Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 05:11:18 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: PHEIDIPPIDES MARATHON 2010  (Αναγνώστηκε 5569 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 16, 2012, 11:13:23 μμ »

Το σαββατο που περασε ειχε ερθει εδω στο Ηρακλειο ενας συλλεκτης φιλος εξ Αμερικης και του ειχα πει να μου κραταει μαζι του το αναφερθεν νομισμα.
Σαν νομισμα ειναι ακρως εντυπωσιακο, αρκετα παχυ και το σχεδιο του ειναι κυρτο προς τα μεσα σε αντιθεση με τα υπολοιπα νομισματα που εχουμε ολοι στα χερια μας.
Η απορια μου , ειναι καλυτερα που ασχοληθηκε η Αυστραλια με την μαχη του Μαραθωνα και εβγαλε αυτο το υπεροχο νομισμα ή να ασχολουταν η Ελλαδα που ηταν η ιστορια της και ας ηταν χαλια το αποτελεσμα??
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Koufonissiwtis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 58



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 11:42:54 πμ »

Προφανώς Γιώργο θα ήταν προτιμότερο να ασχοληθεί η Ελλαδάρα μας, αλλά εδώ δεν κάνει άλλα κι άλλα θα ασχοληθεί με αυτό; Έτσι καταλήξαμε με ένα νόμισμα πανέμορφο και αρχαιοελληνικό από την μία πλευρά και με την Ελισάβετ από την άλλη Ντροπή!! Εγώ προσωπικά θα το φύλαγα στο κουτάκι του χωρίς ποτέ να του αλλάζω πλευρά!
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 05:02:06 μμ »

οτι πρεπει για Ελληνες που μαζευουν λιρονια Σαρκασμός αχα χα αχα Γλώσσα
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1431



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 08:02:03 μμ »

Το 2010 εβγαλαν και τα COOK ISLANDS 1$ BATTLE OF SALAMIS (PERTH MINT)
Βεβαια η Ελλαδα, εβγαλε για ενα τοσο ιστορικο γεγονος, ενα ξερο διευρω Έκπληξη Έκπληξη
Καταγράφηκε
alexiosp
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 215



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 08:40:28 μμ »

Mε το συμπάθειο, αλλά το "ξερό δίευρο" είναι νόμισμα κανονικής κυκλοφορίας και όχι ψευδονόμισμα όπως των Cook Islands και Σια. Κοπηκε δηλαδή για να κυκλοφορήσει κανονικά και να προπαγανδίσει το γεγονός φέρνοντας σε επαφή το κέρμα με τον κόσμο.

Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 09:01:13 μμ »

Το ξερο δυευρο συνεχιζει να κανει δυο ευρω!!
Αυτο το ψευδονομισμα (οπως το χαρακτηριζεις) βρες μου το κατω απο 90 ευρω!!  Κλείσιμο ματιού
Επισεις  για ρωτα ολους τους ξενους συλλεκτες ποιο νομισμα ξερουν-γνωριζουν , το εικονιζωμενο ή το δυευρο μας Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
alexiosp
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 215



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 09:18:17 μμ »

Ψευδονόμισμα φίλε μου με την έννοια που έχουν αποδόσει στα βιβλία τους ο Ν.Βασιλόπουλος και ο Φλ.Κατσουρός (νόμισμα που ουδεμία σχέση έχει η τιμή αγοράς τους από την ονομαστική του τιμή).

Το ότι κοστίζει τουλάχιστον 90 ευρώ, είναι κάτι που αφορά τους συλλέκτες και το σέβομαι. Δεν αναφέρομαι όμως σε αυτό. Αναφέρομαι στην αποδοχή που μπορεί να έχει ένα νόμισμα από το ευρύ κοινό - τους συναλλασόμενους. Και από τα χέρια αυτών περνούν μόνο τα νομίσματα που κόπηκαν για κανονική κυκλοφορία.

Όποιος έχει διαβάσει τα βιβλία των ανωτέρω συγγραφέων καταλαβαίνει τί εννοώ.

Φιλικά, Αλέξης
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 10:38:06 μμ »

Φιλε μου τα βιβλια τα εχουμε διαβασει , ειδικα του Κατσουρου του οποιου εχω διαβασει παρα πολλα δεν θελω να τοποθετηθω δημοσια.
Αυτο που εχω να σου πω ειναι πως μεταξυ των νομισματων υπαρχει ενας διαχωρισμος.
Ειναι τα κυκλοφοριας τα οποια ασπαζεσε και εσυ και εγω και ειναι και τα αναμνηστικα τα οποια ασπαζωμε μονο εγω!!
Ενα νομισμα Αναμνηστικο βγαινει για τον λογω τον οποιο φερει και η ονομασια του !!
ΜΙΑ ΑΝΑΜΝΗΣΗ ενος θεματος , ενος προσωπου , μιας επετειου !!
Απο την στιγμη που φερει πανω του μια ΑΞΙΑ ειναι ενα νομισμα ασχετως αν δεν βγαινει σε δημοσια κυκλοφορια!!
Και αν το τιραζ του ειναι μικρο ειναι φυσικο οτι η αξια του η ουσιαστικη ειναι πολυ παραπανω της ονομαστικης του!!
Ο καθενας μας λοιπον συλλεγη οτι τον ευχαριστει!!
Εγω πχ μαζευω τα παντα γιατι αυτο με ευχαριστει!!
Περι ορεξεως λοιπον κολοκυθοπιτα , δεν θα κατσω εγω να σε πεισω για το τι θα συλλεξεις , δεν θα πεισεις εσυ εμενα τι θα συλλεξω Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1431



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 10:55:24 μμ »

Φιλε alexiosp το ξερο το ειπα γιατι το 2010, εβγαλαν για την βιοποικιλοτητα το  και για την Βεμπο τρυπτυχα. Και ενταξη η Βεμπο αλλα το ιδιο γεγονος εινα η βιοποικιλοτητα και το ιδιο? το γεγονος που αλλαξε τον ρου της ιστοριας παγκοσμιος, και επεκρατησε το ιδεωδες της ελευθεριας, εναντι του ανατολικου δεσποτισμου με οτι συνεπαγεται(κισμετ,καρμα)και να το γιορτασουμε τοσο φτωχα.ειμαστε ακριβοι στα λαχανα φθινοι στα παραπουλια
'Η το 2011 εβγαλαν 1χρυσο,2αργυρα,2τριπτυχα,1μπλιστεργια τους παρολυμπιακους συν ενα μπλιστερ απλο και τα προυφ ευρω για να το παραγιορτασουμε!
Δεν εχω τιποτα με τα δυο παραπανω θεματα, αλλα οχι και στην ιδια μπαλατζα με την μαχη του Μαραθωνα.
Μαγκια των cook islands kai tuvalu, που εβγαλαν αργυρα, και εχουν φτασει σ'αυτη την τιμη, αυτα ας τα βλεπουμε εμεις, οταν πολυ καλα γνωριζουμε την συνταγη, οτι οταν υπαρχει αρχαια θεματολογια στο νομισμα, και με μικρο τιραζ, το νομισμα απογειωνεται(βλεπε τροπο διαθεσης αργυρων των παρολυμπιακων).
Αυτο μας δειχνουν τα cook islands,tuvalu, ποσο μαλλον αν το εκδιδαμε εμεις.
Καταγράφηκε
alexiosp
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 215



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 11:20:25 μμ »

Φίλε Ηρακλειώτη, συμφωνούμε απόλυτα: o καθένας συλλέγει αυτό που του αρέσει και όσο χαίρεται και ευχαριστιέται τα νομίσματα που συλλέγει (ΟΠΟΙΑ και αν είναι αυτά) μπράβο του. Γούστο του και καπέλο του!
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 20, 2012, 07:36:27 μμ »

Φιλε μου τα βιβλια τα εχουμε διαβασει , ειδικα του Κατσουρου του οποιου εχω διαβασει παρα πολλα δεν θελω να τοποθετηθω δημοσια.
Αυτο που εχω να σου πω ειναι πως μεταξυ των νομισματων υπαρχει ενας διαχωρισμος.
Ειναι τα κυκλοφοριας τα οποια ασπαζεσε και εσυ και εγω και ειναι και τα αναμνηστικα τα οποια ασπαζωμε μονο εγω!!
Ενα νομισμα Αναμνηστικο βγαινει για τον λογω τον οποιο φερει και η ονομασια του !!
ΜΙΑ ΑΝΑΜΝΗΣΗ ενος θεματος , ενος προσωπου , μιας επετειου !!
Απο την στιγμη που φερει πανω του μια ΑΞΙΑ ειναι ενα νομισμα ασχετως αν δεν βγαινει σε δημοσια κυκλοφορια!!
Και αν το τιραζ του ειναι μικρο ειναι φυσικο οτι η αξια του η ουσιαστικη ειναι πολυ παραπανω της ονομαστικης του!!
Ο καθενας μας λοιπον συλλεγη οτι τον ευχαριστει!!
Εγω πχ μαζευω τα παντα γιατι αυτο με ευχαριστει!!
Περι ορεξεως λοιπον κολοκυθοπιτα , δεν θα κατσω εγω να σε πεισω για το τι θα συλλεξεις , δεν θα πεισεις εσυ εμενα τι θα συλλεξω Κλείσιμο ματιού

Γιωργακη ο Κτσουρος ενα βιβλιο εχει γραψει στα Γερμανικα για τους καποδιστριες και εναν καταλογο νομισματων του κ###υ.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
alexiosp
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 215



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 20, 2012, 08:43:51 μμ »

Ο Φλώρος Κατσουρός έχει γράψει και το "Νομίσματα και Μετάλλια - μία αποδοτική επένδυση" (εκδόσεις Ελληνικό Νόμισμα, 1979).
Ένα από τα σημαντικότερα βιβλία για νομίσματα που έχουν γραφεί στην Ελληνική γλώσσα.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 20, 2012, 10:12:04 μμ »

Ναι φανταστικο βιβλιο!!
Ασε να μην το σχολιασω , αλλα να σας το δειξω σε φωτο Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 20, 2012, 11:12:20 μμ »

Εκτος αυτου υπαρχουν ακομη τα :
Τα νομίσματα του Ι. Α. Καποδίστρια.(Φλώρος Κατσούρος, Αθήναι 1979)
Παγκόσμιος κατάλογος βάρους νομισμάτων. Χρυσός-ασήμι.
(Φλώρος  Κατσούρος)
Αυτα τα δυο εχουν περασει απο τα χερια μου αλλα επρεπε να τα επιστρεψω πισω.
Και που τα πηρα δεν ωφεληθηκα σε τιποτα δλδ , , ,
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 21, 2012, 12:02:48 πμ »

μιλαμε ολοι για τα δυο ιδια βιβλια,τον καταλογο και τα την μελετη του καποδιστρια.,
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences