Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 30, 2024, 11:29:43 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 ΕΥΡΩ ΧΑΡΤΟΝΟΜΙΣΜΑ ΝΕΑ ΣΕΙΡΑ  (Αναγνώστηκε 42289 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 02, 2013, 12:50:56 μμ »

Μόνο η ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΤΑ ΔΙΝΕΙ , ΠΑΡΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΑΝΑΛΟΓΑ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝΕ, αν θα σου δωσουν και ποσα τεμαχια. παλι τα ίδια κάνουν περιορισμους και αντε μη πω.
ευχαριστω πολυ φιλε!
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 02, 2013, 12:58:06 μμ »



SB σου εδωσαν; Χαμόγελο
εμενα SE... μα καλα... Ιταλικα ειναι;; η ελλαδα δεν εκοψε;
Καταγράφηκε
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 02, 2013, 12:58:53 μμ »

νικο μην βιαζεσε ακομη 1η μερα είναι για την ωρα ελληνικα δεν βρεθηκαν
αν πηρε κανεις απο αθήνα ας μας γραψει το νουμερο που βρηκε αλλα μου φαινεται να εχει μόνο ιταλικά
θα δούμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 02, 2013, 01:14:49 μμ από margiriou » Καταγράφηκε
Ellinaras
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 112

SI VIS PACEM PARA BELLUM


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 02, 2013, 03:58:47 μμ »

Πήγα σήμερα στην τράπεζα τηε Ελλάδος και πήρα 10 κομμάτια (στην Κομοτηνή). Ο κωδικός και των δικών μου είναι SA.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 02, 2013, 09:30:39 μμ »

συντομα θα εχουμε επισημα στοιχεια για τους κωδικους κτλ!!!

στο νεο χαρτονομισμα... βλεπουμε οτι το πρωτο γραμμα του αριθμου σειρας.. ειναι το ιδιο με το γραμμα στον μικρο κωδικο!

μεχρι στιγμης... εχουν βρεθει στην ευρωπαικη ενωση... 5 διαφορετικα......  V, U, Z, N, S.

οτι εχει καταγραφει μεχρι στιγμης σε ειδικο site... για ελλαδα... ειναι ολα με S....
Καταγράφηκε
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 02, 2013, 09:48:56 μμ »

Ανεπισημα νικο εννοείς, επισημα δεν δινει κανεις εκτος αν δουλευεις στην κεντρική τραπεζα της ευρωπης (ECB)
η οποια ουτε αυτη δινει στοιχεια για κωδικους , εγω ξερω τι εννοείς αλλα να μην μπερδευονται όσοι δεν γνωριζουν. Ετσι ειναι για την ωρα φαινεται οτι 5 διαφορετικα γραμματα βρεθηκαν σημερα και στην ελλαδα εχει βρεθεί μονο ιταλικο ως τωρα (S)
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 02, 2013, 10:57:24 μμ »

ναι... οχι απο την ιδια την ΕΚΤ... Χαμόγελο οταν λεω επισημα... ειναι... επισημα.. ανεπισημα... Χαμόγελο

Λες να εχουν αλλαξει τα κωδικα γραμματα;; δεν βλεπω καθολου Χ... και ειναι αδυνατο η γερμανια να μην εβγαλε.... ή να μην εχουν μεχρι τωρα φανει στο tracker.....
Καταγράφηκε
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 02, 2013, 11:42:51 μμ »

τα καινουργια δεν ειναι ακριβως ιδια με τα προηγουμενα ,
υπαρχει ίδιο σηριαλ ναμπερ και ίδιο printer code και μονο αυτό
Στο περσινο προγραμμα της ECB, 2012
http://www.ecb.int/stats/euro/production/html/index.en.html#Y2012
αν ισχυει αυτό αυτα ειναι ολα και ολα πεντε
νεοτερα αυριο
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 05, 2013, 10:28:10 μμ »

Καλό θα ήταν όποιος τυχόν βρει  5ευρα με το Υ να πάρει παραπάνω κομμάτια για να βολευτούν και άλλοι φίλοι από το φόρουμ.
Καταγράφηκε
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 05, 2013, 10:37:44 μμ »

μαλλον ελληνικά δεν θα βγουν οπως και άλλων χωρων, οταν εχω ολοκληρωμενη πληροφορηση θα ενημερωσω
Καταγράφηκε
guru
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 17


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 08, 2013, 01:38:29 πμ »

Πάντως μέχρι τώρα έχουν εμφανιστεί* 5ευρα από μόνο 5 χώρες, αυτές που αναφέρονται στο πρόγραμμα του 2002: BE, ES, FR, IT, AT - κωδικοί (αντίστοιχα): Z, V, U, S, N.

Στο πρόγραμμα του 2013 υπάρχει η Ελλάδα (η οποία τυπώνει δεκάρικα σταθερά από το 2002), άρα πιθανότατα θα τυπώσει και νέο σχέδιο του 10ευρου.

* βλ. κ. http://miuku.net/tmp/first-europa-notes.txt
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2013, 01:56:05 πμ από guru » Καταγράφηκε
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 08, 2013, 08:25:37 πμ »

Καταρχην μιλάμε για τα νέα 5 ευρά όχι για άλλους συνδυασμους 10e , 20e κτλπ . και εννοείς το προγραμμα του 2012 της ECB όχι του 2002 που εγραψες καταλάθος, Στο προγραμμα του 2013 έχει 10 ευρά ελληνικά αλλα αυτά θα βγουν στην κυκλοφορία του χρόνου και βλέπουμε.
Θα ενημερώσω για τους νεούς κωδικους σύντομα αφού οριστοκοποιηθούν γιατί καθε μέρα αλλάζουν
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 08, 2013, 04:23:28 μμ »

Σήμερα πήγα στην ΤτΕ στην Θεσσαλονίκη και πήρα τα νέα 5ευρα.Μπροστά μου ήσαν 2 ακόμη συλλέκτες που ήθελαν και αυτοί τα 5ευρα. Η υπάλληλος δεν μπορώ να πω ότι μας τα έδωσε και τόσο εύκολα, δεν μπορώ να καταλάβω τι θα τα κάνουν και δεν θέλουν να δώσουν τα νέα χαρτονομίσματα.Στους άλλους 2 μπροστά μου έδωσε από 2 κομμάτια (συν ασημένια συλλεκτικά του 2012 που πήραν).Εμένα τελικά μου έδωσε 4 τεμάχια μετά από έναν μικρό διάλογο.Όταν το είδαν αυτό και οι άλλοι ξαναπήγαν και ...τελικά πήραν ακόμη μερικά. Αυτά έχουν κωδικό χώρας SC και ακολουθεί ο 10ψήφιος αριθμός, μικρό κωδικό S002B4 και υπογραφή φυσικά του Μάριο Ντράγκι.     
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 08, 2013, 08:36:53 μμ »

Καλησπερα. Σημερα πηγα στα κεντρικα της ΤτΕ και ρωτησα. Μου ειπε η υπαλληλος οτι μπορω να παρω οσα θελω, αλλωστε μου λεει αυτα θα ειναι τα καινουργια, τα αλλα αποσυρωνται οποτε μου λεει γιατι να υπαρχει περιορισμος. Απλα νομιζω πρεπει να πας παλια για να στα αλλαξουν με καινουργια (εαν θες ποσοτητα, κανονικα ετσι ισχυει). Δηλαδη εαν παω ενα 50αρικο δεν το αλλαζουν (αλλο εαν το κανουν για εξυπηρετηση). Πρεπει να αλλαξεις ταλιρα με ταλιρα.
Καταγράφηκε
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 08, 2013, 08:55:42 μμ »

Να το διευκρινησουμε λιγο το θέμα για να μην γινεται μπερδεμα , σημερα μιλησα τηλεφωνικώς αθηνα-θεσσαλονίκη.  Στην θεσσαλονίκη εχουν πάρει λίγα τεμάχια μου ειπαν γύρω στα 80 πακέτα και επειδή δεν έχουν παλια 5 ευρά πρεπει να δίνουν για τις συναλλαγες τα νε 5 ευρά , οποτε υπάρχει προβλημα για μεγαλες ποσότητες γιατι δεν θα τους μεινουν 5 ευρά για αυτους. Σε ενα μήνα και μετά θα προμηθευτουν ξανα
Οποτε δίνουν ελαχιστα τεμαχια (5 το πολύ ). Αθήνα δεν υπαρχει αυτός ο περιορισμός γιατί εχουν. Επίσης ουτε τα παλια δεχονται να τα πάρουν και να σου δωσουν νέα
Δεν τους δικαιολογώ απλα λεω πως είναι η κατάσταση , δηλαδή δίνουν νεα 5 ευρά σε ασχετους και στους συλλέκτες δεν δίνουν. Στο εξωτερικό μπορείς να πάρεις όσα θες σε πάκετα των 100 τεμάχιων.
Δεν μπορεί να λένε ότι τα νεα χαρτονομίσματα κυκλοφορούν σε όλη την ευρώπη 2 μαιη και να σου δίνουν 5 τεμάχια την φορά και αν ......
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences