άλλα θέματα εδώ στο φόρουμ είναι τα ευρώ τα οποία έχουν κάποια σπανιότητα λόγω χώρας έκδοσης και κοπής αλλά και πλακέτας...Αυτά τα χαρτονομισματα πως μπορώ να ξέρω ποιά είναι;;;Για να ρίχνω μια ματιά σε ό,τι περνάει από το χέρι μου...

Ευχαριστώ για το χρόνο σας...!!!


φιλε μου.... τωρα ακομα συνηλθα απο το σοκ των τιμων που αναφερες στο παλαιοπωλειο... αν ηταν ετσι τα πραγματα.... ξερεις ποσοι θα ειχαν λυσει το οικονομικο τους προβλημα; μη σου πω οτι και η ελλαδα δεν θα ειχε  οικονομικο προβλημα! τοσα πολλα υπαρχουν!

το 500 ρικο του 1932 ειναι απο τα πολυ ευκολα χαρτονομισματα! σε κυκλοφορημενη αλλα καλη κατασταση το βρισκεις ευκολα και πολυ φτηνα! σε ακυκλοφοριτη... και παλι βρισκεται ευκολα...και δεν ειναι ακριβο! αυτη την στιγμη μπορεις να δεις στο εβαυ... και VF αλλα και ακυκλοφορητο! το UNC ειναι στα 34.90 δολλαρια... δηλαδη γυρω στα 25-26 ευρω! το παλαιοπωλειο το ειχε 600 ευρω; και σε τι κατασταση; αν το βρεις κυκλοφορημενο με τσακισματα, φθορα, σχισιματακια κτλ... πιθανον να μην πιανει τιποτα!

το 1000 ρικο του 1935 ειναι ποιο δυσκολο  και ποιο ακριβο αν ειναι ακυκκλοφορητο, γιατι και ευκολα ειχε φθορα και εσχιζε αλλα και επιανε βρωμια ευκολα...  και παλι ουτε καν παει κοντα στην τιμη που ειπες του παλαιοπωλειου!  τι να πω!!! μπες σε κανενα site δημοπρασιων ελληνικο και δες και εκει...
σε κυκλοφορημενη κατασταση... δεν ειναι ακριβο!

Καταγράφηκε
kouloumprini
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 12, 2012, 01:58:47 μμ »

Καλησπερα!εχω αρκετα ελληνικα παλια χαρτονομισματα απο τον παππου μου και δεν εχω ιδεα για το αν εχουν καποια αξια η οχι...Παρακαλω ας με βοηθησει καποιος....
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 12, 2012, 02:46:28 μμ »

Καλησπερα!εχω αρκετα ελληνικα παλια χαρτονομισματα απο τον παππου μου και δεν εχω ιδεα για το αν εχουν καποια αξια η οχι...Παρακαλω ας με βοηθησει καποιος....

γεια σου φιλε μου! Χαμόγελο

μπορεις να μας πεις τι εχεις και καλυτερα.. να μας τα δειξεις σε φωτογραφιες δικες σου... ωστε να δουμε και τις καταστασεις τους. ειναι πολυ βασικο αυτο... μιας και η κατασταση διαμορφωνει την τιμη του χαρτονομισματος!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences